MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Jak chytat s marmyškami?

Jak se chytá s marmyškami - vedení nástrahy, montáž, jaké typy zakoupit, jaké úlovky mohu čekat??? Předem děkuji Maw

Autor diskuse: Maw ®
Zařazeno do: dravci - techniky lovu, 6.11.2002

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N Siro Pá 15.11.2002 17:21:27
Rici:řekl jsi to moc hezky Honziku a za všechny;o)
N Rici - ® Pá 15.11.2002 13:39:11
nějak mi to poslední slovo nevyšlo:-))
N Rici - ® Pá 15.11.2002 13:37:46
hombre: souhlasím s dovětkem a nepohoršujise:-))
N hombre Pá 15.11.2002 12:43:35
zaznamenal jsem pouze jeden ulovek na marmyšku a to s hnojkou a tvar čočky, prut je třeba lehký měkký, pomalu táhnout po dně zastavit počkat cca 3 - 5 vteřin. samozřejmostí je stálý kontakt s nástrahou, feedrovníci se možná pohorší: ale dle mýho mínění je to kombinace feedru s přívlačí.
N Siro St 13.11.2002 22:07:46
Já radši používam marmuchy čočkovitého tvaru kolem 1-3g,rozhodně s žížalkou(třeba i nasranou).
Velkou 7mi gramovou se akorát ochuzuješ o úlovky ryb jako třeba cejn nebo plocka(velice dobře na malé marmuchy reaguje skalák).Chceš-li něco objemějšího na pumpování,je lepší kopyto nebo twister.
Marmyšky si vyrábím sám tak že nejprve vystřihnu z jemného plíšku tvar a na tento korpus napájím(cínem) tělíčko a háček.Provrtam,zahladím otřepy a teplem zašedlý plíšek rozleštim(popřípadě dobarvím).Cín neoxiduje a je stále lesklý narozdíl od olova.olovo se navíc při odlévání často nepřichytí k háčku a vytvoří studený spoj,který rupne ve chvíli kdy to nejmíň potřebujete.
N Rici - ® St 13.11.2002 13:37:58
Pavel: Myslíš jako, že by těm rybám dala do džrky? No, plotičce snad, ale na většího okouna už si netroufne.
N Pavel Z. St 13.11.2002 11:28:01
Rici: Nepůsobí ta nasraná žížala negativně i na ryby?
N Rici - ® St 13.11.2002 10:36:10
S posranou nebo nasranou žížalou je to fakt lepší:-)
N Pavel Z. St 13.11.2002 10:17:06
Siro: Zatím jsem ji nezkusil, ale aspoň by to mělo pěkně lítat.
All: Chytáte někdo na prázdnou marmišku? Resp. radši ser žížalou nebo prázdnou?
N Siro Út 12.11.2002 17:35:22
Pavel Z:není 7g marmucha na zimu trochu moc těžká(velká)?
N Tomas - ® Út 12.11.2002 13:45:44
Mam moc rad, kdyz vyjedu na přehradu a chytam na marmysky. Parada. Odlevam si vlastni, neni to nic tezkeho. Zkusim nekde vyhrabat navod. Je to zabava. Ze brehu to jde ale hur.........chce to lodku.
N Pavel Z. Pá 8.11.2002 13:21:54
Zrovna jsem narazil na zajímavý kousky. Mají hmotnosti 4, 4.5 a 7g. Zespodu takové žebrované zlaté, zvrchu barvy olova. Cca. 3 cm dlouhé (bez háčku). Stojí 60 Kč 5 ks. Bude se s nimi dobře házet. Příští týden vyzkouším a poreferuji.
N Mirek S Pá 8.11.2002 8:59:56
Pepan > Nemůžu souhlasit s tím rovnáním háčku, jak je to v tom článku. Stačí dvakrát narovnat a pevnost drátu je v háji, při dalších pár ohnutí se drát už zlomí. Takový "upravený" háček může stačit na drobné čudly, ale ryba přes 30cm to pak narovná.
N siro Pá 8.11.2002 6:49:15
Používam stejně jako pepan malinko přetížený brk o mosnosti kolem 0,5g.Výhodou je že můžeš dal nahodit.Mnohem lépe byl lov s marmuchou popsán v Kajmanovi(tusím dva roky nazpět).
N Rici - ® Čt 7.11.2002 23:03:51
Pepan: To s tím přetížením taky vyzkouším, vypadá to skvěle.
To muselo dát pakárnu přepsat takovej text. Nebo to znáš nazpaměť:-))
N Maw - ® Čt 7.11.2002 21:13:57
Všem Vám děkuji! Pokud máte další rady atd. pište pořád!
N Pepan Čt 7.11.2002 20:50:42
Lov s marmyškou
Chcete-li poznat pravý požitek z marmyškování, musíte mít optimální náčiní. Těžko si pěkně zachytáte s krátkým tvrdým prutem, "kilovým" přehradovým navijákem a silným vlascem.
Alfou celé sportovní rybařiny je bezesporu prut. K lovu na marmyšku používám čryřmetrový plavačkový prut s jemnou špičkou s vrhací zátěží 2 - 1 5 g. Pro "mé" marmyškování se absolutně nehodí krátký vláčecí prut.
Takové proutky jsou dobré tak pro chytání na marmyšku z lodě. Jelikož však lovím ze břehu a marmyšku nahazuji do dálky, potřebuji prut dlouhý a pružný. Výhodou delšího prutu je i možnost většího nastavení hloubky. Rovněž mi umožňuje stát dál od břehu, takže si zbytečně neplaším ryby v pobřežní zóně.
Naviják doporučuji menší, smekací s obsahem 150 - 200m vlasce 0,20mm. Značnou výhodou je zadní citlivá brzda, která mi už zachránila slušné množství větších ryb. Celkově by prut spolu s navijákem měl být co nejlehčí, neboť jej při lovu neustále držíme v rukou, často i několik hodin v kuse.
Vlasec používám o síle 0,12 - 0,20mm. Je samozřejmostí, že čím je voda průzračnější, tím tenčí vlasec použiji.
Ted' to nejdůležitější - MARMYŠKA!
Marmyšky si můžeme sami vyrobit a nebo koupit. Osobně jsem začínal s marmyškami, které jsem si po domácku odléval z olova. Byly však příliš velké a hlavně těžké. Na takto vyráběné marmyšky jsem chytil pouze okouny a sem tam nějakou štičku. O záběrech tloušťů, marén a bílých ryb jsem si mohl nechat pouze zdát. Proto jsem brzy "přesedlal" na marmyšky zakoupené. Úlovky se "druhově zpestřily" a nemusel jsem si při odlévání pálit prsry olovem. Nyní už chytám pouze na ně.
Nejúčinnějšími typy jsou cvrček, ploštice, kára a především beruška, které vděčím za všechny své ulovené marény. Nejmenší druhy marmyšek ( slza, pecka, krystalka ) jsou příliš titěrné, což ale neznamená, že by nemohly vyprovokovat k záběru velkého okouna. Většinou je používám k ulovení malých nástražních rybek.
Prodávaná marmyška má ještě jednu velkou výhodu. Jelikož s ní lovím poblíž dna, dost často se dostane do kontaktu s vázkou. Když se tak stane, stačí prudce škubnout prutem ( zaseknout ), v té chvíli se háček marmyšky narovná a mimo spadlé nástrahy neutrpím žádnou škodu. Na břehu potom háček peanem přihnu do původní polohy, dám novou nástrahu a můžu pokračovat v lovu. Je zajímavé, že se mi háček ještě nikdy nenarovnal při zdolávání ryby, často i pořádného kusu. V tahu je háček dostatečně pevný a narovná se pouze škubnutím. Díky tomuto objevu chytám s úspěchem v "šílených pařezovištích" a zatopených lesech, kde sice často opravuji háček, ale na druhé straně zde nachytám desítky kilogramů ryb. Abych však nepřechválil. Někdy se stane, že koupím sadu marmyšek, které mají háček překalený. V tom případě se háček místo narovnání láme. Je proto dobré, dříve než marmyšku navážu, zkusit háček peanem zjemna "zacvičit". Pokud se přihýbá, je to dobré - když se zlomí, nestojí za nic celá sada a hned ji vyřadím.
Někdy je také nutné před protáhnutím vlasce otvorem v marmyšce tento otvor zapilovat. Při výrobě totiž zůstanou na okraji ostré hrany, o které se vlasec snadno přeřízne. Nemusíte však otvor nijak pracně pilovat, stačí pouze strhnout ostré hrany špičkou nože. Tím připravíme marmyšku k lovu.
Podobně jako u ostatních vláčecích nástrah záleží účinnost marmyšky na jejím zbarvení. Většina marmyšek se vyrábí ve stříbřitém nebo zlatém provedení. Není na závadu vyrobit si i jiné barevné varianry. Stačí přetřít vybrané marmyšky různobarevným lakem na nehry či nerozpustnou barvou. Většina ryb, zvláště pak okouni, velice citlivě reagují na barvu nástrahy a právě kvůli nim se oplatí mít v zásobě pestré druhy marmyšek.
Pravděpodobně nejlepšími jsou stříbřité varianry. Když ale selžou ( nestává se to často), experimentuji s marmyškami červenými, bílými, černými či jinak zbarvenými.
V odstavci o prutu jsem se zmínil o "nastavení hloubky". Musím to upřesnit. Při marmyškování totiž používám malý splávek, konkrétně dikobrazí osten (délky max. 5cm), který je na vlasci uchycený pomocí silikonových gumiček. Pod splávkem je ještě na vlasci několik bročků a až na konci je marmyška. Dalo by se spíše říci, že se jedná o špatně vyvážený splávek, neboť ho váha broků a marmyšky s nástrahou stahuje pod hladinu. Jaký je tedy jeho účel?
Splávek (konduktér) má hned několik významů. Jedním z nich je, že nastavením vzdálenosti od marmyšky zjistím, v jaké hloubce se marmyška pohybuje. Dříve jsem lovil bez něj, ale omrzelo mě neustálé "páčení" marmyšky ze dna. Rybář bez konduktéru nepozná v jaké hloubce se nástraha pohybuje, a tím pádem ani neví, jak rychle má navíjet. Konduktér má rovněž za úkol marmyšku nadlehčovat a umožňuje její plynulý a co nejpomalejší chod. Protože je převážen broky, docílím delších náhozů, než kdybych nahazoval samotnou marmyškou. V neposlední řadě má konduktér i funkci "přídavného dráždidla", neboť se často stává, že se na něj připlují ze zvědavosti podívat okouni. Ti pak po vytažení konduktéru nad hladinu zaútočí na samotnou marmyšku.
Jako konduktér nemusí posloužit jen dikobrazí osten. S úspěchem jsem už vyzkoušel i zápalku, ptačí brčko, kousek limonádové slámky, a pod. Bratr chytával i na uzlík červené bavlnky připevněný na vlasci, v tomto případě ale nefungovalo nadlehčování marmyšky. Výběr a používání konduktéru záleží na vkusu každého rybáře, věřím, že někteří ho při lovu nebudou potřebovat vůbec.
Na závěr zrekapituluji všechny pomůcky a potřeby potřebné pro chytání na marmyšku. Tady jsou:
1) Věci hlavní - delší a citlivý prut, naviják s tenkým vlascem, konduktér, broky, marmyšky, nástraha.
2) Věci předepsané rybářským řádem - povolenka, metr, pean nebo pinzeta (důležitá pomůcka při vyprošťování ulovených ryb a "opravy" marmyšky).
3) Věci potřebné - batoh (muškařský košík), nůž, polarizační brýle, rybářská vesta, podběrák (stačí raketový).
Jestiže máte všechny věci pohromadě a pokud je povolena přívlač, neváhejte a vyražte k vodě. Zkuste si marmyškování na "vlastní kůži" v praxi.

Text, kresby: T.Rozsypal, foto: Dr. Peter Áč, Kajman, březen 2000


Foto: Peter Áč

To jsem našel na rybareni.cz
N Pepan Čt 7.11.2002 20:40:42
RICI> Jo a já ještě používám ten husí brk přetížený tak , že pomalů klesá na dno. myrmyška ti pěkně pochoduje .
N Rici - ® Čt 7.11.2002 14:00:29
Mimo jiné jsem teď sáhnul do šuplíku a našel jsem zde časopi Rybářství č.5/2002 a tam o marmyškách píše p.Horký.
N Rici - ® Čt 7.11.2002 13:54:00
Už jsem to tu psal snad 100x, že jsem línej a tak i na marmyšky používám fídrovej prut. Mám k tomu připravené návazce. Ten vypadá takto: na obou koncích vlasce, průměr od 0,10-0,16 mám pevná oka. Jedno oko provlíknu obratlíkem na kmenovém vlasci a druhé oko provlíknu dírkou v marmyšce a zaháknu ho za háček. Háček musí být vždy vzhůru. Na háček dávám kousek žížalky nebo bílého červa, ale může se chytat i bez toho.
Nahodím a cukavě, spíše jenom chvěním špičky s občasnými zastávkami přitahuji ke břehu.
Samzřejmě je marmyška daleko lepší pro vertikální vláčení než přitahováním ke břehu a proto mám připravený splávek z husího brka, který přichytím ke kmenovému vlaci dvěna kusy bužírek. Marmyška by se samozřejmě měla pohybovat po dně nebo těsně nad s občasným dopadem na dno. Proto to se splávkem nejde všude, protože jsme omezeni délkou prutu. Ale není to pravidlo, protože mi pár okounů vzalo marmyšku pohybující se ve sloupci, toto však bylo převážně u překážek ve vodě (strom,rákos,křoví).
Zatím jsem na ní chytil okouny, candáta,tlouště,cejna, kapra (toho jsem lapil i na twistra) a čekám toho daleko víc. Myslím že úlovek hodně závisí na druhu marmyšky.
Nějak jsem se rozepsal na to, že s marmyškama taky teprve začínám, ale toto je vše, co jsem během své krátké kariéry marmyškáře vypozoroval. Netvrdím, že je vše pravda, ale to jsem napsal mi fungovalo.
Rád si přečtu zkušennosti někoho jiného, nebo i reakce na to co jsem napsal, jestli jsou tam nějaké kraviny.
N Pavel Z. Čt 7.11.2002 13:32:57
Je to poměrně jednoduché. Používám silon v prům. 0,14 - 0,16. Marmiška se uvazuje tím způsobem, že provlečeš silon zezhora dolů a pak ho uvážeš na háček, jako by jsi uvazoval háček s lopatkou. Fázi náhozu vynechám a pak zbývá už jen vedení. Vodí se to děsně pomalu. Necháš to spadnout na dno a párkrát cukneš špičkou v rozmezí cca. 10 cm. Chvíli počkáš a znovu. Pak to třeba o metr potáhneš a děláš opět to samé. Přestávky mezi cukáním mohou být libovolně dlouhé. Na háček můžeš napíchnout třeba hnojáčka nebo červa. Pak ti může zabrat i plotice nebo něco jiného. Viděl jsem tam taky napichovat oko z okouna, co si ponechal jeden rybář a bylo to i úspěšné, ale osobně to považuji za morbidní.
N Vlado Čt 7.11.2002 12:31:44
Páni tak sa neserte a popíšte spôsob a montáž lovu marmiškou aby to pochopil aj začiatočník.
N Pavel Z. Čt 7.11.2002 9:14:12
Franta: Mám 3m SensoTwist od Byronu a je na to dobrý. Momentálě mám ovšem špičku na 2 díly.
N Šlehy - ® St 6.11.2002 19:16:30
Ale šel.
N Pan Slamáček St 6.11.2002 16:54:42
nesel
N Franta - ® St 6.11.2002 16:16:25
Nevite nekdo, s jakym prutem? Sel by match 3,9m 5-20g?
N Pan Slamáček St 6.11.2002 14:51:12
pripichne se zizala, nebo cerv, nebo co chces. chytas okouny, stiky, nebo podle toho co napichnes.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | dravci | techniky lovu ]

Co je nového - dravci + obecné

Začátek sezóny lovu dravců:

Oznámení - dravci
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - dravci
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniVelký výběr vláčecích prutů za super ceny!

Pro registrované zákazníky 5% sleva !


akce, rybareniVyužijt až 30% sníženi ceny u výrobků Flajzar

Dodáme do 24 hodin a bez poštovného.Lonňské a starší modeli za sníženou cenu 30%.Pokud se přihlásíte obdržíte další bonus v podobě 3% slevy.


Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
LOS-CORMORAN LOS-CORMORAN

Praha 3,130 00, Řipská 23