Pstruh potoční - chráněný druh ?

Úmyslně kontraverzní, poněkud nadčasová otázka, která směřuje k možnostem při ochraně (záchraně) tohoto mizícího druhu.
Názory se liší, a to jak lokálně , tak i dle přístupu ke změnám v dosavadním způsobu obhospodařování P vod...
Autor diskuse: Cottus - Profil , 24.7.2007 muškaření - RŘ, MO, svazy

NVýr - Profil | Po 6.8.2007 12:20:19

..tak všetci vedia kde je problém aj ako ho vyriešiť...super....a ČO ĎALEJ ?

    Nmacek - Profil | Po 6.8.2007 12:08:26

    drozďák> to je rezignace, a to se mi nelíbí.
    dneska je to o tom, že všechny druhy ryb mají z pohledu svazu stejnou hodnotu. takhle bys mohl kromě jiného skrz cenu motivovat rybáře třeba k tomu, aby víc pouštěli dravce nebo toho potočáka a lipana, protože jejich cena by byla oproti duhákovi dejme tomu x-násobná. nechal bych MO do jisté míry volnost při tvorbě toho ceníku, aby to odpovídalo konkrétním podmínkám.

    netvrdím, že je to věc, která by to spasila, těch změn musí přijít víc, ale tohle by podle mě mohla být cesta, jak motivovat lidi k tomu, aby odnášeli míň ryb než dneska, a aby C&R nemuseli na masařky doplácet. chceš si brát ryby? - plať!
    a to co píšeš o postizích a benevolenci ze stran MO - to je dost pofidérní, protože na jednu stranu jsou lidi, kterým prochází prakticky všechno, a na druhé straně jsou lidi, co si za zcela banální přestupky 3 roky nezachytali. tohle je v lidech a bude hodně těžký s tím něco udělat. za pytláctví bych bez milosti vylučoval až nadosmrti.

      NPike - Profil | Po 6.8.2007 12:07:23

      Chtel bych se dozit toho, kdy budu na kazde druhe vychazce kontrolovan rybarskou strazi, ktera bude mit znalosti, bude mit respekt, bude nekompromisni a nebude se s nikym kamaradickovat. A hlavne se bude chovat slusne. A klidne at je profesionalni s potrebnou vybavou. To spojit s exemplarnimi tresty (nemyslim tim odneti povolenky za zapomenuty metr). Pokud by byla straz u vody videt, nektere pripady by se zmedializovaly, ono by si pak plno lidi dalo pozor.

        Ndrozďák - Profil | Po 6.8.2007 11:53:06

        Macek: v tom případě teda může zůstat všechno při starém. Ale ono to NEFUNGUJE. Revíry nikdo nehlídá, postihy jsou směšné a když už se objeví, smázne je ze stolu příslušná MO....

        Tohle si musí ohlídat osoba(y) přímo závislé na výslédcích své činnosti a hospodaření. Je jedno, zda-li to je soukromník nebo MO.

        Proto tvrdím, že lék je pouze jasně dané schéma koloběhu peněz. Rybář konzumuje, provozovatel inkasuje a z toho taky platí všechny náklady. Nazdar bazar. Žádný zkurvený redistribuce a podobný píčoviny. To je vždycky jenom černá díra. Nic jiného.

          Nmacek - Profil | Po 6.8.2007 11:32:11

          drozďák> prosím tě co si idealizuju? znám dobře český lidi a nemám o nich žádný iluze. netvrdím, že by se zapsaly všechny odnesené ryby, ale podle mě by to mohla být cesta. je to stejné jako s daněma. kontrola by byla nutná, flastry by musely být přísné. mohlo by to fungovat...

            Ndrozďák - Profil | Po 6.8.2007 11:29:43

            Macek: pleteš se. Nejvíce v tom, že si idealizuješ prostředí a českého rybáře. Utáhne to možná Píbil na Koutech, protože má vlastní sádky a odnesenou násadu tudíž nemusí extra řešit.
            A stejně i pro něj je to problém, jak sám přiznává.

            Takže to v reálu bude jinak...
            Navíc dodávám, že stoják není řeka. Na řece je hospodaření ještě daleko složitější.

              Nmacek - Profil | Po 6.8.2007 11:26:57

              drozďák> soukromníka to nijak zvlášť nepálí, ryba sem, ryba tam, protože většina pravidla dodržuje a ceny povolenek to v pohodě utáhnou.

                Ndrozďák - Profil | Po 6.8.2007 11:25:41

                Macek: tak tak, zde je možné zajistit odpovídající příjem peněz za přesně vymezených pravidel. Tj cash, předem s přesně stanoveným limitem ryb a následnou kontrolou u vody. A i přesto čuju v tomhle zkorumpovaném státě problém.

                Holedbal jsem se vždy tím, že soukromník si to ohlídá. Akorát kulový, protože i soukromníci na P stojácích už na kontroly docela běžně serou.
                Proti centrálnímu řízení a hospodaření to má ale stejně výhodu. Když se jim rozmůže na revíru šlendrián a pytláctví, přímo to tvrdě pocítí oni sami. Není tady žádný Svaz, který ztráty takto způsobené nějak zaonačí či pokryje z "jiných" zdrojů....
                A to je zásadní rozdíl, samostatný subjekt se nemá za co schovat

                  Nmacek - Profil | Po 6.8.2007 11:24:22

                  ZN, pike> vycházím z toho, že svaz teď existuje. není to nereálné, takhle by to platilo pro členy svazu. nečlenové obvykle nekupujou roční povolenky, ti můžou platit hned, ale u členů by to byl opruz a administrativa jak prase.
                  na zapisování ryb dohlíží RS, a tohle jsou btw. prostředky z níž by se dala platit. nezapíšeš rybu - letíš jak špinavý prádlo - doživotně bez papírů.

                    NZN - Profil | Po 6.8.2007 11:17:10

                    macek:
                    ono by stačilo, kdyby do všeho nestrkal ten slavný svaz svůj dlouhý nos. Jednotlivé organizace by si cenu stanovily sami, dle místních podmínek. A žádný placení na konec, pěkně zrovna. Chceš si vzít případně chycenou rybu, tak zaplať. Nechceš, zaplatíš jen za možnost si zachytat. Nic světoborného, na soukr.stojácích běžná věc.

                      Nbrach - Profil | Po 6.8.2007 11:13:26

                      Jak MO provádí obsádku revíru (P-revír), kdo a jakým způsobem platí násadu?

                        NPike - Profil | Po 6.8.2007 11:11:32

                        Macek: Je to napad velmi pekny, ale asi tak realny, jako myslenky komunismu. Scitaci komise by byla bez prace, protoze by se odevzdavaly prazdne sumare. Si totiz v Cechach

                          Nmacek - Profil | Po 6.8.2007 11:09:11

                          mohlo by to fungovat zcela jednoduše:
                          na začátku sezony by se stanovil ceník jednotlivých druhů ryb. člen by si koupil povolenku, ponechané ryby by zapisoval do sumáře, a při vracení povolenky na konci sezony by ponechané ryby pěkně zacvakal.
                          co je na tom tak složitýho?

                            NVýr - Profil | Po 6.8.2007 10:58:30

                            Cottus: najprv chcem povedať že mám rád keď sa problém rozoberá "polopatisticky" - skús hovoriť jednoduchším jazykom.
                            A hlavne k téme: TAK ČO TU ĎALEJ RIEŠIME KEĎ VIEME ŽE PROBLÉM JE V CENE ??? ...máme cenu svazovou :-D ? Ak je nesprávna TAK JU ZMEŇME ....stanovme LIMIT lososovitých rýb na povolenku podľa je ceny tak aby to vychádzalo .... ČO CHCEŠ EŠTE "RIEŠIŤ" ....buď chceme alebo NECHCEME...keď nechceme -tak máme čo CHCEME !

                              NCottus - Profil | Po 6.8.2007 10:22:20

                              Výr: teorie z Tesca je vcelku rozumná...tržní cena....
                              Jenže my tu máme cenu svazovou,která ještě navíc neuznává kvalitu!
                              Takže jsme odkázáni na mražené i podchlazené pstruhy za stejnou cenu....ale jak se mám dostat k těm podchlazeným,když mražené nejdou slušně konzumovat??
                              Jako hospodář jsem několikrát zažil situaci s nekvalitním plůdkem,který musel být svazově odebrán,aby se vlk nažral....

                                NMRKnato - Profil | Po 6.8.2007 9:57:02

                                S tím souhlasím, ale uživatel má pouze výkon ryb. práva a úpravy toku jsou bohužel v režii někoho jiného. Ten stav se asi nezmění, nezlepší a proto si myslím, že se musí změnit rybařina vč. chovu násad. Paradoxní je, že je ještě dost původních říček a potoků, kde o původního potočáka skoro nezavadíš.

                                  Nmalamut - Profil | Po 6.8.2007 9:42:49

                                  MRKnato:Pd je relativně dost protože je jednodušší jeho umělý odchov, pokud chceme zachovat Po jako druh a moci ho i lovit, je třeba chránit především zbytky jeho původního prostředí, přirozené břehy potoků a řek a ne je měnit v koryta bez tůní s rovným břehem, viz. Orlice nad Pastvinami, z toho je na blití. S tím počtem odnesených ryb si hlavu nelámu, na pstruhovku už asi pět let nechodím a to mi Úpa teče před barákem, jen jsem před lety debatil s kolegou z Vrchlabí a ten mi sdělil že má za sezónu tak okolo 120 pstruhů a duháci to nebyli, mě se to zdá celkem dost ale on je pstruh menší než kapr nebo candoš tak...:-))))))

                                    NMRKnato - Profil | Po 6.8.2007 8:48:13

                                    malamut : Výr to zde odlehčeně popsal na Pd. Sám se téměř nerozmnožuje a je ho všude relativně dost. Proč by to nemohlo fungovat i u Po a Li? Je to jistě dražší, nešikovnější, ale jiná cesta pro rybáře kteří chtějí lovit asi nebude.

                                    V P rybařině není jedno jestli si povolenku koupí 50000 rybářů za 1000Kč, nebo 15000 rybářů povolenku za 3333Kč, jelikož v tom druhém případě nemusíš tak silně řešit počet odnešených ryb....

                                      Nmedvěd - Profil | Po 6.8.2007 8:47:04

                                      Cottus:z jízků se mi točí hlava ještě teď. Jinak ,já si vás dva nepletu,jen mi to z těch vašich dialogů,což v podstatě Tvoje otázky jsou,nějak vyplynulo.

                                        NVýr - Profil | Po 6.8.2007 8:37:10

                                        Cottus: ...ale k tej Tesco teórii si sa nejak nevyjadril
                                        Inak čo sa týka filmu pre tie prasatá ( naše ministerstvo ŽP) - tak to skutočne nie je cesta ako zabrániť stavbe MVE.