NP!F - Profil | Po 28.3.2011 22:22:51
doktor multiplikator >> j.sladkay - 28.3.2011 21:11:20 >> ja som 3 bakulami celkom dost maval, drzim to rovnako ako kazdu inu iba predlaktim, aj ked nahadzujem nedrzal som ju za koniec, je to o zvyku. Na zaciatku sezony mam zakazdym svalovicu na palci a ukazovaku z tocenia navijakom...
Nj.sladkay - Profil | Po 28.3.2011 21:11:20
P!F >> v podstate mas pravdu, ale to zalezi od toho co na tom tahas a aky je prut dlhy na vobleraku mam kratsiu a na gumaku dlhsiu. su to dost osobne individuality ako to kto ma rad. tak vo vseobecnosti nemozes mat 20 cisel rucky na 3m vlacaku/ specialne vo vyzsich vrhackach /, lebo by ti paprca odpadla.
Nsliver - samolibý vůl - Profil | Po 28.3.2011 19:31:21
Sander >> óó tak to pardón. Vypadals tak nenápadně, všichni co mají pruty přes 45g moc machrujou.
NSander - Profil | Po 28.3.2011 19:13:30
sliver - samolibý vůl >> to se pleteš, Skeletor do 12g je to nejjemnější s čím vláčím.
NSander - Profil | Ne 27.3.2011 21:59:31
pepa-č >> no faktem je, že 330 vláčák už je celkem dlouhá věc. To nemůžu soudit.
Npepa-č - Profil | Ne 27.3.2011 21:58:14
Sander >> hmotnostně jistě ne, bo to váží prd. ale jinde ti vyjde sedlo navijáku, jesli je pod ním 30 nebo 45cm a prostě jinak (úhly, loket, zápěstí) ten prut držíš. já si fakt nedovedu představit, že bych s tou 330kou chytal a měl sedlo navijáku třeba o 10cm níže.
NSander - Profil | Ne 27.3.2011 21:54:46
pepa-č >> vážně si myslíš že 10cm blanku na kterém je korek a patka prut vyváží? :-)
S tím házením to beru.
To druhý radši řeším olovem. Kratší rukojeť je praktičtější, kor v zimě, když jsi navlečenej jak cibule a chceš si nedejbože přendat prut z jedný ruky do druhý...
Npepa-č - Profil | Ne 27.3.2011 21:53:03
Sander >> vyvážení a náhazování oběma rukama.
NSander - Profil | Ne 27.3.2011 21:50:40
pepa-č >> kvůli vyvážení nebo zdolávání, kde je každý centimetr přes loket k ničemu?
Třímetr mám, proto bych rád znal ten důvod :-)
Npepa-č - Profil | Ne 27.3.2011 21:48:07
Sander >> pokud má ten prut zároveň 2,2, tak žádný. ale pokud je to 3m, je to jiné. ono je to jak kdy a rozhodoval bych se konkrétně. (ale tam dole byla řeč, o Fenw 3,3 - já ho měl - příliš dlouhou rukojeť bych tomu neříkal. byla dlouhá, ale příliš, určitě ne - pokud nejsi trpaslík)
.-)
NSander - Profil | Ne 27.3.2011 21:45:28
pepa-č >> jaký je ten důvod u prutů třeba do 40g?
NP!F - Profil | Ne 27.3.2011 21:32:41
doktor multiplikator >> j.sladkay - 27.3.2011 19:18:25 >> najlepsie na nich je to ze si s koncom rucky vramci tahania woblera mozes skrabat gule. Kazdemu vyhovuje nieco ine.
Nj.sladkay - Profil | Ne 27.3.2011 19:18:25
pepa-č >> na tazsich vlacakoch ano
Npepa-č - Profil | Ne 27.3.2011 19:12:13
Walleye - altered ... >> dlouhé rukojeti mají svůj důvod.
NeXecutor - Profil | Ne 27.3.2011 16:47:41
Shimano Catana 240cm , mam ju uz 7 rokov , doteraz je pouzitelna ani raz nezlomena na rybach ... tak som jej trosku pretuningoval telo :-)
NOsviceny - Profil | Ne 27.3.2011 13:27:40
Prut s navijákem mám do 300 gramů dohromady a tím si šetřím zápěstí :o) Vyvažování jsem nikdy nepotřeboval. Nejhorší záhul na zápětí je sezení u PC pak člověk má v čudu karpální tunel a léčba je na dlouho,takže raději všichni na ryby .o)
Nrover - Profil | Ne 27.3.2011 0:56:33
Upravovat si po rozmyšlené koupi "vláčák" je snad samozřejmost ! Neupravit si ho po prvním vyzkoušení "naostro", je vlastní neomluvitelná chyba, jelikož zápěstí máme pouze ... na jedné ruce jen jedno. Vlastní zdraví je prvořadé, hazardovat s ním, se nemusí vyplatit ! Ostatní záležitosti jsou bezesporu podružné, na to je třeba úzkostlivě dbát.
NP!F - Profil | Ne 27.3.2011 0:19:04
jiris >> tvoj posledny zapis by si zasluzil medailu. Krasna fotka a fakt ma pobavil koment :)
Njiris - Profil | So 26.3.2011 15:54:01
sliver - samolibý vůl >> dírky, to je moje.
Njiris - Profil | So 26.3.2011 15:21:11
Walleye - altered ... >> jo, tak na řece lovím stejnej typ prutů jak ty. Klidně stačí 9 stop (klidně i méně) a velmi rychlé pruty.
Na stojáku a velkých kalužích (typu louže Rozkoš), házení za obzor. Tam využiješ každej cenťák (při gumování) a dlouhá rukojeť ti tam jen pomůže. Někdy fakt rozhodují desítky metrů, abys to házel do hnízda, ale na to člověk přijde, až mu to vypustí :-D
Njiris - Profil | So 26.3.2011 15:18:20
pepa-č >> ano, věřím tomu. Mi třeba S pruty nikdy nějak neohromily, přišly mi těžkopádné, tlusté, těžké, rozmístění oček, málo...
Ale potom co jsem si je loni pořádně protřebal u Petra, tak bych je dokázal využít, třeba na sumcowoblerovláčce :-))
Ale ze všeho nejvíc se mi líbily vláčáky z kaprošpiček stejné firmy, to byla káva :-)))
NWalleye - altered ... - Profil | So 26.3.2011 15:17:03
jiris >> Vidíš :-)) Já třeba i na gumy mám rád prut rychlý jako meč a spíše špičkovou akci. Lépe se mi tak ovládá nástraha a vím o kolik jsem s ní poskočil atd.
Npepa-č - Profil | So 26.3.2011 15:15:39
jiris >> KEV je obojí :-)
NWalleye - altered ... - Profil | So 26.3.2011 15:13:58
pepa-č >> Osobně mi vadila příliš dlouhá rukojeď ,zkracovat jsem to nechtěl .... jinak blank špatný nebyl.
Njiris - Profil | So 26.3.2011 15:13:05
pepa-č >> prut na gumy - klidně může být měkčí, snad i parabola. Na velké vzdálenosti se to ztratí, někdy to může být i vhodnější k dobírání ryb, zdolávání atd. Zde můžeš zdolat rybu, která má jig opřený o tlamu.
prut na woby - tak s předchozím prutem (na gumy) bych wobovat nechtěl, rybu by si nezasekl, nebylo by to ideální. Je to pevnější, rychlejší, tvrdší prut. Wobler pěkně zasekneš :-) (háčky prosekneš)
Jinak s každým prutem lze chytat cokoliv, jen takhle nějak bych to viděl z mého pohledu. Věřím, že někdo ty pruty může používat úplně obráce. I já rád twistruju s krátkým, rychlým prutem :-)
Walleye - mi takhle na prvotní protřepání sednul, po pár spadnutých rybách bych třeba mluvil jinak. Relativně mi seděla i rukojeť.
Npepa-č - Profil | So 26.3.2011 15:10:51
Walleye - altered ... >> já mám ještě jednoho, smekacího a toho mám rád velmi.
Npepa-č - Profil | So 26.3.2011 15:10:07
jiris >> asi srovnáváme. je to navíc fuk.
NWalleye - altered ... - Profil | So 26.3.2011 15:08:53
jiris >> Já IronFeathera II měl taky. Moc mi neseděl tak šel z ,,domu".Ale jak říkáš ..... někomu možná sedí.
Npepa-č - Profil | So 26.3.2011 15:07:54
může mi někdo vysvětlit, co je to woblerák a co prut na gumy? mi se zdá, že to co je žvejka, že se s tím woby nedají tahat, lidi označí za prut na gumy. já to moc nerozlišuju, tak se ptám, co si pod tím, kdo představí.
myslím, že kdyby jste si tohle vyjasnili, co tím, kdo myslí, že byste se "neprali"
Njiris - Profil | So 26.3.2011 15:07:53
pepa-č >> srovnáváme tady nesrovnatelné. Pruty na smekáč, mulťík. Snad i jiné gramáže :-))
Měli bychom k vodě.
Npepa-č - Profil | So 26.3.2011 15:06:10
jiris >> jo, měl jsem ho na multík. 15-50g. dostal jsem se k němu jako náhrada za zlomené Abu Morrum 3m 15-50. stejný materiál, rozdíl 30cm v délce, dva jiné pruty. to abu bych bral znova hned, po tom Fenwicku se mi nestýská moc. prut to byl dobrej, ano. ale nezvykl jsem si na něj. A ta délka byla to poslední. to mi nevadilo vůbec.
Njiris - Profil | So 26.3.2011 15:02:18
pepa-č >> co sedí jednomu, nemusí sedět druhému. Neměl si verzi pro cast?
Držel jsem ho letos na výstavě. Fenwick 330, nevím jestli ironfeather nová verze nebo starej, až tak mě to nezajímá. Ale na gumy do 30 g ideál. Na hlavy 50 g to nebylo. Jen jsem ho podržel, stejně s tím nemám kde chytat. Ale byl dobrej, vo tom žádná.
řádově o x gramů lehčí než ten prut co myslím.
EDIT - pepi. Ano, byla to verze Ironfeather II, s I. I nemohu srovnávat :-) Třeba šli nahoru.
Npepa-č - Profil | So 26.3.2011 14:59:50
jiris >> já toho fenwicka Ironefeathera 330 měl. už ho nemám. asi tak.
Njiris - Profil | So 26.3.2011 14:57:29
To já si spíše toho 330 VHF dokáži představit jako katapult na gumy než jako woblerák.
Ale i tak bych si ve stejné kategorii vybral Fenwicka (taky cca 330 cm).
Nj.sladkay - Profil | So 26.3.2011 12:57:38
mirmen >> hodinu, 2 sa to asi da vydrzat, ale netesilo by to. to uz mi zavana plnokrvnou morskou posilovnou, aku predvazaju tu na utesoch. proti gustu ziaden disputat, len aby krize-zada drzali
Nmirmen - Profil | So 26.3.2011 12:03:50
Sethy >> na dálku s koncovým olovem do 60-70. gr a plovoucí hlavou + na dálku na lov s hlavičkami v gr. 30- 60 + na ostatní těžké nástrahy ( ne na celodeení vycházky, ale jako druhý prut s vláčkou na 1, max. 2 hod )
NWalleye - altered ... - Profil | St 23.3.2011 19:53:19
Sethy >> Mám 275cm 30-75 a po 2-3 hodkách toho mám taky plné čočky.A to jej nemám osazený žádným ,,kvichtem" !(navijákem FireBlood 4000FA)
Nkaňka - Profil | St 23.3.2011 19:52:54
Sethy >> Zeptej se Slivera k čemu se používá , mám takové tušení že nějakou 3,3m má .
NSethy - Profil | St 23.3.2011 19:47:30
Walleye - altered ... >> No právě ale 330 woblerák a ještě v této gramáži - asi by mi upadla ruka po pul hodině a po hodině bych potřeboval nová záda :-D
A právě proto mě zajímá k čemu použít takový prut. Určitě to má své opodstatnění.
NWalleye - altered ... - Profil | St 23.3.2011 19:43:20
Sethy >> Tak gumovat z Harrikem 30-75g hmmmm ... nevím ? Zatím jsem těžké hlavy 35g tahal Harrisnem 15-45g ale nebylo to to pravé ořechové. H - 5-30g na gumování používám normálně a uvedené vyšší gramáže mi na to moc vhodné nepřipadají. Tím spíš se přikláním k tvému názoru,že je to více prut ,,woblerák".
NSethy - Profil | St 23.3.2011 16:12:41
Georgino >> 50g potom jo. O tom ale nepochybuju, i na tu extrémní délku se správnou pletenkou poznam jak vypadá dno, záběry atd - vlastní zkušenosti.
NGeorgino - Profil | St 23.3.2011 16:10:09
Sethy >> Tam se běžně používají hlavy 40 nebo i 50 gramů, a pochybuju že existuje nějaký prut se kterým máš na tu vzdálenost aspoň nějakou představu co se na druhým konci vlasce děje :-)
NSethy - Profil | St 23.3.2011 16:09:29
Georgino >> Ana, ale na to jsou jiné pruty - aspoň podle mě. 75g Harrison je woblerák a ne gumovací prut, jenže v 330cm, to fakt nevím, proto se ptám.
NGeorgino - Profil | St 23.3.2011 16:07:34
Sethy >> Tam se takovej katapult těžkých jigů hodí, všichni to tam perou co nejvíc do dálky co to dá a oraj dno. ( já tam teda nejvíc okounů a štik chytil do 10 metrů od břehu) Ale třeba to má mirmen na něco jinýho.
NSethy - Profil | St 23.3.2011 16:05:02
Georgino >> ne proč? Jestli myslíš chytání ve velkých vzdálenostech tak tak chytám taky, ale na to používám gumy max na 25g hlavách, jenže 75g Harrison mi nepříjde jako ideální gumovací prut.
NGeorgino - Profil | St 23.3.2011 16:02:20
Sethy >> Tys asi nikdy nechytal na Rozkoši viď?
NVenca888 - Profil | St 23.3.2011 15:55:01
doktor multiplikator >> j.sladkay - 23.3.2011 15:49:26 >> podle toho, jak je špinavej... někdy jsem i jemnější... má to svoje výhody - začínám s prutem 60-80 g a na konci sezóny mám chvějivkou...
Nj.sladkay - Profil | St 23.3.2011 15:49:26
Venca888 >> so zrnom aspon 40/cm2
NVenca888 - Profil | St 23.3.2011 15:43:08
já ho jenom po každý chytačce přejedu brusnym papírem...
NSethy - Profil | St 23.3.2011 15:38:48
mirmen >> tý jo, na co takový prut používáš? (vážně mě to zajímá)
NPstruh27 - Profil | St 23.3.2011 15:36:27
mirmen >> To je možné. Ja mám pstruhové prúty tak do 2,1 m. Zubáčové - Mikado 2,7 a Fenwick 2,9 - u týchto som zatiaľ nepociťaval potrebu nejak ich dovažovať. Samozrejme - každá maličkosť, čo Ti uľahčí rybačku má veľké plus a myslím si že to závažie má v niektorých prípadoch opodstatnenie a môže pomôcť.
Nmirmen - Profil | St 23.3.2011 13:48:51
Pstruh27 >> koupil jsem prut v 330 cm , 30 - 75 gr ( harison , stavěný v Brně u pana Studeného ) a do konce rukojeti jsem si nechal to závaží na ilustraci upevnit .Naviják má 560 gr ( shimano twinpower s cívkou 60 ) , ale stejně má to závaží význam, šetří zápěstí. U kratších prutů není dovažování potřeba.
Nbambus - Profil | Út 22.3.2011 18:31:16
wopen >> rybarikkk - 22.3.2011 14:59:51 >> a ukazes fotecky ? .-D
Nkoblich - Profil | Út 22.3.2011 17:17:27
Zdar, nezkracoval jsem ani neprodlužoval ale dovažoval. Rozdíl je znát a hlavně vzápěstí. Celkově si myslím že s vyváženou vláčecí sestavou je jakákoli manipulace lepší.:-)
NPstruh27 - Profil | Út 22.3.2011 15:39:02
mirmen - >> Tak toto som ešte nerobil a pevne verím, že ani robiť nebudem. Čo sa týka prívlače tak mám prúty pstruhové (na riečky a potoky) - 3 ks a Zubáčové - 2 ks. dlhé roky používam v podstate navijáky rovnakej veľkosti na pstruhovku a väčšie na zubáčovú vláčku. Keď si kupujem nový naviják tak si vždy aj tak vyberiem bud 1 alebo 2 veľkosť - podľa toho, na čo ho potrebujem. Jasné, že napríklad celokovové navijáky sú ťažšie tak aj na to treba brať ohľad. Inak kamarát má ryb. potreby, tak skôr ako si prút kúpim - požičiam si ho na chvíľu k vode a tam po chvíli zistím, či mi vyhovuje či nie a po pravde - už nejeden som mu vrátil.
Nj.sladkay - Profil | Út 22.3.2011 15:34:22
gibbon >> to ocko si vytvaruj tak, aby vyzeralo ako koncove muskarske. pekne to ukaze.
Nrybarikkk - Profil | Út 22.3.2011 14:59:51
tak jsem dal na radu a přetvořil jsem prut Mikado feeling z 2,4m na 1,9m. Zakrátil jsem jak rukověť, tak špičku:) Převázal a přelepil očka na zúžil jsem i blank u rukověti. Ted z toho mám ultra rychlý a jemný proutek.
Ngibbon - Profil | Út 22.3.2011 13:02:58
zatiaľ moja jediná úprava bola na TD 255/2-10, ufikol som 10 cm z rukoväte (lebo bola dlhšia ako mi vyhovuje) vlepil som späť dovažovaciu koncovku, naskrutkoval všetky závažia a teraz sedí tak ako som chcel :-))
edit: teraz chystám ďalšie dve na cormoranoch, ani ULX ani Carbostar nemajú očká na uchytenie nástrahy pri presunoch, tak skúsim vyrobiť z osteofixu, naviazať niťou a prelakovať epoxidom
Nkura11 - Profil | Út 22.3.2011 12:44:10
ked chytam a ide mi ryba tak som tak zazraty do lovu ze si nevsimam nedovazenosti... ak ryba nebere idem radsej na pivo :-))
Nzaplosak - Profil | Út 22.3.2011 11:51:41
nevím, přijde mi to jako blbost -řezat prut, lepší je přece koupit takový, jaký mi vyhovuje, tedy vyvážený, takové má abůčko...
NP!F - Profil | Út 22.3.2011 0:32:35
Riesit vyvazovanie prutu je blbost, radsej chytaj ryby a nespekuluj na blbinami ktore nicomu nepomozu.
NPyzda | So 31.12.2005 15:04:35
mirmen: ano již mnoho let si upravuji konec vláčecího prutu tak, že do rukověti zasazuji bodec, který je vyskakovací a při vypnutí ryby těsně u břehu ji nabodnu jako hákem na sumce , myslím, že se tato věc jmenuje graf, nebo gaf. Zajímala by mě záležitost s tímto vylovovacím zařízením. Pokud ho mám u sebe, nebo ne prutě, musím mít i podběrák? Toť otázka...
Nmirmen - Profil | So 24.12.2005 19:06:17
Dr.Zoidberg: máš pravdu, příště mi nezbyde, než
upravit Rukojeť zahrádkáře :-)
NJapčák - Profil | So 24.12.2005 18:58:49
brach - při Tvém věku, takové věci Tě ještě zajímají a potažmo je chceš ještě řešit? :-))) Na zdraví - letošní chrssst!
Nbrach - Profil | So 24.12.2005 17:26:49
Z textu ale vyplývá, že rukověť je totéž, co rukojeť:-)
Nspinningman - Profil | Pá 23.12.2005 21:28:59
filous:prut vyvážený je kdyžsi najdeš těžiště prut s navijákem a prut by měl spočívat ve vodorovné poloze.na obrázku je ideálně vyvážený(aspoň teda podle mě)
NFilous - Profil | Pá 23.12.2005 7:18:03
Asi tady budu za vola , ale jak se pozná že je prut vyvážený.
Njiris - Profil | Čt 22.12.2005 19:16:24
mirmen - myslim, ze je to jen otazkou času, kdy se na trhu objevi novy typ vlacecich prutu. Hodne dlouhe (400+), tvrda pater a mekkci spice.... taky jsem parkrat zkousel vlacet s kaprovymi teleskopy, jenze to neprineslo kyzene ovoce, ale jen bolest rukou :-)
Nmirmen - Profil | Čt 22.12.2005 19:01:28
jiris: znám rybáře, kteří na vláčku na velké dálky uvažují směrem, který jsi naznačil ( i průměr cívky ve zdánlivý neprospěch váhy navijáku a celé sestavy). Vše ve prospěch délky hodu, vymakat do detailu.
Zajímavá byla diskuze ve fóru na
www.gam.by.ru/FISH/SPINNING/dalnost.htmlNjiris - Profil | Čt 22.12.2005 18:53:34
mirmen - pak bude opravdu nejlepsi to "udelatko" z cabelasu jen si myslim, ze to bude malo na napr. 390 cm prut. Ja mel na prutu 300 cm, 040 navijak (330g) a chtelo by to do rukojeti pridat celkem dost gramu, aby to bylo vyrovnany. Takze jsou dve moznosti a) o dost vetsi navijak nez je vhodny (napr. i vel. 6000), ktery posune teziste vice k sedlu nebo si vyhrat s tou rukojeti a pridelat nejaky to udelatko.
Nmirmen - Profil | Čt 22.12.2005 18:40:31
sorry, ale využil jsem práva jakožto moderátor otázky a vymáznul jsem pár připomínek, které nesměřovaly k otázce, tj. k úpravě rukověti.
>Bosanac: samozřejmě to tak funguje, jestliže vybíráš prut i naviják současně. Ale po několika letech se objeví nový naviják ( ze slitin, o několik deka lehčí - a v tom okamžiku nastává problém).Původní vyváženost už nefunguje.
jiris: vím, že už máš něco odchytáno. Vítám Tvou připomínku. Stejně ale chci řešení, kdy prutu o větší délce budu moct "vypomoci" podle potřeby. Jedná se mi o rychlost a spolehlivost záseku na větší vzdálenosti ( od 50ti m výše). Určitě víš, co mám na mysli.