Odbahnění Matičního jezera

Kategorie: Všeobecné

V Pardubicích začalo po letech odkladů odbahňování Matičního jezera. Ve vodě pracuje sací bagr, který zatlouká dřevěné palisády pro zpevnění břehů. Za ně se bude dávat bahno do vaků, které vodu propustí zpět a vytvoří nový břeh. Práce vyjdou na zhruba dvacet milionů korun. „Letos práce potrvají do poloviny listopadu, čímž skončí první etapa. Další bude následovat v příštím roce,“ řekl Josef Klíma z firmy Hydro&Kov, která zakázku pro město provádí. Dřevěné kůly se budou zatloukat do poloviny srpna, potom začne odsávání bahna. Bagr ho odstraní kolem čtyřiceti procent, což je odhadem čtrnáct tisíc metrů krychlových. „Plovoucí sací bagr nasaje sediment do textilních vaků. Bagr má frézu, která rozruší sediment na dně jezera, čerpadlo nasaje sediment do potrubí a skrz něj do vaků,“ řekl Tomáš Svoboda z firmy Hydro&Kov.

Práce jsou rozložené na dva roky, protože v jezeře a kolem něj žijí vzácní živočichové. Matiční jezero vzniklo v roce 1910 oddělením slepého ramene Chrudimky. Bez odbahnění by časem zaniklo. Na hladině již v poslední době převládal stulík a utlačoval lekníny. Palisády sací bagr zatlouká dva až tři metry od břehu, proluku později zaplní pytle naplněné odsátým bahnem. Dva až tři vaky na sobě zajistí zpevnění břehů. Val bude mít délku 25 metrů a čtyři metry na šířku. Textilní vak vypustí z bahna vodu, novou už nenasákne. Horní vak se po vysušení usazenin rozřízne, na něj přijde hlína, která se osází trávou a další zelení.

„Jezero se zmenší, ale protože jsou zerodované břehy, vrátí se vlastně do původní velikosti,“ řekl Klíma. Podle dřívějších zkušeností z jiných akcí strojník Miroslav Závodský očekává, že v jezeře bude hodně naházeného nepořádku od PET lahví přes železné věci po stavební suť. „Lidé se nechovají pěkně, myslí si, že voda všechno schová. Nám to ničí stroj a zdržuje práci,“ řekl strojník, který obsluhuje sací bagr. V rozpočtu měly Pardubice odbahnění jezera už v roce 2007. Vedení města ale čekalo na vhodné dotace a přemýšlelo, jak projekt zlevnit. Odvoz bahna byl hodně nákladný. Práce proto začaly až nyní. Budou stát zhruba dvacet milionů, náklady z větší části pokryje dotace z EU.

Zdroj: https://rybaripce.cz/2019/07/02/odbahneni-maticniho​-jezera/

MAXXSKATER, 4.7.2019

Diskuse k bleskovce

Žádné zápisy.