MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Na Bučovicku začali ve velkém řádit bobři. Ničí okolí

Kategorie: Všeobecné

Vyškovsko – V bučovické místní části Klouboučky se objevilo několik nahlodaných stromů. Podle místního rybáře jde o nezpochybnitelnou činnost bobrů. Ti řádí i jinde v okrese.

http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/na-bucovick​u-zacali-ve-velkem-radit-bobri-nici-okoli-20130814.​html

 

rover - ®, 17.8.2013

Diskuse k bleskovce

N Strugi - ® Po 19.8.2013 23:56:37
Šíření bobra není důsledkem zlepšování životního prostředí, ale především jeho důsledné zákonné ochrany. Vždyť v minulosti byl bobr vyhuben jedině přičiněním člověka a věděli proč tak činí.V našich podmínkách nemá kromě člověka přirozeného predátora. Asi začneme vysazovat vlky :)))
N Strugi - ® Po 19.8.2013 23:27:51
Bobr evropský je rozšířený na severní polokouli na říčních a lužních nivách. Do ČR se po svém přechodném vyhubení na přelomu 18. a 19. století začal vracet, migrací z Rakouska, ve druhé polovině osmdesátých let 20. století. V Česku se vyskytuje v povodí Labe, Moravy, Odry, Dyje a Dunaje. Objevuje se i na Kateřinském potoku v západních Čechách. V posledních letech se objevil i na Úhlavě a Desné a také v okolí Chebu na přítocích řeky Ohře. V celé ČR žilo v roce 2008 přes 1000 bobrů, z toho v luzích Litovelského Pomoraví asi 300 ks a v oblasti lužních lesů jižní Moravy, od Lednicko-valtického areálu po oboru Soutok, asi 500 ks. Početnost bobrů kvůli absenci přirozených nepřátel a legislativní ochraně stále narůstá. Pokud aktivita bobra způsobí škodu na soukromém majetku, dovolují zákonné normy ČR zažádat o náhradu škody.Návrat bobrů do české a moravské kulturní krajiny není bezproblémový. Bobři svou činností zejména narušují protipovodňové nebo rybniční hráze,[2] ucpávají koryta vodních toků [3] a likvidují dřeviny [4] nebo zemědělské plodiny v okolí rybníků a řek. Významné a medializované jsou milionové škody v Lednicko - Valtickém areálu i na Dyji v okolí Břeclavi.[5] Oplocování nejcennějších ohrožených pozemků se ukazuje jako málo účinné (plotem nelze přehrazovat vodní tok) a individuální ochrana dřevin je esteticky problematická a velmi nákladná. Hráze je nutné obkládat kamennou rovnaninou nebo chránit pevnými stěnami. Roční škody v Jihomoravském kraji mezi léty 2004-2009 stouply ze 600 000 na pět milionů korun.[6] V některých oblastech s citelnými škodami již žádají majitelé a správci ohrožených staveb a porostů, zatím neúspěšně, o povolení odstřelu nebo jiné účinné formy regulace těchto rychle se šířícících zákonem chráněných hlodavců.Zákon č. 115/2000 Sb. o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy stanovuje bobra evropského jako jeden z vybraných druhů, u kterého může být uplatněna náhrada škody a to v případě poškození lesního (resp. „trvalého“) porostu nebo škodě na nesklizených polních plodinách. Náhradu jiných typů škod zákon č. 115/2000 Sb. neumožňuje. Náhradu (újmu) za ztížení zemědělského nebo lesnického hospodaření ve smyslu § 58 zákona č. 114/1992 Sb. nelze uplatňovat v případech, kdy jde o škodu způsobenou zvláště chráněným živočichem (škoda vzniklá aktivním působením živočicha). Náhradu újmy lze uplatňovat pouze tehdy, je-li vlastník či nájemce pozemku omezen na zemědělském či lesnickém hospodaření tím, že respektuje ustanovení zákona (zákazy v § 50 zákona č. 114/1992 Sb.) či prováděcího právního předpisu nebo rozhodnutí vydaného na jejich základě.
N aleš vavřina - ® Po 19.8.2013 8:39:11
V daném regionu, i jiných regionech JM, už bobři "dobobrovali" každý malý potok a brutálně mění chatakter těchto toků. jejich původní přirozené obsádky jdou do kytek a vše je ok. K té Koryčanské přehradě - oplocená je, ale od silnice. Nad přehradou jsou a po toku se na přehradu klidně dostanou, dle mého tam už dávno jsou. K bobrovi asi tolik - zelený trotl má zelený mozek - takže nulová šance na racionální komunikaci, úředník je vázán legislativními nesmysly a bojí se o židli - takže zase smolík. Ale!!! - bobr má svělou zvěřinu a je jí na něm poměrně dost - lidé by situaci měli začít řešit sami, nebo jim bobr podhryže i tu postel na níž sní o přírodě nedotčené v níž neplatí zákony kapitalizmu.
N arnošt - ® Po 19.8.2013 0:34:30
Přirozenost člověka a přirozenost bobra se na menším území prostě neslučuje.Bobr má bohužel ale toho smolíka,že člověk je protřelé zvíře dalece přesahující schopnosti jeho hlodáků.Takže záleží čistě na libovůli jeho největšího úhlavního nepřítele nebo i jeho úhlavního kamaráda,jestli si může tu a tam zahlodat nebo ne.Tak to prostě je a do vyhynutí homo sapiens prostě bude...
N mancek - ® Ne 18.8.2013 10:53:14
Kreja >> Podle mě tam bobři určitě budů. Není vody na Jižní Moravě, kde by nebyly. I v menších potokách vyšších až v podhorských pásmech bobři jsou . Akorát tuším že tato přehrada je oplocená , tak to se pak můžu mýlit . Ale je to jen otázka času. Bohužel debilové vysadili něco , co nemá přirozeného predátora. A teď se bojí povolit redukci , protože když by to udělali , tak pak bude následovat žádost na redukci kormorána a volavky , pak medvěda někde na Slovensku , atd . Každý tvor má svoje místo a podstatu , ale co je moc , to je moc . Naši předkové vytvářeli různé zajímavé prostředí - viz např. Lednicko Valtický areál a zanechali nám ho v plné kráse . Pak dojde někdo a provede co provedl , a teď je to tam oplocené pletivem. Takže za mě jednoznačně - " z hrušky důle " . Zredukovat !!!
N nofish - ® So 17.8.2013 19:55:51
M0RGAN >> souhlasím i s tebou, avšak aniž bych se nějak extrémně ztotožňoval s těmi devíti body zmiňovanými zde (ale jsou mi vcelku sympatické)- http://jdem.cz/5ey47 - musím v tomhle případě soulasit s obsahem bodu č.7 Zdá se, že je to mimo téma, ale není. Člověk, ač se považuje za nejmoudejšího tvora, z jedné strany moudrým je, z druhé je ten bobr daleko moudřejší než on.
N M0RGAN - ® So 17.8.2013 19:48:44
nofish >> člověk taky dělá to, co je mu přirozené...
N Kreja - ® So 17.8.2013 18:40:22
s takovou za chvíli začnou ohlodávat Koryčanskou přehradu
N david dufek - ® So 17.8.2013 17:20:00
Na to je jedno pravidlo: Zabij bobra, zachráníš strom. :) :)
N nofish - ® So 17.8.2013 14:49:46
Hele ty... :-) Co to je zas za nadpis? Bobr ničí okolí? Jediný kdo úmyslně ničí své okolí je člověk... Bobr dělá jen to co je pro něj přirozené.
Pokud to někteří lidé nechápou, ať si zaletí třeba do té emééériky mrkout se jak to vypadá, když se bobr nevyhubí a vesele si žije. Ono to totiž není jen o bobrovi a jeho hrázích, bez bobra není další život. na loukách, ve vodě, okolo vody...
Druhá věc je, že jsou zelení blbci a cpou bobry tam, kde už prostě bohužel žít nemůžou, protože svou existecí "obtěžují/ohrožují" lidi . Stejně jako vydry a hromadu dalšího.
N M0RGAN - ® So 17.8.2013 14:22:30
Heatley >> myslíš člověk? :-)
N Heatley - ® So 17.8.2013 13:40:56
Tak to dopadá,když se uměle vysadí živočich,který už tady přirozeně nežil...
N deni 79 - ® So 17.8.2013 12:35:01
taky mají pravo na život....
N marmyš - ® So 17.8.2013 11:30:38
Ti úředníci to budou tak dlouho monitorovat,dokud jim bobři nepodhryžou nohy u židlí.
N retrívr - ® So 17.8.2013 11:28:35
rover - >> Co dodat.

[ Vstoupit do diskuse - 15 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPrologic Podběrák Multi Length Handle (SLEVA 50%)

Za 1869
Díky tomuto novému jednoduchému a spolehlivému systému rukojetí je možné použít tento podběrák ve třech různých délkách rukojeti. Stačí jednotlivé díly pospojovat dohromady tak, že budou bezpečně zajištěny.


akce, rybareniAkce!! Belly Boat

Za 3999
Nyní opět v akci za Top cenu!! Belly boat.


Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
CARPPRODUCT.CZ CARPPRODUCT.CZ

Váš specialista nejen na lov kaprů. Zavedený E-shop s dlouholetými zkušenostmi a kamennou prodejnou, na trhu jsme přes 20 let....