MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Čeští vědci zašili úhořům do břicha vysílačky

Kategorie: Všeobecné

V českých řekách plavou úhoři s vysílačkami v břiše. Budou hlídat jejich cestu do moře, kam v dospělosti táhnou kvůli rozmnožování. Jeden z největších vědeckých experimentů má do budoucna hadovitou rybu ochránit hlavně před vodními elektrárnami, kde mezi lopatkami turbíny její cesta za reprodukcí zpravidla smutně končí.

http://www.novinky.cz/domaci/278079-cesti-vedci-zas​ili-uhorum-do-bricha-vysilacky.html

 

rover - ®, 7.9.2012

Diskuse k bleskovce

N Venca888 - ® Ne 9.9.2012 21:53:45
piskothonza >> Na tom nesejde-nepochopils... tady šlo přece o to, že on, jako rybář kterej proseká hubu x-stum rybám ročně pro svojí zábavu, nazve prasárnou implantaci vysílaček v zájmu vědeckýho poznatku, kterej může přispět k záchraně rybího druhu...
N loveckaprů - ® So 8.9.2012 14:18:44
Soulfish >> no, myslím, že ti chybí všechny nformace, tak doporučuji si ještě jednou přečíst článek, pod kterým teď diskutujeme :))))))))) tady přikládám zase já jednu citaci...

„Počty neustále klesají, momentálně je jeho stav (úhoře) na jednom procentu ve srovnání s populací v osmdesátých a devadesátých letech,“ upozornil Musil.
N Soulfish - ® So 8.9.2012 14:11:22
loveckaprů >> tak znova :)

Podle současných odhadů však jeho početnost klesla na pouhé 1 % stavu populace, jaká byla před sto lety.

zdůraznil bych tuto část "PŘED STO LETY"
N loveckaprů - ® So 8.9.2012 13:51:34
kakr >> rád se na to trochu podívám. A ano, je třeba brát v potaz i sníženou schopnost reprodukce, úhyn monté a úhyn ryb samotných v důsledku nemoci. Požehnaná to doba, kdy bylo v našich vodách 100x více úhořů, než je dnes. Závidím vám kluci, že jste si v té době stihli zachytat.... :))))
N kakr - ® So 8.9.2012 13:46:13
loveckaprů >>
Někdy v době tvého narození, začalo to na vranovské přehradě. Literatury najdeš na netu dost.
Hlístice je zákeřná v tom, že je v mezihostiteli (bílá ryba) a po sežrání úhořem se vyvine v dospělce, který napadá (provrtá) plynový měchýř.
Také cena monté šla mnohonásobně nahoru.
N Pvl - ® So 8.9.2012 13:42:20
kakr >> Dnes jsem mimořádně ani do karty nekoukal :o§)) Pravda pravda pane kolego :o§))
N Pvl - ® So 8.9.2012 13:41:15
loveckaprů >> Já ti nechci tvrdit a ani nemůžu , že je to tak jak se píše Nebo jestli máš pravdu ty . Protože to nevím :o§) Třeba "nasadili" méně procent (úmyslně ) Ono ldyž nějaké procento zahyne -potom i reprodukce se rapidně sníží . To je také potřeba brát na zřetel .
N loveckaprů - ® So 8.9.2012 13:36:25
kakr >> to je právě to, samozřejmě o tom tím pádem nemůžu mít ani zdání :))) BTW. kdy to tedy zhruba bylo?
N loveckaprů - ® So 8.9.2012 13:25:25
Pvl >> čau, uznávám, že vlivem takovéto katastrofy by mohla úhoří populace výrazně klesnout. Setina je ale stále opravdu neuvěřitelná. Nicméně v daném tématu se moc nepohybuji, takže tady spekuluji a fabuluji bez jakéhokoliv podkladu. Tzn. Je velmi pravděpodobné, že melu blbosti, jen mi to prostě nepřipadá za takto krátkou dobu prakticky možné. :))))))
N kakr - ® So 8.9.2012 13:23:25
Pvl >>
Když úhoře ve velkém napadla hlístice a padali po tisících, nebyl "loveckaprů" na světě.
N Pvl - ® So 8.9.2012 13:19:16
loveckaprů >> Nezapomeň ,že uhoři byli postiženi nějakou nemocí -- už nevím ve kterém roce začala . Vypadalo to že nebudou vůbec --alespoň podle toho ce se psalo .
N loveckaprů - ® So 8.9.2012 13:06:34
Soulfish >> Jakkoliv mi to připadá neuvěřitelné, a ačkoliv mi profesoři vždy vytýkají nehodnověrnost wikipedie, stejně musíš uznat, že 80.-90. léta nebyla před 100 lety. Před 100 lety nebyli Vodní díla (ne v takovém rozsahu), která by znemožňovala migraci úhořů. Ta už ale v 90.letech byla. tzn. Je Kravina aby (jak tvrdil pan Musil) klesl jejich počet na pouhé jedno procento za posledních 20 let :)))))
N Razgy - ® So 8.9.2012 9:51:54
jak vlastně chutná taková vysílačka? :-))

jinak každej pokus má smysl. horko-težko se dnes zachraňuje to, co se desetiletí kur-v-lo. skusit se musí všechno. pak až de říct, že to prostě nejde.
N Soulfish - ® So 8.9.2012 9:50:22
loveckaprů >> http://cs.wikipedia.org/wiki/Úhoř_říční#Jed (odkaz je toto celé)
nevěřící Tomáši :))

zde konkrétní odstavec :
Rozšíření a početnost
Úhoř vždy patřil k hojným říčním druhům a v přímořských zemích se dokonce stal významnou hospodářskou komoditou. Podle současných odhadů však jeho početnost klesla na pouhé 1 % stavu populace, jaká byla před sto lety.[15] Početnost úhoře na jednotlivých územích a jeho rozšíření úzce souvisí s mořským prouděním, které mladé jedince do Evropy rozšiřuje, tudíž největší populace se nacházejí v severní části kontinentu a směrem na jih a východ počty ubývají.

v odkazu je uvedena za odstavcem i nějaká citace (tedy pramen, ze kterého bylo to 1% převzato)
N kakr - ® So 8.9.2012 9:18:27
Tyranožížalopes >>
Bubláš z mrákot. (copyr. M.D.)

Kolega Hanes pregnantně popsal vo co gou, díky za osvětu.
A pamatuj si, koho chleba jíš, toho píseň zpívej.
EU dává do dotačního programu na nákup monté pěkný balík, tak se nediv, že chce vědět z jakou návratností lze počítat. Možná nevíš, ale dotace na monté se nevztahují na Povodí Moravy.
Proč asi??

Není to náhodou dyškrymynácija rybolovců markrabství moravského?
N Soulfish - ® So 8.9.2012 9:02:58
Tyranožížalopes >> na těch grantech / projektech většinou moc "úvazků" není a většina peněz je určená pro nákup "vybavení".
Z tohoto programu byli zaplacení pravděpodobně pouze výzkumníci a nejspíš to nebyla žádná hitparáda. Za získané výsledky můžou, ale nemusí, získat nějakou odměnu navíc.
Takže si z toho NIKDO nekoupí žádné extra nové a lepší auto, než jaké by si koupil i bez toho projektu (fakt to není žádný extra vývar).

Děkuji Ti, předvedl jsi klasickou rétoriku člověka, který o tom fakticky NIC neví, ale myslí si, že tomu rozumí :) Nebo ses někdy na řešení nějakého grantu/projektu podílel, máš tušení o přibližném rozpočtu a tedy i víš, na kolik extra aut tam je? Pochybuju...
N Soulfish - ® So 8.9.2012 8:45:28
Cloud >> jo tak přechody u všech takovýchto těles by byly fajn - o tom žádná

"Přemýšlel si někdy, Nad tím, aby se raději například před turbínou(nebo náhonem), byly hustější česle.To by stačilo ne?"
ne, nepřemýšlel, protože by to podle mě nemělo smysl (hustý = rychle ucpaný a had se protáhne i "klíčovou dírkou")
N Ládin - ® So 8.9.2012 0:46:37
Salmo1 >> a co teprve miliony zažraných a ustřihaných 2/0 háků v tělech 40cm tkaniček, jejichž hroty trčí bokem těla ryby ven, či dokonce vzrostlých úhořů ulovených metodou chyť a pusť že?
N Cloud - ® So 8.9.2012 0:37:52
Já to vidím v létě na chatě často!
Ráno v stanu jdu se vykoupat u nás na Stropnici pod Veselkou,kde je turbínka,a cestou zpátky si po noční bouřce mohu nasbírat u splavu pár pěkných špalíčků Ůhořů na oběd.
Někdy je jich fakt dost! :-((

[ Vstoupit do diskuse - 49 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniNash Key Cray Cultured Boilies 20mm

Za 324
Speciální boilies vyrobený technologií.Základem těchto neutrálních nástrah je vždy vnitřní neutrálně vyvážená kulička, která v dlouhodobém procesu, který trvá celých 6 dní, je postupně a opakovaně obalována do unikátní tekutiny a prášku, čímž vzniká mimořádně atraktivní vrstva

akce, rybareniNash nahazovací rukavice Casting Glove Right (pravá)

Za 297
Nahazovací rukavice, která ochrání Váš prst při silovém nahazování do dálky anebo při krmení s těžkou raketou. * pogumovaná spodní část pro maximální grip * kevlarový materiál na prstě odolá i agresivním pleteným šňůrám * univerzální velikost s elastickým stahováním

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen