MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Nová studie: Zamoření řek neklesá. Víme, kde je nejhůř

Kategorie: Všeobecné

Na více než pětině rozlohy České republiky jsou v řekách nadměrné koncentrace dusičnanů, které nesplňují požadavky na ekologickou kvalitu povrchové vody.

Postižená plocha se navíc za posledních 20 let prakticky nezmenšila. Nejvíce zatížené jsou vodní toky ve středních Čechách a na jižní Moravě.

Hlavním zdrojem znečištění je intenzivní zemědělství a průmyslové hnojení, které se dostává do řek a podzemních vod.

Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu České geologické služby, jejíž pracovníci porovnávali tisíce vzorků odebraných nejprve v letech 1984 až 1997 a poté mezi lety 2007 až 2010.

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/cla​nek.phtml?id=732223

 

Mike1977 - ®, 14.2.2012

Diskuse k bleskovce

N Mrknato - ® St 15.2.2012 15:01:54
splavek >> No vidíš a já si zase myslím, že pro nás rybáře nějaké to hovínko nevadí, jako to, co kanalizace přivádí, co dřív končilo na polích a v okolí septiků a dnes to je v řekách a potocích..... Ony ty hormony nejsou jen umělé, ale např. březí kráva dokáže znehodnotit svým přírodním hormonem 20000m2 vody.... Dřív nebyly krávy u potoků jako dnes, dřív nebyly obecní čističky a proto asi zákonitě bylo víc původních ryb. O tom obsahu dusíku se ví, může se změřit, zvážit, ale hormonů je jejich variací, které mají naprosto negativní vliv na pohlavní záležitosti ryb je asi 7500 druhů. 1000 jich tam je již prokázaných..... Voda může být křišťílová, bez dusíku, fosforu a bude stále pro ryby trvale neobyvatelným prostředím.....
N xpeedee - ® St 15.2.2012 14:49:59
splavek >> Ona oračka taky není samospasitelná...oráním se vytváří hodně velké póry, kde se voda dobře vsákne, ale v žádném případě se delší dobu neudrží a po utužené vrstvě pod orbou pěkně rychle odtéká...Takovou orbu podorničí jsem už pěkně dlouho u nás neviděl a po tom "betonovém platu" pod ornicí jde voda hned pryč...Taky už se skoro nenosí móda meziplodin a na polích leží jen zkypřená oranice z které se mnohem rychleji oxidací dostávají organické složky pryč, které jsou jedním z hlavních činitelů retence vody....už meziplodiny samy o sobě zpomalují odtok, vyrovnávají hydrologickou bilanci ploch polí, ale čím to bylo korunováno bylo to, že se rozoraly i ty zbytky mezí a pásové zeleně, které nám tu zbyly po dobách působení socialistického zemědělství...

Právě, že to není splach jen při větších deštích, který je samozřejmě nejvýznamnější, ale ona podpovrchová voda, která přešla přes pole nadopované NPK teče do toho potoku i měsíc a i ta má zvýšený obsah N také.... Také se nehovoří o rapidním nárůstu automobilismu a vlivu spalin na nárůst N ve vodách...

Ono celkově by se dalo říct, že přítomnost lidské společnosti, škodí kvalitě vod:D A postupem času se budeme smát nad tím, jak jsme řešili nějaký dusík ve vodách a budeme si lámat hlavu co dělat s dalším znečištěním, přesně jak říkáte, hlavně léčiva a hormony, které čističku projdou téměř nedotknuty!!!
N xpeedee - ® St 15.2.2012 14:24:26 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
aleš vavřina >> Tak to si dovolím lehce nesouhlasit....Určitě se trochu mění poměr v zastoupení zdrojů, ale zemědělství je rozhodně stále tím hlavním...Souhlasím, že poruchy hydrologického režimu krajiny a ztráta schopnosti krajiny vázat vodu jsou tím, co způsobuje tyto problémy, ale největší podíl na těchto problémech má opět intenzivní zemědělství...Není jen náhodou, že v horských a podhorských oblastech znečištění ubývá(kde se také přestalo intenzivně hospodařit, protože se prostě nevyplatilo rvát ty hnojiva do půdy a přešlo se opět k extenzivnějším formám zemědělství) a naopak nejvíce zemědělsky využívané oblasti jsou nejzamořenější....Nemůže-li za to již zemědělství, proč si je mapa zornění a mapa znečištění tak nápadně podobná (http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/procento_zorne​ni_zemedelske_pudy_v_roce_2005/$File/kzem1.pdf)? Kdyby byli hlavním zdrojem malé zdroje, nebyl by spíše s nárůstem turismu a rekreace v horských oblastech i nárůst znečištění?

Rozhodně tím neříkám, že jsou v tom bodové a sídelní zdroje nevinně, ale svalovat zase všechno na ně a tvrdit, že zemědělství za to nemůže je stejně extrémní a Vašimi slovy "lhářské, pokrytecké a diletantské" jako svalovat všechno jen na zemědělce....
N aleš vavřina - ® St 15.2.2012 11:07:11
splavek >> Vem si účinost čištění čističek, v případě menších obcí je to tragické. Dále pak ředění odpadních vod s ČOV v malém toku, to se dělá z nějakých průměrných ročních průtoků (ovlivněno jarním táním, přívalovými srážkami, ...) a v reálu je situace zcela odlišná, zvláště pak v létě, kdy se hodnoty průtoků v toku pohybuji mezi hodnotami Q330-Q355.
N splavek - ® St 15.2.2012 8:37:44 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
Větší část znečištění,se přenesla z průmyslu na menší znečišťovatele a obce bez čističek,ale čističek a kanalizací přibívá docela slušným tempem.I to zemědělství má svůj díl.Problém je v tom,že je v podstatě postaveno na umělé výživě,nejsou krávy,není hnůj,ubýva obsah humusu v půdě a tudíž schopnost půdy vázat živiny. Není humus,začínají chybět půdní mikroorganismy a třeba i žížaly,které působily příznivě na struktůru půdy.Další věc,že moc se neoře(ona oračka,má velký povrch a dokáže svou nakypřeností pojmout dost vody),spíš se jen tak pomrví povrch půdy,utuží se,aby nezanikla půdní kapilarita a do toho se seje,půda tím strácí vodní kapacitu a jímavost,proto ty bleskové povodně.V podstatě se dá nříct,že se vše pěstuje hydroponicky a každý větší déšť splachne hnojiva,do povrchových vod.Na druhou stranu,ikdyž jsou čističky,tak nevyčistí vše.Třeba problém,jsou reziduální zbytky z hormonální antikoncepce,deodorantů,spomalovačů hoření v látkách.....atd...atd..Tyhle všechny věci negativně ovlivňují reprodukci organismů.Ono jedno k druhému a je na průser zaděláno raz dva.N nofish - ® Út 14.2.2012 23:50:09 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
aleš vavřina >> konečně názor kterému se dá trošku věřit a souhlasím s ním. Momentálně je zamrzlý snad každý potok. Kde jsou zelení? Ono je jim trošku zima a na majiteli rodinného domku si inc nevezmou-asi. Jak krásně je teď vidět kam i v těch mrazech lidi vypouští sajrajty do potoků/říček protékajících vesnicemi a městy. Na ledě je krásně vidět kam vyusťuje kanalizace a podobně. To kam jde voda z čističek je taky zajímavé, ale kolik vody se do nich ani nedostane?
Zemědělci? Ano stane se že zaprší přívalem a hnojivo z pole z části skončí v potoce/řece, ale to nedělají určitě úmyslně (už pro finanční důvody nevěřím že jim je to jedno). Podle mě je v dnešní době největší problém v tom co píšeš. Domácnosti a malí znečišťovatelé udělají své.........
N aleš vavřina - ® Út 14.2.2012 23:08:59 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
Krásně podaná účelová dezinformace. Příčinou rozhodně není intenzivní zemědělství. Příčinou je používání myček, praček, zaústění kanalizací a odpadů z ČOVek do málovodných toků, poruchy hydrologického režimu krajiny a ztráta schopnosti krajiny vázat vodu. Kdo vinu svaluje na zemědělce je lhář, pokrytec a diletant.
N CarpHouser - ® Út 14.2.2012 16:56:24
Tak co konzumenti, chutná chutná? :o)

[ Vstoupit do diskuse - 8 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPelzer Executive Double Rod Sleeve 12ft

Za 1.499
pouzdro na 2 pruty vč. navijáků, možnost i navijáky typu "long cast" s velkou cívkou

akce, rybareniLedlenser čelovka MH6

Za 1.590
Nová čelová svítilna Ledlenser MH6 je vyvinuta speciálně pro náročné outdoorové aktivity. Její akumulátor je možné dobíjet přes mikro-USB, ale lze jej také zcela nahradit tužkovými bateriemi AAA.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Chyť a pusť Chyť a pusť

Obchod Chyť a pusť vám nabízí široký sortiment rybářských potřeb. Vyzkoušejte nás a zařaďte se mezi tisíce spokojených rybářů, kteří si...