Sumcařina

TEZAR - Profil | Čt 9.1.2025 19:43:48

Medusa >> Lukáši,proč jsi to nevybalil z toho hnusnýho igelitu?-)))

    Medusa - Profil | Čt 9.1.2025 19:26:38

    Ahojte tak konecne je to doma stastnej jak blecha )))) nadhera akorat jeste snurku a muzu cekat az zase budu moct na fisle

      1Mara - Profil | Po 6.1.2025 14:19:50

      čolkař,zloch >> :-)))

        čolkař,zloch - Profil | Ne 5.1.2025 21:26:18

        1Mara >>
        Ty jsi mimo mísu jako vždy, kdy teorie z hospody přechází v praxi 👎

          Kopov - Profil | Ne 5.1.2025 21:04:15

          kaprus >> jako určitě v tom může být genetika. Ale já to spíš myslel tak,že aspoň teda co já potkávám ryby,tak jich je velká většina mezi 200-230. Což by asi věkem odpovídalo tomu masovému vysazování v těch 90 letech. Na podzim mi kamarád co měl už tu čest vylovovat rybu přes 250 vylovoval 224čtverku a hned mi říká,ty voe stačil mi palec,ta ryba vůbec nemá silnou čelist. Pak jsem si tohohle začal všímat a asi má pravdu- jsou to prostě mladé ryby. Už mají jakousi délku,ale pořád to jsou většinou taková nedorostla stihlata bez stavby těla. A dost možná je to asi právě tím věkem .
          Jeden kamarád byl teď před Vánoci na Vajglové přednášce ( vůbec nechápu proč ho tím podporuje) nicméně vajgl tam prý říkal ,že probíhá výzkum na asi uhynulých nebo nějak získaných rybách a nejstarší doloženy věk sumce v tom výzkumu je prý jen 27 let. A jinak ono není náhodou ,že se vajgl pri honbě za rekordy pohybuje jen na nějakých vodách. Prostě si vybírá vody kde ti sumci byli už kdysi a je tam šance chytit fakt velkou rybu. Co jsem viděl fotky,tak na nějakých vodách se chytali ryby kol 220cm už koncem 70tych let. Ty ryby by dnes měli cca 50 let a víc a já věřím,že tyhle ryby tu u nás v ČR stále plavou. Nebude jich moc,ale určitě jsou.

            kaprus - Profil | Ne 5.1.2025 20:33:21

            Kopov >> Jako určitě mladá ryba může být velká. Ale stará může být malá. Je to jak s člověkem. Je to vidět , jak říkáš , na xichtě. Sumec může přestat růst i když má dost potravy a teplou vodu. U nás na chovňákach prý takoví sumci byli. V určitou dobu jakoby přestali růst. Možná by časem zase začali, ale pak už zpátky po výlovu nešli. Asi se sežrali. Ale třeba poslední 3 roky byli prý stejní.
            No ale jestli má sumec skoro 270 a vypadá mladý, tak asi rychlejc roste, má asi příznivější podmínky pro růst, což sem si myslel že by to mohla být ta vyšší teplota.
            Je to zvláštní, protože třeba tu kdosi psal, myslím že Strakoš, že třeba na Ebru je normální candát 70 ale přes metr se nedostaneš. Což taky značí že opravdu nemusí jít o podmínky ale generační boomy a různé nepředvídatelné faktory.

              1Mara - Profil | Ne 5.1.2025 20:29:33

              Poušťák >> my jsme spíše jezdili na ryby si zachytat, takže většinou s 5m teleskopem a ha houpačku a to bylo panečku ryb, za dvě hodiny tě to až sralo :-)))

                1Mara - Profil | Ne 5.1.2025 20:25:09

                FRANK71 >> já jsem brigády dělat nemusel, byl jsem malý a mladý kluk voe, ale strýc, a známí prostě dva roky měli čekačku a to jako fakt !! To že u vás tohle nebylo neznamená, že u nás to taky nebylo .-) Jo a čolkař kecá jako vždycky, ten viděl rybu z rychlíku , jako teoretik je tu on, kdybys viděl jak chytá štiky a na jaký lano v zimě na jezeře, to by ses pochcal smíchy a pak se diví, že chytne hovno :-))))))))

                  FRANK71 - Profil | Ne 5.1.2025 20:17:09

                  čolkař,zloch >> já vím.😊

                    čolkař,zloch - Profil | Ne 5.1.2025 20:13:23

                    FRANK71 >> nenapadám, je to kamarád i když teoretik 👎

                      čolkař,zloch - Profil | Ne 5.1.2025 20:11:47

                      mastrof >>i tohle plácání ocasy na hladině jsem tady na Labi už párkrát viděl a že je tu sumců i opravdu velkých hodně je pravda .

                        FRANK71 - Profil | Ne 5.1.2025 20:08:59

                        čolkař,zloch >> nenapadej Máru, chudák musel dva roky dělat brigády než ho konečně vzali do svazu.,😉

                          čolkař,zloch - Profil | Ne 5.1.2025 20:00:05

                          Poušťák >> jj, jako kluk jsem měl v r.1973 sumce 181 cm a o dva větší přišel, na tyhle velké ryby v té době nebylo odpovídající vybavení.Věřím že tu byly ryby 2 m plus už před povodněmi a ty sem dolů poslaly z vltavské kaskády i větší ryby které tu dál žijí a prosperují. Jsou tu specialisté na tyhle velké ryby kteří je opakovaně chytají a nikde neprezentují, někteří bohužel ano.Teoretici jako Mára s poznatky z hospody vědí naštěstí hovno.

                            Kopov - Profil | Ne 5.1.2025 17:38:52

                            kaprus >> já si vůbec nemyslím,že to má něco společnýho s oteplováním. Ještě před pár lety se říkalo,že velcí sumci jsou jen v teplejších zemích ,že tam žerou celý rok atd atd. Ale oni žerou v podstatě celý rok i u nás,potravy v podobě kaprovitých ryb tu mají co hrdlo ráčí .
                            Myslím že celé je to jen věkem těch ryb u nás. Že takové ty 200-230citky co se teď chytají. To jsou ryby z masového vysazovani z druhé poloviny devadesátých let. Kdy byl v tom vysazování opravdu boom. To co se teď chytá,ryby téhle vekikosti- to jsou v podstatě mladé ryby-nemají ještě dostatečně silnou čelist ( kolikrát stačí jen palec dovnitř). Nemají ještě pořádnou stavbu těla jako třeba v té Itálii. Ale je to podle mě jen věkem. Oni dorostou i u nás. Ale chtějí čas. Na vodách které jsou starší,sumci tam byli dřív třeba už v řece než se zatopila prehrada- třeba Vranov,atd. Tam už je teď možné chytit ryby z úplně jiné kategorie. To jak velikosti,tak stavbou těla a s ryba i z ciziny si jsou dost podobný bych řekl. Jen jsou možná prostě jednou tak starší než ty zatím vychrtlé 220-230 co jsou v podstatě všude.

                              Poušťák - Profil | Ne 5.1.2025 16:58:06

                              1Mara >> jj

                                Poušťák - Profil | Ne 5.1.2025 16:56:46

                                1Mara >> a chytal jsi candoše na rybičky před vtokem do komory?Tam večer pravidelně brali,ale nebyli to žádní obří,tak 90 až 115 cm a občas do 140

                                  1Mara - Profil | Ne 5.1.2025 16:56:32

                                  Poušťák >> pamatuješ tuhle loď ? :-)))

                                    1Mara - Profil | Ne 5.1.2025 16:54:05

                                    Poušťák >> to je zajímavý, já chytal skoro denně na soutoku s Bělou a nechytil nikdy ani jednoho , jen boleny, okouny, tlouště :-) A pod zdymadla jsem taky jezdili, na parmy :-)

                                      drvoštěp - Profil | Ne 5.1.2025 16:41:05

                                      Poušťák >> 🧐🧐🧐

                                        Poušťák - Profil | Ne 5.1.2025 16:39:19

                                        1Mara >> v 90 kách jsme je u zdymadel chytali na rybičky pravidelně

                                          Červené karty: 46547513248512348941, nornik-l, sonisrhile