Trabucco - KOMPASS XS WINCKLE PICKER 2,7 m / 35 g

Zařazení: Pruty, Trabucco
Určeno pro: feeder


Už jsme si zvykli na každoroční novinky rybářských firem a samozřejmě se na ně těšíme. Jsou firmy, které chrlí novinku za novinkou, přičemž se ale často jedná o pouhou inovaci designu, a jsou firmy, které přináší na trh skutečné odlišnosti a vylepšení svých produktů či doplňují a kompletují své zavedené řady. Firma Trabucco podle mého názoru přichází s novinkami uvážlivě, vhodně a nemate tak zbytečně své zákazníky. V letošním roce obohacuje své portfolio na našem trhu prutem Kompass XS Winckle Picker v délce 2,7 a 3,0 metru.


Základním stavebním prvkem prutu Kompass XS je stejné uhlíkové vlákno jako u vlajkové lodi feederových prutů Trabucca, tedy prutu Micro Pitch Carbon. Prvním krokem přípravy tohoto materiálu je karbonizace primárního vlákna, při níž se nesmí surovina roztavit. Mezi jednotlivá vlákna se zesíťují zvlákněné smoly, a to naoxidováním do netavitelného termosetu. Zvlákňuje se pod napětím, aby se v případě zvlákňování ze smoly vytvořila orientace molekuly ve směru osy vlákna. Čím je tato orientace dokonalejší, tím má vlákno vyšší modul pružnosti a pevnosti. Takto vznikl rychlý, lehký a pevný blank, disponující přiměřenou silou i citlivostí jak na přesné nahazování, tak i na zdolávání zaseknutých ryb. Nemá tendenci se kroutit ani při celkem silném přetížení, takže snadno a přesně odhazuje i poměrně těžká krmítka.


Tento lehký „winklepicker“ má progresivní akci soustředěnu v horní a střední části blanku, což je důležité nejen pro snadné odhazování krmítek, ale také pro celkovou citlivost prutu, která je oproti prutům s parabolickou, tedy měkčí akcí, mnohem výhodnější. Takový prut má přednost i v tom, že se s ním dá lovit i ve vodách tažnějších, aniž by proud prut příliš namáhal.


Není snadné vyrobit takový blank, ale výrobce se zde zhostil svého úkolu na výbornou. Křivka prutu je uhlazená a síla střední části vyvíjí dostatečný až agresivní tlak na zdolávané ryby, takže se nemusíte bát ani bojovných a větších ryb a menší ryby se s tímto prutem dají i s jemnými návazci zdolávat jedna za druhou jako po másle. Tento typ prutu se dá skvěle využít ve vhodných situacích v závodní praxi.


Ovšem co by v praxi znamenal feederový prut bez dobrých špiček? V podstatě nic. To ovšem není případ tohoto prutu. Je vybavený třemi kvalitními uhlíkovými špičkami, které jsou rozlišené nejen barevným bodem u své základny, ale i délkou, což je dost mazané. Výrobce v podstatě vybavil prut třemi stejnými špičkami, ale s tím, že je upravena jejich délka, čímž je současně dána i jejich akce. Nabízí se zde špička označená jako Light, která je přirozeně nejdelší, dále Light-Medium, která je tužší a kratší, a nakonec špička Medium, která je nejtužší a také nejkratší. Nicméně všechny špičky odvádí svou práci skvěle, jejich akce se vzájemně překrývá, a proto je celkem snadné zvolit tu správnou do každé situace.


Rukojeť prutu je kombinací materiálu EVA a přírodního korku, což je nejen hezké, ale i praktické na údržbu. Neustále totiž pracujeme s krmením a to znamená věčně zapatlanou rukojeť, kterou je třeba omývat. Ergonomické sedlo na naviják drží patku navijáku pevně a spolehlivě. Netlačí do ruky a šroubení je skryté. Je to stará dobrá klasika v hezkém designu.


Mnoho lehkých winklepickerových prutů se celkem potýká s vlastní identitou a musíte si na ně nejdříve zvyknout, než z nich dokážete „vytáhnout“ to dobré a určit jejich přednosti. Kompass XS tento problém nemá. Už na první prošvihnutí z něj cítíte uklidňující sílu, ale zároveň také typické lehké kopnutí v dlani, jak to známe u přívlačových prutů, což svědčí o rychlosti a citlivosti blanku.


Tento prut používám především na menších tekoucích vodách, ale i k příbřežnímu rybolovu na vodách stojatých. Je to skvělý prut na lov línů a karasů, ale také plotic, podouství a ostroretek, stejně tak jako na citlivý lov cejnů velkých a cejnků. Prut si snadno poradí i s kapry běžných velikostí a dalšími většími bojovnými rybami. Hodí se k němu navijáky velikosti 1500–2500, případně 3000, ideálně s kmenovým vlascem v síle 0,16–0,20 mm, pokud potřebujete odhazovat těžší krmítka a nebo počítáte s většími rybami. Kompass XS mi dovoluje bez problémů používat návazce z vlasců o průměru 0,10 mm a citlivě tak lovit i v zimním období opatrně beroucí ryby beze strachu, že by se návazec trhal.


Proutek je lakovaný v černé barvě s velkými popisky a nezaměnitelným označením výrobce. Zpracování se nedá nic vytknout, ale na to jsme u této firmy zvyklí.

Cena prutu se v kamenných prodejnách pohybuje do 2 500 Kč, což není u tohoto typu prutu úplně málo. Všichni ale víme, že kvalitní zboží nemůže být už z podstaty věci levné, a v tomto případě cena naprosto odpovídá kvalitě.Technická data
Délka sestaveného prutu :
2,7 m
Transportní délka :
139 cm
Počet dílů :
2 + 3 špičky
Očka :
prut je osazen dvěma kvalitními dvoupatkovými a šesti jednopatkovým očky SiC Guide. Na špičkách je dalších pět a na kratší špičce 4 jednopatková očka
Průměr koncového očka :
2,5 mm
Průměr náběhového očka (první od navijáku) :
11 mm
Počet špiček :
3, délka špiček: 43 cm, 48 cm a 53 cm, grafit, označení: Light-Medium
Průměr špiček :
2 mm
Průměr blanku u sedla navijáku :
10 mm
Typ spojky :
trnová
Materiál blanku :
High Modulus CX-1 Micro Pitch karbon
Odhozová hmotnost :
35 g
Design a kvalita zpracování blanku :
černá barva, blank lakovaný, vyvázání bez vad ve vysoké kvalitě
Hmotnost prutu :
126 g včetně špičky
Rychlost blanku :
rychlý, s akcí v horní třetině
Materiál rukojeti :
korek + EVA
Sedlo na naviják :
šroubové s krytým šroubením shora
Obal prutu :
nepromokavá textilie
Celková délka rukojeti :
50 cm
Průměr rukojeti :
2 cm (korek u navijáku)
Poměr kvality a ceny :
velmi dobrý

 
Klady a zápory
Univerzálnost
Silová rezerva
Kvalitní špičky
Dobrý poměr cena - výkon
Na tomto prutu není nic co by mi vadilo
Odkazy
O značce

Výrobce: Trabucco

Dodavatel: VIPA s. r. o., Internetový obchod : www.trabuccofishing.cz Emailová adresa : info@trabuccofishing.cz

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje.

 
Autor: Milan Tychler, 5.5.2021

Hodnocení uživatelů

Žádné zápisy.