MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Rapture Sharp SHS662UL

Zařazení: Pruty, Rapture
Určeno pro: přívlač

Dvoudílný přívlačový prut Rapture Sharp s odhozovou hmotností 0,5-5 g v délce 198 cm je typickým prutem pro lov pstruhů a jiných lososovitých ryb obdobné velikosti na menších vodách za použití malých, pro tyto ryby přiměřených nástrah.


Vzhledem ke své podstatě odpovídá přesně požadavkům rybářů, lovících na malých tocích pstruha obecného, pstruha duhového, siveny, na mimopstruhových vodách pak okouny a tlouště.

Rapture Sharp je naprostá klasika lehkého pstruhového prutu určeného k lovu na menších tocích pomocí „tvrdých“ nástrah, což znamená za použití rotačních a plandavých třpytek, malých woblerů, ale i zatížených strýmrů, jigstrýmrů a gumových nástrah na jigových hlavičkách. Díky své konstrukci a akci je to velmi univerzální prut, který zvládá bez problémů rotačky do velikosti 1 a woblery s menším odporem do velikosti 5.Prut je svižný, poměrně tuhý v páteři i ve špičce, což nám umožňuje i dost agresivní vedení nástrah a okamžitý zásek bez jakékoli prodlevy.

Tuhý je zejména ve své dolní polovině. Horní díl je také tužší, avšak pod tlakem je jeho akce parabolická. Upozorňuji však, že až pod silným tlakem. Prut se při zatížení, tedy při zdolávání ryb zapojuje plynule a pozvolna a nedá se o něm říci, že by byl nějak měkký. Naopak. Spíše z něj vyzařuje síla, která však není tupá a zdolávání ryb je tak docela příjemnou záležitostí.


Výrobce uvádí odhozovou gramáž 0.5-5g. Já to spíš vidím až na 7g. Silová rezerva je tu více než dostatečná. Díky rychlosti blanku se s prutem skvěle hází. I lehké nástrahy se dají hodit skutečně daleko a hlavně hodně přesně, což každý ocení zejména na zarostlých vodách a všude tam, kde potřebujeme dostat nástrahu přesně k rybímu stanovišti.

Očka prutu jsou klasická jednopatková SIC. Tento prut by klidně mohl nést i lehčí očka, prutu by to jistě prospělo, ale to by zcela jistě podstatně navýšilo jeho cenu.Rukojeť je krátká, takže nezavazí, z příjemných materiálů, tvarovaná tak, aby se mohl lovící dotýkat prsty přímo blanku pro lepší kontakt a vnímání chodu nástrahy i záběrů. Z mého pohledu by však bylo vhodnější ponechat tuhle část blanku bez úprav. Pokrytí teplým korkem je sice příjemné, ale zbytečně žádaný efekt tlumí.


Přesto všechno je citlivost prutu vynikající a v blanku cítím každé škobrtnutí nástrahy, pravidelný chod wobleru natož pak záběr.


Při testu jsem používal poměrně málo průtažný vlasec o průměru 0.16 mm, který je vhodný pro většinu nástrah i způsoby lovu. Vyzkoušel jsem ovšem i tenkou pletenku, které posunula citlivost v blanku ještě o kus dál. Pravda je, že pletenka není v tomto případě k lovu na krátkou vzdálenost příliš vhodná, ale pokud vás okolnost přinutí házet daleko, nemám vůbec nic proti. Výborně se osvědčila při lovu velkých pstruhů na soukromých revírech, kde bylo nutné házet opravdu daleko a nechtěl jsem používat zbytečně dlouhý a silný prut. Stejně tak jsem sílu pletenky ocenil při lovu na větších řekách při záběrech takových ryb, jako jsou boleni a parmy. Je jasné, že na tyhle ryby nemusíte v mnohých pstruhových revírech vůbec narazit, ale pokud je třeba vyzkoušet, co v prutu skutečně vězí, je dobré ho trochu víc zatížit.


Zpracování prutu nemá žádnou slabinu a ani nepředpokládám, že by se při běžném užívání na této věci cokoli změnilo. Očka jsou vyvázána rovně, lakování bez chyb. Trnová spojka jde sestavit lehce, dobře drží a snadno se rozebírá i po lovu na slunci, které bývá u příliš těsných spojů občas problémem.

Prut působí celkem decentně a nenápadně, i když má trošičku nevšední rukojeť se zlatými kroužky. Popravdě ale musím říci, že se mi líbí. Je to prostě něco maličko jiného a prut tak dostal cejch osobitosti, což není špatné.


Prut odpovídá kvalitou střední třídě, avšak jeho cena je stlačená až neuvěřitelně nízko. Upřímně řečeno pruty v cenové relaci okolo 1500,- Kč si až tak často neprohlížím, avšak v poslední době jsem právě v této cenové hladině našel překvapivě hodně skutečně zajímavých kousků. Tento mi padnul do ruky po pár hodech, což je vždycky příjemné. Pokud bych měl někomu doporučit pstruhový prut s všestranným využitím, za rozumnou cenu, byl by tento rozhodně jedním z nich.

Pro „dovážení“ prutu jsou vhodně lehké smekací navijáky velikosti 1500 - 2000.
Video - Rapture Sharp SHS662UL

Technická data
celková délka198 cm
přepravní délka102 cm
hmotnost prutu85g
délka rukojeti33 cm
vzdálenost prvního očka od rukojeti47 cm
počet oček celkem9 (1/1, 2/8) SiC - všechna jsou jednopatková
průměr náběhového očka18 mm
průměr koncového očka3 mm
průměr blanku u rukojeti8 mm
průměr blanku před koncovým očkem1,1 mm
průměr trnové spojky5 mm
materiál blankucarbon CX1 Micro Pitch
rukojeťEVA + korek, hliníkové kroužky
akce blankuUL
sedlografitové, šroubovací, přítlačná matice zdola

 

Klady a zápory

rychlý blank

výborné zpracování

široké využití

dobrá cena

není tu nic, co by mi vadilo

Odkazy
http://www.hobby-g.com/cz/hobby-g-eshop/pruty/privlacove/prut-rapture-sharp-ul-1-98m-0-5-5g

O značce
Výrobce: Rapture
Dodavatel: Hobby-G s.r.o., Krkonošská 181, 543 01, Vrchlabí 1

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje.

 

Autor: Milan Tychler dne 2.3.2018

Hodnocení uživatelů

Žádné zápisy.

[ Vstoupit do diskuse - 0 reakcí ]

Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniExecutor 5

Za 105
Týká se VŠECH BAREV wobbleru Executor 5.Snížená cena se neprojeví při objednávce v nákup. košíku,konečná cena po slevě Vám bude zaslána emailem.Pokud bude konečná cena po odečtení slevy menší než 2000,- Kč,bude Vám přičteno poštovné dle ceníku.Platnost akce 1. - 31.7.2019 nebo do vyprodání zásob.

akce, rybareni-30% PENN plovoucí oblek Flotation Suit 2-dílný

Za 4.190
-30% sleva na velikosti XL a XXL. Nabídka platí do vyprodání skladových zásob. Doprava při nákupu nad 1499Kč zdarma.


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
RYBÁŘSKÉ POTŘEBY U ZLATÉ ŠTIKY RYBÁŘSKÉ POTŘEBY U ZLATÉ ŠTIKY

Uherské Hradiště, Nádražní 26