MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Rapture Envy NVS 762-L

Zařazení: Pruty, Rapture
Určeno pro: přívlač

Tento dvoudílný přívlačový prut s odhozem 0,5-7,5g dlouhý 229 cm (v různých zdrojích se informace o délce rozcházejí mezi 228-230cm) je už podle svých dispozic určený k velmi jemné přívlači s malými nástrahami.


V úvahu tedy přichází především lov pstruhů, okounů a tloušťů, ale podle typu nástrahy i jiných drobnějších ryb. Délka je vhodná spíše na rozlehlejší toky a lov pstruhů duhových i jiných lososovitých ryb na stojatých vodách. Nástrahy k tomuto prutu nejsou nijak blíže specifikovány a zrovna tak není vyhraněna určitá lovná technika.


Prut Raprure Envy je z mého pohledu trochu nevyhraněný, ale to vůbec nemusí být na škodu. Upřímně musím říci, že když jsem si ho vzal poprvé do ruky, byl jsem maličko na rozpacích a nevěděl jsem, co si o něm hned myslet. Tohle je typický prut, kterému prostě musíte přijít na chuť, zvláště pokud máte v oblibě pruty hodně tuhé až přímo ostré.


Envy je sice díky použitému materiálu prut hodně rychlý, lehký, v ruce ho prakticky necítíte, ale při délce téměř 230 cm a parabolické zdolávací akci nemůžete použít některé nástrahy nebo způsob vedení. Nehodí se například k vedení malých woblerů metodou twitching, protože nemůžete dát nástraze ten pohyb, který potřebujete. Pohyb nástrahy je velmi vláčný a neagresivní. Stejné je to při vertikálním lovu. Ovšem klidně můžete tímto způsobem vést strýmry, nebo jigstrýmry, které nemají takový odpor jako wobler.


V popiscích na eshopech se uvádí, že má prut velmi jemnou špičku, což by mohlo vést k zavádějící informaci o tom, že je prut vybavený chvějivou špičkou. Není to tak. Vrchní díl je celoblank a citlivá není pouze špička prutu, nýbrž prut celý a přestože má téměř parabolickou zdolávací akci, nacházím na něm jasně vyhraněnou páteř, díky níž tento prut obstojně hází a nijak se nekroutí, takže práce s ním je opravdu příjemná.

I při tomto „vymezení“ může být využití prutu různorodé a překvapivě mi právě tento prut nabídnul spoustu možství jak ho využít.


Při lovu na tekoucích vodách, jsem si ho užíval při chytání s malými rotačkami do velikosti 0 jak při brodění, tak ze břehu, kde byla jeho délka výhodou. Ve chvíli, kdy ryby zabíraly hodně blízko u břehu, se mi líbila jeho zdolávací akce a zachránila mi spoustu silně bojujících ryb zaseknutých nakrátko.

Při tvrdém prutu v kombinaci s malými háčky bych se s těmito rybami musel rozloučit. ENVY se ale krásně ohne a pracuje.


Díky jeho délce se s ním dá dobře kontrolovat i rotačka ve větší vzdálenosti. Jen je třeba myslet na to, že zejména při použití vlasce je nutné zasekávat důrazněji. Jakmile je ryba zaseknutá, pak už je to jen velmi příjemné zdolávání.

U tvrdé nástrahy ještě zůstanu, protože velmi dobře zvládá plandavky na stojatých vodách. Při délce prutu 229 cm se dá i malá plandavka dost daleko a snadno odhodit. Neklade vodě velký odpor a při vedení způsobem popotažení – klesání, je výhodou prut s tak citlivým blankem jaký Envy má. V prutu je krásně cítit každé ťuknutí, a protože není tvrdý, neodradí ryby od opakovaného útoku, když napoprvé minou. Vedení plandavky se zdviženou špičkou a zdolávání duháků při častých výskocích je skutečně parádní. Díky rychlé reakci blanku ryby téměř nepadají, což je další velké plus.


Dobrou práci prut odvádí při chytání s gumami, pokud je chcete vodit neagresivním způsobem. Silnou stránkou je opět lov nakrátko, i když je prut delší. Abych si udělal celkovou představu o tom, co s tímto prutem lze a nelze, vyzkoušel jsem si i drop shot. Mnoho rybářů při této technice používá spíše tuhé pruty, ale při podzimním pomalém vedení maličké nástrahy a hodně delikátním lovu s malou zátěží, kdy nástrahou neškubete, ale zvedáte ji plynulým tahem a pak ji necháváte pomalu klesat, je tento prut tím, co chci. Záběry jsou upřímné a spíše se projevují tahem než trhnutím, což v prutu krásně cítím. Stejně tak cítím při vedení i lehkou zátěž a mohu si udělat dokonalý obrázek o tom, jak vypadá dno.


Abych to tedy nějak shrnul. Envy je lehký a rychlý prut, který se po nahození rychle ustálí, nechvěje se, ale díky parabolické akci není možné vodit nástrahy kladoucí větší odpor dostatečně agresivně, když je to potřeba. Naopak je skvělý při jemných a delikátních lovech, protože skvěle signalizuje i velmi jemné záběry, které můžete při lovu ve větších vzdálenostech ještě umocnit tím, že místo vlasce použijete tenkou pletenku. Dokáže si poradit s většími rybami. Přestože je to prut na pstruhy, okouny a tlouště, nemá problém s menším candátem, štikou nebo parmou. Povodil jsem si na něm i docela pěkného kapra. K osazení doporučuji lehký naviják velikosti 2000.


Zpracování prutu je velmi dobré, očka správně rozmístěné. Rukojeť přiměřeně krátká, nezavazí a je příjemná do ruky. Akce je plynulá a spojka ji nijak nenarušuje.

Cena se odráží v použitých materiálech, ale i tak je pořád příjemná a prut se dá koupit za 2690,- Kč.

V podstatě není co mu vytknout, pokud nebudete chtít, aby tento prut zvládal úplně všechno. Skutečně to není univerzál.Technická data
celková délka229 cm
přepravní délka117 cm
hmotnost prutu89g
délka rukojeti33 cm
vzdálenost prvního očka od rukojeti57 cm
počet oček celkem9 (1/1, 2/8) SiC - všechna jsou jednopatková
průměr náběhového očka11 mm
průměr koncového očka3,5 mm
průměr blanku u rukojeti8 mm
průměr blanku před koncovým očkem11 mm
průměr trnové spojky4,2 mm
materiál blankucarbon CX1 Micro Pitch
rukojeťEVA + korek
sedlografitové, šroubovací, přítlačná matice zdola

 

Klady a zápory

nízká hmotnost

výborné zpracování

citlivý blank

příjemné zdolávání

nelze vodit nástrahy s větším odporem

a není vhodný pro vertical

Odkazy
http://www.hobby-g.com/cz/hobby-g-eshop/pruty/privlacove/prut-rapture-envy-l-2-28m-0-5-7-5g

O značce
Výrobce: Rapture
Dodavatel: Hobby-G s.r.o., Krkonošská 181, 543 01, Vrchlabí 1

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje.

 

Autor: Milan Tychler dne 11.1.2018

Hodnocení uživatelů

Žádné zápisy.

[ Vstoupit do diskuse - 0 reakcí ]

Co je nového - všechna témata

Začátek sezóny lovu dravců:

Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniNash Globetrotter 2man bivvy

Za 7.890
SUPER CENA sleva přes 5000Kč-Skvěle řešený rychle postavitelný, prostorný bivak, ideální pro dva do extrémních situací, skvělé větrání, nízká akční cena - neplaťte jinde víc - kvalita Nash - platí jen do vyprodání

akce, rybareniOlovo létací 40g

Za 11
Olovo létací 40g


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Kaprňák - rybářské potřeby Petr Havlíček Kaprňák - rybářské potřeby Petr Havlíček

Kutná Hora, Na Spravedlnosti 134