Prut Deluxe Spin 7 ft (212 cm), 7–25 g

Zařazení: Pruty, Giants Fishing
Určeno pro: přívlač


V letošním roce přichází firma Giants Fishing s další novinkou, a to s řadou přívlačových prutů, která nese název Deluxe Spin.

Tyto pruty jsou postaveny na lehkém a výkonném grafitovém blanku 24T, který má rychlou akci a poměrně vysoký výkon, takže pruty, ač lehké a s jemnou akcí, mají vždy hodně slušnou výkonnostní rezervu. Hodí se proto i při nižší odhozové gramáži k lovu poměrně velkých ryb.


Blank je líbivý a barevně zapadá mezi ostatní z řady feederových prutů Giants Fishing Deluxe feeder s tím, že tentokrát není část spodního dílu v šedostříbrné, nýbrž v modré barvě. Parametry prutu jsou následující:

Tento prut je k dostání ve čtyřech délkových provedeních. Při testu jsem měl k dispozici dva modely. Jeden v délce 212 cm a druhý 228 cm. Dále jsou k dostání modely dlouhé 243 cm a 255 cm. Pruty jsou předurčeny k lovu dravých ryb se středně velkými nástrahami. Tak to uvádí výrobce, ale co to vlastně znamená? Díky silnému blanku, tuhému spodnímu dílu a rychlému vrchnímu dílu mohu zařadit tento prut mezi takové, díky kterým je možné využívat široké spektrum nástrah, což jej činí velmi univerzálním.


Hodí se jak pro lov s plandavkami, tak s rotačkami do velikosti 4, zvládne wobblery velikosti 10 a vůbec není špatný ani pro lov s gumovými nástrahami na jigových hlavách. Krátké modely jsem si vybral pro lov na malých a zarostlých vodách a samozřejmě se hodí i k lovu z lodě, kde jsem si s nimi dost pohrál při vertikální přívlači.

Pruty mě oslovily nejen proto, že se příjemně drží, ale hlavně pro velmi rychlou odezvu blanku, ve kterém jasně a zřetelně cítíte i jemné klepnutí drobných okounů. Akce těchto prutů je velmi kultivovaná, snáší bez problémů i větší zatížení a zdolávat s nimi ryby je požitek, jaký vám obvykle dopřávají jen dražší pruty.


Zpočátku jsem lovil jen s menšími nástrahami, abych si ověřil, jak se prut chová při vedení malých nástrah, a teprve postupně jsem nástrahy zvětšoval až na maximum. Prut bez problémů zvládal i větší přetížení, a přesto se s ním dají citlivě vodit i malé nástrahy. Skvěle se hodí k lovu s wobblery velikosti 7 cm a s gumami na hlavách o hmotnosti až do maximálního zatížení prutu.

Užívám si s ním nejen lov candátů, ale i menších okounů. Klidně bych ho označil za poměrně „ostrý“ candátový prut a hezky překvapil i při záběrech štik na velké streamery. Jak už jsem řekl, prut skvěle přenáší záběry a zřetelně ucítíte každé jemné škobrtnutí nástrahy o dno, neřku‑li ránu od candáta.


Nechci říkat, že je to univerzální prut, ale je jako šitý na míru mnohým našim vodám a velikostem ryb, jaké se u nás nejčastěji loví. Proto jistě osloví široké spektrum rybářů, kteří si nechtějí pořizovat dva nebo tři pruty na rozdílné nástrahy. Osobně mám rád rychlejší přívlačové pruty s rychlou odezvou a tohle je přesně ono. Rychlý prut, přitom citlivý s příjemnou zdolávací akcí a takovým potenciálem, že se nemusíte bát větších ryb. Sám jsem si na něm chvíli povodil i sumce. Podle odhadu měl zhruba okolo 130 cm, ale bohužel mi u břehu spadl. Přesto, že jsem na rybu docela spěchal a ryba se bránila poměrně tvrdě, neměl jsem pocit, že bych byl někde na hranici tohoto nářadí.

Docela jsem ocenil příjemné držení prutu a kratší rukojeť. Nemám rád, když mi jde rukojeť až za předloktí anebo s ní stále zachytávám o vestu. S tímto prutem je to úplně v pořádku. Prut bez problémů zvládá i pletenku, kterou jsem při lovu používal častěji než vlasec.


Věřím i tomu, že mnohé rybáře osloví kromě skutečně dobrých vlastností prutu také jeho cena, která se pohybuje okolo 1 300 Kč, což je u tohoto prutu opravdu skvělé. Upřímně musím říct, že v této cenové kategorii se nachází i pruty pro mě absolutně nepoužitelné, které bych nedoporučil ani dětem. Ovšem prut Deluxe Spin je pravý opak a rozhodně jej ocení i zkušení rybáři, kteří třeba nechtějí kvůli složitější přepravě posílat někam své drahé pruty anebo potřebují nějaký prut záložní. Deluxe Spin si stojí ve své cenové kategorii opravdu vysoko.
Technická data
Očka:
prut je osazen kvalitními jednopatkovými očky K SiC, která jsou kvalitně vyvázaná a vázání velmi dobře zalakované
Průměr koncového očka špičky:
2,5 mm
Průměr náběhového očka (první od navijáku):
18,5 mm
Počet oček:
9, na spodním dílu je očko jedno
Průměr blanku u sedla navijáku:
11 mm
Kvalita a typ spojek:
broušené převlečné spojky, převlečný díl je zesílený v dolní části vyvázáním, sesazení je velmi přesné, drží spolehlivě a snadno se rozebírá
Materiál blanku:
modulovaný carbon T24
Odhozová hmotnost:
7-25 g
Design a kvalita zpracování blanku:
kvalitně broušený blank s modro-stříbrnou aplikací, zpracování blanku, vyvázání a lakování je velmi kvalitní bez jakýchkoli nedostatků
Hmotnost prutu:
116 g
Rychlost blanku:
prut je rychlý, s okamžitou odezvou a po nahození se nechvěje, křivka je hladká, bez viditelných přechodů, prut lze zařadit do kategorie prutů s vysokým silovým potenciálem
Materiál rukojeti:
přírodní korek + EVA
Sedlo navijáku:
grafitové s předručkou z korku a se šroubením zdola
Rukojeť:
dobře sedí v ruce a díky korku je příjemná
Přepravní délka:
110 cm
Celková délka po sesazení prutu:
212 cm
Celková délka rukojeti:
40 cm
Obal prutu:
textilní s tkalounem
Akce prutu:
velmi plynulá a rychlá s příjemnou křivkou prutu v horní části

 
Klady a zápory
kvalitní zpracování
rychlý a výkonný blank
možnost lovit běžné i větší ryby
výběr ve čtyřech délkách
příznivá cena
není zde nic, co by mi vadilo
Odkazy
O značce

Výrobce: Giants fishing

Dodavatel: Hobby-G s.r.o., Krkonošská 181, 543 01, Vrchlabí 1

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje.

 
Autor: Milan Tychler, 16.8.2019

Hodnocení uživatelů

Žádné zápisy.