Gaube Heavy Feeder 12 ft 50-130 g

Zařazení: Pruty, Giants Fishing
Určeno pro: feeder

Po delší době se mi dostal do rukou prut, který mě zaujal především proto, že se čím dál častěji věnuji lovu větších kaprů s otevřenými krmítky a také lovu parem v silně proudících a hlubších vodách. Firma Giants Fishing uvedla na trh prut s parametry, které právě tomuto lovu vyhovují, a já jsem s ním mohl už od loňského podzimu prověřit vody, ve kterých rád lovím.


Nový feeder má klasickou délku prutu medium, tedy 12 ft, ale akcí a odhozovými možnostmi spadá do kategorie silný heavy, což je prut, jakého je k lovu velkých ryb zapotřebí. Akce prutu je rychlá, ale pod tlakem se do zdolávání zapojuje pozvolně, a prut tak vyvíjí na zdolávanou rybu silný tlak, kterému se těžko vzdoruje.


Tento prut mě zaujal na první pohled nevšedním designem a stačilo ho jen sestavit a trochu s ním zatřást, abych věděl, co mám před sebou. Je to prostě prut, o kterém hned víte, že vás nenechá při záběru větší ryby na holičkách. Síla z něho jen čiší.


Velká očka a rychlý blank jasně říkají, že s tímto prutem se určitě dá hodit hodně daleko, a je to skutečně tak, neboť blank má velký silový potenciál. Je tak silný, že s ním mohu bez obav krmit malou raketou a pak na zakrmeném místě chytat. Nemusím s sebou proto nosit další zakrmovací prut. Do hodů není třeba dávat nijak zvlášť velkou sílu. Stačí jen dobře využívat schopnosti blanku.


Plné krmítko na method feeder o celkové hmotnosti 80 g bez problémů „odpálíte“ do vzdálenosti hodně přes sto metrů. Povětšinou není důvod chytat tak daleko, ale občas se to hodí. Nicméně potenciál prutu jsem ocenil především ve chvíli, kdy jsem potřeboval při lovu kaprů masivněji zakrmit velkým krmítkem nebo malou raketou, protože jsem raketu bez potíží odhodil do vzdálenosti 80 m.

Tento popis prutu by se klidně hodil na nějaký nepoddajný kolík, ale díky tomu, že se prut zapojuje do akce postupně a velmi plynule, nemusíte s ním nutně chytat jen monstrózně velké kapry. Užil jsem si s ním jak ryby běžných velikostí, tak i ryby hodně přes deset kilo a nikdy jsem neměl pocit, že je něco špatně. I při menších rybách se prut stále chová jako rybářský prut a při těch velkých jsem neměl obavu, že by nevydržel. Na některých vodách jsem měl na navijáku i vlasec o průměru 0,28 mm, protože podmínky a velikost ryb to prostě vyžadovaly. Pro prut to nebyl žádný problém a stejně tak jsem se cítil bezpečně i s vlascem o průměru 0,22 mm na vodách bez vázek. Je to jednoduše příjemný prut s rychlou akcí a velkým silovým potenciálem, který se skvěle hodí k lovu velkých ryb.


Špičky prutu jsou dost tuhé, ale odpovídají lovu právě ve větších vzdálenostech a v silných říčních proudech. Silné špičky jsem ocenil jak při dalekých hodech, tak při lovu parem v řece Moravě, ale nikdy jsem nepoužil tu nejsilnější. Ovšem při lovu na Labi či Dunaji se bude rozhodně hodit… Při lovu v krátkých vzdálenostech vyhoví špička nejměkčí a v silnějších proudech stačí ta následující tužší. Mezi dvěma nejtužšími špičkami není na první pohled rozdíl, ale pod tlakem ho poznáte a případně i oceníte.


Sedlo a vůbec celá rukojeť jsou příjemné. Prut se dobře drží, délka rukojeti mi postačuje k tomu, abych se do prutu při dalekých hodech slušně opřel, když je to potřeba. Zploštělá část rukojeti je výhodou při delším zdolávání větších ryb, kdy prut dobře „sedí“ opřený o předloktí. Dává to pocit jistoty.


Prut má trochu vyšší hmotnost, ale to je prostě daň za „kus materiálu“, který je nutný pro vysoký výkon prutu, a vy se díky tomu nemusíte obávat ani toho, když nedopatřením prutem o něco klepnete. Já jsem prut skutečně nešetřil a přiznám se, že mi jednou dost ošklivě upadl. Obávám se, že jiný prut by to nepřežil. Tento to odnesl jen škrábnutým lakem, což vyřešila drobná oprava. Následně jsem prut podrobil zatěžkávací zkoušce, což obnášelo zvednutí kbelíku se dvěma kilogramy krmení, tedy celkem zhruba 3 kg. Jediné, co jsem viděl, byla naprosto plynulá křivka prutu, takže potěšení bylo na mé straně.


V tomto případě tedy těžko mohu hledat nějaká negativa a říkat, co se mi na prutu nelíbí, neboť svému účelu poslouží naprosto dokonale. Jediné, co lze vytknout, je trochu vyšší hmotnost, ale ta má svůj důvod a není v kategorii těchto prutů ničím výjimečná. Při daném výkonu bych naopak čekal, že bude ještě vyšší. Potěšitelná je i cena, která je více než příjemná, a já jsem si naprosto jistý, že být to prut jiné „značky“, bylo by třeba sáhnout do kapsy hlouběji. Prut se dá pořídit za 2 600 Kč. Osobně v tuto chvíli čekám na ještě jeden stejný prut, abych je měl do páru.Technická data
Očka:
prut je osazen kvalitními jednopatkovými a dvoupatkovými očky K SiC, která jsou vyvázaná grafitovovou nití
Průměr koncového očka špičky:
3 mm
Průměr náběhového očka (první od navijáku):
25 mm
Počet oček:
14 včetně špičky. Počet oček na špičce 6. Délka špičky 53 cm. Počet špiček 4, v provedení M, L, MH a H. Všechny špičky jsou grafitové. Dolní průměr špiček je 2,23 mm
Průměr blanku u sedla navijáku:
15 mm
Kvalita a typ spojek:
broušené převlečné spojky. Převlečný díl je zesílený v dolní části vyvázáním. Sesazení je velmi přesné, včetně spojení se špičkou. Drží pevně a snadno se rozebírá
Materiál blanku:
modulovaný carbon a zpevňovací punčocha
Odhozová hmotnost:
50-130 g
Design a kvalita zpracování blanku:
kvalitně lakovaný blank s opletovou punčochou se stříbrnou a měděnou aplikací. Zpracování blanku, vyvázání a lakování vyvázání je velmi kvalitní bez jakýchkoli nedostatků
Hmotnost prutu:
246 g
Rychlost blanku:
prut je rychlý, s okamžitou odezvou, po nahození se nechvěje. Křivka je hladká, bez viditelných přechodů. Zařadit lze do kategorie prutů s velmi vysokým silovým potenciálem
Materiál rukojeti:
přírodní korek + EVA
Sedlo navijáku:
grafitové s předručkou EVA s krytým šroubením
Průměr rukojeti:
v nejužším místě 28 mm
Přepravní délka:
127 cm
Celková délka po sesazení prutu:
je 12 ft.
Počet dílů:
3 + 4 špičky
Celková délka rukojeti:
s nasazeným navijákem 62 cm
Obal prutu:
textilní s tkalounem
Akce prutu:
H

 
Klady a zápory
kvalitní zpracování
kvalitní a velká očka
4 špičky
velká silová rezerva
možnost lovit běžné ryby i trofejní kusy
příznivá cena
maličko vyšší hmotnost
Odkazy
O značce

Výrobce: Giants fishing

Dodavatel: Hobby-G s.r.o., Krkonošská 181, 543 01, Vrchlabí 1

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje.

 
Autor: Milan Tychler, 3.6.2019

Hodnocení uživatelů

Žádné zápisy.