Spací pytle Selk’bag

Zařazení: Outdoorové vybavení, Selk’bag
Určeno pro: kaprařina, sumcařina, všeobecná rybařina


Historie:
Název těchto spacích pytlů je odvozen od domorodého kmenu Selk'namů v Jižní Americe. Tento kmen žil od pradávna svobodně a kočoval po celé jižní Argentině, Chile i přilehlých ostrovech. Dodnes se věří, že někteří z jeho členů měli nadpřirozené schopnosti a že například dokázali ovládat počasí. Dost možná, že právě tento mýtus inspiroval návrháře Selk’bagu, kterým je chilský rodák Rodrigo Alonso Schramm, k vytvoření nadčasového speciálního spacího pytle, který si „oblékáte“ na sebe, tzv. systém sleepwear.

Důvod vzniku:
Délka spánku je u dospělého lidského jedince velmi individuální. Obecně se dá říct, že se pohybuje od čtyř do 12 hodin. Nedostatek kvalitního spánku prohlubuje únavu a vede ke zdravotním potížím. Z tohoto důvodu je dobrý spánek základním předpokladem obnovy tělesné energie. Jako největší nedostatek současných spacích pytlů uvádí většina lidí sníženou pohyblivost hraničící až se strachem z omezených prostor. To byl hlavním impulzem k vytvoření spacího pytle, charakterizovaného jedinečným vyznáním: „Můžeš ve mně spát. Můžeš mě i nosit a já ti za to daruji pohyb!“

Popis:
Tento systém s funkcí spacího pytle si oblékáte na sebe. Má tvar pohodlné kombinézy, která kopíruje lidské tělo, což zmenšuje vnitřní volný prostor, který tak tělo dokáže rychleji a efektivněji vyhřát. To také znamená menší kalorický výdaj. Několik variant provedení spacího pytle uspokojí každého uživatele včetně dětí. Pro děti je navržena samostatná řada malých spacích pytlů.


Varianta Originál
je vhodná pro teploty do 3 stupňů Celsia.
Nejlepší tepelnou pohodu poskytuje při okolní teplotě 7 stupňů Celsia, ale udrží vás v tepelné pohodě až do -10 stupňů Celsia.

Má povrchovou úpravu Nylon Rip-Stop Shell, boční zip přes tělo, dva zipy na kapsy u kalhot, kapsu na mobilní telefon, nastavitelnou kapuci, kapsu klokanku na rychlé zahřátí rukou, elastické zakončení rukávů umožňující vystrčit ruce, speciální průduchy v úrovni kolen, které pomáhají ventilaci, a odnímatelné návleky na nohy.


Vyrábí se ve velikostech:
S - výška postavy 137-150 cm (hmotnost 1,2 kg)
M - výška postavy 150-165 cm (hmotnost 1,3 kg)
L - výška postavy 165-180 cm (hmotnost 1,4 kg)
XL - výška postavy 180-193 cm (hmotnost 1,6 kg)

Varianta Lite
je vhodná pro teploty do 7 stupňů Celsia.

Nejlepší komfort poskytuje při okolní teplotě 11 stupňů Celsia. Ve spacáku se dobře vyspíte, i když teploty nečekaně poklesnou až na úroveň -6 stupňů Celsia.

Má polyesterovou voděodolnou povrchovou úpravu, boční zip přes tělo, zipy na kapsy u kalhot, nastavitelnou kapuci, kapsu klokanku na zahřátí rukou, elastické zakončení rukávů umožňující vystrčit dlaně a odnímatelné návleky na nohy, díky kterým si rychle nasadíte boty.

Vyrábí se ve velikostech:
S - výška postavy 137-150 cm
M - výška postavy 150-165 cm
L - výška postavy 165-180 cm
XL - výška postavy 180-193 cm


Varianta REALTREE
je vhodná k celoročnímu použití.
Při teplotě do -7 stupňů Celsia poskytuje maximální komfort.
Uvádí se, že že vyhovuje i pro teploty až do -24 stupňů Celsia. I při těchto extrémních teplotách poskytuje dostatečnou tepelnou izolaci pro lidské tělo. Vždy to ale závisí na konkrétních podmínkách.


Patří k technicky nejlepším Selk’bagům, jaké byly kdy vyrobeny. Díky své speciální konstrukci je určený přednostně pro rybáře, myslivce a opravdové zálesáky, kteří chtějí splynout s přírodou a přitom si vychutnat neuvěřitelnou svobodu pohybu.


Má maskovanou povrchovou úpravu z odolného mikrovlákna Camo Realtree® Xtra® s vodoodpudivou úpravou (DRW) a mimořádnou odolnost proti roztržení. Výplň tvoří syntetické vlákno Insotect® (v kvalitě Hotstream). Vnitřní podšívka je z příjemného polyesteru Diamond. Spacák je vybavený bočním zipem přes tělo, vnitřní kapsou na mobilní telefon, zipy u kalhotových kapes, zatepleným límcem proti úniku tepla, nastavitelnou kapucí, která má současně funkci polštáře, elastickým zakončením rukávů s převleky sloužícími jako rukavice a odnímatelnými návleky na nohy.

Vyrábí se ve velikostech:
M - výška postavy 165-175 cm (hmotnost 1,8 kg)
L - výška postavy 175-185 cm (hmotnost 2 kg)
XL - výška postavy 185-196 cm (hmotnost 2,2 kg)
XLV - výška postavy 185-196 cm, navíc má 7 cm volnosti v pase. Pro opravdové chlapy (hmotnost 2,4 kg)


Zkušenost se spacím pytlem REALTREE
Tento spací pytel jsem používal od června do září. Spával jsem v něm za teplých letních nocí, ale i v chladných a deštivých dnech. Je to zvláštní, ale ani v té nejteplejší noci jsem se neprobouzel kvůli přehřátí, a dokonce ani chladná rána v údolí řeky mě nedokázala probudit zimou. Největší předností je bezesporu volnost pohybu, kterou spací pytel Realtree poskytuje. Je ušitý tak, že se nikde nezařezává a netáhne. Na první pohled člověk navlečený v oblékatelném spacáku vypadá velmi komicky. Když se do něj ale zabalí, přestane se smát. Od toho okamžiku je totiž hýčkaný jemností a neuvěřitelným pohodlím.

Tento oblékatelný spací pytel má jednu obrovskou výhodu, o které se nikde nepíše, ale kterou si uvědomíte, až v jedné určité situaci. Představte si, že ležíte v chladné noci a najednou musíte vstát. Je jedno z jakého důvodu. Může to být záběr nebo podezřelé zvuky v okolí vašeho tábora. Jste na pochybách, zda se vám to jen nezdálo, a tak vyčkáváte. Když spíte v klasickém spacím pytli, je to vždycky stejné -nikomu se nechce opouštět teplo vyhřátého spacáku. Se spacím pytlem Realtree se vám toto nestane. Nemusíte dlouho váhat nebo se odhodlávat. Teplo svého spacího pytle neopustíte - jde s vámi.

Syn si spacák půjčil na týdenní vysokohorskou výpravu v Alpách. Spával „pod širákem“ izolovaný jen nafukovací karimatkou a překrytý celtovinou proti dešti. Uvádím i jeho postřehy: „Když jsem si pod hlavu natáhl ruku a složil kapuci, vydalo mi polstrování za celý polštář. V noci jsem se mohl otáčet ze strany na stranu, ruce i nohy mít v jakékoli poloze, aniž bych se nechtěně odkryl nebo se musel složitě přetáčet. Spával jsem v tričku a bez ponožek, ani v desetistupňové noci jsem nepocítil chlad, dokonce ani od chodidel.“

Motto: Tvou postelí je země. Tvou přikrývkou je hvězdnatá obloha. Hřeje tě láska… a jemná hebkost spacího pytle Selk’bag, která tě unáší na křídlech spánku do tichého bezvědomí.

Aktualita 11/20: V nabídce od listopadu 2020 nový model Instinct, který je lehčí (1,2 kg ve velikost L) a levnější

 
Klady a zápory
Oblékatelný spací pytel Selk’bag poskytuje vynikající tepelnou pohodu i volnost pohybu při všech činnostech. Jeho funkce a možnosti docení zvláště rybáři při statických nočních lovech sumců nebo kaprů. Při záběru ryby odpadá zdržení způsobené vylézáním ze spacího pytle, takže rybář oděný do Selk’bagu se může vrhnout ihned do akce. Nešustivé provedení spacáku je vhodné i pro fotografy plaché zvěře a pozorovatele přírody, kteří chtějí splynout s okolním prostředím.
Kvůli své poctivé konstrukci a snaze poskytnout uživateli maximální pohodu je spací pytel REALTREE méně skladný - má objem zhruba 30 l.
Odkazy
O značce

Dodavatel: LindenBox s.r.o. Zlín

O autorovi recenze: Milan Rozsypal. Rád cestuje a fotografuje. Na svých cestách se snaží zachytit krásy přírody i rybaření. Rybaření se věnuje asi 50 let. V poslední době střídá přívlač s plavanou zaměřenou na lov kaprů. Je dopisovatelem časopisu Český rybář.

 
Autor: Milan Rozsypal, 14.11.2020

Hodnocení uživatelů

Žádné zápisy.