MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Naviják Sonik - AVX 10000 Reel Red

Zařazení: Navijáky, Sonik
Určeno pro: kaprařina, všeobecná rybařina

Sonik je u nás zaběhnutá značka a řekl bych, že hlavně kvůli prutům, které jsou mezi lovci kaprů velmi oblíbené. I když sortiment tohoto výrobce není příliš široký, navijáků nabízí hned několik. Jedním z posledních uvedených na trh je naviják Sonik AVX 10000.


Naviják AVX 10000 patří mezi klasické kaprařské navijáky, jen je možná o kousek větší než konkurenční „desetitisícovky“. Naviják působí na první pohled robustně, hlavně díky masivnímu rotoru. Tělo i rotor jsou vyrobeny z vysokopevnostního kompozitu a jsou velmi pevné. Na rotoru je kovový překlapěč s obloučkem ze silného drátu. Překlápět jde kličkou velmi ztuha, což neberu jako vadu, protože překlapěč překlápím vždy rukou u všech navijáků, ale zmínit bych to zde chtěl.Mezi rotorem a cívkou je plastový kroužek, který brání spadnutí vlasce pod cívku. Kroužek je umístěn na ose navijáku a běhá v drážkách na rotoru. Kroužek se točí spolu s rotorem, cívka je vůči němu v klidu, ale navzájem se nedotýkají, takže nedochází ke tření a tedy ani hluku. Jen při velmi pomalém točení (alespoň 10 vteřin na jedno otočení kličkou) se trošku ozývá kontakt kroužku s drážkami na rotoru, ale při trochu rychlejším otáčení kličkou je úplné ticho. Na toto jsem nepřišel při rybaření, ale až když jsem si s navijákem hrál doma u stolu, protože u vody nebylo takové ticho, abych to vůbec zaslechl.


Chod navijáku je krásně hladký, rotor perfektně vyvážený a celkově naviják netrpí na žádné chvění, či vybrace. O hladký chod se stará 14 nerezových zapouzdřených ložisek. Nechybí ani jednocestné ložisko zpětného chodu, které pracuje na jedničku. Přepínání zpětného chodu je vzadu nahoře, po ruce při manipulaci s navijákem.


Převod navijáku je zhruba na středu mezi rychlostí navijení a silou, převodový poměr 1:4,8, tedy 4,8 otočení rotoru na jedno otočení kličkou. Mezi takto velkými navijáky na kapry je to spíše rychlejší naviják, každopádně dlouhá klička usnadňuje točení i s velkou zátěží. Osa navijáku je z 6mm nerezové kulatiny, takže by měla vydržet velké zatížení.


Klička je vyrobena pomocí CNC obrábění z jednoho kusu hliníkové slitiny. Klička se dá sklopit povolením protilehlého šroubu. Na konci kličky je velká gumová knobka, která padne do jakékoliv ruky. Díky gumovému povrchu je příjemná na držení.


Naviják má velmi pomalou oscilaci, jeden cyklus oscilace cívky nahoru a dolu proběhne na téměř dvanáct otočení kličkou, což se jen tak nevidí. Návin na cívce je díky tomu pěkně srovnaný.Cívky jsou k navijáku dodávány dvě, obě hliníkové a obě jsou hodně vysoké a mírně kónické. Výška cívky je 46 mm, což je ve srovnání s konkurencí hodně. Podobně vysoké cívky jsou jen u pár konkurenčních navijáků. Jedna cívka je mělká, druhá hluboká. Mělká cívka má kapacitu 300 m vlasce s průměrem 0,20 mm, což není mnoho, hlavně když vezmu v potaz, že k lovu kaprů se bude používat spíše vlasec o průměru 0,25-0,35 mm, ale na lov z odhozu to je více než dostačující kapacita. Hlubší cívka má kapacitu 340 m vlasce s průměrem 0,40 mm. Taková kapacita pokryje i nároky při dlouhých vyvážkách. Nikdy jsem cívky navijáků nevážil, ale u tohoto navijáku mi příjdou vzhledem k velikosti dost lehké, nejspíše díky preciznímu opracování, které zanechalo jen nejnutnější vrstvu materiálu. Obě cívky jsou vybaveny klipem na zachycení vlasce, ale pro klipování během lovu by to chtělo plastovou podložku, aby byl vlasec chráněn před poškozením.Brzda navijáku má velmi rychlý nástup i při malém pootočení maticí brzdy. Od úplně povolené brzdy po dotaženou tak, že ryba těžko cívkou pootočí je jen půl otočky maticí brzdy. Matice brzdy je plastová, ale uvnitř má nerezovou vložku se závitem.

Designově se jedná o velmi povedený naviják, dominuje mu velká cívka s červenými detaily. Tělo a rotor navijáku má osvědčené tvary a barevně je zkombinován matný černý lak na těle a rotoru spolu s lesklou černou na kovových částech navijáku. Co musím velmi pochválit je kvalita zpracování do nejmenších detailů. Naviják je opravdu velmi funkční, kvalitní, nabízí dobré vlastnosti pro dlouhé náhozy a v balení jsou k navijáku dvě kovové cívky. Tomu všemu odpovídá i cena, která není úplně nízká, ale za kvalitu a funkčnost si je třeba připlatit.

Technická data
Materiál těla a rotoru vysokopevnostní kompozit
Ložiska 14 + 1 nerezových, zapouzdřených ložisek
Cívky 2 cívky (hluboká a mělká), long cast upravená pro daleké náhozy
Převodový poměr 4,8:1
Váha navijáku 720 g
Kapacita cívek mělká 300 m-0,20 mm, hluboká 340 m- 0,40 mm

 

Klady a zápory

design

velmi kvalitní zpracování

rychlá a silná brzda

pomalá oscilace

dvě kovové cívky

vyšší cena

Odkazy
https://www.nikl.cz/p4667-navijak-sonik-avx-10000-reel-red.php
Ceny produktu Naviják Sonik - AVX 10000 Reel Red srovnáte na Zboží.cz

O značce
Výrobce: Sonik, Velká Británie
Dodavatel: Karel Nikl s.r.o., Havlíčkova 847, Kolín IV, 280 02

O autorovi recenze: Jiří Jakeš, rybaří od roku 1992, vystudoval obor rybář na Střední rybářské škole v Třeboni a nástavbové studium podnikání v oboru na téže škole. Poté pracoval dva roky na rybí líhni a od roku 2007 pracoval jako redaktor magazínu Kapr, který později (2009-2012) vedl jako šéfredaktor. Od jara 2012 je redaktorem rybářského serveru MRK.cz. Od roku 2014 je členem výboru a hospodářem MO Most.

 

Autor: Jiří Jakeš dne 22.3.2018

Hodnocení uživatelů

N Kaprsyn - ® So 28.7.2018 15:51:57
Zdravím. Včera jsem s nimi byl poprvé u vody a jsem spokojený. Myslím si že to je dobrá investice. Uvidí se co snesou.
N VENTO - ® Ne 17.6.2018 8:34:09
Ahojte.
Pokukuju po těchto navi na daleký odhoz.
Nikde na ně nejsou téměř žádné recenze od uživatelů.
Rád bych, kdyby majitelé popsali pár kladných či záporných zkušeností s těmito krásně vypadajícími navijáky.
Děkuji za každou informaci.

[ Vstoupit do diskuse - 2 reakcí ]

Co je nového - všechna témata
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniRidgeMonkey novinky 2019

Za 149
Na skladě kompletní nabídka firmy RidgeMonkey včetně novinek jako kbelíky, Gorilla boxy, Choppa kráječ, čelovky VRH300, VRH150, bižuterie a mnoho dalšího, co není hned, je nejpozději do druhého dne u nás

akce, rybareniFox Easy dome 2 Man EURO Maxi

Za 11.290
Skvělý rychlostavěcí přístřešek, bivak pro 2 rybáře na dlouhé výpravy. Větší a vyšší, než standardní 2 Man Maxi SLEVA Z BĚŽNÉ CENY 17.680,- více než 6.000,-korun


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Rybářské potřeby - Braunstar s.p. Rybářské potřeby - Braunstar s.p.

Ústí nad Labem, Moskevská 44