MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Black Cat Passion P 880 FD

Zařazení: Navijáky, Black Cat
Určeno pro: sumcařina, mořský rybolov

Naviják Black Cat Passion P 880 FD je cenově nenáročný a přesto výborný naviják určený k lovu sumců a mořských ryb. Jeho velikost ho předurčuje především pro bójkování, ale dá se využit také například při lovu s vábničkou. Výrobce ho doporučuje i pro přívlač, ale na tuhle disciplínu mi přijde přece jen příliš těžký.


Jak už jsme si u Black Catu zvykli, je i tento naviják černý se zlatou cívkou, takže ho celkem neomylně mezi ostatními navijáky v regálech rybářských prodejen poznáte. Naviják se vyznačuje menším tělem a robustní hlubokou hliníkovou cívkou, která pojme 360 metrů vlasce o průměru 0.40mm.

Tělo navijáku i rotor jsou z odolného grafitu, což příjemně snižuje hmotnost navijáku, která činí s prázdnou cívkou 705g. Mnoho rybářů dává přednost navijákům s kovovým tělem, ale v současné době, po tolika letech používání grafitu, už můžeme s klidem říci, že není důvod k nejmenším obavám.Hladký chod navijáku zajišťuje celkem 8 ložisek. Sedm kuličkových, jedno jehlové. Naviják je vybavená antireverzním systémem a páčku zpětného chodu najdeme na spodní části těla navijáku. Je dostatečně velká a pohodlně ji nahmátnete, takže se ovládá velmi snadno.


Rolnička je velká s hlubším vedením a je vybavená ložiskem. Drát obloučku překlápěče je ze silného nerezového drátu. Zámky překlápěče jsou pevné a spolehlivé. Samotné překlopení je snadné a proběhne bez problémů v každé poloze. Je trošku hlučnější, ale u navijáku této velikosti a síly nelze očekávat nic jiného. Hlučnost se nijak nevymyká běžnému standardu.Ukládání vlasce na cívku je souměrné a přesné. Vlasec se jemně kříží, takže nedochází k jeho zařezávání ani při silnějším tahu. Výrobce neuvádí sílu brzdy, ale vzhledem k velikosti brzdných kotoučů lze předpokládat, že bude velká. Střed cívky obsahuje tři páry brzdných kotoučů. Je to kombinace netkané textílie a kovu. Brzda se dá velmi citlivě seřídit a na její seřízení z maxima na zcela volné stačí dvě kompletní otáčky čelní matice brzdy. Osa navijáku je poměrně robustní a zcela jistě vydrží hodně velké zatížení.Převod navijáku je pomalý - 4.5:1. Spolu s velkou kličkou, která má i větší pohodlné madlo s tvrdé gumy, naviják je schopný vyvinout na ryby skutečně silný tlak a dokáže snadno stahovat i z dálky těžká kotvící olova nebo bójky. Na jedno otočení kličky navinete na cívku 93cm vlasce.

Chod navijáku je skutečně uhlazený, ale celkový dojem trošku kazí malá vůle na kličce. Tohle je ovšem bolest všech navijáků, u nichž se klička sklápí povolením protilehlé matice kličky na opačné straně těla navijáku. Ovšem vůle je v tomto případě opravdu zanedbatelná a prakticky nemá na nic vliv. Osa kličky je robustní šestihran. Naviják se pohybuje velmi hladce a z jeho chodu mám dobrý pocit v tom smyslu, že nikde nic nešustí, neklepe, nekroutí se a vyzařuje z něj síla.


Madlo kličky má pohodlné, kdykoli jej snadno uchopíte a i když je hladké, neklouže, což přispívá už k popsanému pocity jistoty. Pomalý převod je tvořený celkem masivním soukolím schopným odolávat velkým tlakům, což je při lovu velkých ryb nezbytné.


Brzdné podložky mají průměr 2,7cm. Brzdový systém obsahuje 3 kovové podložky a tři textilní. Možná se to zdá málo, ale tah 16kg brzdu neprotočí. Je to jednoduchý systém neošetřený proti pronikání vody, ale je snadno přístupný případné údržbě a čištění.

Příjemným zjištěním je, že naviják má ve výbavě ještě jednu kovovou plnohodnotnou cívku, což není tak úplně běžné. Fakt, že můžete mít připraveny dva průměry vlasce nebo pletenky je skutečně potěšující, zvláště pokud střídáte způsoby lovu a využíváte k tomu jeden naviják.Celkově mohu o tomto navijáku říci, že není výjimečný svými vlastnostmi jako cenou, která mě velmi překvapila. Vzhledem k tomu, co tento naviják nabízí, je skutečně velmi příznivá. Pokud s lovem sumců začínáte a hodláte se věnovat především našim vodám, kde je hmotnostní průměr lovených ryb přece jen někde jinde než například ve Španělsku, je to velmi dobrá volba. Tento naviják ale zcela jistě dobře poslouží i jako záložní v destinacích, kde se loví skutečně velké ryby.

V současné době je tento naviják nabízen na našem trhu v rozpětí 1700-2500,- Kč.
Video - Black Cat Passion P 880 FD

Technická data
Velikost80
Hmotnost navijáku705g
Tělo a rotor navijákugrafit
Oscilační systémdvourychlostní
Počet ložisek8
Návin vlasce na jedno otočení kličky93cm
Rolničkaširoká protizkrutná
Brzdapřední s kovovými a textilními disky
Cívkahliník kovaný za studena
Kapacita cívky360/0.40mm
Brzdná sílaneuvedeno
Náhradní cívkaano, plnohodnotná hliníková
Kličkasklopná s velkým madlem
Zarážka zpětného choduano

 

Klady a zápory

výborné zpracování

velká pohodlná klička

široká využitelnost

náhradní cívka v ceně

velmi dobrá cena

lehká vůle na kličce

Odkazy
Odkaz na produkt v katalogu Black Cat

O značce
Výrobce: Black Cat, Německo
Dodavatel: Zebco Europa GmbH, Elsterbogen 12 - 14, 21255 Tostedt, Německo

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje.

 

Autor: Milan Tychler dne 23.6.2017

Hodnocení uživatelů

Žádné zápisy.

[ Vstoupit do diskuse - 0 reakcí ]

Co je nového - všechna témata
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniChub Cyfish 2 Man + přehoz ZDARMA

Nový model bivaku Cyfish 2 Man Vás dostane svou velikostí, konstrukcí a kvalitou použitých materiálů. Populární Cyfish bivak je vybaven velkým předsunutým kšiltem, má unikátní systém ventilace a mnoho dalších vylepšení.

akce, rybareniŠňůra Berkley SpiderWire Dura4 Braid

Spiderwire® Dura 4 je klasická 4 vláknová šňůra s bezkonkurenční hodnotou mezi HI-Tech šňůrami. Dura 4 je super hladká a umožňuje dlouhé a snadné hody.


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
LOS-CORMORAN LOS-CORMORAN

Jeden z prvních českých e-obchodů. Věříme, že v široké nabídce více než 3000 položek, si každý najde to, co potřebuje.