MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Black Cat Extreme 495

Zařazení: Navijáky, Black Cat
Určeno pro: sumcařina

Kdo to myslí se sumci vážně, zcela jistě pomýšlí na náčiní, které by mu pomohlo dostat na břeh ty největší exempláře ze všech, a nejspíš loví na vodách, kde se s takovými rybami může potkat.


Sumec je největší sladkovodní rybou Evropy a rybáři ho lovili odjakživa. Je to ryba opředená spoustou legend a snad každý rybář o ní může vyprávět buď vlastní prožitý, nebo od někoho vyslechnutý příběh. Velký sumec je rybářským snem. Mnozí už si ten sen splnili a spousta rybářů se na to chystá. Loví sumce nejen u nás, ale cestují za nimi také do teplých oblastí Itálie a Španělska, ale i do povodí Rhôny a Labe.S dřívějším vybavením byl lov těch největších sumců našich i jiných vod prakticky nemyslitelný. Silné ryby se dovedly s úklady rybářů a hlavně jejich vybavením rychle vypořádat. Překonání dvoumetrové hranice a hmotnosti 100 kg nebylo jen tak. V současné době víme, že takto velké ryby nemusí být příliš velkou raritou, jak jsme si dlouho mysleli, a vyloveny už byly i ryby větší. Nevím, zda IGFA potvrdila úlovek sumce z Dunaje, který měl měřit 275 cm a vážit 158 kg a který by tak překonal poslední potvrzenou rekordní rybu o hmotnosti 134,97 kg z roku 2010. Ovšem mezi rybáři se hovoří i o sumcích přesahujících hmotnost 300 kg! Bohužel, tyto ryby nejsou vůbec a nebo dostatečně zdokumentovány, takže je nelze vydávat za skutečnost.

Velký sumec dovede pořádně ohnout i ty nejsilnější pruty, přetrhat silné šňůry a z nekvalitních navijáků udělá hromádku šrotu. Síla, která působí na svaly rybáře a jeho náčiní, když zasekne velkého sumce, je obrovská. Těm největším gigantům proto odolá jen to největší a nejsilnější náčiní.


Do rodiny silných sumcových navijáků patří také naviják Black Cat Extreme 495 firmy Rhino. Je to klasický smekací naviják s přední brzdou bytelné konstrukce a velkou cívkou, která pojme dostatek silné šňůry. Když jej vezmete do ruky, rázem je vám jasné, že se jedná o důkladný kus rybářského vybavení, protože jeho hmotnost je na hony vzdálená všelijakým rádoby sumcovým navijákům. Tento naviják váží více než jeden kilogram, a tak je hned jasné, že se jedná o kus kovu, který něco vydrží.Pocit navíc umocňuje silná klička s masivním madlem, do které se můžete pořádně opřít. Všechno na tomto navijáku je masivní a velké, připravené vzdorovat těm největším sumcům, na jaké narazíte, což se vám může stát kdykoli.

Jak je vidět z popisu navijáku, je to skutečně kus kovu připravený vzdorovat velké síle. Pyšní se robustností, zpravování je kvalitní a budí dojem jistoty a bezpečí. Dá se použít na jakémkoli typu vod kdekoli na světě.


Silnou stránkou navijáku jsou především jeho velká klička, silné převody, robustní osa, velká cívka a hlavně velká brzdná síla. 60 lb je opravdu hodně. Brzda je snadno a citlivě seřiditelná a z úplného uvolnění na maximum je zapotřebí dvě a čtvrt otáčky čelní matice.


Brzda navijáku je vybavena velkými třecími segmenty. Jsou tu tři páry podložek skládající se ze čtyř  podložek kovových a pak tří podložek z karbotexu. Aby se podařilo protočit utaženou cívku, je třeba vyvinout obrovskou sílu. Cvrček brzdy je poměrně sytý a zvonivý, ne však nepříjemný.

Celkem překvapený jsem byl z toho, že součástka kovového rotoru, která drží rolničku a oblouk řadiče, je z grafitové slitiny. Z tohoto materiálu už jsou na navijáku vyrobeny jen čelní matice brzdy, nárazník na překlopení řadiče a krytka na protilehlé straně kličky navijáku.Klika je skutečně robustní, velká, vyfrézovaná z jednoho kusu oceli. Madlo je rovněž velké a pohodlné, snadno uchopitelné, neklouže. Kličku sklopíte tak, že jí otáčíte do protisměru. K jejímu úplnému sklopení je zapotřebí pět otáček.


Rolnička navijáku je široká, ale ne příliš hluboká. Pro bezpečné udržení silnější šňůry v drážce je částečně krytá, takže se šňůra nemůže z rolničky smeknout.

Tento naviják nemá z mně neznámého důvodu jednocestné ložisko na rotoru, což mi skutečně vadí. Není to proto, že bych postrádal zarážku zpětného chodu, ale kvůli zpětnému rázu při zaseknutí. Pootočení cívky zpět není dlouhé a cívka se zastavuje v devíti bodech. Možná je to otázka zvyku, protože tento systém už nemám na žádném ze svých navijáků.Překlápěč má pevný zámek a otevřený se dá vrátit do pracovní polohy otočením kličky. Když chcete překlopit řadič do pracovní polohy, je to celkem rána. Proto dávám přednost překlopení řadiče rukou.

Chod navijáku je hladký a příjemný. Šňůra se ukládá na cívku pravidelně bez jakékoli deformace.

U tohoto navijáku jsou momenty, které je třeba vyzvednout a pochválit. Troufnu si říct, že při běžném používání je díky kvalitním materiálům a zpracování prakticky nezničitelný. Pevné tělo, silné převody, hliníková cívka, robustní klička a pevná osa jsou nosnými pilíři tohoto navijáku, který vychází z konceptu navijáku FIN-NOR OFFSHORE 95. Upřímně řečeno, čekal jsem vyšší cenu, než za jakou se u nás prodává – v průměru se cena pohybuje okolo 6 000 Kč. To není málo, ale na druhou stranu zase ne moc za to, co tento naviják nabízí.

Technická data
Velikost 495
Tělo hliník
Rotor hliník
Převody nerez a mosaz
Zarážka zpětného chodu ne
Rychlost převodu 4,4 : 1
Návin na jedno otočení kličkou 108 cm
Osa cívky nerez
Hmotnost 1 048 g bez šňůry
Počet ložisek 4 kuličková
Klička sklopná, velká, z nerez oceli
Rolnička široká, částečně krytá
Oblouk řadiče silný nerezový drát
Cívka hliník
Náhradní cívka ne
Kapacita cívky 540 m/0,45 mm
Brzda přední, multidisková
Síla brzdy 60 lb
Klip na cívce ne
Protiskluzová podložka na cívce ano

 

Klady a zápory

široká využitelnost -

silný materiál

přesné a kvalitní zpracování

pohodlná a silná klička

mimořádně silná osa

kvalitní převody

nemá jednocestné ložisko

Odkazy
Ceny produktu Black Cat Extreme 495 srovnáte na Zboží.cz

O značce
Výrobce: Black Cat, Německo
Dodavatel: Zebco Europa GmbH, Elsterbogen 12 - 14, 21255 Tostedt, Německo

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje.

 

Autor: Milan Tychler dne 25.8.2017

Hodnocení uživatelů

Žádné zápisy.

[ Vstoupit do diskuse - 0 reakcí ]

Začátek sezóny lovu dravců:

Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniBoilies Tasty Baits v balení 10 kg za senzační cenu!

Za 649
Hit sezóny 2018 a bestseller roku 2019! Osvědčené boilies v nejpopulárnějších příchutích, které má skvělé výsledky. Vyzkoušejte a sami uvidíte!

akce, rybareniLikvidační ceny Sportex feeder

Doprodej vybraných modelů Sportex Exclusive za likvidační ceny + 10 let záruka na blank + doprava zdarma.


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
RYBY-RYBIČKY RYBY-RYBIČKY

Říčany, Černokostelecká 2205