Timár Mix Feeder potyka fekete

Zařazení: Nástrahy a návnady, TIMÁR MIX
Určeno pro: plavaná, feeder


Maďarská rodinná firma TIMÁR MIX není na českém trhu žádným nováčkem. S jejich produkty se mohli naši rybáři pravidelně setkávat už v roce 2005. V mezičase prošla firma velkou proměnou a celý svůj provoz přestěhovala do kompletně nově vybudovaných prostor. Přitom nikdo na trhu nezaznamenal, že se v této firmě něco takového děje. Naopak, firma TIMÁR MIX i v době stěhování neustále rozšiřovala svůj sortiment, vylepšovala receptury, obaly a vůbec zdokonalovala svou výrobu i distribuci. Základem firmy je otec Gábor Timár a dalšími pevnými pilíři jsou synové Daniel a Szabolcs. Všichni jsou to opravdu zkušení rybáři a všichni za sebou mají velmi úspěšnou závodní kariéru. Věnovali se, a stále věnují, technice plavané a také feederu. Všechny své poznatky o nástrahách a vnadicích směsích zúročují ve své firmě a v současné době vyváží mimo velký maďarský trh své produkty do dalších deseti zemí světa. To svědčí jistě o tom, že je o výrobky TIMÁR MIX skutečně zájem.


Mezi produkty firmy patří především vnadicí směsi na kaprovité ryby v mnoha provedeních a několika sortimentních skupinách. Dále pak práškové i tekuté atraktanty, dipy, pelety, vařený partikl, měkčené nástrahy, klasické i rohlíkové boilie, obalovací pasty, plovoucí nástrahy a další doplňky a ingredience na zdokonalení vnadicích směsí.

Jedním z produktů firmy je i zajímavá tmavá vnadicí směs FEEDER POTYKA FEKETE z ucelené řady CARP Plus, kterou jsem mohl důkladně prozkoumat nejen v sáčku, ale i přímo prověřit v praxi.
Jak sám maďarský název napovídá, je tato směs určená k lovu kaprovitých ryb feederem. Tato tmavá, sladce a trochu po ovoci vonící směs má středně hrubou zrnitost. Po důkladnějším prozkoumání a trošce práce s různě hrubými síty jsem zjistil, že jeden kilogram směsi obsahuje poměrově 58 % jemných prachových složek, 32 % jemnozrnných složek, 10 % středně hrubých složek a vyloženě hrubých složek prakticky 0 %. Jedná se tedy o směs středně jemnou. Obsahuje především jemně drcené oplatky, zanedbatelně malou část drcených obilovin, drcená semena konopí a prosa a také drobnou barevnou anglickou vločku.
Směs je sama o sobě tmavě hnědá, především díky pražení některých obsažených složek, a navíc je ještě dobarvená do tmavšího odstínu černým barvivem. To poznáte na svých rukou při míchání.
Velmi snadno se míchá a dobře přijímá tekutiny. Do krmítka je ideální poměr šesti dílů směsi a dvou dílů vody. Z takto provlhčené směsi propasírované přes hrubé provzdušňovací síto získáte 12 dílů směsi, takže směs prakticky zvětší svůj objem jednonásobně.


Dobře zpracovaná směs je kyprá, velmi dobře se ve vodě rozpadá a poměrně dobře kalí, pokud vnadicí koulí nebo krmítkem na dně byť jen trošku pohnete.
Směs se hodí jak do klasických feederových krmítek, tak i do krmítek typu Method feeder. Stejně tak dobře odvede svou práci v podobě vnadicích koulí. Je dostatečně soudržná, aby přestála cestu vzduchem i pád sloupcem vody, a na dně se začíná během několika vteřin rychle a plynule rozpadat. Rychlost rozpadání se dá velmi snadno upravovat množstvím přidané vody. Lehce vlhčená směs znamená rychlý rozpad, více vlhčená a více stlačená směs se rozpadá pomaleji a méně kalí.
Díky svému složení, hrubosti a barvě se směs dobře používá kdykoli v roce a velký potenciál vykazuje i v chladném zimním období. Na stojaté vodě už v únoru dokázala velmi rychle přivolat pěkné cejny a také je udržet dlouhou dobu na krmeném místě, na řece pak byla velmi úspěšná při lovu ostroretek a plotic.
V létě patří tato směs ke skutečně rychle fungujícím a univerzálním směsím, na které je opravdu spolehnutí. V podstatě se dá použít jak úplně samostatně, tak i jako součást jiných směsí, koncipovaných speciálně k lovu konkrétních druhů ryb. Lze ji dobře využít jak k doplnění objemu, tak také k dobarvení světlejších směsí, aniž by jakýmkoli způsobem zhoršila jejich kvalitu. Naopak je v mnoha případech hodně vylepší svým příjemným a zajímavým aromatem.


Při letním i zimním lovu jsem míchal tuto směs velmi jednoduše, abych se ujistil o jejích skutečných kvalitách. Doplnil jsem ji pouze třetinovým množstvím TTX kukuřice a práškovým posilovačem na cejny v minimálním množství. Nechtěl jsem zcela přerazit její pach, pouze jsem jej zvýraznil a obohatil. Na stojatých vodách jsem pak přidával jako zarážku masné červy a měkkou kukuřici, na tekoucích vodách pak masné červy, kukly a sekané hnojáčky. Ve všech případech obstála směs velmi dobře. Drobné ryby do ní najíždí prakticky okamžitě, pokud se zdržují někde poblíž. Středně velké ryby – cejni a menší kapři – reagují také promptně, a pokud směs zaregistrují, vytlačují z ní velmi rychle drobné ryby a nepustí je zpět, dokud mají na místě alespoň nějaké hrubé sousto. Čistá směs tyto ryby sama o sobě na místě dlouho neudrží, ale díky její vůni je krmené místo nalezeno skutečně rychle. Chcete-li lovit větší ryby, doporučuji přidat do této směsi v teplém období čtvrtinu až polovinu objemu buď měkkou kukuřici, nebo drobnější pelety. Takto je naprosto skvělá k lovu velkých cejnů a středně velkých kaprů.


Rozmanité využití směsi dokazuje její univerzálnost a možnost použití kdykoli v roce jak k lovu menších, tak i větších ryb s tím, že stačí upravit její konzistenci a správně zvolit množství hrubé a živé složky, což není nijak složité.

Cenově patří tato směs řekněme ke střední třídě, ale pokud jde o kvalitu, lze ji s klidným svědomím zařadit mnohem výš.

V šikovných rukou dokáže velice dobře obstát i v ligových závodech, zvláště tam, kde se loví cejni, cejnci a také podoustve. K vyloženě rekreačnímu lovu se dá tato směs ředit vlastní směsí z kukuřičného šrotu a strouhanky v poměru 1 : 1 a stále bude skvěle fungovat. Směs se tedy dá využít na všech úrovních rybařiny, což není u směsí v této cenové kategorii úplně běžné, a pro většinu rybářů je to zcela jistě dobrá zpráva.

Podle mého názoru s tímto krmením nemůžete šlápnout vedle. Velmi dobře se s ním pobavíte a ještě můžete získat uznání i v nejvyšších soutěžích, při lovu na plavanou a nebo feederem. 
Klady a zápory
příznivá cena
snadná dostupnost u prodejců
při míchání barví
Odkazy
O značce

Výrobce: TIMÁR MIX, Maďarsko

Dodavatel: Ing. Lucie Ondrová – CARP BOYS, Kroměříž

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje.

 
Autor: Milan Tychler, 30.3.2013

Hodnocení uživatelů

Nlumachr - Profil | Ne 31.3.2013 11:14:35

Moje hodnocení:

Slozeni

Vune

docela dobra lepivost

Jj s timto krmenim jsem se uz setkal mel jsem ten timar carp plus (scopex a pak jahodu) no na ten scopex to moc neslo ale na tu jahodu to docela slape.
Slozeni vypada dobre akorat se jen trefit kaprum na chut.=)
A shodou nahod jsem si zakoupil i ty baitcorny v nalevu (anýz na amury a jahodu) no letos je urcite vyzkousim ale voni pekne =).
Uvidime co na to reknou ryby.