Půjčovna hausbótů

Zařazení: Lodě a motory, www.pujcithausbot.cz
Určeno pro: kaprařina, plavaná, feeder, přívlač, sumcařina, všeobecná rybařina


Vím, že vlastní chata u vody nebo hausbót je snem nejednoho rybáře, ale už jen opravdu hrstka z nich měla to štěstí a ten sen si splnila. Snad právě proto se čím dál častěji objevují možnosti, jak si takové sny splnit alespoň na pár dní tak, že si chatu nebo hausbót pronajmete. A právě půjčovna hausbótů je předmětem této recenze.


Kotviště půjčovny hausbótů se nachází kousek po proudu pod podolským mostem u obce Podolsko. V kotvišti je hausbótů hned několik. Když jsme si nanosili věci na vybraný hausbót, čekala nás instruktáž o řízení tohoto plavidla. Při instruktáži o řízení a bezpečné plavbě mě mile přakvapila informace, že k řízení není třeba žádný průkaz. Plavidlo má sice motor o výkonu deseti koní a je vcelku velké, ale protože se jedná o plavidlo z půjčovny, není třeba ani průkaz a ani zkoušky, takže hausbót může řídit kdokoliv po krátkém proškolení provozovatelem půjčovny, které probíhá před vyplutím na vodu.


Hausbót je dlouhý téměř devět metrů a široký dva a půl metru. Základem je nosná ocelová „vana“, na kterou je namontovaná obytná část vyrobená kompletně ze dřeva s plechovou střechou z pozinku. Vpředu před obytnou částí je ještě paluba s dřevěnou podlahou.

Rozložení prostoru je řešené velmi dobře, část na spaní je od přední části s kuchyňským koutem a stolem oddělená posuvnými dveřmi. Palandy na spaní mají lůžka o rozměru 200 x 70 cm a jsou velmi pohodné, jen první den byl nezvyk mít nad sebou po probuzení strop tak nízko. Za hlavou se nachází malá lampička, která slouží třeba ke čtení v posteli. V ceně pronájmu jsou i kompletní lůžkoviny, takže není třeba tahat s sebou spacák. Jediné, co mě mrzelo, bylo to, že kulaté boční okénko je umístěné tak napůl do palandy a je z něj vidět z horního lůžka, což je kvůli vzhledu hausbótu zvenčí. Pod dolními lůžky se nachází velké úložné prostory.


Uprostřed hausbótu je WC a sprcha. Toaleta je chemická, takže žádné splašky netečou do přehrady. Ve sprše teče dokonce teplá voda, kterou ohřívá plynová karma umístěná na zádi lodi. Do sprchy i dřezu se přes filtraci čerpá voda z přehrady.

Hned vedle sprchy se nachází litinová kamna na tuhá paliva, ale ta jsme nezkoušeli, protože ještě nebyla tolik zima, aby bylo třeba topit. Na druhou stranu si umím představit, že prostor takových rozměrů se vytopí velmi rychle a snadno. K udržení příjemné teploty v hausbótu jistě přispívá i dřevěný interiér, tepelná izolace a dřevo i zvenčí. V tomto hlavním prostoru se nachází kuchyňský kout s pracovní deskou, dřezem, vařičem, základním nádobím, jako jsou hrnky, talíře, nějaké příbory a hrnce. Dále jsou tu dvě lavice a stůl. Lavice skrývají úložné prostory a při snížení stolu vznikne páté lůžko o rozměrech 200 x 100 cm. Tato přední místnost má čtyři velká okna a prosklené dveře a díky tomu je prostor velmi prosvětlený denním světlem. Pro případ potřeby jsou na všech oknech žaluzie.

V celém hausbótu je elektroinstalace na 12 voltů, která má vlastní baterie dobíjené solárním panelem umístěným na střeše. V celém interiéru je mnoho bodových LED světel s vysokou svítivostí a nízkou spotřebou energie. Pomocí elektřiny se startuje i motor, takže není třeba jej natahovat jako menší spalovací motory. Na elektrický okruh se dají připojit například nabíječky na telefony, malá lednička nebo jiná zařízení napájená 12 volty přes konektor do zapalovače v autě.

Hausbót pohání jeden desetikoňový motor, který se ovládá z vyvýšené sedačky na zádi hausbótu. Na našem hausbótu bylo už i zastřešení, které se bude montovat i na ty další. Díky volantu je řízení velmi podobné řízení auta, jen plyn se přidává ruční pákou. Oproti autu je reakce řízení „opožděná“. To je trochu nezvyk, ale po chvilce plavby jsme si na to já i Martin zvykli. Jen je třeba myslet na to, že brzdy plavidlo nemá a také jeho setrvačnost je mnohem větší než u auta. Hausbót se parkuje „čumákem“ do břehu a pomocí lan se přiváže buď ke stromům, nebo k velkým kolíkům, které jsou ve vybavení hausbótu spolu s palicí na zatlučení.

Co se mi opravdu líbí, je, že dřevo (asi smrk nebo borovice) je použité téměř všude. Žádné dřevotřísky, nebo dokonce plasty, ale krásné světlé dřevo, které je navíc velmi dobře opracované. Všechny hausbóty jsou nové a velmi dobře promyšlené, tedy až na to kulaté okénko v prostoru postelí, takže po této stránce nemám co vytknout. I když nepatřím mezi rybáře, kteří jezdí na ryby v karavanu, naopak rád spím pod širákem nebo v bivaku, tohle rybaření se mi v sychravém podzimním počasí líbilo. Navíc se nedá lovit stále, a když jsme to v deset večer stáhli, uklidili jsme se dovnitř do tepla, mimo dosah nepřízně počasí. V klidu jsme si popovídali nad sklenkou, do růžova se vyspali, že se nám ani nechtělo vstávat, a po snídani jsme zase vyrazili na břeh pokoušet se něco ulovit.

Zde musím uvést, že z hausbótu nelze lovit a nejde ani být uvnitř v hausbótu a mít pruty na břehu s příposlechem. Tak to prostě v rámci platných pravidel nejde, takže buď chytám, nebo jsem na hausbótu. A pokud vím, RS na Orlíku na dodržování tohoto pravidla dbá. Ryby se dají lovit buď ze břehu vedle zaparkovaného hausbótu, nebo případně z jiné, neobytné lodi, kterou je povoleno k lovu ryb použít.


Po rybářské stránce je Orlík zajímavá destinace, kde platí všechny územní povolenky a své si tam najde téměř každý. Díky hausbótu tak můžete křižovat přehradu podle potřeby, ročních období nebo prostě podle toho, kam zrovna svítí slunce. Při prvním pohledu na ceník se sice nejedná o nic levného, ale když si to rozpočítáte třeba na čtyři nebo pět lidí, kteří se na hausbót vejdou, nejsou tyto sumy tak závratné.

Možnosti, jaké pronajatý hausbót nabízí, jsou velmi široké a je jen na vaší fantazii, jak toho využijete.
Technická data
Délka hausbótu:
8,7 metru
Šířka hausbótu:
2,5 metru
Výkon motoru:
10 koní
Elektřina:
12 voltový systém s bateriemi a solárním dobíjením
Varianty hasbótů:
tři
Standard:
až pro 7 lidí
Comfort:
až pro 5 lidí
Premium:
až pro 5 lidí

 
Klady a zápory
Komfortní ubytování
K řízení není třeba žádný průkaz
Dobré osvětlení interiéru
Sprcha s teplou vodou
Prodloužení sezony do chladné části roku
Vyšší cena
Nemožnost lovit ryby přímo z hausbótu (dáno legislativou)
Odkazy

O autorovi recenze: Jiří Jakeš, rybaří od roku 1992, vystudoval obor rybář na Střední rybářské škole v Třeboni a nástavbové studium podnikání v oboru na téže škole. Poté pracoval dva roky na rybí líhni a od roku 2007 pracoval jako redaktor magazínu Kapr, který později (2009-2012) vedl jako šéfredaktor. Od jara 2012 je redaktorem rybářského serveru MRK.cz.

 
Autor: fotojakes, 14.12.2013

Hodnocení uživatelů

Rastislaf - Profil | Út 17.12.2013 20:54:12

Stejná zkušenost jako ty, chtěli jsem ho na 4 dny, nejdříve mailem že volno je, ale když jsem volal a řekl o 4 dnech tak to hned nešlo. Bylo mi řečeno že týden nebo nic. Zdá se mi to jako špatný přístup pokud tedy měli opravdu volno.

mascha - Profil | Po 16.12.2013 13:43:48

Zcela neflexibilní pronajímací doba a nevstřícný přístup.

Za mne nespokojenost s komunikací a vstřícností. Potřeboval jsem dva hausbóty od čtvrtku do soboty. Při dotazu emailem no problemo, při následném telefonování už ano. Standardní pronájem pouze od pondělí do neděle. Nevím, jestli paní po zjištění, že to zaplatí firma a ne jednotlivec čekala, že vymáčkne víc peněz, ale nakonec raději oželela dvanáct tisíc, než aby zvedla zadek a jela převzít lodě o den dříve... Každej ať podniká podle svého, respektuju, že si nějak nastavili pravidla a ty dodržují, ale i komunikace mohla být vstřícnější. Kdyby např. nabídli, že to převezmou až v neděli, protože to dřív z technických důvodů nezvládají, a ten, kdo tam s těmi dvěmi hausboty na ně přes noc počká, že nemusí tu noc platit, tak tam někdo počkal... ale to jsem si pak vyslechl zcela nesouvisející kecy o praní povlečení... A to mohli mít z akce na několika místech na webu zadarmiko zmínky a zpětný odkaz pro SEO... smolík