Vranka obecná
latinsky: Cottus gobio
slovensky: Hlaváč obyčajný
anglicky: Bullhead
německy: Westgroppe
řád: Ostnoploutví
čeleď: Vrankovití
potrava: všežravec
délka života: 8 let
pohlavní dospělost: 2-3. rok
doba rozmnožování: březen-duben
běžná velikost: 8 až 12 cm
maximum: 15 cm
Drobná bizarní rybka žijící u dna čistých proudících řek a potoků.
Zkusit najít na fishbase.org.
Fotky této ryby na images.google.com.
Vyhledat na google.com.
Rozpoznávací znaky: ploché tělo
široká tlama (bez vousků)
hnědé skvrnité zbarvení
břišní ploutve nedosahují k řitnímu otvoru
pokud jsou na břišních ploutvích skvrny, pak nikdy netvoří pruhy
poslední paprsek břišních ploutví je delší než polovina celkové délky ploutve
Fotky čtenářů
Vranka obecná - Cottus gobio
Vranky jsou zajímavá a početná skupina ostnoploutvých ryb. Jsou to menší bizarní stvoření s širokou tlamou přizpůsobená k životu u dna. Přestože většina druhů obývá moře, i v našich vodách se najdou dva přímo typičtí zástupci této čeledi. Vranka obecná je z nich hojnější a vyskytuje se na velké části našeho území. Podobná vranka pruhoploutvá je vzácnější a najdeme ji jen v některých vodách na Moravě.
Jak už bylo řečeno, vranky jsou ryby přizpůsobené k životu v blízkosti dna. Toto přizpůsobení se na jejich těle nesmazatelně podepsalo a tak kromě shora zploštělého těla, širokých ploutví a maskovacího zbarvení, u nich došlo i k zakrnění plynového měchýře. Nejsou ostatně samy, stejně jsou na tom i další druhy ryb, které vedou podobný způsob života.
Vranka je poměrně drobnou rybkou nepřesahující většinou délku 15 cm. Na první pohled na ní upoutá široká hlava s velikou tlamou a do všech stran rozprostřené dobře vyvinuté ploutve. Počet a uspořádání ploutví je stejné jako u všech ostnoploutvých ryb, což znamená, že hřbetní ploutve jsou dvě a břišní jsou posunuty poměrně daleko dopředu, jen kousek za úroveň prsních. Prsní ploutve jsou široké a podobají se vějířům. Břišní ploutve pak slouží odborníkům k rozlišení tohoto druhu od vranky pruhoploutvé. U vranky obecné jsou krátké a nedosahují k řitnímu otvoru, nelze na nich najít souvislé pruhování a jejich poslední paprsek je relativně dlouhý, v každém případě sahá dál než do poloviny délky ploutve.
Vranka je rybou čistých chladných vod s kamenitým dnem a dostatkem úkrytů. Pokud tyto podmínky má, je na takové lokalitě naprosto běžným druhem. Vzhledem ke své citlivosti ale z mnoha vod vymizela a dnes je na seznamu chráněných druhů.
Základní údaje
Rozměry
Délka
průměrná: 8 až 12 cm
obvyklé maximum: do 14 cm
rekordní hodnoty: kolem 15 cm
Hmotnost
průměrná: 6 až 15 g
obvyklé maximum: do 30 g
rekordní hodnoty: kolem 50 g
Typické znaky
ploché tělo
široká tlama (bez vousků)
hnědé skvrnité zbarvení
břišní ploutve nedosahují k řitnímu otvoru
pokud jsou na břišních ploutvích skvrny, pak nikdy netvoří pruhy
poslední paprsek břišních ploutví je delší než polovina celkové délky ploutve
Výskyt v ČR
Vyskytuje se v pstruhových a lipanových tocích na celém našem území, v minulosti byla dokonce prokázána z pražského úseku Vltavy (okolí Štvanice). Její početnost kolísá s měnící se kvalitou vod, úpravami toku apod.
Biologie druhu
Vranka obecná obývá tekoucí vody pstruhového a lipanového pásma. Její výskyt se v podstatě kryje s výskytem pstruha a lipana. Vyhledává úseky s kamenitým dnem, kde se ukrývá mezi kameny nebo v dutinách pod nimi. Protože nemá plynový měchýř pohybuje se pomalými a neobratnými poskoky. Cítí-li se ohrožena, neprchá nikam daleko, ale pokouší se ukrýt. Aby co nejvíc unikala pozornosti nepřátel, je aktivní hlavně za šera a v noci.
Vranka se živí drobnými bentickými organismy jako jsou larvy jepic, pakomárů, pošvatek, chrostíků či muchniček anebo drobní korýši (blešivci, beruška vodní). Vzácně loví i větší kořist. V minulosti byla obviňována, že škodí tím, že konzumuje jikry a plůdek lososovitých ryb. Tato skutečnost nebyla ve větší míře prokázána, naopak vranka sama je častou potravou velkých pstruhů.
Vranka pohlavně dospívá ve 2. (samci a část samic) nebo ve 3. (samice) roce života. Vytírá se v březnu až dubnu na spodní stranu kamenů. Jikry tvoří jakousi hromádku a samec je hlídá a ochraňuje až do vylíhnutí plůdku. Jikry jsou relativně velké (po nakladení až 3 mm)a je jich tím pádem málo. Literatura udává 80 – 1 300 kusů, obvykle je to ale do 500.
Vranka je poměrně významnou rybou zejména na pstruhových vodách. V některých horských potocích je spolu se pstruhem jedinou rybou, která se tam trvale vyskytuje a představuje pro větší exempláře pstruha důležitou část potravy. Kromě toho má i bioindikační význam – vody s jejím výskytem lze pokládat za čisté a vhodné k chovu lososovitých ryb.
Rozměry a růst
Vranka je pomalu rostoucím druhem a dožívá se obvykle nanejvýš 8 let. Rychlost růstu je hodně dána úživností lokality – některé horské potoky jsou na potravu extrémně chudé a ryby v nich žijící rostou velmi pomalu. Největší vranky pocházejí z lokalit s menší nadmořskou výškou.
Růst vranky obecné na vodách ČR
Soubor jedinců z různých lokalit (Čechy a Morava, do r. 1956)
Věk (roky) | 1 | 2 | 3 |
Celková délka (mm) | 40 - 92 | 74 - 110 | 90 - 121 |
Růst v dalších letech je velmi pomalý s přírůstky kolem 1 cm a většinou platí, že rychle rostoucí exempláře se nedožívají vysokého věku.
Sportovní rybolov
Jako chráněný druh by neměla být záměrně lovena. Ojediněle může zabrat na drobné živočišné nástrahy nabídnuté v blízkosti dna nebo být ulovena do čeřínku. Vzhledem k absenci plynového měchýře se dá poměrně snadno chytit do ruky.
Kde to žije - všechna témata
13:54NVčelaření a rybolov 697
13:15NPMO: Úhyn ryb v jezu Bulharech způsobily znečištěné povrchové vody (Bleskovka) 8
12:55NTření Pstruha obecného (Video) 4
12:47Nvýroba "betonových" záteží 46
9:09NBoilie Black Carp 51
8:55NDaiwa Tournament Entoh 88
8:23NExil Carplife - Podcast (Video) 2
6:40NVDE - Robinson , vše kolem . 19
NeNVtipy, frky, hovadinky - nepolitické 694
NeNPřenosný fotovoltaický solární panel 107
NeNFan Club značky Tubertini 801
NeNJarní lov kaprů na řece (Video) 4
NeNPivo- craft beer 120
NeNNavi na match 10
NeNZávada zpětného chodu 23
Co je nového - všeobecné
SoNBleskovka: Oblast soutoku Moravy a Dyje bude chráněná krajinná oblast, později snad i národní park.
SoNBleskovka: Ekologové kritizují chystané stavby na Labi a Odře, vůbec nedávají smysl.
. . . NBleskovka: PMO: Úhyn ryb v jezu Bulharech způsobily znečištěné povrchové vody
. . . NČlánek: Rok cikády
. . . NMiničlánek: Závěr sezóny s osobákem
. . . NVideo: Jak neutrhnout kapra se slabým návazcem
. . . NČlánek: Postupová Bytča - reportáž písaná „na oprátce“
. . . NRecenze: Nabíjecí čelovka Fenix HM65R
. . . NSoutěž o sonar Deeper Chirp+
. . . NMiničlánek: Karas obecný - pomozte najít lokality
Akční nabídky

Wobler Live Bone byl speciálně vyvinut k lovu štik a candátů ve velkých hloubkách. Woblery Live Bone jsou plovoucí, ale díky velké lopatce se zanořují do hloubky až 4m, proto jsou ideální k prochytávání různých vrstev vod.

Extra pevný rám křesel se sklápěcím nůžkovým systémem, který umožňuje ploché složení pro snadnou přepravu nebo použití v nízkoprofilových přístřešcích.
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Doporučujeme e-shop
FISHING INVEST
Rybářský e-shop zaměřený pro kapraře a hodnocený jako nejlepší speciálka na kapry. Nabízíme to nejlepší ze světové...