MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Sumeček americký

latinsky: Ameiurus nebulosus
slovensky: Sumček krpatý
anglicky: Brown bullhead
německy: Zwergwels
hovorově: truman

řád: Máloostní
čeleď: Sumečkovití

potrava: všežravec, dravec
délka života: 5 let
pohlavní dospělost: 2-3. rok
doba rozmnožování: květen-červenec

běžná velikost: 15 až 30 cm
maximum: 50 cm

Menší sumci podobná ryba dovezená na naše území ze Severní Ameriky. Místy má tendenci se přemnožovat a vytvářet zakrnělé populace.


Zkusit najít na fishbase.org.
Fotky této ryby na images.google.com.
Vyhledat na google.com.

 

Místy nenáviděný „truman“ je rybou se zajímavou péčí o potomstvo a navíc má i překvapivě kvalitní maso…

Rozpoznávací znaky: Kůže bez šupin, 4 páry vousů, tuková ploutvička, oproti sumci mnohem kratší řitní ploutev, první paprsek prsních ploutví je přeměněn v osten.


Sumeček americký - Ameiurus nebulosus

      Tento druh pochází ze Severní Ameriky, kde se vyskytuje od jižní Kanady (oblast Velkých jezer) až po Texas a Floridu. V minulosti byl dovezen do mnoha států Evropy. K nám byl dovezen pravděpodobně v roce 1890 na Třeboňsko, kde byl zpočátku chován v rybnících. Pokus zavést tento duh jako běžnou konzumní rybu však ztroskotal na tom, že sumečci v našich podmínkách nedorůstali takových rozměrů, aby našli uplatnění na trhu.
      Přesto byl vysazen na mnoha dalších místech a na některých lokalitách došlo k jeho přemnožení. Dnes se počet míst jeho výskytu postupně snižuje a početnější populace se udržují už jen v Polabí a na Moravě. Na Slovensko v posledních letech proniká od jihu podobný druh – sumeček černý, který by se časem mohl objevit i na našem území v oblasti jihovýchodního cípu Moravy.
      Vzhledově se sumeček americký podobá sumci velkému, ale má navíc jeden pár vousků nad čichovými jamkami (celkem 4 páry), tukovou ploutvičku a jeho řitní ploutev je podstatně kratší. Při manipulaci s touto rybou je třeba dávat pozor na ostré paprsky prsních ploutví.
      Význam sumečka je u nás jen okrajový, rybáři ho místy nemají rádi kvůli častým záběrům na nástrahy určené „hodnotnějším“ rybám.

Základní údaje

Rozměry

Délka

průměrná: 15 až 30 cm
obvyklé maximum: kolem 35 cm
rekordní hodnoty: u nás do 50 cm

Hmotnost

průměrná: 0,1 až 0,3 kg
obvyklé maximum: kolem 0,5 kg
rekordní hodnoty: u nás do 1 kg

Typické znaky

kůže bez šupin
4 páry vousů
tuková ploutvička
oproti sumci mnohem kratší řitní ploutev
první paprsek prsních ploutví je přeměněn v osten

Výskyt v ČR

      Dnes se výskyt tohoto druhu omezuje jen na některé oblasti v teplejších částech republiky, zejména v Polabí a na jižní Moravě. Na hlavním toku Labe a v některých přilehlých tůních je místy velmi hojný.

Biologie druhu

      Sumeček americký je teplomilná ryba. Proto se na našem území udržel hlavně v nejteplejších oblastech, kde dává přednost prohřátým stojatým vodám jako jsou tůně a odstavená říční ramena. V zimě nepřijímá potravu.
      Jeho výskyt však není vázán jen na stojaté vody, běžně se vyskytuje například i v hlavním toku Labe. Aktivnější je za šera nebo si vybírá zastíněná místa.
      Jeho potravou jsou bentické organismy, jikry, plůdek ryb a další vodní živočichové, přijímá však běžně i rostlinnou potravu jako jsou zbytky rostlinstva, semena a řasy.
      Pohlavní dospělost nastává u tohoto druhu ve 2. – 3. roce života. Tře se v párech, přičemž samice vybírá místo pro hnízdo, které očistí a samec pak nakladené jikry ovívá ploutvemi a chrání až do vylíhnutí. Dokonce i vylíhlý plůdek je až do rozplavání ve stáří asi 12 dnů střežen samcem a někdy i oběma rodiči. Hnízdo bývá ukryto pod vodním rostlinstvem, v prohlubních dna a podobně. K výtěru dochází až při poměrně vysoké teplotě vody, takže obvykle proběhne koncem května, v červnu anebo někdy i v červenci. Počet jiker je relativně malý a jen občas přesahuje 2000 kusů. Tento nedostatek se ryby snaží vynahradit důkladnou péčí o své potomstvo a jak se zdá, je tato strategie docela účinná.
      Sumeček dnes u nás představuje nepříliš významný druh s ostrůvkovitým rozšířením a nebýt jeho místy až příliš početného výskytu, představoval by spíš zajímavou raritu a jakýsi živý doklad snahy našich rybníkářů o vybudování efektivních obsádek chovných rybníků. V současnosti se počet míst jeho výskytu mírně snižuje, takže někdejší obavy, že přemnožení sumečci znehodnotí většinu našich vod, se ukazují jako přehnané.

Rozměry a růst

      Sumeček americký roste poměrně pomalu a hlavně je na našem území výrazně krátkověkou rybou. Exempláře starší 5 let jsou podle údajů z literatury velmi vzácné, ačkoli pravděpodobně existují i podstatně starší ryby. Růstové maximum se na našem území pohybuje daleko za hranicí 40 cm, ale v reálu se už ryby s délkou kolem 35 cm (obvykle ve stáří 5+) dají považovat za velké až trofejní a dají se ulovit jen na některých lokalitách.

Růst sumečka – rozmezí hodnot z různých lokalit ČR

Věk (roky)123
Celková délka (mm)60 - 100110 - 150140 - 190

Sportovní rybolov

      Pro záměrný lov lze doporučit žížaly nebo hnojáčky nastražené buď na položenou nebo na plavanou v blízkosti dna. V místech, kde jsou přemnoženi, berou sumečci k nelibosti rybářů na většinu nástrah včetně mnoha rostlinných. Tam, kde dorůstá větších velikostí, si někteří rybáři cení sumečka i jako konzumní ryby.

Možný výběr náčiní pro lov sumečka

      Prut: Libovolný, pouze s ohledem na charakter revíru. Pro lov na položenou může být výhodou použití feederového prutu.
      Vlasec 0,14 – 0,18 mm.
      Nástrahy – různé masité nástrahy od žížal a bílých červů až po kousky mrtvých rybek.

předchozí: Sumec velký | další ryba: Štika obecná
Zpět na Atlas ryb

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Poděkování sponzorům

Moc bych chtěla poděkovat všem sponzorům za pomoc při zajišťování cen na dětský celostátní rybářský tábor,který se koná ve Smetanově Lhotě.Sponzory jsem seřadila podle abecedy.
AMINOMIX
...

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPelety Chyť a Pusť válcují tuzemské a zahraniční vody již 10 let

Dodám,e do 24 hodin.Pelety náleží mezi oblíbené návnady na ryby. Jde o slisované kousky hmoty s obsahem různého druhu krmení pro ryby. Pelety s dírkami využijete k nastražení na háčky, ale jiné lze...


akce, rybareniNash Scopex & Squid Stabilised Boilies 20mm 1kg

Za 405
Na žádost, lépe řečeno nátlak rybářů se Nashbait rozhodl o znovu obnovení výroby zázračného bolies Scopex Squid. Díky loňskému navýšení kapacit výroby, můžeme nyní opět všem rybářům nabídnout tohoto bájného jednorožce, hlavně i těm, kteří na Scopex Squid doposud ještě nechytali.


Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
RYBÁŘSKÉ POTŘEBY U ZLATÉ ŠTIKY RYBÁŘSKÉ POTŘEBY U ZLATÉ ŠTIKY

Uherské Hradiště, Nádražní 26