Sumcařina

Hlavní poradna pro lov sumců.

Moderátor - poradce: Strakoš.sumci.

drako - Profil | Ne 10.7.2016 21:28:53

Nazdar Mam otazocku.Uz sme s kamosom zufali.Chodime na miestnu vodu 18ha..Sumcov tam je dost ocom svedčí nocna aktivita.Ked zacnu lovit to je normal peklo.No problem je ze neviem urobit zaber.Pouzivam rybku max do 1m hlbky a dalsiu davam skoro na hladinu nech spliecha.Olovo nepouzivame.Tu fuzaty parchanti lovia vsade okolo nastraziek no na tie nase seru z vysoka.Pouzivame plotice,pleskacov,karasov.Uz sa natom smejeme ze to nieje mozne.človek uz nevie kde robí chybu.

Strakoš.sumci - Profil | Ne 10.7.2016 21:48:25

Tak to je orisek:-) az mi prijde divne ze by to mohli byt sumci co slysite delat rachot na vode. Potreboval bych to poresit po telefonu. Jestli mas fejs tak si me hod do pratel a zavolame si po messengeru. Nebo jestli mas viber tak me cislo je 00420 608 141 948. Zkusime neco vymyslet:-) pa Strakos!

Enrico412 - Profil | Ne 10.7.2016 16:14:29

Dobrý den,měl bych dotaz ohledně noční vábky,k vodě se většinou dostaneme až k večeru,sem tam sumca chytneme ale ne toho co se zdvihl,připadá mě že to veme vždycky sumec co přijede z boku,máte zkušenost s noční vábkou?nebo je to prostě blbost vábit v noci když jsou sumci asi....rozjetí v terénu?nemáte nějaký odkaz na zdokonalování lovu sumců pomocí vábničky?děkuji

Strakoš.sumci - Profil | Ne 10.7.2016 17:52:00

Ahoj. Osobne na ceskych vodach vabku v noci nepreferuji. Na ruznych piskovnach jsem mel vzdy zabery nejvice pri soumraku. Ve Spanelsku vabka v noci funguje ale dobre. Zdokonaleni ve vabce je o hodinach na vode. Jak uz mas zkusenosti s echolotem atd, tak uz jen jezdit a jezdit. Pa Strakos.

piffák - Profil | Ne 10.7.2016 11:43:26

Dobrý den,a petrův zdar.Prosím o radu,jak chytat sumce na pelety.Jestli klasicky na těžko,nebo přes podvodní kaču,jak dlouhé návazce,kolik podvázat pelet,jestli nadnášet,nebo nechat ležet ? Bude se jednat většinou o řeku Moravu 6 a 7. Díky za rady ,tipy ,návody a ochotu....

Strakoš.sumci - Profil | Ne 10.7.2016 12:07:53

Myslim ze je to pro tebe promarneny cas. V CR lov na pelety moc nefunguje. Ulovky jsou vice mene nahodne. Jestli to chces opravdu zkusit tak chytej na tezko 2-3 pelety pod hacek. Osobne ti doporucuji se venovat lovu na pijavice, rousnice nebo zivou rybu. Pa Strakos.

TOMÜ - Profil | So 9.7.2016 21:38:42

Zdar, chci se vás zeptat. Při lovu na trhačku to zkouším jedním prutem i dál od břehu (100 m a víc)a stává se mi, že při max. dopnutí sestavy přitopím kotvící bojku. Na takto vzdálenou sestavu jsem ještě neměl záběr vše ostatní je myslím ok. Ale ta bojka mne znepokojuje mám dát větší kotvící bojku anebo to vůbec nevadí a prostě sumci neměli apetit? Děkuji za odpověď.

Strakoš.sumci - Profil | Ne 10.7.2016 8:11:20

Já osobně bójku kolikrát přitopím úmyslně, aby nebyla vidět. Myslím, že to nebude ten důvod. Zkus prodloužit vzdálenost mezi bójkou a kačenou. Použij provázek cca 10-15 metrů a pak metr silonu 0,40mm. Pa Strakoš.

FABi - Profil | St 6.7.2016 20:51:51

Ahoj, prosím o radu, co dělám špatně. Chytám na trhačku z hladiny. Trhačku mám 30 pěkně vyšponováno. Rolnička cinká, dokonce se i lehce prut přiohne, ale nic víc. Kolikrát to vytáhnu bez ryby. Chytám na dva trojháčky. Zatím jsem vytáhl jednoho sumce, ale záběry mám skoro každý večer. Co dělám špatně, že mám jen záběry a nic víc. Je to rybník. Chytám na menší cejny 20cm, je tam spousta sumců kolem metru. Děkuji za rady. Petr

Strakoš.sumci - Profil | Čt 7.7.2016 7:12:45

Ahoj. Tak zkus sestavu 2 trojhacky owner 2/0 stribrne barvy, plus jednohak owner 9/0. Rybku napichni - spodni trojhak do prsni ploutve druhy trojhak do ritni a jednohak do hrbetu. Trhacku dej 0,40 a dopni to poradne az se ohne sumcak. Rybku dej na hladinu tak ze ji poleze z vody pouze kousek hrbetu s jednohakem. Pa Strakos.

Lukáš Zeman - Profil | St 6.7.2016 14:41:18

Zdravím.Chci chytat sumce na Odře, ale mám prut s gramáží 50 až 75g nezlomí mi sumec okolo metru prut ? A jinak kdyby jste měl chytat na Odře na co by jste chytal ? Jakou gramáž olova mám volit ?

Díky...

Strakoš.sumci - Profil | St 6.7.2016 18:17:25

Gramaz olova se odviji od proudu. Nesmi se pohybovat po nahozeni po dne. Na rece casto lovim na zizaly a pijavky. Prut s gramazi jak uvadite na sumce moc neni , ale metrovka ho v prioade ze je kvalitni nezlomi. Pa Strakos:-)

Žena rbáře - Profil | Út 5.7.2016 21:14:30

Zdravím všechny rybáře.
Mám dotaz ohledně manžela. Je to velice aktivní rybář(chytá už od mala), hlavně dravci, mimo sezonu i kapři. Máme dvě malé děti a domek. Poslední dobou mi ale tvrdí že už se mu na ryby nechce. Neměli jste náhodou někdy někdo taky takovou depku, že vás to na chvíli taky přešlo, nebo je za tím něco jiného? Kazí nám to rodinnou pohodu. Jak může dlouholetý pravidelný rybář jen tak změnit názor? Z něho to dostat nemůžu a tak když denně čučí zde, tak se pokusím zeptat Vás rybářů... díky za rady a názory

Strakoš.sumci - Profil | St 6.7.2016 18:13:43

Bohuzel nepomuzu. Ja jsem blazen do rybariny na Jizni Morave a neumim si predstavit ze by to bylo jinak.

Haribo90 - Profil | Út 5.7.2016 20:07:07

Ahoj,chtel bych se zeptat ,pokousime se chytat sumce na hodne prochytavane vode
na trhacku.sumci zde jsou ale zaber je tak jeden do roka.zkousime ruzne hloubky a nastrany
ale nedari se.Uz nevime co bychom mohli vylepsit.Jedna se o velke jezero.Je mozne ze sumci nereaguji skrz rozruch na vode?je tam obrovsky tlak.diky

Strakoš.sumci - Profil | St 6.7.2016 18:11:20

Sumci bohuzel uz vase nastrahy prokoukli a pokud nedojde k delsi pauze v lovu, tak se uspesnost lovu nezmeni:-( prikladem je Tovacov a podobne vody.

hebron - Profil | Čt 30.6.2016 9:37:37

Zdravím. Chtěl bych se zeptat jako začínající lovec sumců, jak dostat ze břehu prut s podvodním splávkem do proudu když nemám možnost zavezení. Chytám na řece Moravě kde střed řeky je od břehu cca 15 metrů. A jak to dát hluboko pod hladinu? Mám průběžné olovo asi 120g a nemůžu ten splávek moc stáhnout pod hladinu (tahám celou montáž) - asi bude olovo moc lehké že? Ale zase když dám těžké tak už s tím nenahodím vůbec. Děkuji za radu Lukáš

Strakoš.sumci - Profil | Čt 30.6.2016 12:50:13

Nahodit to jde pomoci druheho prutu. Brnkni mi na tel a popisi presne jak to provezt. Pa 608 141 948

Caldas - Profil | St 29.6.2016 22:32:22

Zdravím,
Byl tu dotaz o správném nastražení živé ryby na bójku(činku), často se mi stalo, že i za dobrých večerů, kdy sumci měli dobrý apetit jsem nedostal záběr, po stáhnutí jsem zjistil, že obě ryby jsou mrtvé. Tudíž má chyba špatně píchlé, někdy zase přišel záběr, ale pouze rybu ztrhl, kousl, atd.
proto se chci zeptat na otázku jak co nejlépe a nejefektivněji rybu napíchnout, do proudné vody. Pokud možno jakou velikost háků použít na ty naše +/- metrovky. No a kdyby byl nějaký nákres, bylo by to super, předem díky !

Strakoš.sumci - Profil | Čt 30.6.2016 0:04:35

Kreslit to teda radeji ne:-) bez problemu mi zavolej rad poradim. 608 141 948 pa Strakoš.