Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

tygřík 27 - Profil | Po 20.8.2012 22:06:24

Ahoj, chtěl bych si pořídit bič, chtěl bych prosím poradit jak by měl být dlouhý a jakou gramáž ? Chtěl bych aby byl co nejvíce univerzální. Moc díky za odpověď a hodně štěstí na rybách :)

MrKos - Profil | Út 21.8.2012 7:03:09

Univerzální bič nenexistuje a musíš napřed dobře zvážit co na něj chceš chytat a kde to chceš chytat. Asi bych volil někde v délkách kolem 7m, s tím už se dá dosáhnout docela slušně i na řece. A jinak je hodně důležitý parametr vlastní hmotnost biče, protože při lovu ho budeš držet v ruce. Samosebou se na hmotnosti potom odráží i cena.

johndeer808 - Profil | Po 20.8.2012 11:13:30

Zdravím,
jsem velký rybářský začátečník, do tajů rybářských technik, navazování, druhů splávků, vyvažování splávků, výhod jakých splávků apod., se teprve pomalu dostávám, na internetu je ale většina článků napsaná pro rybáře, co znají trochu té terminologie a co už něco nachytali. Nevíte prosím někdo o stránce, kde jsou skutečně pro blbce napsány základy? Jde mi především o to, že nejsem schopen se svým prutem daleko nahodit, proto jsem přidal závaží, a vše se mi potopilo, takže jsem musel měnit splávek za těžší, teď to ani neumim pořádně navazovat a rád bych se to naučil. Děkuji za jakékoli tipy!

Hiram - Profil | Po 20.8.2012 21:10:16

Použij "rozcestník" zde na MRKu. Jednak Seznamy > Knihovna a pak také Seznamy > Rybářské weby.
Pokud se nevyznáš v terminologii je na trhu rybářský slovník (ačkoliv nemyslím, že je nutný...).
Jestli tě nebaví zkoušet a experimentovat sám, musíš nastudovat dostupnou literaturu, není-li ani tato cesta pro tebe ideální existují "osobní trenéři". Z nejznámějších například Alan Scotthorne, jakožto pěninásobný světový šampion... (asi bude jeho honorář značný :-)) Pak se pořádají různé promo akce, kontaktuj např zde Milana Tychlera...
A v neposlední řadě je zde "seznamka" pro rybářské parťáky, jakkoliv to zní blbě, je to pro tebe nejlepší cesta, zajít s někým na ryby a omrknout co a jak.

Pingví - Profil | Ne 5.8.2012 13:04:33

Máte někdo zkušenosti s tímto vlascem Berkley Nanofil?
Chci ho vyzkoušet na plavanou.

MrKos - Profil | Ne 5.8.2012 13:26:35

například zde je cca 525 zkušeností a postřehů http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=642472&kw=nanofil

unudle - Profil | Po 30.7.2012 19:58:56

Zdravím. Coby neznalec, by mne zajímalo, co se používá za tyčky na ty dlouhé plavačkové vezírky. Nikde jsem žádnou zvlášť pro tento účel neviděl a tak, kdybych si chtěl takovýto vezírek pořídit, abych věděl co mám k němu chtět za tyčku. Díky.

Hiram - Profil | Po 30.7.2012 23:32:10

Volba úchytu je na tobě, je tam stejný závit jako na plavačkovém podběráku, respektive třeba jako u hlásičů pro kapraře. K nim se myslím prodávají takové vidličky z nějaké širší tyčky, to by mohlo být ono. Jinak se to samozřejmě dá mít upevněné i v normální tenké vidličce, která má patřičný závit. Co pamatuju stojí to pár korun. Ideálně se vezírek připevňuje přímo k plavačkářské sedačce vhodným držákem, jichž je mnoho a mnoho variant.

WR-9 (štuker) - Profil | Pá 27.7.2012 7:31:21

děkuji za odpověď, mám jestě jeden malý dotaz, můžete mi prosím poradit kde seženu AVONY?
Na netu nic nemohu najít :-(, děkuji.

lobotomie (fanik) - Profil | Pá 27.7.2012 8:48:15

hledej splávek middy nebo splávek drennan

WR-9 (štuker) - Profil | St 25.7.2012 10:29:01

Zdravím vás, mám na vás prosbu, potřeboval bych poradit.
Začínam s plavanou a vybral jsem si poměrně plytkou a rychlou řeku, převážně v ní plave duhák, jelec a parma.
Jakou sestavu a nástrahu zvolit, děkuji za odpověď.
ps. jedná se o vodu mimopstruhovou

Hiram - Profil | St 25.7.2012 12:49:30

Záleží co je u tebe plytká řeka... Tak od 40cm a víc do 1m, bych chytal na úplně kulovitý splávek a vyzkoušel jednak dlouhý návazec a koncentrovanou zátěž nebo kratší návazec a část zátěže vláčenou po dně. Pokud je to mělčí, zkusil bych možná kulové plovátko?
Další varianta splávky typu Avon. Mrkni se na netu je spousta videií co s tím :-)
Nástraha, červy a rohlíček, možná hnojka.

ZAKYSANASMETANA-CZ - Profil | Po 16.7.2012 14:50:50

Který splávky jsou nejlepší na chytání malých rybek tak velkých aby je vzala štika?Zatím se mi to nedaří.Díky

MrKos - Profil | Po 16.7.2012 17:58:54

Malá rybka se dá chytat na splávek 0,3g a stejně tak na splávek 5g za předpokladu že lovec alespoň částečně ovládá základy plavané od háčku přes návazec a vyvážení až po správné změření hloubky, rozmístění zátěže nebo přípravy funkčního krmení. Na stoják doporučuji splávek tenkého (tužkového) tvaru o nosnosti mezi 0,5 a 1g.

iPetulak - Profil | Čt 12.7.2012 22:02:34

Pěkný večer!
Mám dotaz - dostal jsem splávek s podobnou anténkou (viz. foto). Nějak nechápu proč má tolik barevných polí a hlavně na které barevné políčko mám splávek vyvážit. Je to splávek pro nějaký speciální účel? Děkuji za odpověď.

Hiram - Profil | So 14.7.2012 8:33:43

Splávek je typu wagler... nejspíš nepředvážený... dlouhý barevný dřík s tolika "barevnými poli" by svým způsobem měl konkrétní účel použití, původní myšlenka zřejmě byla správná, časem se takové splávky podle mě začaly dělat, protože pro neznalého vypadají atraktivně a spíš si je koupí :-)
Doporučuji vyvážit po poslední červené pole a používat jako jakýkoliv jiný angličák.
Pokud jde o ten původní účel, pohledej na firemních stránkách Tubertini, je tam o tom hezký článek.

Laco98 - Profil | Út 10.7.2012 22:31:09

Zdravim
Chtěl bych se zeptat jestli nemáte někdo nějaké tipi jak se zbavit při plavané malých ozobávajících rybiček, pač mi většinou sežerou nebo uvolní nástrahu. Díky za rady. :)

MrKos - Profil | St 11.7.2012 8:15:57

Jednou z možných variant je volit nástrahu takovou, aby ji malé rybky nežraly. Třeba bonduelku, vařenou kukuřici, rousnici, chomáč hnojáků a další. Lze experimentovat i s kolínkem, bramborou, peletkou a celou řadou dalších nástrah.

šupik - Profil | Po 9.7.2012 10:14:01

Zdravím ,
chtěl jsem se s Vámi poradit jaké máte zkušenosti s kalnou vodou na řece? Na místě kam chodím je taková menší tišina , ryby jsou na mém místě (vidím když je vyplaším nahozením). Ale když je to kalný tak to prostě nevezmou .:((
Děkuji za radu :)

MrKos - Profil | Po 9.7.2012 11:01:07

Obecně mám kalnou vodu rád a ryby v ní žerou možná dokonce i lépe právě proto že se tolik neplaší a mají í méně času zkoumat sousto. Ale v kalné vodě dvojnásob platí že to chtějí spíše přehloubené a držet na místě. Nesledují tolik co přináší řeka (možná to prostě jen nevidí), ale spíše bagrují dno.