Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

bořek.ř - Profil | Pá 9.9.2011 19:56:16

čau. když chytám na řece kolik cm to mám hodit nad lovné místo,díky

Hiram - Profil | Pá 9.9.2011 21:07:38

Podle síly proudu o tolik aby se lovná sestava stačila vyrovnat a vyklesat ke dnu alespoň půl metru před krmným místem. V praxi obvykle tak 2m.

Esox3 - Profil | Pá 9.9.2011 13:21:10

Mr Kos a Hiram : Díky,je to Torpedo Tuning.Na složení není nic těžkého.Asi jsem měl hodně broků a bylo jich méně,než bylo třeba. Nejhorší je,že nemám v blízkosti žádný potok,abych to mohl zkoušet.Tak holt jindy. Esox3

Hiram - Profil | Pá 9.9.2011 21:06:15

Torpedo tuning není určené k zadržení splávku dál než na délku prutu, to se ti bude vracet ke břehu, pokud tam nedáš místo torpily cihlu vždycky. Podívej se na stránky Cralussa...

Esox3 - Profil | Čt 8.9.2011 14:37:27

Ahoj,může mi někdo poradit,jak vyladit splávek Carusso?Stále se mi vraci ke břehu,jako normální splávek.Má být háček s olůvkem na dně,nebo volně nade dnem?Jak rozdělit bročky?Přetěžit olůvky?Pořád se mi nevede tak,aby zůstal stá v proudu.Díky.Esox

MrKos - Profil | Čt 8.9.2011 17:11:51

Záleží na tom jaký je to splávek Cralusso, zda bolo, surf či něco podobného, pak také na tom jaký je proud, jaká hloubka, jakým prutem ho vodíš a zda máš správně sestavené všechny části splávku včetně bužírek. Zátěž by měla být až o 20% větší než je nosnost splávku (je třeba vyzkoušet podle proudu a hloubky), bročků bych tam moc nedával, ale spíše jednu torpilku těsně k návazci či 20cm od něj, pak už jen jeden brok na dovážení. Obecně takový 10g splávek snese hravě i 12g zátěže a chodí dobře. Všechno je potřeba zkoušet, osahat si, kombinovat a ono to půjde.

Hiram - Profil | Čt 8.9.2011 20:35:32

Budu předpokládat, že se bavíme o Cralusso Surf... Zásadn věc, kterou v návodu nepíšou a nejsem si jistý jestli ji zmínil dostatečně i MM ve videu - splávek funguje perfektně jen v dostatečně plynulém a "neturbulentním" proudu. V opačném případě vyžaduje dodatečné aktivní vedení pomocí prutu a navijáku, a je těžké jej udržet v zakrmeném prostoru. Další zásadní věc je splávek patřičně vyvážit, odhlédneme-li od toho, že jsi ho možná blbě složil... o tom se raději ujisti. Je to jako bys pouštěl draka, jen ve vodě. Vyvážit splávek deklarovanou hmotností je smožřejmost, ale dále je potřeba nějakou zátěž přidat. Kolik se dá určit jen pokusem, tato zátěž slouží ke stabilizaci splávku. Proud má snahu nadržený splávek vytlačovat z vody a deklarovaná zátěž, tak nestačí na správné vyvážení "po anténku". Přidáním zátěže jej opět dovážíš zpět a přispěješ tím k "protizávaží" celé soustavy. Není to nic extra složitého, jen musíš dodržet pár zásadních fyzikálních předpokladů.

rybar jarda - Profil | Po 5.9.2011 14:02:31

Dobrý den všem. Už několik let se věnuji plavané s klasickým splávkem a teď jsem si pořídil tento splávek a má gramáž píši to jak je to na splávku ( 5+3)+2GR splávek je značky Cralusso může my někdo poradit jak sestsvit udici? A jestli je tento splávek na hluboké vody

MrKos - Profil | Út 6.9.2011 20:42:29

Je to jeden z nejlevnějších splávků takže nečekej žádný zázrak, ale pro začátek to stačí. Předpokládám že 5 je celková nosnost, 3 trvalé dovážení předlitým olovem (neodnímatelným) a 2 dovážení které musíš dát na kmen. Na velké hloubky nevím zda je vhodný protože nevím co to znamená. Pokud bychom se bavili o hloubce do 4m tak v pohodě, nad to už bude muset být splávek průběžně a s tím se chytá docela nepěkně. Jinak klasika, pevné téčko, necelé 2g na kmen 50cm od návazce, k návazci 1 brok ala záběrový třeba 0,2g. Prosté, funkční. Má to docela tenkou anténu taže záběr bude i s 0,2g vidět.

RK - Profil | Út 6.9.2011 14:55:58

Ahoj.
Existují futrály na match prut,kdy bych mohl po lovu odpojit wagler a i s navijákem a navázanou sestavou dát do futrálu a ráno v mlze a kose jenom zasunout? Mám Speeda i s tubusem,ovšem když vidím kamaráda,který má starou mačku navázanou a složenou, staženou nahoře a dole gumičkama do vlasů a je u vody rychlý jako blesk,tak mi slzí levý oko.
Dík za radu

MrKos - Profil | Út 6.9.2011 20:34:29

Podobných futrálů existuje celá řada a pokud si nevybereš vhodný ve kšeftě tak si nějaký lze nechat ušít i na míru aby do něj matchka i s navijákem akurátně vlezla. Případně existují pásky na suchý zip které jsou spolehlivější než gumičky. Sám používám s oblibou obojí a to někdy futrál, někdy jen pásky.

kolesarar - Profil | Ne 4.9.2011 20:57:38

Ahoj, měl bych dotaz. Nemáte prosím někdo nějaký fígl jak správně značit lovnou vzdálenost na vlasci při odhozu? O co mi jde: Zakoupil jsem si original tužku na značení vlasce zn. Maver a zkoušel jsem si označit vlasec mezi navijákem a prvním očkem tak, že jsem po vlasci několikrát přejel hrotem tužky sem a tam. Vše v poho, tužka funguje, jenom mě zarazilo, že i při jemném zacházení je hrot tužky od vlasce brutálně rozřezaný. Vzhledem k ceně -299kč, nevím, jak dlouho bude trvat, než mi rozřezaný hrot upadne. Zkoušel jsem potom i jakoby smýkat lehce silon po hrotu tak, aby vlasec jenom sklouzával po radiusu hrotu a bylo to lepší, ale zase mi připadlo, že to tak dobře neznačí a dýl to trvá. Děkuji za radu!!!

Hiram - Profil | Po 5.9.2011 8:58:14

Jestli má někdo nějaký fígl, rád se ho taky dozvím... Každopádně já jsem ten hrot prostě po čase opravdu vlascem odříznul a teď vysunuju zbytek náplně jen po kousku a otáčím fixou podél osy abych nedělal zářez, ale odebíral hmotu postupně. Celkem to funguje. Na druhou stranu si myslím, že než celý fix spotřebuju tak ho dřív ztratím nebo vyschne :-) Ještě je jedna možnost značení vzdálenosi na vlasci, ale nemám ji vyzkoušenou, používalo se to dřív - místo čáry fixou na vlasec navážeš zarážku, jako bys chytal s klouzákem.

Kyklop1 - Profil | Út 30.8.2011 20:53:30

Zdrávím:
Chtěl bych se zeptat,jestli je možné vyrábět si podomácku hlínu do krmení.Popřípadně jak??

MrKos - Profil | St 31.8.2011 15:19:24

O hlíně tady toho padlo již hodně a takové pěkné shrnutí včetně dobrého návodu jak a kde hlínu získávat je např. zde: http://www.mrk.cz/clanek.php3?id=766

další informace jsou zde http://www.mrk.cz/search.php3?kde=otazky&kw=hl%EDna​​

vevercak - Profil | Út 30.8.2011 1:26:56

dobrý den včera jsem byl na rybách chytal jsem na odhoz anglíčák 3+2g háček velikosti 12 bylo vidět že ryby jsou najete v krmení ale ačkoli jsem dělal co jsem dělal nechtěli mi to vzít zkoušel jsem splávek přehloubkovat pak zase chytat těsně nade dnem prostě nic a když sem se chtěl ke konci zbalit přišli zaběry splávek se potopil a sekal jsem na prázdno pak zase vyjjel nahoru ale zase jsem sekal na prázdno když sem nechal splávek chvili pod vodou stejně sem sekal naprázdno prosím poradte mi co dělám špatně děkuji

MrKos - Profil | St 31.8.2011 15:16:04

již se to tu probíralo několikrát, např zde Ne 14.8.2011 20:54:43

Nelze odpovědět tak aby to platilo všude. Je potřeba především zkoušet, hloubku, nástrahu, háček, propad, je toho celá řada. Záběry které nešly sekat byly pravděpodobně jen přejezdy přes vlasec, mohl to být i tupý háček, mohla to být nevhodná velikost háčku.

carp team přelouč - Profil | Pá 26.8.2011 8:21:38

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jakou strategii zvolit na závodech na poměrně zabahněném revíru s hloubkou max. 2 metry o rozloze 1,5 ha.Bude se chytat celkem 6 hodin od sedmi hodin.Počítá se jenom kapr.Takže uvažuji o odhozu na předvážený wagler (1+4g) se spodním brokem na dně se zrnkem kukuřice.Jako krmení bych chtěl použít:Základní šrot LORPIOscopex,med 3kg
Aroma nějaké do perníku nnebo scopex
Červi 1dl
Kukuřice z plechovky
Byl bych rád kdyby ste mi tuto ''strategii'' zhodnotil a napsal mi co si o tom myslíte......protože se jedná o zcela zásadní závody ''Mistrovství mo Přelouč'' Děkuji.

MrKos - Profil | Po 29.8.2011 17:13:07

Kromě uvedeného bych doporučil do krmení místo 0,1l dát 0,5l živé a dalšího půl litru dostřelovat postupně prakem. Brok nemusí být zcela nutně na dně, ale je potřeba vyzkoušet jak to kapr bude chtít. 6 hodin je dostatečně dlouhá doba na to aby se to vyzkoušet dalo.

libor109 - Profil | Út 23.8.2011 7:52:43

Ahoj poradimi nekdo kde koupit patentky