Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

Mrakoš - Profil | Po 3.11.2014 20:06:50

Díky moc za odpovědi. Určitě zkusím na jeden prut ten metod samosek a na druhej klasickou průběžku s nástrahou mimo háček. A s vlascema velmi přitvrdím. Něco z toho určitě fungovat bude.

Napadá mě ještě jedna otázka, ale to už je spíš námět na diskuzi a možná i článek. Kolik toho vydrží fídrový prut a dá se vůbec zlomit? Víte, já ty kapry tahal na pikru... No, nebál jsem se o něj. Donedávna mi stačil na jakoukoliv rybu, ale teď se rozhlížím po lightce protože mi přišlo že na tyhle kapry by mohla být akorát. Druhý prut mám klasický medium, ale přijde mi dost hrubý. Je to 14 dnů co jsem na něm tahal podseklýho 70 cm tolstolobika a ten prut měl pořád hodně velký rezervy. No, asi jsem extremista.

Martin M. - Profil | Po 3.11.2014 20:32:10

Mekky prut se nejvice ohyba pri nizkych zatezich pri zdolavani. Pri velke zatezi uz je ohnuty nadoraz a kazdy dalsi pohyb ryby nedokaze vytlumit tak dobre, jako tvrdsi prut, pro ktery je takova zatez otimalnejsi.
U pickeru bude nejvetsi tlumici schopnost prutu pri tahu odpovidajicimu vlasci kolem 0,12 mm.
U media to bude cca 0.15 a u heavy 0.18 mm. Samozrejme zalezi na kontrukci a materialu prutu - u nekterych prutu je se zvysujicim tahem citit skokovy narust tuhosti a u nekterych ohyb pokracuje temer linearne az do okamziku, nez praskne :-)

Mrakoš - Profil | Po 3.11.2014 18:53:37

Ahoj velrybáři, mám na vás zapeklitou otázku. Všude se píše že s fídrem se dají chytat a zdolat i velký ryby, ale mě se to nedaří. Narazil jsem na strop zhruba u 70 cm kaprů.
Popíšu klasickou situaci. Chytám na stojáku, pár metrů od břehu. Oba pruty na průběžku, na jednom na konci návazec 0,18, na druhým přímo na kmen 0,16. Hodím pár hrstí bonduelky a po pár hodinách nakonec na flek přijedou i kapři. (to poznám, zmizí cejni, jsou zajímavý přejezdy, pohyby špiček...)
Ryby se krmí ale kukuřici na háčku se dokážou vyhnout. Občas se jen pomaličku přihne špička aby se zase pomalu vrátila zpět a tím to hasne. Píšu pomalu, ale na zásek to nestačí.
Čím použiju slabší vlasec, tím častěji skončí kapr na háčku. Nad sílu 0,16 jsem tam záběr ještě neměl. Jenže na šestnáctce je nedokážu uvodit, ty opravdu zajímavý ryby rozhodně ne. Vezmou si přes brzdu pár desítek metrů vlasce a když už je nemůžu pustit dál, prostě to urvou.
Otázka zní, jak je ukecat po fídrařsku aspoň na 0,18? Nebo je tady fídr už mimo hru a musí nastoupit pelety, kaprháky a třicítka vlasec?

Pepé - Vsetín - Profil | Po 3.11.2014 19:03:16

předně: > na feederu jsem K70 zatím neměl, ale pokud nechtějí 0.16,

tak 0.18 s nástrahou pod háček - 3 kuku na vlasu, a nenapínal bych špičku, právě naopak, nechal bych ji "volnou", dal by se, myslím, pužít i silnější kmen a zkus prodloužit forpas, ať mají víc času na dobrání nástrahy. Háček malý, ale pevný!

tym - Profil | Po 3.11.2014 19:26:31

Když dám nástrahu mimo háček, klidně použiji jako návazec vlasec o průměru 0,23 mm při kmenovém 0,25 mm, nebo použiji jako návazec tenkou, ale pevnou pletenku. Zdolávat velké ryby na osmnáctce nebo dokonce šestnáctce je nesmysl. Je jasné, že ryby se dají snáze oklamat s tenkým návazcem, ale pokud je nástraha mimo háček, je všechno trochu jinak a hrubší náčiní vůbec nevadí. Zdolávání velkých kaprů s feederovým prutem je jen o tom, zda to prut a vlasec vydrží, takže to chce heavy nebo extra heavy a pevný vlasec. Možná bude záběrů méně, ale také méně utržených ryb a šance na skutečně pěkného kapra ....

Martin M. - Profil | Po 3.11.2014 19:32:09

U kapru byva problem, ze lehnou do krmeni a temer se nechybaji. S dlouhym (nad 20cm) navazcem maji hromadu casu prozkoumat, jestli nastrahu spolknout nebo odmitnout. S tencim navazcem dojde k odmitnuti pozdeji a tak obcas nejakeho trefis. Zkus ale resit problem z opacne strany - extremne zkratit navazec, aby kapr udelal zaber uz kdyz zveda nastrahu ze dna. Klidne 7cm. Method feeder je na to idealni. Prumer navazce v tomto pripade nemusis vubec resit, klidne 0.25.

Sonyc - Profil | Pá 31.10.2014 17:53:37

Milane aj Martine dakujem za odpovede ,chystam sa na mreny resp. chcel by som sa o ne pokusit :) hadzanie rukou v mojom pripade npripada do uvahy pretoze musim hadzat min 30-40 m od brehu v zavislosti od vybraneho lovneho miesta ,cca 10m od brehu smerom k stredu rieky je hrozne vela sutrov a tomu sa chcem vyhnut cize prut musi ist bezpodmienecne na stojaka aby silon na tych sutroch nelezal aj ked to prud taha tak sa to vzdy o nejaky ten balvanek zastavi. Nechcem hadzat dalej aby mi to tam zbytocne neskackalo po dne ,myslim ze nejaky 80,90 g kosik + spravna vzdialenost a bude to ok,ked nie budem pritazovat .K nastrahe - musim ju davad pod hacik pretoze je na tej rieke premnozena Hlavacka vsetky druhy snad, ked tu rybku poznate tak nemusim pisat co to robi cize kostne cervy alebo dazdovky neprichadzaju v uvahu pretoze by som sa k cielovej rybe asi neprechytal cez tie Hlavacky.Cize nastraha pod hacikom - peleta(halibut albo krill).a chcel som este pridat pelety do PVAcky ale Milan ma s tou opatrnostou s krmenim pravdu si myslim v tomto obdoby uz pomenej a mensie nastrahy ale tie mensie nastrahy si nemozem dovolit koli tym malim "piraniam".Pokial by ste mali niekto nejaky napad ako sa Hlavackam vyhnut a pritom pouzivat cery na haciku tak sem s nim :))

tym - Profil | Pá 31.10.2014 18:37:57

No nevím, jestli budou krmítka o hmotnosti 90g stačit, ale uvidíš sám. Ty malé potvůrky jsou problém, ale pelety velikosti 8-15 mm by to mohly vyřešit. PVA nepoužívej. Bude to klesat pomalu a jen těžko se budeš trefovat na jedno místo. Krm jen krmítkem, to bude úplně stačit. Záběry možná nepřijdou hned, ale vydrž. Pokud bude dobrý stav vody a počasí nic zlého nevyvede záběry přijdou

Sonyc - Profil | Pá 31.10.2014 16:04:11

Zdravim
Na silno tecuce rieky tipu Dunaj ,aku montaz je najlepsie volit ? krmenie peletami skor malymi alebo mozem dat aj vacsie (myslim koli odplavovaniu) alebo to kombinovat dokopy s krmnou zmesou?

tym - Profil | Pá 31.10.2014 16:15:44

Na Dunaji jsem s úspěchem používal průběžnou koncovou sestavu, ale i pátrnoster. Myslím, že v tom není úplně zásadní rozdíl a obě sestavy jsou schopné "chytat" ryby. V době, kdy braly ryby hůř se mi osvědčil spíš páternoster s delším návazcem 70-100 cm. Co se krmení týká, tak ti moc poradit nemohu, protože absolutně netuším na jaké ryby se chystáš ..... Když ale smícháš směs a pelety, tak to ze zásady nemůže být chybou. Pokud se chystáš teď v dohledné době, tak už s peletami opatrně a raději menší. Ryby už tolik nežerou

Martin M. - Profil | Pá 31.10.2014 17:22:56

Pokud to je Dunaj takovy, jaky jsem zkousel ja, tzn. 12 metru hloubka a proud jak krava, tak urcite nekrmit nicim jen tak hazenym rukou do vody, ale pouze zazatkovane do krmitka. Ale jak pise Milan, chtelo by to vice informaci.

Tiky Květák - Profil | St 29.10.2014 11:33:37

Ahoj
Jaké máte zkušenosti se slaným krmením (tmavá krmení od sensasu) v tomto období na řekách? Rád bych ho použil na závody, ale bojím se ho jako čert kříže.

Martin M. - Profil | St 29.10.2014 11:39:47

Cau, podle mne muzes pouzit slane krmeni celorocne a to predevsim na ricni ryby + cejny.

tym - Profil | St 29.10.2014 12:06:33

Podle mého názoru je slané krmení dobré celoročně jak píše Martin a já na něj spoléhám i v chladné vodě. při lovu ostroretek, podouství, cejnů a cejnků malých je bezvadné myslím, že k němu inklinuje i parma

RADYNEK - Profil | St 29.10.2014 12:34:35

Ahoj, podle mě je toto slané krmení nejuniverzálnější, co znám. Neboj se, nemáš čeho :-)

matas1 - Profil | Po 27.10.2014 15:44:51

Zdravim vas pánové a chci se prosím zeptat.Používáte methodfeeder s peletou mimo háček i v zimním období? I když je známo, že pelety v chladné vodě nemají takový účinek? Děkuji za odpovědi Martin.

plavan - Profil | Po 27.10.2014 15:48:43

Já nepoužívám peletu mimo háček v zimě. Ale je u mne spíše otázka nedůvěry než že bych to měl nějak neúspěšně vyzkoušené v praxi.

tym - Profil | Po 27.10.2014 16:18:42

Ahoj. Používám, ale vzhledem k tomu, že v chladném období je méně záběrů, mám na druhém prutu stejnou sestavu, ale na háčku třeba masné červy, nebo zrnko měkké kukuřice. Záběry přichází i na peletu, ale je jich méně. Obvykle tam mám nějakou osmičku nebo dvanáctku opravdu výrazné vůně.

pH1 - Profil | So 25.10.2014 19:08:52

Zkoušel jsem methodové krmítko - několikrát :-)
Pokud "připlácnu" nástrahu na návnadu, jsem bez záběru.
Pokud ji nechám normálně volně - berou.
Je jedno co používám - červy, kukuřici, rohlík ...
V čem dělám chybu?
Díky

plavan - Profil | So 25.10.2014 19:16:47

Takhle bez tvého podrobnějšího vysvětlení mne napadá, jestli nepoužíváš formičku, do které dáš prvně návnadu, navrch nástrahu a poté připlácneš krmítko. A pak nemáš nástrahu na vrchu hromádky, ale uvnitř krmítka. I tak bys ale měl nakonec záběr, takže ti vlastně neporadím.

Martin M. - Profil | Ne 26.10.2014 14:42:12

Neni navnada tak pevna a lepiva, ze ji vytahujes z vody zpatky na krmitku a ryby se k nastraze vubec nedostanou?

paalo - Profil | Čt 23.10.2014 21:09:40

Ahoj,při nezájmu braní ryb mám ubrat krmení nebo naopak přidat a nalákat je?

plavan - Profil | Čt 23.10.2014 21:25:06

Teď už bych spíše hledal místo, kde jsou ryby víc nahusto než se snažil je někam nalákat.

tym - Profil | Čt 23.10.2014 21:58:37

V tuhle dobu krmení raději méně, a dobře volit místo. Chladnoucí voda je příčinou zpomalení rybího metabolismu a přijímají méně potravy, takže se rychleji zasytí. Stěžejní je výběr místa

AŠÁK - Profil | Út 21.10.2014 17:02:16

Ahoj Martine , nemůžu sehnat Feederové rameno ,které používáte. Mohl by jste mi poradit , kde ho mám sehnat. Děkuji .

Martin M. - Profil | St 22.10.2014 0:42:25

Ahoj, je to Preston XS feeder arm, ale aktualne neni na eshopu dovozce (Chytiljsem.cz / Sarfix.cz) skladem - da se s nimi domluvit na individualnim dovozu.

daniel.michna - Profil | Po 20.10.2014 14:43:45

ahoj můžu používat zavodní vezírek pro spor. rybolov a dáttam kapra který nemá míru?

tym - Profil | Po 20.10.2014 14:46:25

Používat ano, sakovat podměrečnou rybu v žádném případě

Pepé - Vsetín - Profil | Po 20.10.2014 18:13:23

jak páše Milan, používat můžeš jakýkoliv vezírek, ale neexistuje sakovat podměrečné ryby!

na oficiálních závodech LRU sakujeme všechny ryby, ale tam je to dáno specifickými podmínkami a dozorem z řad rozhodčích, JURY a hospodářů daných vod.

Pokud myslíš použití "v běžném" rybolovu, tak Tě "závodní" vezírek NIJAK neopravňuje k sakování podměrečných ryb.