Král jezera je letos z Poděbrad. Radek Filip si splnil druhý ze svých snů

Njaka - Profil | Po 13.10.2025 14:38:07

_Karel_ >> Jasně, to se můžeme dobrat k tomu, kolik že to platí planeta za to že existuje?

Svaz je zavázaný nějakým způsobem na vodách hospodařit. Co dělají průvodci pro svaz, pro členskou základnu, pro vody a ryby jako takové?

    Nmaximotak - Profil | Po 13.10.2025 14:06:17

    schiwa >> a jak by sis predstavoval uplatnovani zakazu live echa v praxi? :)
    jakoze jen live echa...
    ja bych to videl rovnou na plosnej zakaz echolotu - a prijednom mozna i z lode, kdyz uz, tak uz ;)

      N_Karel_ - Profil | Po 13.10.2025 13:45:04

      jaka >> Kolik že to platí svaz za pronájem státu?

        NBulda 64 - Profil | Po 13.10.2025 9:14:02

        jaka >> souhlas, pěkně shrnuto👍, srozumitelně podáno i pro méně chápající vnímat tuto situaci ..;)

          Nkubas. - Profil | Po 13.10.2025 8:37:55

          jaka >> Moc hezky vysvětleno.

            Njaka - Profil | Po 13.10.2025 8:34:55

            _Karel_ >> Proč by to měly být stupidní výmluvy. Vždyť to tak je. To je jako si s někým pronajmout společný prostor, třeba skladovací halu. Všichni zaplatíte stejně, a tak nějak to víceméně užíváte společně a platíte rovným dílem nájem, na který by jednotlivec nedosáhl. Pak někoho napadne, že tam začne uskladňovat věci i jiných lidí a začne je za to kasírovat. Začne s tím podnikat, ale na výrobní prostředek se mu skládají nedobrovolně jiní. A to že jim vadí, že nemají kam dávat své věci,(nemají kde chytat) s tím jde logicky ruku v ruce. A ano, klienti průvodců také zaplatili povolenky, můžou chytat kde chtějí, ale teď řešíme způsob podnikání průvodců. Pokud v přírodě něco prospívá na úkor něčeho jiného, je to obvykle parazitování. Argumenty typu že benzín do lodě, vybavení a bla bla bla, přece je nikdo nenutil to kupovat a kupovat si věci pro koníček s tím aby se mi zase koníčkem zaplatily, to se vylučuje samo o sobě.

              NTarn - Profil | Pá 10.10.2025 21:06:37

              rybomil >> Tomu rozumím i se s tím setkávám. Pěkně se tam zabetonovali, jen co je pravda.

                Nschiwa - Profil | Pá 10.10.2025 21:03:15

                rybomil >> Já taky psal na svaz ohledně echolotů a závodů na Slapech a vůbec k ničemu to nebylo. Museli by nás být tisíce, denně svaz bombardovat maily, demonstrovat a dostat to do médií, potom by se možná něco mohlo změnit, takhle je to všechno jen "stěžovatelismus" a tím se nic k lepšímu nezmění.

                  Nrybomil - Profil | Pá 10.10.2025 20:07:50

                  Tarn >> Nic proti tobě, jen jsem se občas snažil na svý(ch) MO jakože zatlačit, by se něco změnilo a svaz či MZe pravidla upgradovalo. Např. nesmyslný zákaz lovu pod jezem 50 let + kvůli tření potočáků co tam 30 let nejsou a kdoví jestli kdy budou, počty přisvojených ryb atd.
                  Výsledek absolutní nula. Když už to došlo na ÚS tam jednoznačně se tím nechtěli nudit a pravili že nemáme prudit. Naopak těm co napsali kvanta ryb, převážně kapř za rok dali příští rok permice zadara. Nenažraný kozly udělali zahradníky namax.
                  Od okamžiku, kdy na VČS o 1 hlas přítomné osazenstvo těch pár přítomných odhlasovalo K70 na revíru co je přehražený potok, max. hloubka do 2 m a šířka 15m, výměra 0,8ha jsem to vzdal definitivně, prostě se na to vysral navždy. Dle mě ten svaz nemá moc šanci na budoucnost, pokrytci - nepokrytci.

                    Nkubah - Profil | Pá 10.10.2025 19:53:12

                    FRANK71 >> zákaz chytání by vše vyřešil ...

                      NFRANK71 - Profil | Pá 10.10.2025 19:50:54

                      Stačil by zákaz focení ryb a je vyřešeno.🤣🤣🤣🤣🤣

                        NTarn - Profil | Pá 10.10.2025 18:54:41

                        No tak jsem to pročetl a musím napsat, spousta pravdy a taky spousta nesmyslů. Každý z nás byl někdy průvodce. Nebo jste nikdy nevzali kamaráda někam , kde nikdy nebyl ? Nevzali jste ho na loď ? Neukázali mu techniku, nebo nástrahu co neznal ? Tak potom jste také průvodci. A odměna ? Přátelství, reciprocita a spousta dalších možností. Jde o to jak si kdo co cení. O daních bych nemluvil. Každý z nás se snaží aby v rámci možností odvedl co nejméně z čehokoliv. To je realita. Rozhodně to v našich končinách není to průvodcování k uživení. Spíš se kompenzují náklady a něco samozřejmě zbyde. Ona ta loď, benzín, vybavení a hlavně čas něco stojí. O live sondách a další elektronice bych asi nepsal. To by potom mohlo dojít na příposlechy, zavážecí lodičky............ I lov na boilies někdo začal propagovat, ukazoval montáže, sdílel receptury........ Takže mi z toho všeho vychází, že to zavání pokrytectvím. On někdo nachytá a já méně, nebo menší ryby. Já studuji revír xlet a někdo přijede a hned to vidí na echu. Nelžeme si do kapsy. Jestli chceme chránit ryby, tak je nelovme. A jestli chceme lovit, potom tlačme přes své MO na svaz, aby ta zarybňovací pravidla, způsob lovu, počet přisvojených ryb a ochrana revírů před škodnou dělal jinak, efektivněji. Logicky i dráž a tím pádem na druhou stranu nežehrejme na ceny povolenek. Jak píšu, nebuďme pokrytci.

                          NBulda 64 - Profil | Pá 10.10.2025 18:17:35

                          _Karel_ >> Ty máš chlapče problém s realitou.. 🙉

                            Naleš vavřina - Profil | Pá 10.10.2025 18:16:22

                            _Karel_ >> ok, tato odpověď se mi líbí, ... jako já musel, ten příměr s autoškolou je fakt brutal, 😂
                            Znám několik průvodců na P i MP, osobně mne neserou jako lidi (byť s jejich chováním nesouzním), ale serou mne jakou formu rybolovu do lidí cpou, velmi často v kooperaci s prodejci rybářského vybavení- a to již je k blití.
                            Ještě více mne ale sere svaz, že podobné drancovani vod de facto podporuje a často i vrcholoví činovníci se sami spoluúčastní (nehážu do jednoho pytle a nejmenuju, ale loď+echolot nebo live sonda) - každý ať si udělá názor sám... loď mi nevadí, ale zbytek ano - v kombinaci s lidskou hamižností a egohoničstvím to je pro ryby konečná při masovém užívání, to se bohužel dnes děje. Ale nikdo se omezit nechce a nebo jsou protestující (podporovatele echa a live) i hmotné motivováni.
                            Asi si rozumíme....

                              N_Karel_ - Profil | Pá 10.10.2025 17:23:11

                              Pike >> Koukám, že jsem tě nevědomky skoro zkopíroval, napsali jsme totéž.

                                N_Karel_ - Profil | Pá 10.10.2025 17:21:04

                                aleš vavřina >> Nemohl by sis odpustit ty debilní kydy? Nejsem průvodce, nikdy jsem nebyl a nebudu, s žádným českým průvodcem se neznám, nikdy jsem jejich služby nevyužil ani to neplánuji. Vím o dvou - hloupý Fídža a Radek Filip, kterého jsem hned v úplném úvodu diskuze jako první zkritizoval.
                                Jen považuji za stupidní výmluvu neustálé kecy o parazitování na Svazu, kteréžto jen zakrývá, že vás průvodci serou , páč vám můžou dojebat (prozradit ) revíry. To chápu a souhlasím, ale nevidím důvod kvůli tomu vymýšlet konstrukce o parazitování na svazu.

                                  N_Karel_ - Profil | Pá 10.10.2025 17:13:27

                                  Poušťák >> Občas mi to tu přijde jak v mateřské škole. Už ti to psal kolega pode mnou, tak já to zkusím znovu: On u nás někdo může legálně průvodcovat bez živnostenského listu? Asi ne. Má stejné povinnosti jako třeba zedník. Daně platit musí, rybářský lístek si koupit musí (coby silniční daň). Jestli peníze zhrábne na černo můžeš jen tušit, ale je to zcela irelevantní, a ničím se to neliší od jiných živnostníků, kteří - pokud můžou - z velké části dělají totéž. Pokud ho chytí, riskuje trest.
                                  Parazitování na svazových vodách - svaz jen dosypává do vody aby nahradil, co rybáři odnesli. Bez svazu by naše řeky byly jistě v lepší kondici stran rybí obsádky, než se svazem. Žádné parazitování na svazu nevidím.

                                    Nschiwa - Profil | Pá 10.10.2025 16:45:50

                                    aleš vavřina >> Mně třeba nějak nevadí průvodci, ačkoliv si myslím, že průvodce by měl revír kam tahá lidi za peníze, aby si ulovili ryby znát jak svý boty a né že týpek třeba z Liberce bere klienty na Lipno, které logicky nezná a nachytají jen díky livesondě, ale pokud budou tydýti, kteří jsou ochotni za to platit a podporovat tak s tím nikdo nic neudělá. Nikdo nemůže přece zakázat, aby šel s někým jiným na ryby nebo, aby si natáčel svůj lov na kameru. Nejlepší by bylo, kdyby svaz přestal existovat a jednotlivé revíry by obhospodařovaly soukromé místní rybářské spolky, kde by si každý spolek nastavil pravidla jaké chce a ceny povolení k rybolovu podobně jako v Rakousku, kde se kupuje povolenka jen na určitou část řeky nebo jezero.
                                    Svaz má pravidla, která měla význam možná někdy v osmdesátkách a devadesátkách, kdy se lovilo na Slapech a přehradách většinou jen ze břehu, maximálně na pramici si někdo zajel zachytat okouny na stříbrnou kajku a vláčelo se mnohem méně než teď, kdy s motorovou lodí a livesondami může rybář prochytat za den celé Slapy od Třebenic až po Kamýk a ty ryby nemají žádnou šanci. Svaz tady v tom zaspal, měl pravidla přizpůsobovat i podle rozvoje technologií a tím spojeného vyššího tlaku na ryby. Také někdy v minulosti musel vzniknout zákaz lovu se žížalou na pstruhovce, lov do sítí a vrší, lov s harpunami nebo luky tak proč by se mělo smět lovit přes livesondy? Pokud chceme, aby bylo dostatek dravců tak by měl svaz zpřísnit pravidla a omezit rybáře, aby nebyl na ně tak vysoký tlak a držet tu šanci ryba vs. rybář tak nějak pořád v rovnováze, aby ty ryby měly stejnou šanci se rozmožovat a dorůstat větších velikostí stejně jako před 30 - 40 lety. Pro začátek by stačilo zakázat livesondy, vytvořit hájené úseky se zákazem rybolovu a rybu kterou si rybář nechce vzít by měl odháčkovat jen ve vodě a vůbec jí netahat, měřit a dusit kvůli focení a natáčení na vzduchu, omezit počet ponechaných ryb a zvednout míry a tím pádem by na svazovkách závody přestaly existovat, protože každá ryba se měří a bere jako body a průvodci bez livesondy by museli tu vodu dobře znát, aby mohli nabídnout opravdu kvalitní služby.

                                      NPike - Profil | Pá 10.10.2025 16:42:13

                                      Poušťák >> a dals bys ruku do ohně za to, že tu někdo veřejně guiduje bez živnostňáku a oprávnění? V Čechách a zrovna v tomto? Já bych řekl, že ten živnosťnák bude mít skoro 100%. Do danění bych nezabrušoval, všichni tušíme, jak přiznává příjmy nemalá část živnostníků, ale to nebudu nijak hodnotit.
                                      Povolenku si koupí klient má ji i guide, tady vše cajk. A parazitování na revíru? Na našich revírech? Opravdu je to myšleno vážně? Na našich revírech, kde se sadí jak sadí, kde se hospodaří jak hospodaří, kde si může legálně někdo odnést 2 x 365 ks kapra ard.?
                                      Jak neblbněte. Já nemám problém, jsem s tím ok, když někdo řekne, že mu guide propaluje revír atd., ale ty vole, schovávat to za to parazitování, daně atd, to je úlet.

                                      PS: nejsem guide, žádného osobně neznám, dělat bych to nechtěl.

                                        NPoušťák - Profil | Pá 10.10.2025 15:41:27

                                        aleš vavřina >> nebo je průvodce a zavřeli mu autoškolu...o))