Vychytávky proti kroucení šňůry - přívlač

Rád bych letos chytal víc na plandavky, od čehož mě každý rok odradí vyhozená zničená šňůra.
Doba se rychle posouvá, a pokud tu dříve toto téma bylo na stole, dnes již mohou být nové možnosti.
Pište, prosím, Vaše nové tajné i netajné vychytávky proti kroucení šňůry při přívlači plandavek - pro ty, kteří na plandavku nechtějí používat vlasec, a rádi střídají s jedním cajkem woblery a plandavky.
(na rotačku můj dotaz nemíří cíleně, neb tam mi vlasec nevadí, ba naopak vyhovuje)

Nmurphyy - Profil | Ne 8.2.2026 12:41:21 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Vévoda z Wellingtonu >> no, vidim to asi tak ze si bude treba vytriedit lavotocive a pravotocive, potom ich nejak pooznacovat resp dat do zvlast krabiciek aby si vedel :)
domaci test pod prudom vody z kohutika asi nebude stacit ze? :) zvlast pre vacsie rotacky.
inak som este pocul ze znackove napr Mepps sa tocia opacnym smerom ako ine, no name, to by trebalo tiez overit

    NFlip - Profil | Ne 8.2.2026 5:47:11

    Praxe mi ukázala,že nic není dokonalého a aby se vlasec nebo lajna občas nezkroutila. Třeba na malou rotačku taženou proti větším proudu neexistuje obratlík kterej by to kroucení stíhal stoprocentně eliminovat. Překroutit vlasec dokážou nejenom rotačky ale i třeba trochu volnější brzda při zdolávání ryby,kdy jí člověk neslyší a točí s kličkou jako u flašinetu.
    No pokud jsem na tekoucí vodě tak žádnej problém.Sundám veškerou bižuterii odklopím špulku a volnou lajnu pustím několikrát dole průdom klidně několik desítek metrů a zase navinu. A bude zase rovná.😊

      NBobler - Profil | So 7.2.2026 23:39:54

      Mušketýr >> Hm je vidět, že je pořád se čemu učit, já tedy používám rotny s excentrickym telickem, kde tento problém není 😉.......

        Nkaprus - Profil | So 7.2.2026 22:26:01

        čolkař,zloch >> Teoreticky to asi možný je, ale já bych přísahal ze se mi točí všechno na jednu stranu😄. Pokud to není věc vyloženě do vrtule.
        Musim se někdy pořádně podívat..

          Nčolkař,zloch - Profil | So 7.2.2026 22:11:25

          kaprus >> copak rotačky, ale i plandavky...

            Nkaprus - Profil | So 7.2.2026 22:08:07

            Mušketýr >> Ty máš rotačky co se točí na druhou stranu?😳

              NMušketýr - Profil | Pá 6.2.2026 22:28:13 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

              Vévoda z Wellingtonu >> Hele ja, to dělám tak, že to střídám s plandou co rotuje opačně, stejně jak u rotaček, stačí je prostě střídat a šňůru máš v klidu. Ale musíš vypozorovat směry rotace u svých třpytek a případně je upravit mechanicky tvarem listu.

                Nkaprus - Profil | Pá 6.2.2026 18:49:44

                Vévoda z Wellingtonu >> Používám šňůry, který když stočíš mezi prstama tak to nevypadá jak podvazek. Třeba prach sprostá braidka.

                Pořiď forward. Bude se ti točit aj na druhou stranu😆

                  Nkaprus - Profil | Pá 6.2.2026 18:45:51

                  Vévoda z Wellingtonu >> Jak zničený. Tak daleko sem to nikdy neměl. Jak je problém nahodit, rovnám.
                  Planda plandá, jak může zničit šňůru 😄
                  Když neplandá, tak no není planda ale ludra.

                    Nkaprus - Profil | Pá 6.2.2026 18:44:49

                    rybobuch >> Ne e?
                    ?

                      Nrybobuch - Profil | Pá 6.2.2026 15:09:36

                      kaprus >> A Poštornanský pléšek znáš?

                        NVévoda z Wellingtonu - Profil | Pá 6.2.2026 11:40:44

                        yarda_1 >> rozseknul jsi to - půjdu do Fireline, ať ji upotřebím.
                        Nasejřenej jsem jí ze všeho sundal a mám snad 4 vrácené namotané špulky - kdyžtak jí krásně zničím a bude mi to jedno.
                        S těmi víceobratlíky si uvědomuju, že tu reakční dobu zkroucení bych asi jen trochu prodloužil.
                        Plandy měnit taky nechci, dokud je neutrhnu, když mám ty svoje 2 s X-faktorem.
                        Šňůra kvůli sumcům.
                        2 pruty v lodi - ten druhý jsem si na pramici párkrát rozšlápnul, ale to nějak vychytám :-)

                          Nyarda_1 - Profil | Pá 6.2.2026 11:27:46 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                          Vévoda z Wellingtonu >> Jo, ta drátovitost padá na vrub mírně jinému způsobu výroby, ale díky tomu zase podléhá méně kroucení - zkušenost s rotačkama, ale nevidím důvod, proč by na plandy nefungovala. K vodě nosím klidně i tři vláčáky mimochodem :-) Ten vlasec bych zvažoval u větších pland a větších chytaných ryb, jestli chytáš na plandavky i jiné dravce než štiky, tak chápu šňůru.

                            NBobler - Profil | Pá 6.2.2026 10:49:22 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                            Vévoda z Wellingtonu >> Další možnost je používat plandy které mají uchycení mimo osu....

                              NBobler - Profil | Pá 6.2.2026 10:38:32

                              Vévoda z Wellingtonu >> Ten kinofilm se jako antiklinker normálně dříve používal, líp poslouží přidání druhé menší plandy která zároveň funguje jako drazdidlo......

                                NVévoda z Wellingtonu - Profil | Pá 6.2.2026 10:31:46

                                kaprus >> jak se rovná šňůra??? Vždyť ta vlákna už jsou zničený (nedá se srovnat proudem jako vlasec)

                                  NVévoda z Wellingtonu - Profil | Pá 6.2.2026 10:27:28

                                  yarda_1 >> vlasec se mi fakt neosvědčil - tohle je často na dálku a na cit, často sem rybu nedoseknul.
                                  Fireline? Děkuji za tip. Budu to tak muset vyřešit. Mám ji sundanou ze všech navi, tak ji nasadím na tuhle černou práci, a dle toho žes ji zmínil, by mohla vydržet víc. Akorát prostě k vodě budu muset začít nosit 2 klacky (což jsem právě nechtěl), páč na vláčení menších wobů a gum Fireline prostě nesnesu (drátovitost).

                                    Nyarda_1 - Profil | Pá 6.2.2026 10:07:08

                                    Vévoda z Wellingtonu >>Ok, fajn technika. Co nápad Fireline? U štikových pland dát klidně vlasec. Plandavka se dá vodit několika způsoby v závislosti na mnoha činitelích...

                                      Nčolkař,zloch - Profil | Pá 6.2.2026 10:01:02

                                      Vévoda z Wellingtonu >> viz kaprus -planda rotovat nemá, ale pokud ti chytá, proč ne 👍

                                        Nkaprus - Profil | Pá 6.2.2026 9:40:39

                                        Vévoda z Wellingtonu >> Jinak šňůra se musí rovnat. To ak to prostě je když chystáš takový věci. Někdy mi guma jak se točí ve vzduchu zkroutí šňůru víc než rotačka.