Vychytávky proti kroucení šňůry - přívlač

Rád bych letos chytal víc na plandavky, od čehož mě každý rok odradí vyhozená zničená šňůra.
Doba se rychle posouvá, a pokud tu dříve toto téma bylo na stole, dnes již mohou být nové možnosti.
Pište, prosím, Vaše nové tajné i netajné vychytávky proti kroucení šňůry při přívlači plandavek - pro ty, kteří na plandavku nechtějí používat vlasec, a rádi střídají s jedním cajkem woblery a plandavky.
(na rotačku můj dotaz nemíří cíleně, neb tam mi vlasec nevadí, ba naopak vyhovuje)

Nkaprus - Profil | Pá 6.2.2026 9:35:48 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Vévoda z Wellingtonu >> Určitě znáš plandavky ryna. Konkrétně jakoby kopie abu toby. Kdysi sem jich na výstavě za pusu hafo nakoupil, bo byly nejlepší na boleny. Pár jich v krabce nosím, jsou všechny stejné, úplně. V létě sem byl pod jednim jezem a boleni lovili jak vzteklý. Zkoušel sem různý věci, celkem bez úspěchu. Jak je hodně rybek je to těžký tu sviňu zaujmout. Zkoušel sem nakonec i ty plandy ale prvních par kusů začlo různě při zrychlování rotovat a ja vím že to ta planda dělat nemá. Nebylo na nich nic vidět, žádný rozdíl, přesto každá rotovala při jiné rychlosti. Dokonce sem je zkoušel rovnat o sutry kleštěma. Nakonec se mi podařilo sáhnout po takové co šlapala bezvadně. A nevěřil bys, boleni do ní jebaly snad ze tří metrů. Divil sem se že na to tak daleko vidí. Byl to maly prostor ,kousek ode mě,tak sem to krásně viděl. Dvě otočky a bolen vyjel z neuvěřitelné dálky. Pak rybky zmizely a boleni přestaly, nebo odjeli.
Plandavek mám pokokot, aj velký. Ale málokterá fak plandá jak má. A když uz se treba točí tak na obě strany. Třeba 3x tam a 2x zpátky jakoby. Plandy co se točí hned sou na pizdu. Ale Poláci, co sem videl v knize od Jacka, maji rotační plandy na mořský pstruhy. Myslím že jim říkal karlinky.

    NVévoda z Wellingtonu - Profil | Pá 6.2.2026 9:29:35

    yarda_1 >> jasně to není problém, sic prozradím trocha úspěšného know-how (to nevadí, je dokázáno, je jedinec to stejně není schopen bez videa v mobilu okopírovat):
    Udělám 5 plynulých otoček kličkou, pomalých, líných... pak zastavím, zvednu špičku prutu, 2 vteřiny počkám a 2x se špičkou prudce škubnu... Pak srovnám prut do vodorovné polohy, abych dorovnal šňůru, a čekám dokud planda nedopadne na dno. Pak zase 5 plynulých otoček a tak pořád dokola.
    Ještě bych dodal, že ty 2 peckovní plandy, které mi za 1 hodinu dokonale zničí šňůru, mají před kroužkem z výroby takový obratlík, takže hodně rotují. Ten obratlík když sundám, už mají úplně jiný chod a chodí jako běžné plandy.
    Je to dostačující? Nějaký nápad? :-)

      NVévoda z Wellingtonu - Profil | Pá 6.2.2026 9:17:45

      u x a >> chápu :-)

        Nu x a - Profil | Pá 6.2.2026 9:12:28

        Vévoda z Wellingtonu >> jen napovim připrav si film do foťáku dneska se už bude blbě shánět

          Nyarda_1 - Profil | Pá 6.2.2026 8:47:45

          Čau, můžu se provokativně zeptat, co děláte s plandavkou, že vám kroutí šňůru? Napadá mě, že třeba vedením - pokud s ní člověk neblbne (můj případ) a normálně navijí jako 65 % vláčkařů jakoukoli nástrahu, tak to vliv na funkci šňůry/vlasce asi má. Jsem jen zvědavý...

            NVévoda z Wellingtonu - Profil | Pá 6.2.2026 8:38:02

            čolkař,zloch >> ono právě záleží, když jí tam máš jen na chvíli - pak se samozřejmě prd stane

              NVévoda z Wellingtonu - Profil | Pá 6.2.2026 8:35:01

              kaprus >> ty moje 2 nejoblíbenější, které mi vždy zničí šňůru, jsou asi špatné - rotují jako kráva, ale mám na ně nachytáno pár štik, candátů i sumců

                NVévoda z Wellingtonu - Profil | Pá 6.2.2026 8:32:23

                u x a >> kouknu tam díky!

                  Nu x a - Profil | Pá 6.2.2026 5:30:16

                  Více informací v knize 1000+1 rada pro rybáře!

                    Nkaprus - Profil | Čt 5.2.2026 22:39:05

                    Vévoda z Wellingtonu - >> dobrá plandavka se nemá točit ☝️

                      Nčolkař,zloch - Profil | Čt 5.2.2026 20:01:05

                      Donrybarios >> souhlas 👍
                      Já sice chytám plandy jen okrajově, hlavně velké sumcové, dávám je na pevnostní karabinu s obratlíkem a nikdy jsem problémy se zkroucenou pletenkou neměl 🤔

                        NDonrybarios - Profil | Čt 5.2.2026 19:56:12

                        čolkař,zloch >> To byl jen rychlý nához. Jsou k dostání samostatné trojobratlíky, karabinu ať si dá každý takovou, které věří, jak snadné.

                          NBobler - Profil | Čt 5.2.2026 19:05:17

                          čolkař,zloch >> Ještě bych přidal "angličak".......

                            Nčolkař,zloch - Profil | Čt 5.2.2026 18:56:58

                            Donrybarios >> zrovna tahle karabina stojí za prd, přišel jsem kvůli ní o pár ryb, už jen na připnutí krmítka na feeder 👎 ale kombinace dobrá

                              Nmurphyy - Profil | Čt 5.2.2026 14:46:10 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                              Vévoda z Wellingtonu >> tieto su pevnostne s 2ma loziskami, bral som to na sumce, ale celkovo az take velke nie su, ale predpokladam ze na povedzme taku strednu privlac take davat nechces
                              https://www.nordfishing77.at/en/uni-cat/uni-cat-hq-power-2-ball-bearing-swivel-140-kg-3-pieces
                              inak ano predavaju sa aj spojene viacero obratlikov dokopy, videl som to hlavne u feeder/plavackoveho programu, na privlac tam som si take nevsimol, ale tiez sa v tom moc neorientujem.

                                NDonrybarios - Profil | Čt 5.2.2026 14:41:20

                                Vévoda z Wellingtonu >> Prodávají se dvoj i trojobratlíky.

                                  NVévoda z Wellingtonu - Profil | Čt 5.2.2026 14:19:12

                                  Ještě jsem někde zaslechl, že někdo dává 2 obratlíky nasoukané hned za sebe (nebo se dokonce takto i prodávají?), a prý to taky prodlužuje životnost šňůry, oproti jednomu obratlíku.
                                  Logiku to dává, praktické hledisko mě rovněž zajímá.

                                    NVévoda z Wellingtonu - Profil | Čt 5.2.2026 14:14:07

                                    murphyy >> ona ta plandavka je úplně zapomenutá nástraha - letos jsem čuměl jak péro z gauče. Ryby na to úplně zapomněli, jak dnes každý mastí do zblbnutí třeba ty gumy.

                                    Prosím, můžeš mi poslat nějaký odkaz na ty "kvalitnych obratlikov napr aj s loziskom - ale dvomi aby sa to tocilo z oboch stran."
                                    Já se v tomhle obratlíkování narozdíl od karabinek vůbec neorientuju. V karabinkách jsem silnej, v obratlících vůbec ne :-)

                                      Nmurphyy - Profil | Čt 5.2.2026 12:55:40

                                      Zacal by som kupou kvalitnych obratlikov napr aj s loziskom - ale dvomi aby sa to tocilo z oboch stran. A ten pouzil na vyrobu lanka resp navazca napr. z fc.
                                      Pomoct to pomoze, otazka je do akej miery - ze po akom case si vsimnes ze mas snuru skrutenu, lebo uplne eliminovat sa to asi neda.
                                      A po nejakom case jednoducho odvinutie niekde na luke alebo z lode, a potom navinutie bude potrebne.
                                      Tak som tiez zvedavy ake vychytavky napisu clenovia. Aj ked som celkom skepticky.

                                      Osobne to mam tak ze to moc nepouzivam, ked uz tak len "vyskusam" na par nahodov, napr. ked citim stuku - vacsia planda, rotacka, mrtva vlacena rybka je niekedy game changer.
                                      Ale zvacsa ked mam chytit tak musim chytit na gumy, woblery, a som nejak vnutorne spokojnejsi ze krutenie nemusim riesit :)