Matchovy navijak, stredna trieda

Ahojte. Zacinam chytat plavanu a potrebujem poradit s navijakom. Chcel by som nieco do cca 150 eur. Budem to vesat na Milo Gold Valley Toledo Carp 420cm 10-30g a cielova ryba je kapor 40-70cm. Chytat budem na stojakoch. Pozeral som na navijaky shimano aero xr 3000 a daiwa tdm qd 3012 ktore sa v zlavach daju zohnat pod 150 eur a mozno daiwa tdr, ale to uz presahuje sumu. Som celkovo novy rybar takze sa v navijakoch vobec nevyznam. Na shimane mi pride lakava hlavne vaha. Prosim o rady pri porovnani tychto navijakov, ale kludne mi napiste aj ine moznosti ak je nejaka lepsia ponuka na trhu v tejto sume, alebo ak sa oplati si doplatit za nieco vyrazne lepsie.
Autor diskuse: Fox12311 - Profil , 15.2.2025 plavaná - náčiní, doplňky

Azeal - Profil | Pá 21.3.2025 12:22:29

MrtweyUbrus >> zatiaľ nie, väčšinou matchku beriem len do ruky a idem na ľahko.Ale skúsim si zohnať náhradnú a sklopné..má to štadardny závit ako staršie Daiwy

    MrtweyUbrus - Profil | Pá 21.3.2025 9:42:36

    Azeal >> Ta nesklopná klička ti nevadí? Mě by určitě spadla do vody 🤣

      Azeal - Profil | Pá 21.3.2025 8:18:47

      Prečítal som zopár diskusii a ďakujem všetkým za rady. Match prút mám Delphin VULKÁN 3.9m a nakoniec som sa rozhodol pre Daiwa 23 Fuego LT 4000D-CXH. Keďže na nordfishing bol minimálny cenový rozdiel oproti Legalisu, vzal som Fuego. Prvé dojmy ...paráda. po jednej rybačke je skoro hodnotiť, ale hmotnosť (232g a s vlascom cca 248g) , navin, maslový chod a celkový dojem, extrémne silná brzda. super. Čo sa týka pevnosti tela, mamám pocit, žeby sa nozička hýbala, je to pomerne pevný a tuhý navijak. Ak by mal niekto otázky, kľudne zodpoviem

        Hanyking - Profil | Pá 14.3.2025 15:09:16

        Bear >> Děkuji za vysvětlení.

          Bear - Profil | Pá 14.3.2025 14:33:19

          Hanyking >> Cívka je rozměrově stejná, jen má širší střed, takže je tam více materiálu. Jinak je ten naviják stejný.

            Hanyking - Profil | Pá 14.3.2025 14:23:35

            Ahoj jaký je prosím rozdíl u Ryobi Zauber LT 4000 a Ryobi Zauber LT 4000 match. Match má podle tabulky menší cívku ale je trochu těžší. Jaký je důvod té menší cívky a proč s menší cívkou vzrostla váha? Děkuji za radu :-)

              murphyy - Profil | Čt 20.2.2025 22:36:41

              mpl >> Ano nie je to az taky rozdiel ako medzi 1000kou a 3000kou ale stale tam nejaky bude.
              Nic zasadne ale aj tu stale bude platit ze z vacsej cievky sa aj ten tensi vlasec lepsie a lahsie odvija hlavne ak bude chciet nahadzovat dalej, navyse ma vacsie brzdne lamely, pricom vahovo to stale ostava lahucky navijak. Ja len hovorim co by som bral na odhozovu matchku ja, tak ako pises kazdy si uz zvoli podla seba.

                mpl - Profil | Čt 20.2.2025 17:46:49

                murphyy >> Je to cca. 25 let co jsem poridil Abu Garcia Cardinal Pro Model T500f , tenkrat stal dost penez. Prevod 5.2, navin 60 cm. Melka civka na 100m 0.20
                16.4. jsem ho dal na vlacak 2.1m , dal tam 0.18 fluo stroft a vyrazil na pstruhovku.
                1.9. jsem s tim vyrazil na MP s piditwistry na lipany a s plandama na okouny.
                1.11. jsem ho prendal na 3m 30g vlacak v ramci zimniho zjemneni a vyrazil na stojaky na okouny a candaty.
                1.1. jsem sundal karabinku, dal tam brcko, vyvazil a do konce brezna chodil s hnojakama a houskou na jelce.
                Odhoz - s 0.18 dostatecna vzdalenost, rychlost stahovani mi byla ukradena.
                Velka civka a krouceni vlasce - u 0.18 zanedbatelny, vzdalenost odhozu - no dobre kdybych tam mel v ramci dnesni mody snuru 0.06 tak asi hazim dal.
                Nevidim u slabyho vlasce nejakou extra vyhodu ve vetsi civce - pokud teda nejsem extremista. Ale je to kazdyho vec - at pouziva co mu vyhovuje.
                Pochopitelne s vlascem 0.30 mam taky vetsi civku kvuli odhozu a krouceni vlasce.

                  murphyy - Profil | Čt 20.2.2025 11:42:49

                  Fox12311 >> za mna by bola vyhoda mat navi s 3000kou telom a 4000kou cievkou, koli navinu-z vacsej cievky sa lepsie vlasec odmotava pri nahozoch a menej kruti

                    Fox12311 - Profil | Čt 20.2.2025 8:38:10

                    Ok tak vezmem si tu 3000ku nakoniec. trochu podmotu nevadi a bude sa dat rychlejsie prehadzovat. Dakujem vsetkym pekne za rady. Velmi ste mi pomohli.

                      mpl - Profil | St 19.2.2025 19:25:32

                      Fox12311 >> za mne
                      pri vlasci 0.18 a prutu 4.20 na delku odhozu nema velikost civky temer vliv
                      jak daleko s tim chces nahazovat ? 50m ?
                      rychlost navijeni - sam si odpovez na otazku proc potrebujes rychle stahovat , neumim posoudit. Kdyz tahnes rybu je to uplne jedno.
                      jinak predpokladam ze budes chytat na volny vode bez vazek, kde chces chytat kapry do 70 cm - protoze ubrzdit rozjetyho kapra 70 (na rece nizky kapr cca. 7 kg) pred vazkou se asi na 0.18 uplne neslucuje, na volny vode ho proste utahas.
                      To uz pak muzes zrovna vzit Fuego 2500-XH - stejny telo jako 3000-CXH, ne tak hluboka a mensi civka , stejny prevod, jen navin je misto 93cm jen 87cm. Ale ma I knob, misto T knobu u vetsich velikosti coz nekomu nemusi vyhovovat. Stejna brzda.
                      Asi tak.

                        Fox12311 - Profil | St 19.2.2025 18:57:01

                        mpl >> Mam vlasec 0,18. Je tym padom lepsia volba Daiwa
                        23 Fuego LT 3000-CXH aj ked to znizi rychlost navijania a dlhsich nahodov?

                          mpl - Profil | St 19.2.2025 18:09:09

                          Fox12311 >> Ciste prakticka pripominka. Fuego je za mne z tech levnejch Daiw hodne rozumny, i v pomeru cena vykon. U lexy je telo jak pises - hlinik - tedy tuzsi a tezsi. Takze vaha je na tobe. Prvni Fuega mely nozku hodne plovouci,u novejsi verze je to lepsi. Zminovane Fuego LT 4000D-CXH - 4000 - C znamena ze telo navijaku je 3000 a civka je navic D - hluboka. Aby te nezaskocilo ze telo je maly a je na tom velka civka. Plus civka je D - 0,37mm/150m - nevim jaky vlasec planujes, 0.30tky se ti tam vejde 230m, 0.20tky 500m, pocitej s podmotanim. Na plavanou asi staci 100m slusnyho vlasce.
                          BTW -uz jsem to tady psal - mam znamyho kterej dusledne i na tezsi vlacku pouziva levny navijaky. Filozofie - koupim levnej, za 2-3 roky az bude zrasovanej,koupi novej. Asi jako kdybych rekl - navijak za 6000 mi vydrzi 10 let, tak holt misto nej koupim 3 x po 2000.
                          A i ja treba pouzivam na pikrech fuega - krmitka 10g vlasec 0.20 mi na kapry do 55cm staci.

                            murphyy - Profil | St 19.2.2025 10:19:09

                            Fox12311 >> samozrejme je to plus vo vseobecnosti ze je telo pevnejsie a pri vacsej zatazi je stabilnejsie-nedochadza k takemu ohynaniu/kruteniu casti tela ako by k tomu mohlo dojst u tela z karbonu-ale opakujem pri vacsich zataziach, na bezne podmienky dokonca aj na nejaku strednu vlacku je to ok, tie karbony su uz s primesami a su uz lepsie
                            a navyse obe navi maju karbon rotor z rovnakeho materialu cize samotne telo ze je hlinik az taky benefit neprinasa zvlast ked mas platit 2x viac..
                            ty to budes mat este na plavanu kde ten navijak nebudes nejak extra zatazovat a uplne s prehladom postaci a rovnako dobre vsetko obsluzi lahsie fuego, takze za mna uplne ok na druhu.. ;)

                              Fox12311 - Profil | St 19.2.2025 7:16:47

                              Rozmyslam nad tymito navijakmi. Daiwa 23 Fuego LT 4000D-CXH a Daiwa 23 Lexa LT4000-CXH. Bola by to dobra volba a stala by lexa za priplatok skolo raz tolko? Hlinikove telo je v tomto pripade plus alebo minus, pokial by mi vaha nevadila?

                                Bear - Profil | Po 17.2.2025 9:04:05

                                Fox12311 - >> Přidám se ke kolegovi níže a doporučím Ryobi Zauber LT 4000 (klidně v Match verzi - liší se pouze kapacitou cívky, převodem ne). Kvalitní naviják osvědčené konstrukce s dlouhou životností za slušnou cenu. Ze zkušenosti o třídu lepší než cenové srovnatelné modely od Daiwy nebo Shimana...

                                  kaaj - Profil | Po 17.2.2025 0:32:07

                                  Ahoj, já s velkou spokojeností na match prutu používám Ryobi Zauber LT 4000 Match. Cenově myslím vychází přesně na těch 150 EUR. Mám ho nasazený na prutu Middy Reactacore XZ Mini Commercial 10'9", 4 - 20g a dohromady je to opravdu pohodlná sestava, která ale dokáže i něco vytáhnout.

                                    Fox12311 - Profil | Ne 16.2.2025 22:28:47

                                    Len mam pocit z toho co som odpozoroval ze dvojklicka prevlada hlavne v plavanej. Tak som si myslel ze to bude mat pre nu nejaky vyznam.

                                      tomvec - Profil | Ne 16.2.2025 22:16:07

                                      Fox12311 >> kdyby to mělo nějakou výhodu, tak to vyrábějí všichni výrobci navijáků u všech modelových řad.

                                        kazič - Profil | Ne 16.2.2025 21:53:53

                                        Fox12311 >>
                                        Ja by som to neposudzoval.ako výhodu...proste niekomu to sedí inému to.prekáža.Je to asi len o zvyku...netuším
                                        Je to to isté ako niekomu sedia kratšie matchky 390-420cm...Ja používam.matchky 450,480,517cm...mne sedia preto lebo ak je to.možné chytám s angličákom na pevno...teda na T‐čko... s dlhym prútom viem nahodiť na dlhšiu vzdialenosť spokojne aj pri hĺbke 4m+
                                        Preto.mám rád Drennan Acolyte v dĺžke 517cm...ale u drvivej väčšiny plavačkárov to neplatí...radi chytajú na priebežno tým pádom si v pohode vystačia s prútom.390cm...je kratší,ĺahší,tenší...