- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Pruty na candáty + štiky
Ahoj přátele, na novou sezónu dravců budu obměňovat výbavu na candáty a štiky.
Mam vyhlédnuté tyto 2 pruty:
Candát
Daiwa Prut Caldia Jiggerspin 2,7 m 7-28 g
Štika
Daiwa Prut Caldia Spin 2,7 m 15-50 g
Máte zkušenosti s těmito pruty?
Případně jestli mi můžete navrhnout jinou alternativu pro tyto dva druhy lovu?
Chytat budu z 90% ze břehu..jen výjimečně bych je vzal během roku na loď.
V tom případě jestli se už nevyplatí koupit raději velikost 2,40?
Děkuji za veškeré vaše rady a tipy.
Mam vyhlédnuté tyto 2 pruty:
Candát
Daiwa Prut Caldia Jiggerspin 2,7 m 7-28 g
Štika
Daiwa Prut Caldia Spin 2,7 m 15-50 g
Máte zkušenosti s těmito pruty?
Případně jestli mi můžete navrhnout jinou alternativu pro tyto dva druhy lovu?
Chytat budu z 90% ze břehu..jen výjimečně bych je vzal během roku na loď.
V tom případě jestli se už nevyplatí koupit raději velikost 2,40?
Děkuji za veškeré vaše rady a tipy.
Autor diskuse: Kunos - Profil , 9.1.2025 dravci - náčiní, doplňky
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
21x v oblíbených a 3x v ignorovaných.
Npavo - Profil | Pá 24.1.2025 15:16:38
Diamond >> Ty, co jsem vyjmenoval, tak Daiwa a Gamakatsu od 4 do 5 tis CZK , (myslím, že už nejsou v prodeji), ten Sportex 10 tis CZK a ještě se prodává.
NDiamond - Profil | Pá 24.1.2025 14:54:27
Řízek 5,125 >> myslím ze aj váhy blanku sa zmenili, no je to výsledok súčtu všetkých komponentov ...
NDiamond - Profil | Pá 24.1.2025 14:46:25
Řízek 5,125 >> jasne ja vobec netvrdím ze medzi starsimi modelmi nie su excelentne pruty, alebo ze by sa s nimi dobre nedalo chytat. Skeletory su specificke ale stale skvele pruty. Ono nakoniec viac vody namútiš s prutom ktorý možno nie je práve najlepší, alebo najmodernejší, ale dokonalo ho poznáš a vieš ho výborne ovládať
NŘízek 5,125 - Profil | Pá 24.1.2025 13:56:29
Diamond >> to je dost daný komponentama, samotný rozdíly ve váze blanku jsou minimální.
sedlo, rukojet, koncovka, -případně i dovážení -to udělá zdaleka nejvíc.
edit- no, v zásadě sem druhý:-)
sedlo, rukojet, koncovka, -případně i dovážení -to udělá zdaleka nejvíc.
edit- no, v zásadě sem druhý:-)
NErva - Profil | Pá 24.1.2025 13:53:53
Diamond - Ano přesně tak ,taky to tak beru ,kadý má nějaké specifické podmínky kde chytá a je otázka jestli třeba skrze jeden flek uživý delší prut a mnoho dalších specifických situací ,určitě nejsme ve sporu , prostě diskuse pro a proti ,tak aby si z toho i ostatní mohly něco odnést 😁
NŘízek 5,125 - Profil | Pá 24.1.2025 13:52:03
Diamond >> mám berkley skeletor- 3 m, 2-12 g, dvacet let starý prut, a i dneska bych s ním mohl jít z fleku chytat.
a svýho největšího candáta, okouna i bolena mám chycenýho zrovna s ním.
určitě to není zcela dokonalý prut, ale chytat s ním v pohodě lze.
a svýho největšího candáta, okouna i bolena mám chycenýho zrovna s ním.
určitě to není zcela dokonalý prut, ale chytat s ním v pohodě lze.
NPedro1 - Profil | Pá 24.1.2025 13:36:28
vicx >> Tam bych se nechtěl dostat, do téhle komunity:-)))))))))))))))
Nvicx - Profil | Pá 24.1.2025 13:00:35
Pedro1 >> undregroundový rybársky šiltovkársky server brňákov žijúcich v Práglu, kámo, bro, chápeš? :)))))))))))))
NBig Mike - Profil | Pá 24.1.2025 12:59:28
Rád se tu dozvím nové informace, poté zalistuji v googlu vo co go, mám velký cukání, ale ruku na srdce, prut cenově přes 5.000,- už pro mne v poměru cena - výkon - pocit v ruce - počet zdolaných ryb za sezónu nedává na Lužnici a okolí smysl. Především z hlediska životnosti! Nezřídka háknu při náhozu ostružinu, doubek nebo šípek a občas je to Sbohem galánečko... Už jsem si dokázal naklepnout špičku vracejícím se wobem nebo tw. hlavičkou. Je to prostě o rukách a karmě v každém ohledu!:)) O navijácích nemluvě, nemají mne rády, tedy asi můj styl vláčení, nevím. Tam bych o "vyžití" asi mluvil. Mít jistotu, že se prut dožije 10 let a více, možná bych do něčeho pocitově lepšího a odpovídajícně cenou šel. Kdysi jsem okolo 1990 měl jako hobík železnou silničku osazenou za 18tku, to smysl mělo ( mám jí v rámu a s jiným osazením dodnes ), i když si okolí ťukalo na čelo, že za 15 mám JAWU 350!:)) Za ty roky chytání jsem měl v ruce, dle zdejší debaty, jen okresní přebor, takže nemám v hlavě a v ruce nastavenou extraligu. Vyjma toho Tournamentu ( byl za hubičku ohmataný z veletrhů od známého ). Bohužel jsem ho z debility složeného přelomil na 4 díly. Od té doby po něm a jeho sedle brečím!!! Možná, možná bych i něco podobného koupil, ale už jen ta hubená sedla a rukojeti bez korku mi přivozují trnutí zubů. Prostě konzerva! Kamarád mě láká, ať si něco postavím dle sebe, ale když mám dopředu osypky z možného procházení doporučených zahraničních stavěčských stránek, nemám roky grifu, dát za prvostavbu desítku a pak zjistit, že jsem umotal užovku, asi by mě prdla žilka v hlavě. Takže už roky vostávám 90% sezóny při Shogunovi od Fujitsu ( 275 cm, 6 - 30 g ), který s množstvím mnou zdolaných ryb rozhodně v blanku ještě dlouho "nevyžije" :)) Byť bych rád něco lepšího, jako asi každý, jsem nohama a někdy i hlavou na zemi.
NDiamond - Profil | Pá 24.1.2025 12:10:51
Erva >> jasné v pohode,každý máme svoje priority nastavené inak, hlavne teda podľa podmienok v ktorých chytáme a tiež podľa návykov, ktoré sme si časom vytvorili. Aby sme sa chápali ja s tým nemám problém, rešpektujem to. Iba diskutujeme a vymieňame si pohľady a skúsenosti. V konečnom dôsledku aj tak bude každý chytať na to čo mu vyhovuje 😉
NErva - Profil | Pá 24.1.2025 11:54:17
Diamond - Jasan , ale tohle jsou podle mě nic vypovídající údaje , jelikož nemůžeš srovnávat prut např. z Eva dělenou rukojetí a celo- korkem , ano jistojistě bude lehčí i samotný blank , ale bude to v řádech gramů a zase má to i ty záporné stránky a to je křehkost moderních blanků , tím se samozdřejmě nechci zastávat starých prutů , nebo tvrdit že byly lepší , to určitě ne ,jen každé má svoje pro a proti .
Npavo - Profil | Pá 24.1.2025 11:43:38
Diamond >> Ano, vše co jsem psal ohledně délky bylo v kontextu zarostlých břehů řeky. Sám občas také řeším vedení nástrahy kolem porostů či kamenů “prodloužením” prutu nataženou rukou😂, ale jak jsem již psal, nebylo zatím na mých revírech nic tak podstatného, co by mne přesvědčilo k nákupu delšího prutu.
Dík za tvé argumenty. Určitě také pomůžou kolegům, co se rozhodují.
Dík za tvé argumenty. Určitě také pomůžou kolegům, co se rozhodují.
NErva - Profil | Pá 24.1.2025 11:41:28
vicx - Ano ,už jsem to taky našel , vycházel jsem z info přímo z FB ...
NDiamond - Profil | Pá 24.1.2025 11:31:15
pavo >> tých 300cm nie je len o dlhych náhodoch, tato dlzka mi pomáha pri love na našich štrkovjskách a kanále čo tu máme dostať sa za líniu pobrežného prastu a viesť nástrahu paralelne s ním, co je veľmi dôležité lebo z drvivej vacsiny dravce stoja na okraji toho porastu. Ďalšia výhoda je že keď chytáš cez násyp kameňov, umožňuje ti to nástrahu, ale aj zdolávanú rybu bezpečnejšie vyzdvihnúť cez hranu bez uviaznutia a tiež nástrahy viem viesť nástrahu pekne pozdĺž hrany veľakrát . No a určite aj výhoda pri vedení gumy, kedy je zdvih nástrahy od dna efektívnejší a nemusím toľko pracovať prútom, stačí mi otočenie navijakom. To všetko samozrejme platí ak nemáš nad hlavou obmedzenie v podobe stromov a konárov ...
Nu x a - Profil | Pá 24.1.2025 11:22:57
Pedro1 >> a nebo Berkeley SSG na tu dobu super a i dneska pořád dobrý...
Npavo - Profil | Pá 24.1.2025 11:19:15
Zdravím všechny diskutující. Vidím, že i zdánlivě jednoduchý dotaz tohoto vlákna se může rozebírat z vícero pohledů (což je určitě dobře), jenom by bylo fajn, kdyby se v tom nakonec tak nějak všichni neztratili😉.
Osobně u přívlačových prutů sleduji také řadu kritérií, jako je délka, akce prutu (zejména pocitově), odhozová gramáž, celková váha prutu, úchop a sedlo, očka, vyváženost celkové sestavy s navijákem, výrobce atd, tedy vše, co se obvykle i tady probírá. Vláčím téměř výhradně už roku 1977, takže posoudit ten vývoj prutů bych už asi také mohl. Ano, revoluce už byla přechodem z laminátu na grafitové kompozity. Pak už to je “jenom” evoluce, tj různá technologická vylepšení, dizajnové experimenty atd, vše s ohledem na to, co je cenově pro uživatele ještě únosné. Fakt je, že nové technologie umožnily dosáhnout toho, že i prut v délce 3m není těžký klacek a není “žvejka”, jak by tomu bylo před třiceti lety. Když jsem výše zmínil svá výběrová kritéria, tak bych k nim přidal i další, neméně důležitá, týkající se hlavně délky prutu. Tj. odpovědět si na otázky, jestli budu chytat ze břehu řeky, přehrady či člunu, jestli je břeh zarostlý stromy či holý, jestli potřebuji házet lehké nástrahy daleko atd. Je toho všeho docela dost, takže chápu, proč se lidi ptají na doporučení.Já osobně dospěl k názoru, který je ovlivněn zejména tím, že chytám řeku s převážně zarostlými břehy, šířky kolem padesáti metrů a že potřebuji prut, který prosekne candáta na maximální vzdálenost a ze kterého nespadne ani ten pod nohami😂…Takže délka 220 až 240cm, odhozová gramáž v rozmezí 5 až 40g, s pocitově rychlou akcí. Přiznám se, že prut delší jak 240cm jsem na vláčku nepotřeboval a ani dost dobře nechápu, jaký smysl může u lovu candáta mít délka 270 či 300cm. Snad nic, než delší náhozy mne nenapadá…Tady bych se možná zeptal těch kolegů, co upřednostňují tyto délky, zda mají zkušenost, že u nich je např. počet spadlých candátů menší než u kratších prutů.
A abych byl i trochu konkrétnější, tak závěrem uvedu i své nejpoužívanější pruty na lov candátů. Jsou to Sportex Graphenon 40g, 240cm, Gamakatsu Altemis 25g, 240cm, Gamakatsu Destrada 20g, 220cm a Daiwa R’Nessa 18g, 240cm. Vše v sestavě s vhodným navijákem a “tichou” pletenou šňůrou.
Osobně u přívlačových prutů sleduji také řadu kritérií, jako je délka, akce prutu (zejména pocitově), odhozová gramáž, celková váha prutu, úchop a sedlo, očka, vyváženost celkové sestavy s navijákem, výrobce atd, tedy vše, co se obvykle i tady probírá. Vláčím téměř výhradně už roku 1977, takže posoudit ten vývoj prutů bych už asi také mohl. Ano, revoluce už byla přechodem z laminátu na grafitové kompozity. Pak už to je “jenom” evoluce, tj různá technologická vylepšení, dizajnové experimenty atd, vše s ohledem na to, co je cenově pro uživatele ještě únosné. Fakt je, že nové technologie umožnily dosáhnout toho, že i prut v délce 3m není těžký klacek a není “žvejka”, jak by tomu bylo před třiceti lety. Když jsem výše zmínil svá výběrová kritéria, tak bych k nim přidal i další, neméně důležitá, týkající se hlavně délky prutu. Tj. odpovědět si na otázky, jestli budu chytat ze břehu řeky, přehrady či člunu, jestli je břeh zarostlý stromy či holý, jestli potřebuji házet lehké nástrahy daleko atd. Je toho všeho docela dost, takže chápu, proč se lidi ptají na doporučení.Já osobně dospěl k názoru, který je ovlivněn zejména tím, že chytám řeku s převážně zarostlými břehy, šířky kolem padesáti metrů a že potřebuji prut, který prosekne candáta na maximální vzdálenost a ze kterého nespadne ani ten pod nohami😂…Takže délka 220 až 240cm, odhozová gramáž v rozmezí 5 až 40g, s pocitově rychlou akcí. Přiznám se, že prut delší jak 240cm jsem na vláčku nepotřeboval a ani dost dobře nechápu, jaký smysl může u lovu candáta mít délka 270 či 300cm. Snad nic, než delší náhozy mne nenapadá…Tady bych se možná zeptal těch kolegů, co upřednostňují tyto délky, zda mají zkušenost, že u nich je např. počet spadlých candátů menší než u kratších prutů.
A abych byl i trochu konkrétnější, tak závěrem uvedu i své nejpoužívanější pruty na lov candátů. Jsou to Sportex Graphenon 40g, 240cm, Gamakatsu Altemis 25g, 240cm, Gamakatsu Destrada 20g, 220cm a Daiwa R’Nessa 18g, 240cm. Vše v sestavě s vhodným navijákem a “tichou” pletenou šňůrou.
Čtenáři této diskuse také sledují
NBurza na přívlačové nástrahy33411
NFotky ryb pouze na přívlač107189
NKayakfishing a kajakorybaření20685
NPrívlačové prúty G.Loomis1240
NDaiwa Certate vs Shimano Twin Power552
NPrivlac s multiplikatorom31598
NVýroba jigových hlaviček a dalších vláčecích nástrah1608
NVláčenie z člnu27208
NVýroba woblerů31008
NPrut na ostrieze1739
Živě na MRK.cz
Kde to žije - dravci
13:13NDivoký potočák nebo granulák? 61
12:59NBurza na přívlačové nástrahy 33411
12:18NFotky ryb pouze na přívlač 107189
8:21NPoradna: Sumcařina 2574
ÚtNKayakfishing a kajakorybaření 20685
ÚtNKurz Teo Daška pro Otoše 305
ÚtNÚprava chodu woblerů. 11
PoNNepromokavá bunda na boat a brození 66
PoNRare woblery - Rapala 14053
NeNKlub přátel přívlače a občasné jaterní destrukce aneb... 159964
SoNÚhoří sezona 2012 10514
SoNÚlovky na přívlač z Moravy 2
SoNTrojháčky na dravce 60
SoNJaké bylo letošní zahájení? 65
. . . NLov na vyvěšenou - nové téma 4050
Co je nového - dravci + obecné
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
Oznámení - dravci
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.















