První výbava pro 11 letého začátečníka na "soukromáky"

Dobrý den. Chci synkovi doplnit vláčecí výbavu o něco sedavějšího. Rybářský lístek bude až na podzim, zatím tedy na soukromé revíry.
Cílem je umožnit, aby si zachytal, at mu ryby berou, klidně menší kousky (plotice, karas, kapřík do dvou kilo,...), at ho rybařina baví, vůbec nejde o velké ryby. Položenou viděl na soukromácích u podobně starých kluků, takže chceme něco "se splávkem" k doplnění vláčky.

Vůbec se v tom ale nevyznám, takže potřebuju nasměrovat. Jak je to s délkama, gramážema? U vláčky nemám problém, u plavané tápu.

Preferoval bych asi teleskop, je skladnější, levnější, pokud ho to bude bavit, klidně příští sezonu koupíme něco speciálnějšího. Případně mě napadá nějaký třídílný matchový prut. Biče a boloňky jsem vyhodnotil, že letos nejsou nic pro nás. Prostě naučit vázat montáže, vyzkoušet splávky, i já se alespoň naučím něco nového.

Délka 3,7 až 4,2, co je vhodnější? Naviják velikostně 3000 či vyšší? Ten bych možná použil letos i z vláčecího prutu. Hlavně teda tápu co do gramáže prutu.

NKachna - Profil | Čt 10.6.2021 20:54:41

sven >> Ten už jsem v hledáčku měl. Hledám právě nějaký univerzál "na vše". Na takové to chytání po staru. Zatím vítězí ve výběru korum allrounder, dále pak starší Strategy method, ... ale byl jsem zvědavej i nad výběrem jiných.

Nsven - Profil | Čt 10.6.2021 20:47:02

Kachna >>
Univerzální tyčka na plavačku i lehkou položenou, s trochou sebezapření by s tím šlo i příležitostně zavláčet :-) Navíc v celokorku a za hodně dobrou cenu.
https://www.rybarskepotreby-shop.cz/prut-cormoran-apm-40-power-float-360-cm/pBE0059#popis-produktu

Nkaprus - Profil | Čt 10.6.2021 19:41:11

Kachna >> třebas daiwa tornado z, daiwa procaster alround, spro alround, spro Kraft all..
Ale některé tyto už se neprodávají , ale jsou místo nich jiné. Bývá to třídíl 3-4 m s proporcemi vlacaku a korkovou rukojetí. Bývají na výběr délky a gramáže.
Podobné ale delší pruty než 3m bývají ještě označené jako barbel nebo float. Často sou ale dvojdílné.👍

NKachna - Profil | Čt 10.6.2021 13:38:40

kaprus >> Nějaký typ na níže zmíněný allround?
Předem děkuji za celý kolektiv 😉

Nkaprus - Profil | Čt 10.6.2021 13:24:35

kazujiba - >> my jsme teda začínaly s laminátem a pak s vláčkem. Laminát je proporčně vlastně vlacak.
Ja bych mtchku nekupoval, ale nechci nikoho podceňovat. Dobře si to pamatuju. Děti sekají zbrkle, furt veverky. Se4 metrovým ponorem stejně asi nenahodí. Je to papírové a křehké. Snáší to jenom tensi vlasce a ty se zas rady motají. A vůbec se to hůř ovládá. Znám staré chlapy co to hned polamou😀. Koupil bych 3m alround 3dil 30g, nebo teleskop a zkusil lov podnohama co děckám přináší mnohdy lepší úlovky než starším bobkařům.
Alround je takový hybrid vlacaku a kapraku. Jakože univerzál.

Nkazujiba - Profil | Čt 10.6.2021 12:03:17

Slavetin >> Asi jsem to špatně formuloval. Jednalo se o úvahu, že klidně vezmu něco obyčejného, levného, aby si to letos nazkoušel a pak se příští rok může zaměřit díky zvládnuté technice na lepší zboží.

NSlavetin - Profil | St 9.6.2021 22:24:36

kazujiba >> Mně připadají ty úvahy docela rozumné. A vůbec bych nepodceňoval to, že ten prut bude možno používat ještě třeba hodně dlouho. A za úplně moudrý považuji názor "Drvoštěpa" kousek níže. Jen s tou větší délkou bych doporučoval nechat si to syna osahat - na druhou stranu, on do ní stejně doroste. Moc ale nerozumím, proč by to mělo být náčiní jen pro letošek. I když bude mít povolenku až příští rok, může přece na ně chytat i pak, na svazových vodách to určitě nebude žádný problém a bude mu 11 či 12 let.

Ndrvoštěp - Profil | St 9.6.2021 21:43:45

kazujiba >> Jestli mohu. Rybě je jedno co je za klacek ve stojanu, potažmo ve vidličkách. Já razím heslo, nekupovat podle módy ale podle rozumu. Otep prutů v koutě je pro pavouky🤣

Nkazujiba - Profil | St 9.6.2021 21:10:53

Slavetin >> Je spíš drobnější, cca 145cm. Určitě se začne na břehu. Jak jsem psal dříve, je to pouze na letošek do cca září, října maximálně. RL bude dělat až v září a povolenku vezmeme až příští rok. Takže jen pár vycházek na soukromé revíry na naučení techniky.
Jak jsem byl původně proti tomu, skoro zvažuju, že vezmu nějaký levný teleskopický bič do 4m a zkusíme si pohrát s ním. Nebo koupím tu populární třímetrovou Volžanku, co tu je populární díky videu, která by se hodila minimálně mně do budoucna. Byť tyhle nákupy pro kluka ale vlastně do budoucna pro mě nemám rád.

NSlavetin - Profil | St 9.6.2021 18:37:02

kazujiba >> Závisí také na tom, jak je syn vysoký. Někteří kluci vyrostou až kolem 18 let. Na plavanou jsou samozřejmě určeny delší pruty, ale dovedu si představit prcka s prutem 4,2 m na břehu řeky, kde jsou stromy, kopřivy atd. a má jemnou sestavu. Bude pořád někde viset a mít to zamotané a bude otrávený. Každopádně pro dítě, zvláště pokud je to začátečník, doporučuji teleskop; zkušený rybář řekne, že to není nic proti děličce, to je pravda, ale je to pro dítě a to s plavanou začíná. Píšu podle zkušeností s několika svými vnoučaty. Souhlasím s kolegou "rybárskej tom", pokud by šlo o universální prut, i když na plavanou by mohl být delší. Ale pro 11 leté dítě bych nešel přes 3,6 m (byť je dost zkušených rybářů, kteří naučili své děti plavanou na dlouhých bičích) a gramáž bych viděl také kolem 40 g. A na okraj, jestli už nemá syn zkušenosti s prsačkami z dřívějška, tak bych začal s učením plavané ze břehu. Ještě jedna jednoduchá rada: ať si syn zkusí prut do ruky, jak to bude subjektivně cítit, nejlépe, kdyby mu ho půjčil na chvíli někdo u vody.

Nhraji - Profil | St 9.6.2021 16:22:28

kazujiba >> ano, to jsi pochopil správně. Na plavanou se obecně používají delší pruty, má to svoji logiku při chytání na větších hloubkách. Nahodit udici s pevným splávkem může být problém, a montáž s klouzaváým splávkem zase začátečník asi úplně nezvládne.

Ndrvoštěp - Profil | St 9.6.2021 13:11:49

kazujiba >> S 3m teleskopem hodíš na pohodu 50m. A využiješ ho jak na plavačku tak položenou. Pokud né teleskop, tak spinovej dvojdíl gramáž kolem 40g. A máš univerzál na 3 lovné techniky pro začátečníka.

Nkazujiba - Profil | St 9.6.2021 12:29:24

hraji >> na tu plavačku tu toho moc není, ale prošel jsem to a trochu si to srovnal v hlavě.
Zatím ještě docela plavu v těch délkách, chápu správně, že třeba trojmetrový teleskop bude fajn v prsačkách uprostřed řeky, případně při chytání těsně u břehu, zatímco něco přes 4,5m bude dobré při práci na břehu a chytání někde na střední vzdálenost?

Nrybarskej tom - Profil | Út 8.6.2021 20:31:38

https://www.mojerybarina.cz/teleskopicke/active-telecarp--2-7-m-40-80-g/
https://www.kralovstvi-rybaru.cz/navijak-mivardi-hercules-2000-f.html?pid=434
Tohle nejsou extra profi.Pro malé dítě je to velice vhodné a může s tím popř. chytat na položenou.

Nhraji - Profil | Út 8.6.2021 20:13:42

Tohle téma se tu probíralo již mnohokrát. Já bych zkusil pohledat v diskuzích
https://www.mrk.cz/search.php3?kde=otazky&kw=V%FDbava+za%E8%E1te%E8n%EDk