- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Vázání vs. sakování sumce
Jen slušně a bez urážek!
jaký způsob ponechání sumce je podle vás šetrnější? Neberte teď v ohled co je a co není povolené.
A) šetrné vyvázání76%
B) ekosak18%
C) klasický vezírek6%
Od 26.8.2014 hlasovalo 125 čtenářů.
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
11x v oblíbených a 7x v ignorovaných.
Nvydra Lucky - Profil | Út 26.8.2014 20:30:15
Bližší podmínky výkonu rybářského práva na revírech ČRS § 13 odstavec 9 zákona č. 99/2004 Sb. VIII. Uchovávání ulovených ryb ... a hele je to tu.
Mě by zajímalo jak by se asi cítil náš statečný lovec přivázaný ke stromku šagátem provlečeným skrz nos do úst. Zcela jistě šetrné. Nesmí se ale cukat. Ještě že sumci neloví lidi a nepotřebují je uchovat do druhého dne. Klika.:-)
Nnofish - Profil | Út 26.8.2014 20:27:09
Nchřenovák - Profil | Út 26.8.2014 20:23:14
Pokud osoba provádějící lov uchovává ulovené ryby živé, je povinna mít vlastní vezírek nebo takové zařízení, které umožňuje rybě alespoň minimální pohyb (haltýř, konstrukce potažená síťovinou apod.). Je zakázáno upevňovat ryby provlečením za skřele nebo jiným nešetrným způsobem, popřípadě nechat nezabité ryby uhynout. Ryba uložená ve vezírku nebo jiném zařízení na uchovávání živých ryb je považována za ponechanou. Zakazuje se používat společných zařízení k uchovávání ulovených živých ryb.
Pokud jsou ryby uchovávány ve vezírku nebo jiném zařízení k uchovávání ryb i po skončení lovu, je osoba provádějící lov povinna označit vezírek nebo jiné zařízení k uchovávání ryb štítkem se svým jménem a adresou.
Npeky29 - Profil | Út 26.8.2014 20:16:51
Když tak čtu tady: http://www.rybsvaz.cz/?page=rybarsky_rad&lang=cz&fromIDS= , tak nic takoviho nikde nevidim..... Vidim úplně odlišnej text....
Npeky29 - Profil | Út 26.8.2014 20:13:15
Na tvojí otázku ti odpovim taky otázkou. Když jedeš na hřbitov, tak proč ssebou vozíš celou peněženku, když ti k tomu stačí vyndat jen pár dokladů?
NMrKos - Profil | Út 26.8.2014 20:07:31
"XIV. Uchovávání ulovených ryb:
Pokud lovící uchovává ulovené ryby živé, je povinen mít vlastní vezírek s kruhy, aby síťovina nepřiléhala těsně k tělu ryb nebo takové zařízení, kde má ulovená ryba umožněn alespoň minimální pohyb (konstrukce potažená síťovinou, haltýř, apod.). Současně se povoluje sak z jednolícného polyesterového osnovního úpletu.
Pokud jsou ryby uchovávány ve vezírku nebo jiném zařízení pro uchovávání ryb i po skončení lovu, je osoba provádějící lov povina označit vezírek nebo jiné zařízení k uchovávání ryb štítkem se svým jménem, číslem povolenky a jejím výdejcem.
Je zakázáno upevňovat ryby provlečením za skřele nebo jiným nešetrným způsobem, případně nechat nezabité ryby udusit. Ryba uložená ve vezírku je považována za ponechanou.
Zakazuje se používat společných vezírků. Také není dovoleno darovat rybu přímo u vody.
Je zakázáno uchovávání živých lososovitých ryb a lipana."
Npeky29 - Profil | Út 26.8.2014 20:04:44
Za ten blábol se omlouvám. Špatně se to zkopírovalo. Oprava je zde: Metoda spočívá v uchopení sumce za čelist pomocí „kleští“, které mají gumou polstrované konce, takže rybu v mezích možností netlačí.
Nkakr - Profil | Út 26.8.2014 19:53:17
Trošku schýza ne??-
Zatim jsem žádnýho neuvazoval, ale je pravda, že pro případ mám připravený voditko s asi 7m kvalitním gumicukem, který se dokáže natáhnou relativně bez problémů na 17m
eště než mě tu někdo bude chtít ukamenovat, tak podotknu, že jsem ještě žádnou rybu neuvazoval a ani to neplánuju.
Tak k čemu máš připravené vodítko - na psa???
NBušák - Profil | Út 26.8.2014 19:51:12
Nrapalla - Profil | Út 26.8.2014 19:50:44
Ještě jeden dotaz - co znamená ve vyjádření „kle&a mp;s caron;tí“? To se jen něco blbě překopírovalo?
Jdu zjistit, co si představit pod FISCH-TERRIER-JM.
Npeky29 - Profil | Út 26.8.2014 19:49:34
No a jakej je tvuj názor na případný uchování?
Zatim jsem žádnýho neuvazoval, ale je pravda, že pro případ mám připravený voditko s asi 7m kvalitním gumicukem, který se dokáže natáhnou relativně bez problémů na 17m.
Podle mě při správnym uvázání se jedná relativně o "šetrnej" způsob KRÁTKODOBÉHO uchování.
Ty kleště si myslim, že nemuseji bejt taky špatný. Ale jak říkám... Nikdy jsem je v ruce nedržel.
Ale co jsem tak koukal, tak se chytne za čelist a kleště se zajistěji. Pokud bych ty kleště uvázal na několikametrový gumicuk, tak si myslím, že se jedná také o RELATIVNĚ šetrné KRÁTKODOBÉ uchování. Nehledě na to, že při použití tohoto systému bych se necítil provinile vůči RŘ....
Ještě než mě tu někdo bude chtít ukamenovat, tak podotknu, že jsem ještě žádnou rybu neuvazoval a ani to neplánuju.
Nrybomil - Profil | Út 26.8.2014 19:15:42
Že by se nám až líhnul takový nový Pondělíček ?
Ještě pár videjek onanování s obrsumáky z TV ZNOVA a budou u Tomiho prodávat uvazovací špagáty jako echt novinku, vyzkoušenou CZ borci alá Vágus a Hrdxxx v zahraničí.Na visačce bude to logo Tomiho, nebo že by ta potetovaná paní ?
Chjo, ten svět je vážně už hodně hluboko v konečníku.
Nnofish - Profil | Út 26.8.2014 19:13:34
N: vydrák - Profil | Út 26.8.2014 19:09:43
Nkakr - Profil | Út 26.8.2014 19:01:21
Než sem něco napíšeš otevři si takovou malou knížečku u vás nazývanou RŘ a přečti si ji.
Pak nebudeš psát na MRK bláboly...........
Nmascha - Profil | Út 26.8.2014 19:00:31
NFRANK71 - Profil | Út 26.8.2014 18:56:39
Npeky29 - Profil | Út 26.8.2014 18:45:26
Poslal mi posudek jeho kolegy. Viz níže:
V případě větších sumců moc jiných možností není – do vezírku se ty velké ryby prostě nevejdou a kdyby snad, tak budou do rána tak zmordované, že to nepřežijí. Zmiňovaná metoda uvazování přes vylovovací kleště FISCH-TERRIER-JM byla tuším vynalezena Čechem p. Jaroslavem Matouškem, úspěšně se testovala v zahraničí na Ebru a kleště jsou běžně v prodeji – prodává je třeba známý lovec sumců Pavel Tomi, který mj. přispíval do naší knihy Rybářství a rybolov. Metoda spočívá v uchopení sumce za čelist pomocí „kle&a mp;s caron;tí“, které mají gumou polstrované konce, takže rybu v mezích možností netlačí. Já bych rybu buď pustil hned, nebo zabil, ale kdo chytí velkého sumce v noci a chce se s ním fotit za bílého dne, moc možností opravdu nemá – a z možných metod přechovávání je to asi ta nejlepší – sumce příliš nepoškozuje.
Ing. Pavel Vrána, Ph.D.
Odborný referent pro životní prostředí, čistotu vod, ichtyologii.
Čtenáři této diskuse také sledují
NFotky ryb pouze na přívlač107181
NÚhoří sezona 201210514
NBurza na přívlačové nástrahy33409
NLodě a jejich úprava1035
NDyje 1,Morava 176
NJak na sumce ?128
NTuning přívlačového vybavení536
NVěříte na štiky?183
NPřívlač ze břehu na moři v Polsku.16
NKlub přátel přívlače a občasné jaterní destrukce aneb...159964
Kde to žije - dravci
13:13NDivoký potočák nebo granulák? 61
12:59NBurza na přívlačové nástrahy 33411
12:18NFotky ryb pouze na přívlač 107189
8:21NPoradna: Sumcařina 2574
ÚtNKayakfishing a kajakorybaření 20685
ÚtNKurz Teo Daška pro Otoše 305
ÚtNÚprava chodu woblerů. 11
PoNNepromokavá bunda na boat a brození 66
PoNRare woblery - Rapala 14053
NeNKlub přátel přívlače a občasné jaterní destrukce aneb... 159964
SoNÚhoří sezona 2012 10514
SoNÚlovky na přívlač z Moravy 2
SoNTrojháčky na dravce 60
SoNJaké bylo letošní zahájení? 65
. . . NLov na vyvěšenou - nové téma 4050
Co je nového - dravci + obecné
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
Oznámení - dravci
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Doporučujeme e-shop
www.chytil.cz
Firma Chytil byla založena v roce 2000 a od té doby vyrábí nejrůznější návnady a nástrahy pro lov nejen kaprovitých ryb....










