Výbava,montáž pri love kaprov v prekážkach na rieke

S akou výbavou (prút, navijak, silon, montáž s nadväzcom alebo bez) a akým spôsobom chytáte kapre v prekážkach na rieke?Autor diskuse: stano15 - Profil , 26.12.2012 plavaná - náčiní, doplňky

5x v oblíbených a 5x v ignorovaných.

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

Ngunč - Profil | Po 6.5.2013 14:37:34

85cm? lepsi dokaz -mne sa to moc nezda ze ma 85cm -to tazko...

NBobertik - Profil | Út 8.1.2013 8:59:45

jiri22 >> nádhera

Ndraveček - Profil | So 5.1.2013 15:00:08

jiri22 >> neskutečná lopata,máš fota ještě nějakých cejnisek?

Njiri22 - Profil | So 5.1.2013 14:10:16

draveček >> V posledních asi 5 letech chodím na Barboru v Oldřichově u Duchcova. Myslím, že kapráři tuto vodu dobře znají a ví, co v ní je? Můžu říci, že na Labi jsou ryby menší a cejni kolem 65-72cm nejsou vzácností. Jak jsem psal v relativně nedotčené lokalitě plné polomů a utopených stromů jsou ryby fakt nádherné a skutečně zdravé (bývalá čachta). Tento cejn měl 85cm a váha 7,05 Kg.

Ndraveček - Profil | Pá 4.1.2013 21:48:22

jiri22 >> Ahoj nemáš foto toho megacejna,co jsi o něm psal níže?Cejny chytám moc rád,ale o takové rybě už jsem dlouho neslyšel,díky:-)

Nstano15 - Profil | St 2.1.2013 16:21:33

poradte,aky prút by som si mal zaobstarať na chytanie kaprov na plavák blízko prekážok na rieke a súčasne na tzv,šúľačku?

Njiri22 - Profil | Ne 30.12.2012 15:34:15

Posílám Ti přesnější návod:

Lov kaprů v překážkách

I přes veškerou snahu a všechna udělátka se občas stane, že vám kapr projede několik vázek za sebou a bez kotvičky nemáte šanci uspět.
2.2.2006 Aleš V. ®, kaprařina, Kapr obecný, zn.: 1.36, přečteno: 9714x, reakcí: 121

Asi každý rybář může potvrdit, že podvodní překážky přitahují ryby jako magnet. Slouží jako přirozený úkryt a často i jako zásobárna přirozené potravy. V těchto místech se ryby zdržují pravidelně a po většinu dne je nic nenutí tato místa opouštět . Je tedy logické, že rybář toužící po úspěchu se bude snažit lovit v blízkosti překážek a často i přímo mezi nimi.

Největším pozitivem naší letošní sezóny bylo, že jsme dokázali většinu záběrů z takových míst proměnit v úspěšně zdolaného kapra. Pokusím se s vámi podělit o zkušenosti, které jsme v těchto podmínkách získali.
Jen okrajově se zmíním o lovu v překážkách na malou vzdálenost. Okrajově proto, že zde máme mnohem menší šanci ovlivnit úspěšnost zdolávání. V těchto případech většinou nemáme k dispozici loď a jsme nuceni nahazovat a zdolávat pouze ze břehu. Tento způsob lovu se většinou zvrtne v silový boj a jeho výsledek je výrazně ovlivněn tím, zda se nám povede rybu otočit dříve, než nám projede první překážkou.
Úspěšnost je ovlivněna naším vybavením, zkušenostmi a velikostí ryb. Samozřejmě že čím je ryba větší, tím obtížnější je vnutit jí naše pravidla hry. Je obecně známé, že když kapr cítí ve své blízkosti nějakou překážku, tak dokáže vyvinout značný odpor. V takových situacích je třeba sáhnout k silnějším háčkům a vlasci o průměru 0,35 - 0,50 mm. Ale i s tímto vybavením se můžeme dostat do situace, že se s námi velký kapr nebude vůbec bavit a na tu krátkou vzdálenost ho jednoduše neudržíme.
Osobně tento styl lovu bez lodě nepoužívám. Pokud nejsem schopen si ověřit, jestli se na konci zamotané montáže nenachází nakrátko uvázaná ryba, tak do takového lovu raději nejdu. Sám to řeším tím, že beru loď i na vody, kde se nesmí používat, a v případě takové pochybnosti si pro montáž prostě dojedu. Nemůže se tak stát, aby tam ryba pomalu umírala. Domnívám se, že taková situace není ani v rozporu s rybářským řádem.
Mým mnohem oblíbenějším a používanějším stylem je lov v překážkách na velkou vzdálenost. Základem všeho je chytání na odpadávající zátěž. V mém případě se jedná o oblázky, které jsou navlečené na gumičce. Po záběru se oblázek z gumičky vyvleče a kapr necítí žádný odpor zátěže. Gumičku uvazuji zcela napevno. Žádný trhací vlasec. Jde jen o vyzkoušení správné velikosti oblázku a šířky ustřihnuté gumičky. Funguje to na 100 %.

Často se stává, že neumisťujeme montáže těsně před překážky, ale pokládáme je i několik metrů mezi ně a to i ve vzdálenosti 300 a více metrů od břehu. V takových případech je zdolávání zapeklitým oříškem.
Existují dvě řešení tohoto problému. Nepřinesou vám absolutní úspěšnost, ale výrazně zvýší vaše šance na úspěch.
To první je spíše preventivní. Spočívá v navlečení polystyrénové kuličky na vlasec nad montáží (opravdu na vlasec, neb nepoužívám v těchto situacích pletenou šňůru jako šokovku ale vlasec 0,50 mm, který se mnohem méně zařezává do větví). V kuličce je zasunut kousek brčka a tím je zajištěna její průchodnost. Velikost polystyrénové kuličky je závislá především na hmotnosti závaží. Čím těžší závaží, tím větší průměr kuličky můžeme použít. V mém případě se jedná o průměry okolo 20 až 35 mm.
Kulička se pohybuje po délce šokového návazce a zarazí se až o uzlík mezi kmenovým vlascem a již zmiňovanou 0,50. Její pohybový rozsah lze zvětšit či zmenšit, stačí jen použít delší šokovku nebo na ni dát v libovolné délce nějakou zarážku.
Kulička nám pomůže ve dvou případech. Při daleké vyvážce ve vlnách se lehce stane, že nám vznikne oblouk na vlasci. Při šponování na tuto vzdálenost se jeho velká část pohybuje v blízkosti dna a velmi lehce se zachytí o nějaký keřík, větev, kámen… To, že potom nemáme přímý kontakt s montáží, je jedna nepříjemná věc. Následné případné zdolávání přes překážku je také velmi komplikující. Polystyrénová kulička nám nejdříve umožní dorovnat boční oblouk na vlasci a teprve poté se začne potápět pod hladinu.
Mám vyvezeno a čekám na záběr.
Když tento okamžik nastane, uchopím prut a snažím se získat s rybou kontakt a takzvaně si ji potěžkat. Pokud mám jen trochu pocit, že se jedná o větší kousek, tak okamžitě usedám na loď a snažím se dostat co nejrychleji k rybě. V žádném případě se do prutu nijak neopírám silou. Čím větší silou se do kapra budu opírat, tím víc se bude snažit projet překážkami a šance na úspěšné zdolání je mnohem menší. Pokud se s kaprem nepřetahujeme, tak kromě zaseklého háčku v tlamce necítí žádný další odpor. Zátěž odpadla a díky plovoucí kuličce nám vlasec směřuje k hladině a také tím se snižuje riziko dalšího zamotání. Těchto plováčků se dá použít i několik po celé délce vlasce, ale to už je závislé na konkrétních podmínkách a podrobné rozepsání těchto případů by bylo velmi obsáhlé.
Druhou, velmi jednoduchou pomůckou je malá kotvička. Nevěřili byste, kolik ryb mi tahle věcička zachránila. I přes veškerou snahu a všechna udělátka se občas stane, že vám kapr projede několik vázek za sebou a bez kotvičky nemáte šanci uspět. Někdy se povede kotvičkou uvolnit samotná vázka, ale když to nejde, tak nezbývá než najít vlasec za vázkou. V tom případě pak mám v ruce vlasec vedoucí od prutu k vázce a vlasec zachycený kotvičkou z prostoru za vázkou, který vede směrem k montáži. V této chvíli není jiná možnost, než silou zabrat a čekat, zda se vlasec z vázky uvolní, anebo přetrhne. Když se přetrhne, tak jej rychle navážu a zdolávám dál. Někdy jen k další vázce, někdy se dostanu do přímého kontaktu s rybou.
Pokud jsem v kontaktu s rybou a ta je zamotaná jen na krátkém vlasci, tak po něm kotvičku spustím dolů a snažím se rybu uvolnit z vázky. V krajním případě se svléknu a kapra uvolním osobně :-) To není jen teorie ale fakt, který jsem už jednou absolvoval se šťastným koncem v podobě 98cm šupináče. Není to ale nic příjemného a hodlám to opakovat pouze ve výjimečných případech.
Kdo se snaží chytat v takových podmínkách, tak musí počítat s velkou opotřebovaností vlasce a tím i jeho častou výměnou. Doporučuji koupit nějaké levnější provedení. Sám kupuji několikakilometrové balení, které vychází finančně velmi příznivě.
Kdybych nepoužíval již výše zmiňované pomůcky, tak moje úspěšnost zdolaných ryb klesne možná na třetinu. Nelze ovšem očekávat 100% úspěšnost zdolaných ryb, je to pouze návod, jak zvýšit její pravděpodobnost.
Souvisí s tím i kvalitní vyzkoušená montáž, ze které vám nebudou ryby lehce padat. Ono přeci jenom chvíli trvá, než se k té rybě na velkou vzdálenost dostanete a kapr má pak dost času zbavit se montáže.

Jsem přesvědčen, že dříve či později se dostanete do situací, kdy vám tyto postřehy mohou pomoci a pokud nepomohou přímo vám, tak možná zachrání život pomalu umírajícím rybám, které občas končí zamotané v podvodních překážkách bez šance na jakoukoli pomoc. A jistě mi dáte za pravdu, že takový osud si opravdu nezaslouží…

Njiri22 - Profil | Ne 30.12.2012 14:35:36

stano15 >> ale loví, loví. Nehledej podstatu od konce. Co mám za výbavu? Vždy to bude to bezcenné, co stále moc rybářů neřeší a to vlastní um a zkušenosti. Ber to tak, že ve vázkách budou vždy ty nejostražitější ryby a nebo utržené ryby, které tím, že se drží v úctyhodné vzdálenosti mohou dorůstat v klidu do takových rozměrů. Můžu ti říci, že se zde nachází i jiné velké ryby a ne jenom Kapři. Není zde žádná neobvyklost chytit až 40cm plotici a nebo já letos 86 cm cejna. Skutečně si uvědom, že nejde tady chytat na vlasec 35 a sumcovou montáž. Ty ryby nejsou slepé. Jinak k tvé otázce je to stejné jako na mrku napříč. Každý chytá jinak a vidím, že se moc lidí nechce podělit o zkušenosti, protože to znamená jediné-konec krásných a nedotčených míst a hlavně konec pěkných ryb. Jak jsem psal, jsem velice opatrný, abych náhodou neměl někoho v patách. Co kdyby to byl sprostý masař, který dá v hospodě echo a nebo ještě hůř ty ryby do té hospody prodá. Ale to je na jiné téma. Měj se hezky.

Nstano15 - Profil | Ne 30.12.2012 11:36:34

prečo teraz nikto v prekážkach neloví?
aké parametre by mal mať prút a aký silon?používate nadväzce aj s pletenky,alebo len zo silónu,či najlepšie vôbec nepoužívať nadväzce.

NNeBeroun alias Qwert - Profil | Ne 30.12.2012 8:30:16

v překážkách přece nikdo dávno neloví... :-)

Njiri22 - Profil | Ne 30.12.2012 7:23:19

stano15 >> ještě jsem chtěl, že je to vždy dostupná a účinná nástraha. Naposledy včera na Labi, když jsem zapomněl červíky a chytačka super. Na háček je napichuji za sval a mušli nadrtím.

Njiri22 - Profil | Ne 30.12.2012 7:18:37

stano15 >> sú to malé mušle 1-3cm, které jsou i na kamenech u břehů a drží se pevně ve shlucích. Rukou moc nejdou odtrhnout já používám vysouvací nůž a odřezávám je. Dnes je už najdeš snad na každé čistější vodě. Do ČR a SR byly uměle zavlečené buď potápěči a nebo je přenáší i Kachny (Kačice). Já je dávám dnes už do všeho i do krmítkové směsi a je to úžasný partikl.
Tak uvidíš sám. Měj se hezky.

NHora - Profil | So 29.12.2012 20:35:55

stano15 >> Jsou to malé škebličky které rostou na potopených větvích ve vodě ( viz foto ) větší ryby se jimi rády krmí,můžeš ale na nich přijít o rybu,přeřízneš na nich vlasec jako na břitvě.

Nstano15 - Profil | Pá 28.12.2012 18:22:24

a čo sú to tie slávky,po slovensky?a na aky prút chytáš?,nie je tá 18-ka-slabá?

Njiri22 - Profil | Pá 28.12.2012 8:21:15

Myslím, že i ti staří rybáři se naučili používat současné materiály a technologie. Nevím jestli jsem jeden z nich. Pokud se loví v překážkách (spíše u nich protože v překážce je každá větší ryba téměř ztracená). U nás jsou padené stromy ve vodě a v nich největší kapři, kteří se živí slávkami, které jsou na zatopených stromech. Nejdůležitější je naučit je vzdálit se z bezpečných míst a alespoň o 1-2m od překážek. To chce krmit oblíbenou potravou, které ryby věří. Proto sbírám Slávečky v kvantech, které drtím a přidávám buď do krmení, nebo pohazuji dál, ale hlavně na ně i chytám. Tihle staříci už na nic jiného nejdou-to je odzkoušené. Já používám kmen - čirý Crocodile 0.18 s nosností okolo 6kg, wagler 2+1g a háček 5 bez návazců. Dříve jsem používal i silnější fluokarbon, ale čím méně spojů, tím lépe. Teď mám zkušenost s přímou montáží a je to lepší. Po záběru má tendenci vjet do vázky. Kdysi jsem četl v rybářství, že po vjetí do vázky brnkal rybář na napnutý vlasec. Skutečně to funguje a většinou opět vyjede.Chce to s citem držet napnutý vlasec a pomalým plynulým tahem za stálého brnkání ho vyvedu zpět. Nefunguje to ale ve větvích, tam se většinou omotá více a můžeš do vody. Proto vybírám a krmím jen místa bez větví, pouze kmeny. Letos byl největší 85cm a byl venku tak rychle, že se nestačil rozkoukat. Tohle je ale o dlouhé dráze zkušeností a i neúspěchů. Každý rok se tam vracím, ale jen když chci zažít a vidět pořádnou rybu. Jinak chytám na plavačku spíš pro zábavu a také nechci, aby nějaký masař viděl to, co nosí každý rybář uvnitř a to Ti asi nikdy neřekne. Protože lidí, kteří chtějí chytat hrochy je stále více a nemůžeme je přece nechat všechny sníst. Měj se hezky a Petrův zdar.

Nsplavek - Profil | St 26.12.2012 18:35:22

stano15 - >> Já tohle taky řešil.To co napíši,asi nemá z klasickou plavanou až tolik společného.Mám na tohle prut tzv. žvejkačku,prostě gumový prut,co se ohne až k rukojeti,je to laminátový teleskop,jehož původ je někde na tržnici v Polsku(tchán ho chtěl vyhodit,tak jsem se ho ujal),naviják používám stařičký MK 110,vlasec 0.25(silnější jsem zatím nepoužil),splávek dle libosti ,návazec nepoužívám.Teď to hlavní brzda navijáku je dotažená na krev,prostě poblíž překážek nesmíš dát kaprovy šanci do nich zajet,proto i ten gumovej prut,v první moment odpruží hodně velký nápor.Zdolávám,tak že buď kapra rychle vytáhnu na volnou vodu a až tam povolím brzdu a zdolávám,nebo varianta č.2,po záseku nekompromisně táhnu rybu k sobě a do podběráku,než se rozkouká a uvědomí si co je,tak musí být v podběráku,zase výhoda gumového prutu.Je to takový humpolácký styl,ale funguje.Používám to jak na řece,tak i na stojáku,prostě tam kde jsou překážky a kapři.

Nstano15 - Profil | St 26.12.2012 15:34:11

ano,samozrejme do rubriky plávaná.ja takto skúšam chytať na plávanú s husím brkom na jeden prút a rád by som vedel aké silony ,háčiky prúty navijaky atď používajú starší,skusenejší rybári

NMartin M. - Profil | St 26.12.2012 14:43:01

stano15 - >> skutecne jsi chtel otazku zaradit do rubriku plavana? jen pro jistotu...