MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Feeder

Rád bych věděl v čem je lepší feeder než klasický prut.Chodím na ryby od roku 1980 a feeder jsem viděl poprvé v loni.

Autor diskuse: Hynek
Zařazeno do: feeder - náčiní, doplňky, 10.4.2004

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N zubáč Čt 22.4.2004 9:14:50
Hynek: Osobně chytám na feeder pátou sezónu a myslím si o něm, že není lepší než klasický prut je jen jiný, univerzálnější. Umožňuje ti chytat na položenou najemno, mužeš ho použít i na plavanou, dobrý je i s angličákem , při správné délce ho mužeš použít i na přívlač a stále máš pocit relativně jemného náčiní v ruce. Vlastní feedrový systém lovu je skutečně o něčem jiném než klasická položená, protože já s feedrem sekám takové záběry při kterých by se policajt jen nepatrně zaklepal a sounder ani nehlesnul. Pokud jsi ho viděl určitě tě zaujal štíhlý blank připomínající match prut, ale jeho pevnost odpovídá kaprovým udicím nejhrubšího kalibru, mne zaujala možnost chytat běžné ryby najemno a je celkem jedno jestli malé okounky nebo kapry +70 ...
N Noe Ne 18.4.2004 6:54:06
No jsem si myslel, že aspoň lidé co se prezentují na netu mají nebo časem pochopí, že je to tady o česti a rozumu, uf jsem asi stále v oblacích, radši slezu, než psadnu......
Prostě vzít článek je hnus, chápu když někde někdo na ten článek nahodí link a podepíše pod to odkud to pochází tak to je oki.....ale takhle, fuj.....Martin M. by pak mohl, pokud se mu bude chtít, napsat jaká byla reakce majitele stránky.....
N Reel - ® Pá 16.4.2004 14:47:24
Raďošek: Nebylo to proti Vám, myslím, že teď si to vyřídí Martin M. osobně.
N Raďošek - ® Pá 16.4.2004 14:23:53
Reel...Nevím co všechno má nebo nemá povolení a není to můj problém, ale články od Ouředníčků se mi líbily, tak proto. Odkud jsou tedy původně?
N Véna S. - ® Pá 16.4.2004 9:40:30
Také jsem na to včera koukal, že je tam Martinův článek, také tam byly články o feederu od Ouředníčků, jestlipak i oni dali soihlas k uveřejnění svých článků. Dnes jsou někeré stránky na té adrese nepřístupné.
N Martin M. - ® Čt 15.4.2004 19:30:26
Reel> svoleni jsem nedal, dekuji za upozorneni.
N Reel - ® Čt 15.4.2004 14:40:57
Martin M. : Co vy na to - http://sporthobby-pohary.cz/plavana14cz.htm ???
N Reel - ® Čt 15.4.2004 14:40:30
Radďošek: Myslíte, že Martin M. dal souhlas s přepisováním jeho článků na stránce, lteru zde uvádíte?
N Raďošek - ® Út 13.4.2004 16:22:18
a zajímavé počtení je zde
http://sporthobby-pohary.cz/fee_cl_1.htm
N Raďošek - ® Út 13.4.2004 16:20:04
Když jsem loni začal chytat na feeder, uvědomil jsem si, že feeder je moje podoba rybaření. V bobkařině jsem se vůbec nenacházel, ale s jemným vlascem, malými háčky a prutem rovně se břehem je to něco jiného.
A protože feeder na většině vodních plochách obyčejní rybáři spíše neznají, resp. jej u vody neviděli v akci, vzbuzujeme s takyrybařící přítelkyní obdiv a příjemný zájem okolí ;) ... nemluvě o větším množství chycených ryb
N Pepan Po 12.4.2004 19:56:33
Hynek > Byl jsem v neděli na jednom rybníku,. Klasika bobkaři bez šupiny. Já jsem zakrmil. Hodinu bez záběru ale potom začaly přicházet velmi jemné ale časté záběry na žížalku. Chytl jsem 6 Línů a jednu plotku. Já jsem měl nachytáno, ostatní ne a to jen díky feedru
N Hynek Ne 11.4.2004 14:15:00
Petře napiš mi tvoje tel.číslo a já ti zavolám. Rád bych z tebou pokecal o feederu. Vůbec o něm nic nevím. manharti@quick.cz
N mirmen - ® Ne 11.4.2004 10:29:46
Svaky: letos jsem začal na picker ( na feeder vloni). Na chladnější vodě ( ale v menším proudu) picker v jemnosti signalizace vede :-) Záběry jednoznačně důvěřivější a razantnější. Ale feeder medium má určitě širší uplatnění.
N Svaky - ® Ne 11.4.2004 10:15:42
Včera jsem byl s kámošem V_L_Kem a jeho bráchou na rybách. Koupil si špičku od feederu a dal ho na obyčejny prut, jen tak na skoušku jme chtěli vidět jak to funguje. A musím říct, že jme na to docela čuměli. Ryby braly dobře a některé braly dost opatrně, tak že já když jsem měl normalní pruty na těžko s policajtama,tak sem za celý den nevytáhl ani jednu, protože jsem je nesekl. Kámoš s feederovou špicí tahal jednu za druhou. Ta špice zachytí uplně každý záběr. Po tomto lovu jsem začal uvažovat, že si ho pořídím, fakt to stoji zato.
N Petr_S Ne 11.4.2004 8:58:46
Hynku - ještě dodatek - pokud máš problém zajít s někým k vodě, zkus investovat 500,- do kazety o feederu (Feeder - rychlík mezi technikami I) - více na www.vipa-sro.cz. Kazeta trvá cca 90 minut a pochopíš z ní celou techniku včetně postavení prutu, vidliček, krmítek, atd.
N Petr_S Ne 11.4.2004 8:45:04
Hynku, s feederovým prutem a správně zvolenou špičkou můžeš samozřejmě chytat i na plavačku popřípadě i na lehčí přívlač, ale původně je určen na velmi jemnou položenou, tedy na těžko. Jedině tak využiješ signalizace záběru jemnou špičkou - při plavačce přece koukáš na splávek a ne na špičku prutu!!! Doporučuji Ti projít si vše, co je na MRKu o feederu. Znovu opakuji - nejde ani tak o prut, ale o způsob lovu - prut je tomuto způsobu lovu jen maximálně přizpůsoben. Z této Tvojí otázky jsem pochopil, že zatím toho o feederu moc nevíš - doporučuji tedy než půjdeš kupovat prut, aby ses seznámil s tím, o co se jedná. Protože nejsi zaregistrován, nevím, odkud jseš. Ale stálo by opravdu za to se s někým domluvit a jít s ním k vodě, abys to viděl naživo.
N Hynek So 10.4.2004 21:36:05
Jak se chytá na feeder, na splávek nebo na těžko? Dá se z feederem vytáhnout padesátka kapr?
N Palo - ® So 10.4.2004 21:25:31
Nečekej od feedru, že udice nebo montáž udělá všechno za tebe. Při první větší rybě poznáš. Když ti tah začne přecházet z vlasce přez špičku do ruky a dál krásně mrazit v zádech - to je první krok být feedrař. Když tě to chytne, tak už se toho nezbavíš. Vyzkoušej to - stojí to za to.
N Noe So 10.4.2004 20:59:33
určitě light nebo medium, s pěknou parabolickou akcí :o)) neboj, ty pruty vydrží i extrémní zátěž :o))
N Pepan So 10.4.2004 20:27:33
Hynek> Teď mám dokoupenou špičku 3/5 oz a jsem s ní na stojáku velmi spokojený. Ono už ji lehce ohne hmotnost vlasce k vodě a patnácti centimetrová plotička ji ohne o devadesát takže měkčí už nee
N mirmen - ® So 10.4.2004 16:06:35
Medium s možností dokoupit i špičku třebas 0,5 až 3/4 oz. Projdi ARCHIV OTÁZEK- sekci feeder-náčiní, omrkni NÁDOBÍČKO - reference. Nejlíp by bylo, kdyby Tě vzal na ryby někdo z Tvého okolí, kdo už fídr má a trochu to umí. Mohl by sis udělat představu co a jak. Radši kvalitnější prut a průměrný naviják než naopak.Na většinu feederového chytání postačí třebas třicítka cívka, přední brzda. Omrkni taky reference na servisy, některé firmy dodají třebas za půl roku. Není od věci vzít v úvahu i vidličku, která je polohovatelná a umožňuje šetrné uložení prutu při lovu ( šetříš blank, můžeš lépe sekat ve směru osy kmene).V ČLÁNCÍCH je několik přínosných k přečtení, v DOWNLOADU i montáže. Vyplatí se začít s nejjednoduššími.
N Hynek So 10.4.2004 15:19:51
JAk mám postupovat při výběru feederu? rozhodl jsem se, že si ho koupim. Chodím převážně na rybníky.
N Pepan So 10.4.2004 14:02:40
hynek > Já toho moc nenachytám , ale když už tak jedině na feeder. K životu potřebuju dva pruty - feeder a přívlač. No a ono se dá vláčet i s feederem.
S nejtvrdší špičkou hytám na plavanou jako match nebo težší přívlač. S nejměkčí feeder a střední lehká přívlač.
Je to ideální na menší toky.
Jezdím každé léto na jednu podhorskou říčku (od kaprů přes pstruhy) a vyzkouším úplně všechno a dokáži se přizpůsobit každému místu.
Feederu se nic nevyrovná až na mušku (vyměnil jsem mušák za feeder)
Bohužel muškařit jsem musel přestat (moc velké finanční nároky, nedostal sjem se často k vodě ale určitě se k ní vrátím)

A hlavně :
Feeder je stejně uspěšný jako plavaná profíků (relativně) ale naučit se chytat na feeder je daleko jednodušší, netaháš k vodě tolik věcí a vůbec...
N Hynek So 10.4.2004 10:42:09
Něco na tom určitě je, protože včera jsem byl na rybách a na feedera měl soused jednoho kapra za druhym nějaký cejny a já na číhátka ani tˇuk. A to jsem chytal na spařenou housku jako on.
N Milan - ® So 10.4.2004 10:39:35
Hynku běž do toho a nebudeš litovat.Já tomu úplně propat.
N Petr_S So 10.4.2004 9:47:09
Hynek: Nevím, jestli jsi pochopil ten hlavní rozdíl - ten spočívá v tom, že záběr ti nesignalizuje žádné "čihátko" ale přímo špička prutu. Ty jsou u feederových prutů výměnné o různých tvrdostech a tím i různých citlivostech. Když dáš na stojáku jemnou laminátovou špičku, vidíš skutečně každé ochytnání nástrahy. Díky tomu, že tam není čihátko, je celá sestava vypnutá od špičky až po zátěž - špička se nechává trochu přihnutá, abys viděl i zpětné záběry. Když na stojáku skloníš špičku až k hladině, vůbec ti nevadí vítr, což jedalší podstatná výhoda. Je to fakt parádní chytání, úplně stačí jeden prut. Pokud přijdeš s feederem v určitých obdobích na stoják, kde jsou pouze bobkaři, můžeš být jediný, kdo chytne - bobkaři s třicítkama vlascema a policajtama zmítajícíma se ve větru budou jen nechápavě koukat... No - oni už koukají nechápavě, když si sedneš bokem k vodě... Takže mohu jen doporučit. Ten rozdíl, na který se ptáš, je tedy především v technice lovu, prut je pak této technice maximálně přizpůsobený. Pokud jsi někdy zkoušel chytat "na špičku" - třeba s nějakým měkčím laminátovým teleskopem, tak s feederovým prutem tuto techniku dovedeš k dokonalosti. Krabici s policajtama uložíš někam hodně hluboko, to mi věř.
N Přemek - ® So 10.4.2004 9:06:03
mirmen: tu nevyhodu s tim ze je vyrobne z uhliku a je potreba ho skladat a rozkladat bych nezminoval, protoze si myslim ze valna vetsina uz chyta na nejakou kaprovou delicku... teda alespon si to myslim co tady tak procitam prispevky :o))
N Hynek So 10.4.2004 7:24:25
Tedˇmám brouka v hlavě. Jinak dík za odpověďi.
N mirmen - ® So 10.4.2004 6:46:24
Chytám skoro 30 let. Prošly mi rukama desítky prutů, takže určité porovnání mám. Feederové pruty a styl chytání mi vyhovují ze stejných důvodů, které zmínil Noe. Nebaví mne hodiny čekat na záběr.U fídra se rybář pobaví obdobně, jako u plavačky. Chce to ochotu učit se, feederové chytání podle mne vede ( podobně jako např. boloňka) rybáře k většímu přemýšlení nad volbou a přípravou místa,krmení, sestavy udice.
Podstatný rozdíl oproti klasickým prutům je už v konstrukci prutu , která umožňuje citlivou signalizaci záběru, rozložení práce prutu při zdolávání ryby tak, že prut krásně reaguje na pokusy ryby o únik ( dalo by se říct, že zdolává sám, je to sice trochu přehnané, ale skutečně to chce vyzkoušet, půjčit si prut od kamaráda). Navíc se mohou v pohodě používat slabší sestavy ( vlasce 0,16-0,18 do 3 kg hmotnosti a návazce 0,10-0,14 o d 0,9 do 2 kg), takže i díky zjemnění sestavy přibývá záběrů oproti klasice.
S fídrem si na jeden prut zachytám většinou ( odhaduju tak 90%) lépe než při lovu na dva pruty "klasické".
Podíváš-li se do archivu otázek do rubriky FEEDER, zjistíš, že feederový prut lze použít i na jiné techniky lovu ( i když není na speciály). Lze ho využít na UL, twistry, marmyšky, lehkou plavanou.
Má samozřejmě i své "nevýhody".
Jako ostatní uhlíkové pruty je choulostivý na náraz. Blank prutu je třeba chránit před poškozením, převážet prut nejlépe rozložený a pečlivě zabalený, sestavovat pokaždé znova u vody.Není dobré do komory batohu dávat k prutu věci, které během transportu mohou prut poškodit. Nevýhodou je i vyšší pořizovací cena ( jenže kolik peněz kolikrát nacpeme do blbostí, že). A "nevýhodou" je, že je potřeba učit se :-)
N Noe So 10.4.2004 5:21:41
To se musí zkusit, jinak se to špatně popisuje.

No a pokud tedy, tak hlavně se (pokud se to už umí) u lovu feederem rybář nenudí a to je třeba pro mě u rybaření důležité.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | feeder | náčiní, doplňky ]

Co je nového - feeder + obecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPreston Inertia 420

Za 1.706
Série navijáku Inertia byla navržena pro rybáře, kteří do svojí výbavy nechtějí investovat tolik financí, ale přitom chtějí spolehlivý naviják. To vše při zachování vysoké kvality, na které si firma Preston Innovation zakládá. .

akce, rybareniSady hlásičů - ihned k odeslání!

Darujte Vašemu rybáři k Vánocům sadu hlásičů, zabalené v praktickém kufříku. Vyberte si sadu hlásiče + příposlech, 2+1 nebo 3+1.

Oznámení - feeder
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - feeder
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Gammarus -Žďár nad Sázavou Gammarus -Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou, Nádražní 464