MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Rousnice

(jak je nachytat, jak je uchovat)

Autor diskuse: Vase jmeno zde
Zařazeno do: všeobecné - nástrahy, návnady, 8.8.2000

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N Braun - ® Po 28.5.2007 9:47:22
Jedine s batekou....... projdes se a mas plnej kyblík!!! :-)
N mach Po 17.2.2003 14:03:07
Pavel_S: Jen musíš dát bacha, aby místo žížal nevylezli horníci a nedali ti do huby!! Samo, že výhoda je v tom, že je nachytáš kdy chceš a nemusíš čekat na déšť, případně nemusíš zalévat jak o život. A když ti to tak vyhovuje ....
N mach Po 17.2.2003 7:51:08
Určitě je lepší metoda Jiřího, protože potom i déle vydrží a pro lovce nehrozí úraz, nevýhoda, že se tak dá chytat jen v noci. Kdysi jsem je chytal na zahradě ( teď už jí nemám) a 3x denně jsem pořádně zalil záhony a večer šel zbírat, s taháním nebyl problém protože na záhonech je poměrně nakypřená zem, takže % přetrhnutých nebo poškozených žížal bylo minimální.
N Hrouzek - ® So 15.2.2003 18:47:06
V teplé noci nejlépe po dešti (mokrá zem, k ránu rosa s baterkou(potichu moc nedubat a jemnou baterku,protože spříliš silným světelným ozářením žížali se leknou) a skákat šipky a moc ty rousnice nezmačknout,protože jinak se natáhnou a chcípnou. PŘEJI PŘÍJEMNÝ LOV A HODNĚ ŠTĚSTÍ.PS-a nesplést si žížalu se slimoušem fuj :)
N Marek Pá 14.2.2003 15:54:41
Nebezpečí u chytání el. proudem je tzv. krokové napětí - může se stát, že když uděláš krok, tak je každá noha na jiném potenciálu a projde tebou el. proud. Když je v hlíně fáze, jak píše Pavel_S může tento jev nastat i dál než 1m od drátu. Záleží na vlhkosti půdy a taky na vodivosti obuvi. Nebezpečné může být i menší napětí než 220V - např. mokrá půda nemá téměř žadný odpor, takže i malé napětí může zabít .
NIKOMU NEDOPORUČUJI !!! Je známo spousta smrtelných úrazů.
N Pavel_S - ® Pá 18.8.2000 9:07:19
Vráťa> Jenže ta elektrika má výhodu v tom, když nemáš ani jednu rousnici a zrovna není "žížalí ráno", tak je tutově nachytáš. A můžeš i v pravé poledne.
N Vráťa Čt 17.8.2000 14:34:05
... proboha, to ale jsem nechtěl nikomu radit, aby se zabil elektrikou při pytlačení!!!!! :-((((
N Vráťa Čt 17.8.2000 14:31:17
martin M,Pavel S> chytám žížaly potmě jako JIří Sopoušek - jemu dík za podnětné rady ohledně uchování. A během hodiny jich mám určitě 200. Takže nevím, proč riskovat úraz elektrikou. JInak je ale fakt, že naše mlynářka takhle chytala ryby , třicet let, nikoho nezabila a štiky chytala běžně přes metr :-)))
N Pavel_S - ® St 16.8.2000 10:02:09
Martin M.> Však jsem na konci napsal, že "Jen se musí dát pozor, aby někdo nechodil kolem v momentě zapnuté elekriky". A navíc mám vyzkoušený na sobě, že můžu sbírat do 1 m kolem drátu i při zapnutý el. a nic se neděje.


N Martin M. - ® Út 15.8.2000 13:13:22
Pavel_S> tak to je pekne vo drzku a nikomu to nedoporucuji. Probehne ti kolem toho decko a jdes do krmiminalu.
N Pavel_S Út 15.8.2000 10:52:56
Já lovím rousnice pomocí elektrickéo proudu. Na zahradu si vytáhnu prodlužovačku a do země zarazím ocelový drát do hloubky alespoň 20 cm. Drát zapíchnu do konce prodlužovačky na fázi a to celé připojím do elektriky asi na 5 minut. Potom přívod el. energie vypnu a du sezbírat vylezlé žížaly. Má to výhodu v tom, ža nemusím chodit někde po tmě a všechny žížaly jsou 100% v pořádku. Bez žádného přetrhnutí a jsou živé. Jen se musí dát pozor, aby někdo nechodil kolem v momentě zapnuté elekriky.
N Jiří Sopoušek - ® Út 8.8.2000 9:02:15
Nachytat si rousnice do zásoby je podle mne jednodušší nežli se snažit například o jejich chov. Dělám to takto:
- večer cca 1 hod po setmění, kterému předcházelo tzv. "žížalí ráno" (tj. když při cestě ráno do práce vídím žížaly na chodníku), vezmu kýbl nebo dva a částečně "vybitou" baterku a jdu na vytypované místo ke sběru. Vhodne je to místo, kde jsou ve dne vidět kopečky hlíny vyměšované na povrch rousnicemi a kde je hlína obnažená (osobně chodím za severní okraj jedné stodoly pod staré ořešáky, jejich rozpadlé lístí mají rousnice obzvlášť rády) . Obvykle mám za konkurenty i několik ježků. Sbírání rousnic chce trochu cviku: musí se chodit potichu. Rousnice jsou citlivé i na intenzivnější světlo a okamžitě se schovají. Proto používám takřka vybitou baterku, nebo hledám při okraji světelného kužele. Každá rousnice je vždy zadním koncem v zemi a druhým koncem s ústním otvorem hledá potravu. Je třeba pohledem zjistit , kde vychazí ze země v tomto místě ji uchytit jako tužku, za tahu podržet a v okamžiku, kdy se snaží o další posuvný pohyb vytáhnout Takto se dá nabírat do zásoby libovolné množství žížal.
- Rousnice uschovávám tak, že do několika umělohmotných kyblíků od 15-ti litrového primalexu dám na dno přirozeně vlhký mech (může tam být i trocha trávy a zetlelé listí). Na podestýlku vysypu cca 1-2litry rousnic. Otevřené kyblíky dávám do šachty s vodoměrem hluboké cca 1,5m před barákem, toto místo rousnicím nejlepe co do vlhkosti, temna a "nezámrznosti" vyhovuje. Podobné podmínky byvají i např. ve vlhkém vinném sklepě.
Asi po týdnu je vhodné provest první "technickou udržbu" rousnic. Spočívá v odstranění mrtvých žížal, které obvykle hynou v důsledku poškození při příliš násilném vytahování ze země při sběru, v odstranění výměšků žížal (je to perfektní do směsí na vnadění) a vložení nové podestýlky. Udržovací práce se dělá jednoduše tak, že obsah kyblíku se žížalami překlopím do čístě vymytého sucheho kyblíku s novou podestýlkou. Čiperné žížaly přelezou cca za pár hodin před světlem na dno nového kyblíku a vrch se starým obsahem se odstraní. Tuto údržbu potom dělám následně tak jednou za 2-4 týdny (obvykle když si beru rousnice na ryby).
Vhodná frekvence udržby závisí na rychlosti metabolizmu rousnic (tj. zejména na teplotě a na podestýlce). Nesmí dojít k " pře zablácení" žížal jejich výměšky a také pokud je častý kontakt mezi žížalami (např. na dně kyblíku) rousnice se dusí a při úhynu plísní infikují jedna od druhé.
Rousnice takto udržované vydrží mi v létě spolehlivě vydrží cca 1max 2 měsíce v lětě i 3 měsíce (je to asi tou teplotou). Jelikož je u nás "žížalí ráno" nejmémě stejně často nemám (pokud ryby neflákám) s rousnicemi problémy.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | nástrahy, návnady ]

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniGunki Gigan 6,5cm F Peacock

Za 257
Plovoucí série zavalitějších woblerů patřící do skupiny Crank woblerů. Woblery Gigan mají silný a agresivní pohyb. Jsou osazeny mimořádně ostrými háčky.


akce, rybareniNavijáky s volnoběžnou brzdou 1+1 ZDARMA!

Navijáky značky Giants Fishing ve speciální akci 1+1 ZDARMA! Akce platí do vyprdání zásob. Ihned k odběru!