NRici - Profil | Po 23.10.2006 23:33:24
Dneska, když jsem se vracel ze Zlína do Prahy, tak jsem se stavil na ho´dku na Sázavě zavláčet.
Tahal jsem twistra velice pomalu s krátkými pocuky a fungovalo to nad očekávání dobře. 3okouni 25+ a několik nedobraných záběrů. Na to, že jsem se chtěl spíš jen protáhnout po dlouhý jízdě, tak super.
V pátek zase na Berounce fungovalo rychlé potažení k hladině a pád ke dnu.
Je to zkrátka pokaždý jinak.
Njarda | Po 23.10.2006 16:42:13
Včera jsem se vrátil z polska ,byl jsem na Nyském jezeru,moc pěkná voda,pěkné chytání,candáti sice kolem padesáti,ale zato hejna.Poláci chytají jen na gumu nebo na plotice,hlavy 5-8g,gumy kolem 7 cm,
šňůry v barvě písku,technika různá,jinak pro koho je to poblíž doporučuju.
Nboyscout - Profil | Po 23.10.2006 16:08:54
harpunar>ale to jim to do nějakých 6-8m muselo klesat celou věčnost....já podle toho co četl myslel, že dávají těžké hlavy a vida, všechno je jinak :-)
Nharpunar - Profil | Po 23.10.2006 14:21:03
boyscout-v pátek jsem měl volno,tak až dneska-dávali Mustad hlavy 3-5gr,gumy kolem 7 cm a na šňůru.
Nštěpán - Profil | Ne 22.10.2006 20:02:42
R3F13X: že jsem tak smělý,kde v Praze chytáš ty candáty?
NEruveo - Profil | Ne 22.10.2006 18:55:45
Relaxy za 6 kaček jsou u mě vůbec nejoblibenější. A s 5 gramovou hlavičkou je to paráda. Letos mam na bílýho twistra většinu štik. A to ta největší měla 96 cm a cca. 9 kilo. Vyzkoušel jsem taky power baity od Berkley ale nelíbí se mi pohyb ocásku...eR
NKuba Šefc - Profil | Ne 22.10.2006 18:26:11
Zdarec.JA taky preferuju Relax.Letos se učím vláčet štiky a candáty.Už mám jednoho 47!! a pár štiček taky přišlo,ale podzim teprve přichází takže uvidíme....Tedka asi pojedu na Rozkoš, takže jsem fakt zvědvej jak to tam pude!!A jak vám jdou dravci??Zatim Zdar
Ndetreux - Profil | So 21.10.2006 10:39:07
japčák: jednuz komančgumu mám doma, dostal jsem ji od kámoše na památku....... Má ale asi 12 cm, a vypadá fakt dost brutálně. Myslim ze dnes by ji nidko do vody nehodil ani kdyby to mela bejt jeho poslední nástraha v krabičce....
NJapčák - Profil | Pá 20.10.2006 22:51:28
Stormy dobrý ale relax je u mě jednička...
Jinak gumy se prodávaly asi 5 let i za bolševika, mimochodem z dosti agresivního matrošu nejenže rozleptaly plastové krabičky ale i v origoš balení byl většinou naleptaný a někdy zcela rozpadlý papír s popiskou nástrahy, velikost nebyla jen 5 cm a 4 nebo 5 barev ale daleko víc....
Nejsem zastáncem chvějivky (na špičku kolku nečumím, klepnutí musím cítit v ruce) ale i v té době byly Wonderody.......
NSkalpi - Profil | Pá 20.10.2006 22:10:26
jkmisiu : Stormy dobrý,jen délka hodu je trošku problém,ale jsou fleky kde těch 50 metrů stačí.
Njkmisiu - Profil | Pá 20.10.2006 22:04:31
no me se zatim dost osvedcila tato znacka ale po pravde jsem jich moc nezkusil no uvidime co bude dal a co STORMY jakej na ne mate nazor???????
Nkarelc - Profil | Pá 20.10.2006 21:39:04
jkmisiu: relax je dobrá značka. Mám rád jejich kopýtka a banja...
Njkmisiu - Profil | Pá 20.10.2006 21:36:58
no ale v dnesni dobe uz je trh gumama zasobenej az az takze jake znacky preferujete a jak vybrat tu spravnou gumu Co by mela mit za vlastnosti Jasne ze ted neresim barvu ale jak by se treba v ruce dalo poznet ze muze dobre chodit a je kvalitni a ne nejakej sunt Co treba Relax??????
NTopoľčanec - Profil | Pá 20.10.2006 18:02:20
Chalani už v 86 roku sa dali kúpiť gumové rybky bežne u vás v Prahe v ryb predajni boli len v 2 farbách a v 2 veľkostiach dnes by do takých nikto ani nekopol. Dnes som v obchode videl ripre Mikado super material niečo podobne ako Blue Fox ale išla z nich dole farba,už keď som ich chytil do ruky takže asi nič moc
Nobrisek - Profil | Pá 20.10.2006 17:31:51
jo kluci to ja měl tetku v německu a těch věcí od kormoránu...:-)
Nvicx4u | Pá 20.10.2006 15:50:43
igor, tucnak> za komunistov sa tu dali kupit twistre. vyrabali sa niekde v cechach a mali asi 4cm v styroch farbach, balene v papierovych blistroch. a este sa robila jedna krasne sfarbena rybka a'la kopyto nazov mala podla nejakej priehrady v cechach (jordan?), krasne realisticka, ocelovo modry chrbatik, oranzovy chvost. tri velkosti okolo 8, 12 a asi 18cm. dobre sa na to chytali stuky.
NŘízek - Profil | Pá 20.10.2006 11:30:47
I u nas se gumy dali sehnat pred 89, tusim, ze nekdy v 87-88 tata prines z vyrocni schuze par jakoby twistru, lehce pruhlednejch s glitrama, nejak doma delanejch, chodily krasne, ale nic sem na ne nechyt, neb sem s nima vubec, ale vubec chytat neumel a ni sem na ne nemel dobrej prut, mozna jednoho jeste nekde doma mam:-)
Ntucnak11 - Profil | Pá 20.10.2006 10:36:45
Igor.Za komuny v polsce na černym trhu mohl si koupit take dělo coš gumy.Koupil jsem je v obhodě rybařskim maitel byl ve spojenyh stateh a dovezl je bo byl natšeny s lovu na gumy okounu a jak viš vyhodni blok byl 100 roku za opicami co se jedna rybařskeho vybaveni a dobře si to pamatuj bo jsem byl prvni rok členem a jel jsem do polski nakupyvat rotački plandavki u nas byl lepši vyběr a levnějši.
Ntucnak11 - Profil | Pá 20.10.2006 10:27:46
Lov přyvlač je věda furt musi člověk vyskoušavat ružne finty jeden den jdou na vedeni klasika jak vobler a na druhy den jsi spaleny a musiš vymyslet spusob aby nalakat dravčika,trhani nehat na dne ležet paru vtežin a potom trhnout učit,učit a učit se to je naše vlačkarske heslo.Chytam tak 35 let na vlačku a ještě se učim je to věda a každym rokem je jnak.
NIgor - Profil | Pá 20.10.2006 10:19:25
tucnak11: V roce 1986 snad o gumách ve východním bloku nikdo ani neslyšel. Poprvé se objevily až po revoluci. Já sám jsem si prvních pár dovezl z veletrhu ve Vídni.
Nhraji - Profil | Pá 20.10.2006 7:56:00
Lov přívlačí má to kouzlo v tom, že jednou funguje klidné tažení twistra, jindy na stejnémm ístě je účinné poškubávání a potřetí jen vertikální přívlač. Prostě je třeba zkoušet a zkoušet. Není žádný jednoduchý návod. Osobně zkouším různé způsoby vedení nástrahy a teprve když nefunguje žádný způsob. měním nástrahu za jinou.
Njkmisiu - Profil | Čt 19.10.2006 21:13:18
no to se nam to pekne rozjizdi no docela by me zajimalo taky jak to ti polaci kutili i ta gramaz hlavicek a velikost twistru
Nosprey - Profil | Čt 19.10.2006 14:59:41
R3F13X: Taky mám toho Odeona. Používám ho na našich říčkách na podzim na okouny a štiky. Jen na gumy. U nás je to dost probrané a ryby mi s chvějivkou líp dobírají a líp odhaduju čas pro zásek.
Možná je to zvykem, ale mám teď i Team Drafona do 14 g a v tomhle specifickém případě lovu nakrátko mi ten Odeon sedí líp.
Prut klasické konstrukce je daleko univerzálnější než chvějivka a dá se s ním chytat v širším spektru situací.
Jïnak je přístup k vláčce hodně věcí osobních zvyklostí - tam kde chvějivkář udržuje lehký kontakt přes špičku, může klasik povolit a nechat rybě čas pro dobrání, někdo se na chvějivou špičku dívá, já třeba ne...
Ideální je srovnat to u vody. Odpověď dají jedině ryby.
Nboyscout - Profil | Čt 19.10.2006 13:59:45
harpunar>jak těžké hlavičky a velké gumy ti poláci při tom podtrhávání kličkou používali? A měli vlasce nebo pletené šňůry?
NR3F13X - Profil | Čt 19.10.2006 13:33:49
PV:Ok,tak ale na tyhle vzdalenosti chytam....tak kolem brehu:)(to uz by mohlo byt ne?)
NPV - Profil | Čt 19.10.2006 13:29:55
R3F13X : nezlob se, ale 10 metrů není u břehu.
NPJ - Profil | Čt 19.10.2006 12:49:04
Flip: Odeon je 45g kláda s feeder špičkou, tím by šlo házet i krmítko, ale je fakt, že dost lidí si na to zvyklo.
Ntomm - Profil | Čt 19.10.2006 12:46:48
R3F13X >Vláďa S. a Flip to asi myslí tak, že chytáš ryby u břehu, protože tam ty záběry na krátkou vzdálenost cítíš. Ty klepance z dálky prostě těžko zaregistruješ. Pod velkým candátem si každý představuje něco jiného
NR3F13X - Profil | Čt 19.10.2006 12:40:01
Vlada-Ale ja nechatam jen male...ja mam sic ene obra ale nej tuhle sezonu mam candose 75,73,68 a jsou chyceni na tak do 10m od brehu...
NVláďa S. - Profil | Čt 19.10.2006 12:26:21
R3F13X> Zkus si odpovědět, proč je většina těch candátů malých a kousek od břehu a možná pochopíš, co se ti snaží Flip naznačit ...
NR3F13X - Profil | Čt 19.10.2006 11:59:33
Hmm a o tom to je,to je rozdil v tom nasem nazoru...ja na vetsi nastrahy bych si vzal taky jiny naradi,ale ja mam letos nachytano abych nekecal tak 40-50candatu,vse kolem miry na vltave v Praze,kde je jini nechytaji a vse je vypaceno na male twistry do 5cm s hlavickami do 5g.Teda uplna vetsina tech candosu je na 3g hlavicku a 3cm twistra...A jeste jedna poznamka...vsichni chyceni kousek od brehu.
NFlip - Profil | Čt 19.10.2006 11:54:31
R3F13X-ortodoxní zastánce chvějivky mám rád,když to s ní umíš tak proč ne,ale mydlit candoše na 10 gramovou hlavu a desítku kopyto,nebo TW ti mi až tak do hlavy s tím Odeonem 1-9g moc neleze.Večer zpravidla chytám na větší nástrahy.
NR3F13X - Profil | Čt 19.10.2006 11:50:19
PS:Za ty roky s nim uz to mam v ruce...Takze poznam i kdyz vedu twistry po dne a i nerovnosti na dne:)
NR3F13X - Profil | Čt 19.10.2006 11:49:21
Filip...mam Jaxona odeona a reknu ti ze i candati zaber vecer poznam...takze bez lampy a ztrat prutu.
Jasne radsi bych Skeletora nebo dragona tak 2-12g,ale nemam sponzora,takze musim chytat s tim co mam.
NFlip - Profil | Čt 19.10.2006 11:45:11
R3F13X-a večer,nebo v noci sebou bereš pouliční lampu,nebo čekáš,až ti candoš vyrve prut z ruky?
Ta gumová špička slouží večer jako tlumič a candátí miniklepy absolutně nemůžeš identifikovat.
NR3F13X - Profil | Čt 19.10.2006 11:38:25
Hele nechci nic tvrdit ale twistry jsou o improvizaci a je to o tom,ze si s nim hrajes tak dlouho az ti po tom ta ryba vlitne...v tom je jejich vyhoda..takze vedeni i jednoho twistru muzes 5x zmenit a nic se nedeje.Nic jako univerzalni vedeni neni...
Jinak pouzivam na twistry vlacak s chvejivou spici a je to lepsi nez tvrdej klacek na rotacky:)A normalne pouzivam vlasce a jeste k tomu slaby a ryb je...
PS:Je to o rybarich a en o nastrahach:D
NVláďa S. - Profil | Čt 19.10.2006 7:25:54
Eruveo> Je to o tom, na co si kdo zvykne. Já teď třeba gumy dost chytám s tvrdými pruty a šňůrou, takže špičku vůbec neřeším, záběr cítím jako silnou ránu a mohu reagovat mnohem rychleji díky nulovému zpoždění celé soustavy ... tedy až na občasné zpoždění tý věci za navijákem :)
Njkmisiu - Profil | St 18.10.2006 21:34:18
no ja to zkousim zatim jen s vlascem a pristi sezonu zkusim fireline ten je podle me dost slusny no ale stejne me to zatim s tou gumou porad moc nejde ale jak uz jsem napsal chce to jen cas a trpelivost Pres vikend to pujdu zase zkouset Na terlicke to ted docela jde tak neni mozne abych nejakeho toho okouna nebo stiku nedostal :o)
NEruveo - Profil | St 18.10.2006 20:25:21
Vláďa S. : Já jsem zase zastánce klasickýho vlasce, jelikož si citlivost vynahrazuju měkkou špičkou. Zkoušel jsem firelinku, ale po par hodech jsem ji radši zase odložil.
Dneska se mi povedlo chytit na malyho twistříka od relaxu dokonce i cejna.
NVláďa S. - Profil | St 18.10.2006 13:06:32
Já na gumy používám z 99% šňůru, kvůli lepší detekci záběru.
Njkmisiu - Profil | St 18.10.2006 12:44:44
no to je najednou veci Moc dekuju za rady Vsak to chce jen trpelivost a ono to prijde samo Moc rad bych treba s nekym zkusenym na ty ryby sel jenze zadnej kamarad nevlaci a nikoho kdo by to poradne umel a sel semnou asi neznam No zeptam se nekoho v obchode doufam ze bude z havu Bez auta je to docela tezke se nekdy dostat k vode a na kolo uz je kapku zima No nic budu zkouset a prijdu nato Jen to chce se hned nevzdavat A co pouzit snura nebo vlasec???????
Nharpunar - Profil | St 18.10.2006 11:38:49
Já mohu jen poděkovat Tucnakovi 11 za to jak mne naučil pracovat se smáčkama.A vlastně celkově s gumama.On to opravdu umí,hlavně se smáčky.Jen na okraj,byli jsme v létě na Skaličce,vzal si na otestování mého Dragona,napíchnul smáčka a když během deseti minut tahal asi patnáctého duháka tak přišel majitel Radek Svačina,páč nevěřil že to tak může jít.Jinak se mi docela nedávno líbila účinná technologie vedení twistru,(a vlastně každé gumy)kterou nám na Hartě ukázali poláci s Dragonu.Ten držel prut vertikálně k hladině a jen nadzvedával gumu rychlým otáčením kličky a bylo to velice účinné.Myslím že lepší než zvedání prutu a pak dotočit do napnutého stavu šňůru,nebo vlasec.Ten kontakt byl pořád 100%!! Já jsem to začal praktikovat a výsledky jsou o poznání lepší.
NBulk - Profil | St 18.10.2006 10:30:50
tucnak: Aha, tak to pak jo, v tom případě je to dobré :-)
NMichal | St 18.10.2006 10:21:10
tucnak: to neřeš, umíš česky mnohem líp než třeba já polsky :-)
Ntucnak11 - Profil | St 18.10.2006 10:20:17
Bulk jsem polak tak asi pohopiš spravnost mojeho pravopisu bo kamaradi s mrku mě uš znaj.Tak musiš trohu se soustředit jak čteš tak tobě se podaži pohopit moj polski-česki gulaš.
NBulk - Profil | St 18.10.2006 10:04:52
tucnak11: Zajímavé, ale moc jsem z toho nepochopil:-)
Ntucnak11 - Profil | St 18.10.2006 9:54:36
Panove chytat na gumy opravdu musite se soustředit,neni to tak jednoduhe .Kopyta mužete vest jak voblera s přestavkami jen bandio uš jnny spusob tryhem a pomalym spouštit na dno a zase opakovat plati to aji na gumy klasyckě smaček to je věda tam musite napodobovat umirajcy rybku miluji na ně chytat jen podminka musi byt na tvistry ryhly prut ponevač si nezachytaš tak jak bys si předpokladal.Na gumy chytam ot 1986 měl jsem s nimi problemy na pstruhove vodě vuli napodobeniny jen jakoš jsem jm to překecal a byl pokoj,pstruhy se o ně mlatili bo neznali tou nastrahu,a tak pokračuji do dnes mojom nastrahom čislo 1 je guma a pokut chceš se naučit tak opravdu musiš chytat s pokročilym, samemu se tieško se uči to mě potkalo bo za komuny nikdo nechytal a ja musel se domyslet sam jak je vest.
Ntomm - Profil | St 18.10.2006 9:36:33
Vláďa S. >Já dokonce ten nálitek odstraňuju kleštěma celej, takže s praskáním mám snad nadobro pokoj.
NVláďa S. - Profil | St 18.10.2006 9:32:36
vlačkař> Ten olověný hrot, co je tam aby guma nesklouzla, zamačkávám a nemám problémy s praskáním gum při nasazování a sundavání - ničím je jen ve vázkách nebo o ryby. Zamačkávám i protihrot, takže ani ten je neničí...
Ntomm - Profil | St 18.10.2006 9:18:50
vlačkař>žádná léta praxe nepotřebuješ, vážně stačí jít s někým, kdo to trochu ovládá.
Nvlačkař | St 18.10.2006 9:11:48
Mě to taky s gumou moc nejde :-( Nejprve nevím jakou barvu použít. Když se konečně rozhodnu, tak mi pri nasazování na hlavičku praskne. :-( Asi používám malou gumičku. A tak nevím jak jí mám u toho vodit. Když dám špičku dolů, reju dno a škube to. JAk píše Vláda S., je to tězké a chce to léta praxe a mrak zkušeností.
NVláďa S. - Profil | St 18.10.2006 8:43:24
jkmisiu> Nic si z toho nedělej, guma je těžká. Navíc na každý druh ryby se vede trochu jinak, takže ani univerzální návod neexistuje. Nejlíp vyraž s někým kdo to má ošahané, aby ti řekl, na kterou rybu co platí a ukázal čeho si máš při vedení všímat, jak sladit sestavu prut, velikost gumy, hlavička, hloubka, proud, ...
Ntomm - Profil | St 18.10.2006 8:35:56
jkmisiu > Všichni začátečníci mívají z gumami problém v tom, že špatně zvolí hmotnost hlavičky v závislosti na hloubce a proudu. To znamená, že je buď těžká, takže "ořeš" dno (to je nejčastější), nebo je moc lehká a gumu taháš ve sloupci. Podle mě se nedá dát úplně přesný návod podle čeho se řídit, zkrátka musíš mít nástrahu tak těžkou, aby jsi ji mohl pomalu vést u dna, ale neoral ho, myslím, že občasné ťuknutí o něj rozhodně není na škodu - aspoň víš, že to děláš dobře, rozhodně to není žádná věda, osobně už dnes vybírám hlavičky víceméně automaticky.
Další věc je jaké používáš gumy, myslím, že i nekvalitní nástrahy, které nepracují při pomalém tažení můžou být příčinou neúspěchu.
Njkmisiu - Profil | Út 17.10.2006 22:24:10
no stop and go jsem uz zkousel ale zatim moc uspechu nebylo par okounu a nejaka ta mala sticka Ted budu zkouset okouny na marmysku Moc dik za radu
Njepice - Profil | Út 17.10.2006 21:05:30
no tech zpusobu vedeni je vic. nejcasteji se pouziva stop & go- tedy ze spickou prutu k sobe pricuknes twister a nechas ho chvili lezet
osobne pouzivam pomale navijeni twisteru a zaroven jeho pocukavani