MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

„Neviditelné“ kapří pasti

31.5.2018 - Honza Kořenek - Nikl Team

Dnešní trh je doslova nasycen materiály a doplňky k návazcům. Největší důraz je kladen na oklamání smyslů kapra tak, aby ho jeho zvědavost donutila sebrat nastražené boilies na „neviditelném“ návazci. Všichni bohužel víme, že neviditelnost neexistuje. Přesto nám vhodně zvolená montáž a materiál návazce může pomoci námi nalíčenou past zamaskovat, a zvýšit tak šanci na úlovek.


Připravené montážové systémy - Gizmo Speed leader

Naší společnou cílovou rybou je kapr, jehož schopnost učit se a vnímat okolní změny prostředí, bychom rozhodně neměli podceňovat. Je to zvláštní a velmi zvědavé zvíře, což dokazuje např. v oblíbenosti barevných nástrah, jako jsou různé variace barev Pop Up boilies. Při průzkumu svého prostředí využívá kromě očí také postranní čáry. Tento významný orgán zachycuje a přenáší pohybové podněty, kterými mohou být např. plovoucí předmět stejně tak jako velmi hlasitý rybář na břehu. Rovněž nesmíme opomenout prostý zvířecí instinkt, který je spojen se strachem z neznámých, ale také známých věcí. Právě proto bychom se měli soustředit na kapří zvědavost a touhu prozkoumat naše místo s nastraženým boilies. Hlavní důraz bychom měli klást především na atraktivní krmení a dokonalou prezentaci naší montáže. Jde nám přece o snížení rizika vyplašení a pocitu nebezpečí pro kapry na krmném místě.


Fluorocarbon pro návazce i jako šokový návazec

Vždy vycházím z aktuální situace u vody

Při navazování svých koncových montáží vycházím z aktuální situace u vody. Velkou roli hraje samozřejmě také roční období a čistota vody. Návazce se snažím sestavit tak, aby kapři mou past neodhalili, nebo ji vnímali jako část podvodního světa. Všechny použité materiály by měly být tak nenápadné, jak jen je to možné. Revíry, na kterých lovím, mají převážně štěrkové, nebo pískové dno. A voda v takových jezerech je po většinu sezóny čistější a viditelnost vyšší. Věřím, že právě za takových podmínek hraje použití fluorocabonu k výrobě koncových montáží a návazců velkou roli.


Velmi účinný návazec Blow-back rig

Fluorocarbon a jeho použití

Převážnou část sezóny si vystačím se dvěma, maximálně třemi druhy návazců a montáží. Jako hlavní materiál pro výrobu a sestavení montáží jsem začal volit již jen zmiňovaný fluorocabon. Ať už jako šokový návazec (Clearwater Shockleader), nebo hotové montážové systémy - nástavce, Clearwater Speed leader a Safety Helicopter Rig. Hlavními přednostmi použitého fluorocarbonu je pro kapry jeho ztížená viditelnost, rychlá potápivost a nulová tvarová paměť. Dále pak snadné sestavení a rychlá výměna jednotlivých částí.


Kapr, který neodhalil neviditelnou kapří past z fluorocarbonu

Helikoptéra

Na prvním místě v průběhu rybářské sezóny je pro mě helikoptérová montáž pro nahazování do větších vzdáleností. Z původních „helikoptér“ od firem Korda a Fox jsem přešel na montáž Safety Helicopter Rig od Carp´r´Us, která je sestavena právě z fluorocarbonu. Proti klasickým helikoptérovým montážím výše uvedených firem má menší hmotnost a tím i menší odpor vzduchu při nahazování. Další výhodou je menší spotřeba jednotlivých dílů - korálků, fixačních převleků a také samotných montáží (poškození olověného jádra). Rovněž při případném utržení montáže s rybou, je tato schopna se olova velmi snadno zbavit.

In-line montáž

Na jaře a na podzim však chytám většinou na velmi krátké vzdálenosti, mnohdy jen několika metrů od břehu, a právě v tento okamžik přichází na řadu má druhá nejoblíbenější montáž a sice in-line montáž za použití fluorocabonových návazcových materiálů, nebo již hotových montážových systémů. Zejména pak v kombinaci s vhodně zvolenými olovy, tato téměř splyne se štěrkovým a pískovým dnem. Osobně jsem si velmi oblíbil nástavec Clearwater Gizmo Speed leader. Tento vodič nahrazuje olověnku, pletenou šňůru, nebo hadičku proti zamotání. Je vhodný pro použití v extrémně čistých lokalitách a těžkých podmínkách. Délka celého nástavce je 92cm a k dostání je v nosnosti 30 a 50lb. Vodič je na jedné straně osazen Gizmo obratlíkem pro snadnou výměnu koncového návazce, na druhé zataveným očkem pro spojení s kmenovým vlascem. Vzhledem k tuhosti materiálu jej snadno použijete provlečením přes kterékoliv in-line olovo.


Pohled na montáž na štěrkovém dně - dokonalé maskování

Při použití in-line montáže může dojít ke snadnějšímu zamotání návazce než je tomu u jiných sestav. Zamotání omezíme zkrácením návazce (případně použitím fluorocarbonu, či ztužené návazcové šňůrky) a také samozřejmě převlekem proti zamotání, který navlečeme na návazec a po připnutí do obratlíku, jej přes něj přetáhneme.

Sestavení in-line montáže - snadný a rychlý postup:

Použitý materiál:
- Gizmo Speed leader 50lb od CARP´R´US
- olovo Horizon EXC 110g
- převlek proti zamotání Anti tangle sleeves od CARP´R´US
- návazcový fluorocarbon Clearwater 25/15lb od CARP´R´US
- háčky (Centurion 2000 ATS, Continetal Snag Hook ATS) fy CARP´R´US
- vlasová rovnátka (Mouthsnagger shorty) fy CARP´R´US


1. Vše potřebné pro výrobu mých návazců


2. Vodič Gizmo Speed leader provlečeme olovem3. Obratlík zatlačíme do olova


4. Připravíme si oblíbený návazec5. Smyčku na konci návazce nasadíme na obratlík


6. Přes smyčku a obratlík převlečeme převlek proti zamotáníHotová in-line montáž

Možná si řeknete, zda je nutné vymýšlení složitých montáží, vždyť kapr je a bude vždy jen rybou. Přesto se zkuste v době, kdy kapři nebudou zrovna hýřit aktivitou, zamyslet nad vámi použitou koncovou sestavou. Třeba právě použitím „nastražené pasti“ v podobě pro kapry hůře rozpoznatelného fluorocarbonu, docílíte úlovku vysněného kapra. Přeji vám hodně štěstí!


Kapr, který neodhalil neviditelnou kapří past z fluorocarbonu

Honza Kořenek - Nikl Team

Autor: Honza Kořenek - Nikl Team

Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniRidgeMonkey novinky 2019

Za 149
Na skladě kompletní nabídka firmy RidgeMonkey včetně novinek jako kbelíky, Gorilla boxy, Choppa kráječ, čelovky VRH300, VRH150, bižuterie a mnoho dalšího, co není hned, je nejpozději do druhého dne u nás

akce, rybareniBivak Nash Globetrotter 2man

Za 7.890
BAZAROVÁ CENA NA NOVÝ BIVAK sleva přes 5000Kč-Skvěle řešený rychle postavitelný, prostorný bivak, ideální pro dva do extrémních situací, skvělé větrání, nízká akční cena - kvalita Nash - platí jen do vyprodání

Oznámení - kaprařina
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - kaprařina
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
SUMCI.COM SUMCI.COM

Pojeďte s námi na Ebro na sumce!