Pozor na výměnu propan-butanové lahve! Můžete o ni snadno přijít

Kategorie: Všeobecné

Praha, 13. srpna 2020 – Postavili jste si na chalupě letní kuchyni, půjčili si karavan a zjišťujete, že směnit tlakovou lahev na propan-butan není jen tak? Není divu! Někteří dodavatelé plynu odmítají zákazníky obsloužit nebo jejich plynové lahve vydávají za vlastní. Poslední rozhodnutí Energetického regulačního úřadu však může těmto nekalým praktikám učinit přítrž.

Každý asi zná propan-butanové lahve, které sloužily už v časech našich prarodičů. Dnes je jejich uplatnění ještě širší. České domácnosti si je oblíbily nejenom při vaření a grilování, ale také při vytápění, svícení nebo kutilství. Jejich spotřeba stoupá i v těchto dnech, kdy většina Čechů tráví kvůli obavám z koronaviru letní dovolenou v tuzemsku. Současně se však objevují stížnosti na některé prodejce plynu, kteří zákazníkům směňují prázdné obaly pouze vlastní značky. Pokud spotřebitel přijde do provozovny se svojí lahví nebo lahví konkurence, má smůlu. Někteří dodavatelé pak sice zákazníkům vydají naplněnou lahev, již je ale neinformují o tom, že ji mohou dále směnit pouze na vybraných prodejních místech. V horším případě pak začnou rozesílat předžalobní výzvy a pod pohrůžkou žaloby prohlašují plynové lahve zákazníků za vlastní.

Tuto praxi, která v Česku trvala přes tři desítky let a připravovala domácnosti o jejich řádně zaplacené bomby, odmítl před nedávnem Energetický regulační úřad (ERÚ), jenž posuzoval spor dvou významných plynařských firem – společnosti KRALOPUL z České asociace LPG (CALPG), která sdružuje největší distributory LPG na českém trhu, a společnosti OPTIMA GAZ z Českého svazu plníren PB lahví a čerpacích stanic LPG (ČSPPB), který má ve své členské základně spíše menší tuzemské firmy a živnostníky.

„Nepřehlednost a zmatečnost na trhu s propan-butanovými lahvemi v ČR nemá v Evropě obdoby. Bylo na čase, aby prodejci plynu dostali ze strany státu jasný signál, že vlastnické právo spotřebitelů k jejich legálně zakoupeným plynovým lahvím nemůže být v praxi ignorováno,‟ uvedl výkonný ředitel vítězné společnosti OPTIMA GAZ Martin Houlík s odkazem na přelomové rozhodnutí ERÚ, který ve svém odůvodnění poukázal i na alarmující mezerovitost zákonných pravidel pro obchodování s propan-butanovými lahvemi a jejich plnění plynem.

Problémem jsou také historické nesrovnalosti v evidenci obalových materiálů, které často znemožňují určit vlastníka konkrétní lahve. Zákazník tak odchází z plnírny s nepořízenou. Energetický zákon totiž zakazuje plnit plynové lahve bez souhlasu jejího vlastníka. Spotřebitelské právo však současně plnírně ukládá povinnost zákazníka obsloužit. To vedlo v minulosti k řadě soudních sporů.

„Stávající znění energetického zákona dostatečně nezohledňuje povinnosti vyplývající z jiných právních odvětví, zejména ochrany spotřebitele a ochrany hospodářské soutěže, a dlouhodobě tak vzbuzuje pochybnosti o jeho souladu s ústavním pořádkem. Ostatně i komentářová literatura jej označuje za legislativní zmetek, který se dostal do textu zákona nedopatřením,‟ konstatuje advokátka ČSPPB Zuzana Rennerová, která společnost OPTIMA GAZ před ERÚ úspěšně zastupovala. Na problematičnost energetického zákona upozornil před časem také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Náš svaz věnuje již mnoho let enormní úsilí tomu, aby se podařilo narovnat značně zdeformovaný trh s LPG v České republice, jehož nedokonalosti pociťují na své peněžence hlavně čeští spotřebitelé. Ve výsledku vede ale také k zániku činnosti drobných živnostníků a miniplníren, což je v dnešní době obzvlášť nešťastné,‟ prohlásil předseda ČSSPB a uznávaný revizní technik a bezpečnostní poradce Daniel Štraub.

Pokud si spotřebitel chce být jistý, že o svoji propan-butanovou lahev nepřijde, měl by si podle Štrauba nechat výměnu obalu od dodavatele plynu písemně potvrdit. Případné stížnosti na nekalé praktiky některých prodejců plynu je pak možné hlásit Energetickému regulačnímu úřadu nebo České obchodní inspekci.

Více podrobností:
http://pravniprostor.cz/clanky/ostatni-pravo/obchod-s-tlakovymi-lahvemi-jejich-plneni-plynem-de-lege-lata

fotojakes, 2.9.2020

Diskuse k bleskovce

Npacka - Profil | Po 7.9.2020 14:06:50

je to 3-4 dny co popisoval kolega na www.plavidla.cz jak utika nove naplnena lahev.tak prište vahu a lahev s jarovou vodou sebou at na rybach nebaštite studenou stravu

NBacha San - Profil | Ne 6.9.2020 16:25:09

Musím zde, jako dlouholetý držitel certifikátu na hromadnou přestavbu motorových vozidel na plynový pohon, kárně poznamenat, že tady řešíte pěkně výbušné téma. Ono těch průserů je asi málo:-DDD
Ale jinak, povyměňoval jsem spoustu flašek, ale nikde jsem, až na acetylen, neměl problém. To ale neznamená, že někteří distributoři plynů nejsou šmejdi. Viz zrovna ten acetylen, kde platíte víc za pronájem flašky než za její obsah.

NPvl - Profil | So 5.9.2020 15:06:26

drvoštěp >> Jo byla, jako novinka :o§)

Ndrvoštěp - Profil | So 5.9.2020 13:56:03

Pvl >> Nebyla v tý době jenom fiksírka na lak ?

Nsven - Profil | So 5.9.2020 13:44:59

Pvl >> :-))

NPvl - Profil | So 5.9.2020 13:43:17

sven >> Zdr. nojóó ty máš na mysli zase dobu když byl Šemík ještě hříbě :o§)

Nsven - Profil | So 5.9.2020 13:39:17

Pvl >> tsss srabařina... Staří plynaři zkoušeli netěsnost plynového potrubí, zásadně zapálenou sirkou... a staří autogénisti si připalovali cigáro fouknutím kyslíku do mastného hadru :-))
Ahoj při sobotě :-)

NPvl - Profil | So 5.9.2020 13:38:58

drvoštěp >> Ty jseš už moc "ve předu" za mne byl jen sprej jen lak na vlasy :o§)

Ndrvoštěp - Profil | So 5.9.2020 13:35:05

Pvl >> Ano a nebo spec.sprejem. Ale na tu 2kg stačí lžička vody. Já si hned při nákupu dotáhnu to madlo a doma vyměním za nové s nevymačkaným těsněním. Sichr je sichr.

NPvl - Profil | So 5.9.2020 13:24:22

drvoštěp >> Těsnost u autogenu se měla zkoušet mýdlovou vodou .Ta by asi byla lepší . Teda alespoń se domnívám .jen jsem si podovolil :o§)

Nnofish - Profil | So 5.9.2020 13:23:09

Calex >> Ahoj. Já tohle zjišťoval, kvůli bombě ke grilu a do dílny. Ony se totiž dělají třeba tyhle.
https://procamping.cz/shop/produkt/kompozitni-lahev​-safefill-10-kg?
Co jsem pochopil, tak to plnit jde, ale úplně legální to není. Někde to naplní, někde ne.

NCalex - Profil | So 5.9.2020 12:54:41

F!D3L >> Zdarec, tak jsem to zkusil na LPG🤪🤪Že prej je to protizákonný, nesměj plnit.....Bylo by to hezký si nechat naplnit svoje funglofky....Někde na vsi to asi jde.....

Ndrvoštěp - Profil | So 5.9.2020 9:32:26

F!D3L >> Vody😀

Ndrvoštěp - Profil | So 5.9.2020 9:16:20

F!D3L >> Nalej trochu vofy na kuličku a uvidíš jestli propouští.

NF!D3L - Profil | So 5.9.2020 8:48:16

nofish >> S tou dvoukilovkou jsem si zažil malé peklo , koupil jsem ji ve vydejně a po týdnu prazdná , tak se to opakovalo ještě třikrát v podobmém scénáři. Nakonec jsme v prázdných vybrali tu nejpěknější a ta se mnou jezdí už 8 let a jen ji plním. Jak to dopadne s tlakovýma zkouškama ještě uvidíme , neznám vnitřní tlak u PB láhve , ale zas tak moc to nebude. Podle mě to dopadne jak u ostatních plynů, velké flašky budou vlastnit firmy a malé soukromníci. U autogenu taky všichni instalatéři vyměnili velké flašky za malé a jede se dál. Mám doma 50-ti barovou flašku CO2 a je moje u 200 barové bych musel platit nájem i když jen stojí v garáži a z práce vím , že ty nájmy jsou docela raketa.

Ndrvoštěp - Profil | Pá 4.9.2020 23:32:25

Calex >> https://www.idnes.cz/bydleni/energie/plynove-lahve.​A130321_144409_stavba_web Jestli to ještě platí netuším. Ale vím že mi jedna směna dvě lahve nevzala a druhá směna bez problémů. A pak jsem vyfasoval lahev po GO a přes kuličku mi unikal plyn. Soused po týdnu se divil že má zablombovanou lahev taky prázdnou. Pak si ji dej do auta☠

Nsven - Profil | Pá 4.9.2020 22:56:50

Calex >> ??? netuším :-)