Lesy ČR napouští opravený rybník na Nymbursku

Lesy ČR napouští opravený rybník na Nymbursku

Kategorie: Všeobecné

Rybník Dolní Židovka na Nymbursku ve Středočeském kraji opravily Lesy ČR. Do stavby investovaly bezmála 1,9 milionů korun. Podnik tak dokončil další projekt v rámci programu #VRACÍME VODU LESU.

Po odtěžení sedimentu a úpravě dna zdrže i břehů rybníka nahradil původní výpustné zařízení prefabrikovaný kbel s dvojitou stěnou. Z hráze ke kbelu zajišťuje přístup nová manipulační lávka se zábradlím. Výpustné zařízení zakončuje čelo z lomového kamene a vývařiště. „Z původní hráze jsme strhli humusovou vrstvu a hráz se doplnila, zhutnila a upravila do třímetrové šířky koruny,“ řekl Václav Bašta, krajský ředitel Lesů ČR v Brandýse nad Labem. Hráz zakončuje bezpečnostní přelivný práh ze zdiva z lomového kamene, který případně převede velkou vodu. „Ještě před vypuštěním půlhektarového rybníka jsme přenesli k nejbližší vodní hladině zvláště chráněné druhy obratlovců – skokana skřehotavého a krutihlava obecného. Ti se teď do opraveného vodního díla vrací,“ dodal Bašta.

Nyní se rybník v oboře Jabkenice založené v polovině 18. století významným rodem Fürstenbergů znovu napouští. Nejvyšší hladiny by měl dosáhnout příští jaro.

Zdroj: https://lesycr.cz/tiskova-zprava/lesy-cr-napousti-o​praveny-rybnik-na-nymbursku/

MAXXSKATER, 10.9.2019

Diskuse k bleskovce

Nkeltt - Profil | Čt 12.9.2019 8:40:48

Takováto akce se dá udělat za třetinu nákladů. Lesy ČR potažmo stát zřejmě vnímá slovo hospodaření jinak, než prostý, dělný lid.

Ncertbert - Profil | St 11.9.2019 23:17:33

půl hektaru louže a takový prachy to je něco ☹️

Nretrívr - Profil | St 11.9.2019 20:54:07

Lesům ČR nevěřím ani dobrý den, se musím podívat, jestli nesvítí lampa.