Woblery Bonito

Zařazení: Vláčecí nástrahy, Bonito
Určeno pro: přívlač

Na trhu je spousta nástrah pro přívlač a najdeme zde všechno od skutečně top výrobků až po věci, které se dají použít jen s přivřením očí a v případě, že si je ještě sami trošku upravíte, když to jde. Woblery patří k těm nejdražším a člověk tak nějak očekává, že když investuje nemalé peníze, bude jeho nástraha stoprocentní. Bohužel tomu tak vždycky není.


Spolehnout se obvykle dá na nástrahy vyšších cenových relací od renomovaných značek. Jenže mnoho rybářů nechce, nebo ani nemůže investovat do jedné nástrahy, o kterou může kdykoli přijít, stokoruny. Hledají něco levnějšího a to nebývá vždy snadné. Obvykle se postupuje systémem pokus - omyl. Jsou rybáři, kteří se pokouší vyrábět si woblery sami. Ti šikovní, nespokojení s tím co trh nabízí, to dotáhli až do dokonalosti. Jsou soběstační a dovedou zásobovat i své přátelé.

Asi tak nějak začínal s výrobou woblerů i pan Jacek Wargocki z Polska. Profesionální výrobu začal v roce 2002 a v současné době vyrábí desítky tisíc nástrah ročně. Samozřejmě se nemůže rovnat světovým gigantům, ovšem ne vždy je to jen o množství. Je to o kvalitě a hlavně nápadech. Na každém z jeho výrobků je zřejmé že vychází z dílny zkušeného rybáře, který ví proč ten či onen model vytvořil. Každý z nich je jedinečný svým chodem a jako šitý na míru konkrétním podmínkám.


Nástrahy pana Wavrockého se vyznačují poměrně agresivním chodem, ale velmi dobře drží „stopu“, nepřevrací se, netáhnou do strany a to ani v silnějších proudech. Mají originální úhlový tvar lopatky, který se nejen příznivě podepisuje na chodu nástrah, ale díky této lopatce woblery méně často váznou. Lopatky jsou vyrobeny z kvalitního polykarbonátu a jsou odolné proti lomu.

Tělíčka nástrah vyrábí z polyuretanové pěny, takže jsou odolná nejen při nárazech, ale odolávají dobře i zubům dravců. Při nehodě zůstávají kompaktní a nesají vodu. Také kostřičky jsou pevné stejně jako kroužky na trojháčky. Osazeny jsou trojháčky VMC. Pro povrchovou úpravu jsou použity kvalitní realistické fólie.

V současné době vyrábí 24 typů nástrah v několika barvách a ve verzi potápivé i plovoucí, což pokrývá lov od nejmenších dravců, jako jsou okouni až po lov sumců. Najdeme zde malé „hmyzí“ woblery i velké nástrahy pro troling.

Vyzkoušel jsem několik modelů a zde jsou mé poznatky:


Kleň 2.5 cm
Velmi agresivní malá nástraha, která se při tažení chvěje a silně vytáčí boky. Dá se vodit hodně pomalu a velmi dobře pracuje při tažení po proudu dolů. Při zdvižené špičce prutu se dá pomalu táhnout při hladině a je mimořádně účinná na tlouště, kteří na ni prudce útočí. Velmi dobře na ni reagují i okouni a pstruzi. Plovoucí varianta nemá velký vztlak a potápí ji pomalu i větší karabinka. Při tažení se velmi dobře zanořuje. Dokáže se bez problémů zanořit i hlouběji než 1m. Záleží jen na rychlosti vedení. Ideální nástraha na malé vody a lov v pobřežních zónách.


Jaž 2.8 cm
Tato nástraha má oproti modelu Kleň zavalitější tělíčko s mírně vypouklým bříškem. Velmi dobře létá a při tažení tolik nevytáčí boky. Velmi rychle se zanořuje a potápivá verze poměrně rychle klesá ke dnu. Dá se s úspěchem použít i v hlubších vodách (samozřejmě vzhledem ke své velikosti). Klesá až do hloubky 1.5m, což není na tak drobnou nástrahu málo. Nástraha je vhodná na tlouště, okouny a pstruhy. Ani v silnějším proudu neutíká do stran.


Kleň 3.5 cm
Model Kleň 3.5 má kulatější profil a poměrně velkou lopatku. Vyznačuje se rychlým kmitavým chodem a plovoucí model se velmi rychle zanořuje do hloubky 1.5 m. Proto jsem jej s úspěchy používal nejen k lovu tloušťů, ale také parem.

Je to bezvadná nástraha při lovu kolmo přes proud a proti proudu. Pokud chcete držet nástrahu dál ode dna ve sloupci, musíte držet nahoře špičku prutu. Jinak jde nástraha hluboko. Na tuto nástrahu poměrně často útočí štiky, a proto doporučuji použít tenké lanko. Při lovu parem se mi osvědčila hlavně tmavá barva a velmi pomalé vedení. Při lovu tloušťů se technika, kdy nahodíte nástrahu k protějšímu břehu a na napnutém vlasci ji necháte splouvat šikmo přes proud. Tloušti nástrahu atakují velmi agresivně.


Okoň 4 cm
Tento wobler má spíše oválný než kulatější profil a i přes to, že má větší lopatku, se příliš nenaklání hlavou dolů, jak to některé modely s většími lopatkami dělají. Velmi dobře a rychle reaguje na změnu ve vedení či rychlost tažení. Ve vodě si s ním můžete doslova pohrávat a on poslušně reaguje klesáním a stoupáním podle toho jak to právě potřebujete, což svědčí o dokonalé vyváženosti. Zanořit se může velmi rychle až do hloubky téměř dvou metrů. Samovolně klesá pomalu. Má dost agresivní chod a pracuje dobře po proudu, proti proudu i kolmo přes proud. Plovoucí varianta jde naproti tomu mělce a potápí se do hloubky něco málo přes půl metru. Je proto vhodná pro mělká loviště.


Krapik 3.5 cm
Krapik je celkem nezvyklý model připomínající malého cejnka. Má oválný průřez a jeho tělíčko je poměrně vysoké, což může budit obavy o jeho stabilitu. Není důvod. Malá lopatka drží wobler v dokonalé pozici. Při tažení se nástraha plavně kymácí a ukazuje široké boky jako skutečná rybka. Je to takový miniaturní slider s lopatkou. Dá se volně táhnout, a pokud hledáte vhodnou nástrahu pro tvitching, tak tady je! Nepotápí se hluboko, jen něco přes půl metru. Potápivá verze klesá pomalu dolů a přitom se chvěje. Když taháte tuhle nástrahu pomalu a pak ji necháte klesat, velmi se o ni zajímají okouni. Tloušťům velmi imponuje nástraha tažená pod hladinou.


Ukleja 7cm
Typickou nástrahou na boleny je Ukleja 7. Štíhlý wobler ve tvaru oukleje je neodolatelný pro boleny a štiky. Chod nástrahy je spíše vláčný než třepavý a hezky ukazuje boky. Lopatka wobleru je v tomto případě okrouhlá. Potápí se do 1.5 m a hodí se proto i pro lov candátů na mělčích lovištích. Neobvyklý není úlovek štiky a většího tlouště či okouna. Nástraha je to poměrně lehká, ale létá dobře a prutu neklade velký odpor, takže nenamáhá ani lehčí pruty. Potápivá varianta se noří velmi rychle pod hladinu, ale nejde o moc hlouběji než varianta plovoucí.


Krap 7cm jerk
Typický wobler s vláčným chodem pro lov ryb stojících dál od břehu. Velmi dobře létá a vodou krásně klouže. Potápí se do hloubky jednoho metru, kde ho můžete vodit při potřepávání a poškubávání špičkou podle libosti. Tento glider krásně ukazuje boky a dokonale imituje poraněnou rybu. 7 cm velikost je hodně univerzální a útočí na něj nejen štiky, ale v podvečerní a noční aktivitě i candáti a sumci.

Musím říci, že mě woblery pana Jacka Wargockého hodně mile překvapily a k plné spokojenosti přispěla zcela jistě i cena těchto nástrah, která se při mnou zkoušených modelech pohybovala do 130Kč, což je více než milé, protože u jiných značek zaplatíte často i mnohem víc než je dvojnásobek.

Tyto nástrahy nejsou navíc ještě okoukané a pro naše vody se mimořádně hodí. Já mám trošku problém v tom, že když najdu na trhu model, který by mi stál za vyzkoušení, hrkají v něm téměř vždy nějaké kuličky. Mnou zkoušené nástrahy jsou tiché a chytaly až do zámrzu. Výhradu nemám k jedinému modelu. Všechny chodily naprosto bezchybně bez jakékoli úpravy očka a nemusel jsem je poopravovat.


Nejvíce ze všech, i když každý z nich mě něčím zaujal, si mi líbil model Krapík. V této velikosti je to nezvyklá nástraha představující maličkého cejnka a v nazlátlé barvě karáska. S touto nástrahou se dá velmi dobře pracovat a reagují na tloušti, okouni, pstruzi i štiky. Panu Wargockému se podařilo dosáhnout skutečně zajímavého chodu této nástrahy a vypadá jako skutečná ryba, což nenechává dravce chladnými.

Zpracování všech modelů je na velmi vysoké úrovni a myslím, že v nabídce si každý najde minimálně dva, tři modely, které ho zaujmou. K práci pana Wargockého se musím vyjádřit velmi pochvalně a už se těším na jeho nové modely, protože jak vím, stále na něčem pracuje.

 
Klady a zápory
zajímavé modely
perfektní chod
kvalitní zpracování
příznivá cena
nic negativního
Odkazy
O značce

Výrobce: Bonito, Polsko

Dodavatel: JIVE - IT s.r.o., Hany Kvapilové 113/11, 779 00 Olomouc, Tel. +420608879658, Email. vendula.ji@gmail.com

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje.

 
Autor: Milan Tychler, 20.4.2017

Hodnocení uživatelů

Rožnovák - Profil | Čt 20.4.2017 23:20:14

Moje hodnocení:

zajímavá cena

množství variant

povedené provedení

nejsou v nich nacpané hrkací kuličky

bezvadý chod

větší dostupnost v distribuční síti

Nějakou dobu pár Bonit vlastním. Nemám jim co vytknout snad jen to, že se jich v kamených obchodech kam zavítám moc nedostává. Natrefit na wobler, který pěkně vypadá,dobře chodí, je za rozumnou cenu a nehrkají v něm módní kuličky je fuška, ale Bonita to splňují, tedy aspoń za mě.