Vyhřívané bundy Xenge

Zařazení: Oblečení, Xenge
Určeno pro: kaprařina, plavaná, feeder, muškaření, přívlač, sumcařina, všeobecná rybařina

Možností vyzkoušet funkční oblečení jsem měl už několik, ale technologie se stále posouvá a bylo jen otázkou času, kdy se na trhu objeví oblečení s aktivním vyhříváním. Už jsem viděl elektrické vyhřívače bot a kapesní „kamínka“ na tuhá nebo tekutá paliva, ale když se objevila možnost vyzkoušet něco opravdu nového, neváhal jsem ani chvilku. Řeč je o oblečení Xenge, které je vyhřívané dobíjecí baterií.


Oblečení Xenge je vybavené vnitřním vyhříváním na principu uhlíkových vláken. Tato vlákna jsou všita v podšívce a propojena kabely. Bunda není vlákny protkaná celá, ale jsou v ní tři vyhřívané plochy o velikosti 17 x 17 cm: dvě jsou na prsou a třetí je uprostřed zad. Uhlíková vlákna i drátky jsou tenké a ohebné, takže vůbec nejsou cítit a nesnižují pohybové možnosti bundy. Systém vyhřívání je napájený lithium-polymerovým akumulátorem s napětím 7,4 V a kapacitou 4400 mAh. Akumulátor má rozměry 7 x 8 x 2 cm a váhu pouze 150 g. Životnost baterie je kolem 300–500 nabíjecích cyklů. Baterie je ukrytá ve vnitřní kapsičce nad spodním okrajem bundy vlevo vedle zipu. Akumulátor je potažený neoprenem, který ho chrání proti případným nárazům. Ovládání k vyhřívání je na vrchní straně bundy. Je to podsvícené gumové tlačítko, kterým se vyhřívání zapíná, vypíná a mění se jím intenzita. Zapnutí nebo vypnutí se provádí stlačením tlačítka na dobu tří vteřin. Intezita vytápění se mění jen stisknutím tlačítka a signalizuje ji barva podsvícení. Vyhřívání má tři stupně: 1. stupeň (zelené podsvícení) vyhřívá na teplotu kolem 40 °C; 2. stupeň (oranžové podsvícení) vyhřívá na teplotu kolem 50 °C; 3. stupeň (červené podsvícení) vyhřívá na teplotu kolem 60 °C. S vyšší teplotou vyhřívání je samozřejmě spojena i větší spotřeba energie. Výdrž akumulátoru na stupeň 1 je šest hodin, na stupeň 2 je to 5,5 hodiny a při nastavení na stupeň 3 asi čtyři hodiny.


Co mě překvapilo, je to, že bunda se smí prát, i když pouze v ruce a jen poté, co jste vyjmuli baterii a zakrytí konektoru, kterým se baterie připojuje. Celý systém vyhřívání je totiž vodotěsný a jediným „rizikovým místem“ je právě konektor k připojení baterie. Rizikové je toto místo v tom smyslu, že se jedná o jedinou část, kterou nelze odizolovat, a je proto lepší ji při praní zakrýt.

Baterie se nabíjí nabíječkou ze sítě (220 V). Proces nabíjení od úplného vybití po plnou kapacitu trvá několik hodin (5–7 h) a je na nabíječce indikován diodou. Ta svítí od červené (vybitá baterie), přes oranžovou až po zelenou, která signalizuje plné nabití. Nabíječka se dodává spolu s bundou.

Soft Jacket Black
Jedná se bundu moderního střihu z materiálu Softshell, který má navíc ještě polyesterové vrstvy. Tento materiál dobře odolává větru a částečně i vodě, ovšem ne tak dobře jako nepromokavé materiály. Po delším pobytu na dešti voda prosákne. Na druhou stranu tento materiál dobře vede tělesnou vlhkost od těla. Na rameni je bílou nití vyšité logo výrobce. Zipy jsou kvalitní a dobře se zapínají. Bunda má jen tři kapsy: dvě na ruce po stranách a jednu venkovní náprsní. Všechny tři kapsy jsou se zipy. Krom materiálu dobře chrání proti větru i to, že bunda je delší a má vysoký límec, který lze zapnout až nahoru. Materiál se dobře ošetřuje a většinou stačí zašpiněné místo „oprášit“ nebo otřít mokrým hadrem.


Soft Jacket Camou
Tato bunda je také z materiálu Softshell, ale z trošku odlišné varianty. Na povrchu jsou jemné chloupky. Maskovací vzor napodobuje listnatý les velmi dobře a do našich klimatických podmínek opravdu zapadá, především na podzim. Na levé straně má bunda všité hnědé prvky (rameno, bok a vpředu vedle zipu), asi kvůli „rozbití“ jednolitosti maskáčového vzoru. Osobně by se mi bunda více líbila bez hnědých prvků, ale to je otázkou vkusu každého jedince. Střih je téměř totožný s předchozí bundou, ale tato má pouze dvě kapsy na ruce. Jako rybář bych jich určitě ocenil víc.

Velikost bund je uzpůsobena lepšímu přenosu tepla na tělo, což znamená, že bundy jsou trochu těsnější. Pokud nemáte rádi těsné oblečení, je určitě vhodnější sáhnout po velikosti větší, ale počítejte s tím, že přenos tepla na tělo bude o něco nižší. Zpracování i materiály jsou velmi kvalitní a díky modernímu střihu se bunda hodí i na běžné nošení, nejen k vodě. Střih je tzv. unisex, tedy vhodný pro muže i ženy. I když nepoužijete vyhřívání, je to bunda vhodná od jara do podzimu, v zimě ji lze použít jako spodní vrstvu pod zimní bundu. V tuto chvíli jsou u prodejce dostupné jen velikosti S, M, L, ale budou doplněny i větší.


Celkově se mi tento nápad s vyhříváním a jeho provedení velmi líbí. Odpadá tím nutnost nošení dalších vrstev oblečení, které bych možná mohl potřebovat, kdyby se při vycházce k vodě ochladilo. Zprvu se mi nechtělo věřit, že k ohřátí těla stačí tyto tři plochy, ale po odzkoušení musím uznat, že rozhodně stačí a pocit tepla se rozlije po celém těle. Zahřívání je cítit během pár desítek vteřin po zapnutí. Při pobytu u vody jsem zkoušel, co je z hlediska tepelného komfortu a výdrže baterie lepší. Došel jsem k závěru, že je vhodnější pustit vyhřívání naplno, zahřát se a zase ho vypnout a pustit až ve chvíli, kdy je mi opět chladno. Šetřím tak baterii, která pak vydrží déle, než když je neustále zapnutý nižší výkon. Když jsem používal vyhřívání tímto způsobem (nahřát a vypnout), vydržela mi baterie dva chladné dny a to jsem měl pod bundou jen tričko. Dobíjení trvá vcelku dlouho, ale chápu to. Výrobce se snaží o delší životnost baterie, neboť rychlé nabíjení silnějším proudem nedělá bateriím zrovna dobře.

Jedná se o něco opravdu nového a myslím, že možnosti a pohodlí, které tato vymoženost nabízí, ocení nejeden rybář. Cena kolem dvou tisíc je více než příznivá, když vezmu v úvahu, že podobná softshellová bunda bez vyhřívání stojí jen o něco méně.

Krom bund nabízí tento výrobce i další oblečení založené na stejném principu. Jedná se například o vesty, kalhoty nebo rukavice. Dále pracuje i na vylepšeních v napájení vyhřívacího systému, aby bylo možné použít třeba Power banky místo původního akumulátoru.
Technická data
Materiál:
Softshell
Dostupné velikosti:
S, M, L (větší budou do sortimentu teprve přidány)
Váha bundy bez akumulátoru:
550 gramů
Akumulátor:
lithium-polymerový, 7,4 voltu, 4400 mAh
Rozměr akumulátoru:
7 x 8 x 2 cm
Hmotnost akumulátoru:
150 gramů
Výdrž na jedno nabití:
na stupeň 1 šest hodin, na stupeň 2 5,5 hodiny a při nastavení na stupeň 3 čtyři hodiny.
Doba nabíjení:
5-7 hodin

 
Klady a zápory
Nízká hmotnost
Dobrá odolnost proti větru
Moderní střih
Kvalitní zpracování
Vysoký límec
Pocit tepla během pár desítek vteřin po zapnutí
Nízká cena
Málo kapes
Nižší odolnost proti dešti
Delší doba nabíjení baterie
Dostupné jen v menších velikostech (větší budou doplněny)
Odkazy
O značce

Dodavatel: Conwor s.r.o.,Štúrova 1701/55, Praha 4, PSČ 142 00

O autorovi recenze: Jiří Jakeš, rybaří od roku 1992, vystudoval obor rybář na Střední rybářské škole v Třeboni a nástavbové studium podnikání v oboru na téže škole. Poté pracoval dva roky na rybí líhni a od roku 2007 pracoval jako redaktor magazínu Kapr, který později (2009-2012) vedl jako šéfredaktor. Od jara 2012 je redaktorem rybářského serveru MRK.cz.

 
Autor: fotojakes, 22.10.2013

Hodnocení uživatelů

Žádné zápisy.