MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Riot Big Pit 65S

Zařazení: Navijáky, Wychwood
Určeno pro: kaprařina

Wychwood je anglická značka, která se i přes poměrně krátkou dobu na našem trhu celkem zabydlela. Nabídka navijáků této značky je relativně úzká, ale o to zajímavější. V této recenzi se podívám na zoubek navijáku Riot Big Pit 65S.
Riot Big Pit je naviják určený zejména na kaprařinu. Má robustní tělo a rotor. Velikostně patří mezi středně velké navijáky na lov kaprů. Tělo navijáku i rotor jsou z grafitu. Patka navijáku je silná a v místě držení zploštělá a rozšířená, aby se dobře držela a netlačila mezi prsty. Vyvážení rotoru je velmi dobré, naviják při navíjení nevykazuje žádné náznaky chvění nebo vibrací. K překlopení překlápěče kličkou je třeba vyvinout větší sílu, ale u takového navijáku se zpravidla překlápí přímo rukou. Nerezová rolnička proti kroucení vlasce plní svou funkci tak, jak má. Vlasec se ukládá na cívky pomalou oscilací a rovnoměrně a kupodivu na obě cívky stejně dobře i přes jejich značně rozdílný tvar. Na rotoru jsou v prostoru mezi cívkou kartáčky, které chrání vlasec před spadnutím pod cívku. Čekal bych, že tato forma ochrany bude hlučnější, protože dochází k přímému kontaktu cívky s kartáčky, ale materiál je zvolen dobře, takže není slyšet téměř nic.


K navijáku jsou dodávány dvě cívky, obě plnohodnotné hliníkové, vyrobené z jednoho kusu materiálu. Obě cívky mají mosazné pouzdro, doléhají tedy na osičku velmi těsně a cívka tak má menší tendenci se na ose kývat. Je to prakticky forma ložiska.


První cívka má velmi slušnou kapacitu - vejde se na ni 480 metrů vlasce s průměrem 30 mm, což už je dost i pro dlouhé vyvážky. Tato cívka je černá, zdobená dvěma zlatými proužky, jedním na spodní hraně a druhým u matice brzdy. To je také jediné místo na navijáku, krom knobky kličky, které má jinou než černou barvu. Tato cívka je vybavena unikátním ACS klipem.


U klipu ACS se trošku zastavím, protože je opravdu unikátní. Umožňuje klipovat vlasec bez rizika poškození a hlavně s jistotou, že při záběru dojde k „odklipování“ vlasce a ryba tak bude moci bez problémů odvíjet vlasec z cívky. Klip je celý z plastu a vlasec se nezasouvá pod klip, ale zařízne se mezi dva výčnělky. Při náhozu se vlasec o tento klip zarazí, ale při odvíjení vlasce přes brzdu se vlasec do boku vytáhne. Spolu s označením vlasce fixou nebo podobným značením je to opravdu perfektní řešení pro lov s klipováním vlasce, které já osobně provozuji velmi rád a často. Funkce klipu je vidět na videu.


Druhá cívka je úplně jiná. Je kónická, má zkosenou odhozovou hranu a je určená k nahazování. Vhledem ke kapacitě 150 metrů „třicítky“ je vhodná opravdu jen na odhoz a krátké vyvážky. Co mě ale mrzí, je, že u odhozové cívky je klasický klip, a ne ACS klip jako u předešlé cívky. Přece jen se klipuje při odhozu, proto by měl být podle mého názoru tento unikátní klip právě na odhozové cívce. Tato cívka má nicméně klip kovový s „výstelkou“ z měkkého plastu pro ochranu vlasce před poškozením. Cívka je celá černá.Brzda má velkou brzdnou sílu, ale na kaprový naviják má poměrně dlouhý chod. Od povolené brzdy po utaženou na zdolávání je třeba otočit maticí brzdy vícekrát. Na druhou stranu se dá velmi přesně nastavit. Brzda funguje plynule a nezadrhává se. Matice brzdy je plastová s kovovou maticí uvnitř. V matici brzdy je poměrně hlasitý cvrček (ozve se při otočení maticí brzdy) a pod cívkou je druhý cvrček (ozve se při odtáčení vlasce z cívky), který je podstatně tišší a má velmi příjemný zvuk, hlavně pokud se o něj stará pěkná ryba na konci vlasce… :-) Pod maticí brzdy je na cívce gumová lamela, která brání vnikání vody a nečistot mezi brzdné disky.Klička navijáku je z jednoho kusu duralu opracovaného CNC technologií. Klička se sklápí povolením protilehlé matice. Knobka je od kličky odsazena na tyčce, aby byl dostatečný prostor i pro prsty takových rybářů, kteří mají místo rukou „lopaty“. Knobka je z tmavého lisovaného dřeva a velmi dobře padne do ruky. Vůle kličky je minimální.


Design je zde rozhodně to, čím tento naviják zaujme na první pohled. Je totiž celý černý, a to včetně nápisů a loga výrobce. Černý matný povrch navijáku je doplněný nápisy a logy v černé, ale lesklé barvě. Ty jsou viditelné a čitelné jen z kratší vzdálenosti. Jediné, co není černé, je nerezová rolnička, dva zlaté proužky na jedné z cívek a dřevěná knobka kličky navijáku. Co se týče proporcí navijáku, drží se osvědčených a jak se říká nadčasových tvarů.

O hladký chod navijáku Riot Big Pit se stará šest kuličkových ložisek a jednocestné ložisko zpětného chodu, které blokuje zpětný chod v každé poloze. Přepínání zpětného chodu je vzadu na těle navijáku. Naviják má převod 4,8 : 1. Naviják má 6mm silnou nerezovou osičku.


Celkově se jedná o velmi pěkný naviják, který se tvarově drží osvědčených proporcí a elegantním barevným provedením reaguje na trendy poslední doby. Podobné barevné provedení bez nápisů a log výrobce viditelných na první pohled jsem zatím viděl jen z domácí dílny. Chod a fungování navijáku jsou dobré, naviják má minimální vůle a síla převodového ústrojí je znát, jakmile párkrát zatočíte kličkou. Brzda funguje spolehlivě. Jedinou drobnou nevýhodu při lovu kaprů bych viděl v poměrně jemném seřizování brzdy, ale to je značně subjektivní hodnota, protože někomu naopak vyhovuje, že si může brzdu seřizovat pozvolněji, tak jak to nabízí tento naviják. Čím mě tento naviják zaujal asi nejvíc, je ACS klip. Umožňuje zaklipování vlasce pro nahazování, ale zároveň zajistí, že když se při záběru vymotá vlasec až ke klipu, dojde k uvolnění vlasce z klipu, takže nehrozí, že se vlasec utrhne, poškodí se klip navijáku, nebo dokonce ztratíte celý prut. Tento klip je unikátní - nic podobného jsem prozatím ještě u jiného výrobce neviděl. Jediné, co nechápu, je, že není na obou dodávaných cívkách, nebo raději u té, která je určena primárně k nahazování.


I přes velmi kvalitní zpracování, materiály a design se jedná o poměrně levný naviják a jeho cena, která nepřesahuje dva a půl tisíce korun, mě opravdu překvapila. K dispozici je ještě jedna větší varianta navijáku: 75S.
Video - Riot Big Pit 65S

Technická data
Hmotnost598 g
Velikost6500
Počet ložisek6
Převodový poměr4,8 : 1
Počet náhradních cívek1 celohliníková kónická (odhozová) cívka
Kapacita cívky0,30 mm/480 m
Kapacita odhozové cívky0,30 mm/150 m

 

Klady a zápory

Dobrý poměr kvality a ceny

Povedený design

Unikátní ACS klip na vlasec

ACS klip bych ocenil na obou cívkách

Příliš malá kapacita odhozové cívky

Odkazy
http://www.hobby-g.com/cz/internetovy-obchod/navijaky/predni-brzda/navijak-riot-big-pit-65s-reel
Ceny produktu Riot Big Pit 65S srovnáte na Zboží.cz

O značce
Výrobce: Wychwood, Velká Británie
Dodavatel: Hobby-G s.r.o., Krkonošská 181, 543 01, Vrchlabí 1

O autorovi recenze: Jiří Jakeš, rybaří od roku 1992, vystudoval obor rybář na Střední rybářské škole v Třeboni a nástavbové studium podnikání v oboru na téže škole. Poté pracoval dva roky na rybí líhni a od roku 2007 pracoval jako redaktor magazínu Kapr, který později (2009-2012) vedl jako šéfredaktor. Od jara 2012 je redaktorem rybářského serveru MRK.cz. Od roku 2014 je členem výboru a hospodářem MO Most.

 

Autor: Jiří Jakeš dne 22.5.2017

Hodnocení uživatelů

N račet - ® Čt 25.5.2017 22:56:18

- černý decentní desing

- velmi slušné ukládání vlasce

- působí robustním dojmem

- silná osa hřídele

-delší brzda

-funkčnost ACS-klipu není 100%

Vlastním většího bratra tohoto navijáku a měl bych pár postřehů, zejména co se týká již zmiňovaného ACS-klipu.
Klip sám o sobě funguje spolehlivě pouze do určitého průměru vlasce.
Osobně používám vlasec o síle 0,36mm, při razantnějším náhozu se vlasec pokaždé z klipu vyškubne, proto je třeba nastavit cívku klipem k sobě a během odvíjení vlasce z cívky přidržet vlasec v klipu palcem.

[ Vstoupit do diskuse - 1 reakcí ]

Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniNástraha roku - vyzkoušejte!

Jedna z nejúspěšnějších nástrah na candáty a okouny! Nejnovější převtělení rippera ve smáčka. Silně okulární holografická vrstva, dokonale odrážející světlo i ve tmě ve větších hloubkách

akce, rybareniSada 3+1 s alarmem proti odcizení

AKCE - LuXlite sada signalizátorů s příposlechem a alarmem proti odcizení prutů. Akční cena + doprava zdarma!!!


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
RYBY-RYBIČKY RYBY-RYBIČKY

Říčany, Černokostelecká 2205