MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Krmicí raketa Xplode

Zařazení: Drobnosti, Xplode
Určeno pro: kaprařina, feeder, všeobecná rybařina

S rostoucí vzdáleností při lovu ryb, především kaprů, narůstaly i problémy s vnaděním. Dnes se běžně loví ve vzdálenostech překračujících hranici sta metrů a tam, kde není možné použít loďku, se postupem času rozvinulo několik technik, jejichž pomocí lze dopravit krmení na lovné místo.


Používají se praky, katapulty, vrhací tyče, lopatky a krmicí rakety. Každá z těchto pomůcek má své výhody i nevýhody a stále se pracuje na jejich zdokonalení. Praky a katapulty vrhají vnadicí koule do velkých vzdáleností, ale k jejich vytvoření je třeba vnadicí směs. Ta je sice doplněná i hrubými sousty, ale použití směsi není na některých vodách žádoucí. Vnadicí koule se dají do značných vzdáleností dopravit i vrhacími lopatkami. Na kratší vzdálenosti se dá lopatkami házet i samostatný partikl, ale rozptyl je celkem velký. Nedá se hovořit o nějakém bodovém, ale spíše plošném vnadění. Vrhací tyče využíváme při vnadění boiliem, ale dá se s nimi krmit i peletami a na krátké vzdálenosti i suchým partiklem nebo červy. V praxi jde ale téměř vždy o boilie. K vrhacím tyčím, které se často označují názvem „cobra“, se dá říct tolik, že obvykle slouží spíš jen k doplnění návnady než k masivnímu zakrmení, protože naházet třeba několik kilogramů boilií na lovné místo vrhací tyčí, to není jen tak. Ovšem i to se děje.Jako nejuniverzálnější pomůcka se v tomto směru jeví krmicí rakety. Jimi se dá na vnaděné místo dopravit prakticky cokoli, co se do rakety vejde a může z ní snadno vypadnout. Může to být boilie, pelety, drobná semena, mixy těchto tří druhů, doplněné třeba i mírně vlhčenou směsí pro zvýšení zákalu.

Existují dva typy vnadicích raket: rakety s otevřeným koncem a rakety uzavřené. Uzavřenými raketami lze dopravovat na místo i směsi vyloženě kašovité konzistence a velmi drobná semena. Rakety otevřeného typu mají štíhlejší konstrukci než rakety uzavřené a jejich letové vlastnosti bývají velmi dobré. Ovšem i uzavřené typy raket maličko robustnějšího tvaru dovedou létat daleko a přesně. Například taková velmi známá raketa SPOMB byla údajně odhozena do vzdálenosti 173 m. Je to sice neuvěřitelná dálka, ale nabízí se pak otázka, jak přesně se dá v takových vzdálenostech vnadit.


V normální praxi se ale setkáváme s tím, že rybáři, kteří už mají s raketami zkušenost, dovedou vnadit ve vzdálenostech okolo 100–120 m docela přesně, a to už má smysl.

Rakety uzavřeného typu pracují se systémem speciálního zámku, který raketu po nárazu na hladinu vody otevře a její obsah tak jednoduše vypadne. Na jeho spolehlivosti závisí celá funkčnost rakety a je nutné, aby raketa nedopadala na hladinu naplocho, protože pak může zámek selhat. U většiny raket ale zámky spolehlivě fungují už při 30° úhlu dopadu.

Novinkou pro rok 2015 je raketa Xplode, která slučuje všechna pozitiva a zkušenosti rybářů z posledních let. Jedná se o uzavřený typ rakety s dobrými letovými vlastnostmi a dokonalým inovačním systémem otvíracího zámku.


Výhody této rakety spočívají v následujících bodech
- velmi jednoduché plnění i jednou rukou na maximální objem
- žádná ztráta krmení během letu
- použití pro různé druhy krmení
- výborná aerodynamika
- vyrobeno z kvalitního materiálu
- raketa je plovoucí
- balení obsahuje náhradní zámek s pružinkou

Tato raketa sice působí trochu hranatým dojmem, ale létá velmi přesně, a to i díky větším stabilizačním křidélkům. Ty jsou ovšem trochu na závadu v silnějším větru, protože ten pak tlačí raketu více bokem, takže je třeba s tím při náhozu počítat. Raketa má žlutočernou barvu, a proto je velmi dobře vidět. Až potud se od doposud známých raket příliš neliší, ale tím zásadním je její inovativní zámek a způsob jejího otvírání.


Zatímco jiné rakety se při otevření prakticky půlí, zde se otevře jen polovina přední části rakety. Snadno ji jednou rukou a jedním pohybem naplníte na maximum a zase uzavřete, aniž by se cokoli dostalo do zámku rakety a ztížilo tak, nebo dokonce znemožnilo její uzavření. Je to mimořádně praktické a šetří to čas. S touto raketou naházíte krmení na vybrané místo mnohem rychleji, bez zbytečného zlobení se a urovnávání obsahu, který raketa ponese.

Zámek rakety je velmi jednoduchý a prakticky na něm není nic, co by se mohlo pokazit. Otevírá se naprosto spolehlivě. Nárazník zámku je větší než u jiných raket a zaručuje tak, že se raketa otevře i při hodně plochém dopadu. Při mých pokusech se nestalo ani jedinkrát, že by raketa selhala, a dokonce se otevřela i při nepodařeném hodu, kdy dopadla na hladinu téměř ploše. Jakmile se zámek otevře, další pružina v pantu rakety otevře raketu dokořán a plovoucí pěna v ocasu pomůže raketu překlopit, takže se z ní všechno velmi snadno vysype.

Prázdná raketa váží 78 g a její obsah je cca 1,5 dcl. Délka rakety je 179,5 mm, maximální šířka trupu 52 mm, rozpětí křidélek 80 mm a otvírací dvířka mají na délku 49,5 mm.


Spolu s raketou Xplode jsem si vyzkoušel i otevřený typ jiné, klasické rakety téhož výrobce, tolik podobné mnoha ostatním a přesto jiné. Zaujal mě na ní především způsob zavěšení. Od špičky rakety k její zadní otevřené části vede šňůrka, na které je navlečená kulička, která se pak opírá o pevnou drátěnou konstrukci, takže při nahození visí raketa normálně špičkou dolů. Když ale raketa dopadne na hladinu a napětí ve šňůrce povolí, kulička ze závěsu vypadne a díky tomu pak raketu přitahujete špičkou k sobě a nikoli zádí. Proto to jde velmi lehce a rychle. Takové malé vylepšení, a jak dokáže usnadnit život!


Raketa má snímatelnou plovoucí špici. Díky tomu lze do rakety vložit speciální vložku, která zakryje otvory v jejím těle, takže můžeme stejnou raketou nahazovat třeba i červy nebo velmi drobná semena, která by jinak otvory vypadávala. Tato raketa má rovněž stabilizační plošky, létá přesně a velmi daleko i v nepříznivých povětrnostních podmínkách.

K vyzkoušení raket jsem použil prut Nautic Slim Surf 200 g v délce 400 cm, vlasec Sufix XL Strong o síle 0,25 mm a šokový návazec z pletenky Sufix Matrix o průměru 0,23 mm na navijáku Spheros 8000 FB.


Na první pokus dolétla raketa Xplode do vzdálenosti 80 m. Můj nejdelší hod pak byl 108 m. Druhá, klasická raketa létala lépe a dokázal jsem s ní hodit až 120 m. Samozřejmě musím přiznat, že nejsem žádný specialista na daleké hody. Na druhou stranu si ale myslím, že drtivá většina rybářů v této vzdálenosti stejně neloví a jejich loviště se nachází nejčastěji ve vzdálenosti mezi 50 a 80 metry. Pro takovou vzdálenost je raketa Xplode naprosto dostatečná, přesná, snadno se obsluhuje a nevyžaduje žádné speciální náčiní pro dlouhé hody, takže zcela jistě osloví širokou rybářskou veřejnost.


Na této raketě jsem nejvíce ocenil její spolehlivost a snadné plnění. Její maličko horší letové vlastnosti mě nechávají klidným, protože v drtivém procentu lovu nikdy nejdu na doraz a vzdálenost, do které raketa spolehlivě létá, je pro mě víc než dostatečná. Cena je 499 Kč.
Video - Krmicí raketa Xplode

 

Klady a zápory

Xplode

snadno obslužná jednou rukou

velmi spolehlivý otvírací mechanismus

plave

žádná ztráta krmení během letu


Raketa klasická

vynikající letové vlastnosti

velmi snadno se po nahození táhne zpět

vyjímatelná vložka

plave

Xplode

není určená pro extrémní vzdálenosti


Raketa klasická

trousí krmení

Odkazy
http://www.kamofish.cz/vybaveni-k-zakrmeni/24524-krmici-raketa-xplode.html

O značce
Výrobce: PRO SVETIS DOO, Srbsko
Dodavatel: GRAFFishing & hunting - David Lužný - http://www.kamofish.cz/

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje.

 

Autor: Milan Tychler dne 21.4.2015

Hodnocení uživatelů

N jaa1959 - ® St 20.5.2015 19:52:08

velice spolehlivý zámek

jednoduché plnění

dobré letové vlastnosti do 100m

bezproblémové stahování

Raketu jsem kupoval za 11.90 eur což mi nepřipadá jako cena přehnaná. Nelze ji porovnávat s klasickou raketou.
N Forme - ® St 20.5.2015 18:42:38

Přehnaná cena

Zbytečně těžká

Jen jedno provedení

Vase zprava
N Bledo - ® St 20.5.2015 18:14:11

Přesné a daleké náhozy, jen se nebát o prut :-)

Přehnaně vysoká prodejní cena

Přehnaně vysoká prodejní cena. Klasickou raketu lze pořídit za 99,- i s tou vychytanou kuličkou.

[ Vstoupit do diskuse - 3 reakcí ]

Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniFox vlasec Torque Carp Line

Za 299
Low Vis Green 1000m 0,30mm za vynikající cenu nabízí neskutečnou odolnost proti oděru a je velmi vhodný pro chytání v blízkosti vázek, kde se musíte na 100% spolehnout, že vlasec a uzel na něm uvázaný nepovolí a nepraskne

akce, rybareniPruty WFT Charisma Senso Pilk -15%

Rybářský prut do Norska, přívlač a k lovu všech dravých ryb a universální rybolov WFT CHARISMA SENSO PILK. Prut je ze série prutů vyrobených z vysoko modulového uhlíku.


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Párysův rybářský ráj Párysův rybářský ráj

Jičín, Průmyslová 1292