MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Korum - skládací podběráková hlava

Zařazení: Drobnosti, Korum
Určeno pro: kaprařina, plavaná, feeder, všeobecná rybařina

Při lovu na plavanou a lovu feederem se neobejdeme bez podběráku s pevným rámem na dlouhé rukojeti. Jsou rybáři, kteří si to samozřejmě nemyslí, ale už mnoho z nich za tyto pochyby zaplatilo cenou nejvyšší – zlomením prutu. Problém je v tom, že když při podebírání ryby musíte dát prut hodně vzad, protože na ni prostě s krátkým podběrákem nedosáhnete, dostává se prut do nepříznivého úhlu. V takovém úhlu ztrácíte nad prutem kontrolu a může dojít dokonce i k jeho zlomení, protože prut se ve slabém místě prostě „ustřihne“. Obvykle se samozřejmě jedná o špičku prutu.


Dlouhá rukojeť je dobrá i proto, že vám umožní podebrat rybu dál od břehu, kde se chová klidněji než v jeho těsné blízkosti. Čím blíže je ryba u břehu, tím je neklidnější a může se zachovat naprosto nevypočitatelně. Těsně u břehu také často narazíme na skryté překážky, kterým se tak můžeme snadno vyhnout. Pevný rám zase účinně snižuje riziko zamotání síťky a díky pevnému rámu se ryby podebírají mnohem snadněji. Jak vidno, tento typ podběráku je skutečným přínosem pro každého rybáře, ovšem je tu jedno ale… Podběráky s pevným rámem jsou neskladné a čím větší průměr, tím neskladnější.

Většina rybářů se snaží o to, aby jejich zavazadlo bylo co nejlehčí a co nejméně objemné. Často proto volí podběráky, které se dají složit co nejlépe, včetně hlavy. Drtivá většina rybářů proto vlastní klasický podběrák s kratší výsuvnou rukojetí a dvěma bočními rameny. Přední část podběráku ale tvoří jen síťka. Takový podběrák odvede svou práci, je skladný, ale dokáže i hezky pozlobit. Hluboká síťka bývá neposlušná a jen málokdo podběrák před lovem namočí, aby síťka neměla při podebírání tendenci plavat, protože pak nechce vézt podběrák mokrý a doma ho sušit. Nejeden rybář už přišel díky tomuto typu podběráku o rybu. Jistě by ocenil podběrák s pevnou hlavou, ale rozhodující je pro něj právě skladnost hlavy.

Tyč podběráku není problém, protože ta se dá vždycky přibalit k prutům, a tak je řešením tohoto problému skládací podběráková hlava od firmy Korum.


Hlava se dá díky jednoduchému pantu uprostřed rámu zkrátka jednoduše přeložit napůl, takže vám po přeložení zůstanou v podstatě dvě zakřivená ramena a síťka. Nejsou to dvě rovná ramena jako u klasického podběráku, ale zakřivení není příliš velké, protože rám nemá kruhový, ale kapkovitý tvar. Když okolo těchto ramen omotáte síťku a složenou hlavu vložíte do pouzdra, klidně ji můžete přibalit k prutům stejně jako skládací nebo teleskopickou tyč – záleží na tom, jakou si vyberete – a je po problému. Rázem máte neuvěřitelného pomocníka, který vás nikdy nenechá na holičkách. Problém s přepravou je okamžitě pryč.
Skládací hlava Korum má rám z lehkého, ale pevného hliníku, což usnadňuje manipulaci. Jednoduchý pant kryje nylonová tkanina s logem, takže vlastně není vidět a nepůsobí divně nebo nehezky. Na první pohled ani nepoznáte, že je tato hlava skládací. Konec hlavy se závitem a provlékacím okem na závit je z pevného plastu. Síťka podběráku je z poměrně jemného materiálu tkaného bez uzlů se středně velkými oky. Materiál rychle schne, ryby nijak neodírá a je k nim šetrný. Závit hlavy šroubující se do podběrákové tyče je typizovaný, takže si můžete k hlavě snadno vybrat tyč, která vám nejvíce vyhovuje.
Z nabídky, která obsahuje tři velikosti hlav – 22, 26 a 30 palců – jsem si vybral tu nejmenší, která je na většinu situací více než dostatečná. Podběráková hlava o průměru 54 cm kapkovitého tvaru už dokáže bezpečně vylovit i hodně velké ryby.


Pojme bez problémů jakoukoli kaprovitou rybu včetně větších kaprů. Vzhledem k tomu, že často lovím feederem, ale i se splávkem, je pro mě tato varianta i velikost naprosto ideální. V podstatě v současné době abi jiný podběrák nepoužívám, pokud si vyrazím jen tak na lehko na ryby. Hodí se jak na závodní, tak i na běžnou rybařinu.

Na tomto výrobku oceňuji hned několik věcí. Především je to skladnost a snadné složení i rozložení. Vše je jednoduché a nekomplikované. Dále pak to, že hlavu mohu dát v podstatě na jakoukoli tyč, kterou mám, protože ne vždy potřebuji tu nejdelší. Mohu se tak vždycky dobře přizpůsobit momentální potřebě, tedy místu a délce prutu. Materiál síťky je sice savý, ale ne moc, a velmi dobře schne. Součástí balení je i nylonový obal, ani převážení i mokré síťky není problém.


Mechanizmus skládání a rozkládání je velmi jednoduchý a tím pádem také bezpečný a neporuchový. To zaručuje, že vám bude tento výrobek při správném ošetřování dlouho a spolehlivě sloužit. Přitom ošetření podběrákové hlavy je velmi jednoduché. Po lovu nechte síťku vždycky dobře uschnout, než ji uložíte zpět do obalu. Čas od času síťovinu přeperte ve vlažné vodě s troškou saponátu a soli. Tím ji zbavíte nečistot a rybího slizu. Pak ji vymáchejte v čisté vodě a nechejte uschnout. Pantík a závitovou tyč ošetřete kapičkou oleje a to je všechno.

Technická data
Průměr v nejširším místě54 cm
Délka složené hlavy včetně závitu60 cm
Hloubka sítě50 cm
Hmotnost300 g
Velikost ok12 x 5 mm

 

Klady a zápory

je dostupná ve velikosti 22 - 26 -30 palců

skladnost

rychle schne

nízká hmotnost

mírně nasákavá síťka

Odkazy
www.sarfix.cz
www.chytiljsem.cz

O značce
Výrobce: Korum, Velká Británie
Dodavatel: Chytil, Velehradská 593, Staré Město 686 02

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje.

 

Autor: Milan Tychler dne 4.10.2014

Hodnocení uživatelů

N Bakyno - ® Čt 16.10.2014 7:57:47
Moje hodnocení:  

Málo kdy se stane že se háček zapíchne do síťky

Koupil jsem ho náhodou a nemohu si vynachválit.
N Seržant55 - ® Po 6.10.2014 22:28:24

Milan hodnotí hlavu uplně přesně,mám ji už druhou sezonu a úplně ve všem souhlasím.

[ Vstoupit do diskuse - 2 reakcí ]

Co je nového - všechna témata
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniTaska 30%

Doprodej produktů Taska 30%

akce, rybareniSada Swingrů Mivardi MCX 88 3ks

Sada - Svítící signalizátor záběru s unikátně tvarovaným tělem a nastavitelnou barvou diody (7 barev). Posuvným závažím snadno upravíte hmotnost včetně úplného odlehčení signalizátoru. Vnitřní kuličkový klip funguje spolehlivě a bezpečně při použití vlasců i pletených šňůr všech průměrů.


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
PÁRYSŮV RYBÁŘSKÝ RÁJ s.r.o. PÁRYSŮV RYBÁŘSKÝ RÁJ s.r.o.

Rybářské potřeby pro všechny, kteří propadli kouzlu rybařiny. Díky unikátnímu věrnostnímu systému nakupujete neustále se slevami 5 –...