MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Korum - skládací podběráková hlava

Zařazení: Drobnosti, Korum
Určeno pro: kaprařina, plavaná, feeder, všeobecná rybařina

Při lovu na plavanou a lovu feederem se neobejdeme bez podběráku s pevným rámem na dlouhé rukojeti. Jsou rybáři, kteří si to samozřejmě nemyslí, ale už mnoho z nich za tyto pochyby zaplatilo cenou nejvyšší – zlomením prutu. Problém je v tom, že když při podebírání ryby musíte dát prut hodně vzad, protože na ni prostě s krátkým podběrákem nedosáhnete, dostává se prut do nepříznivého úhlu. V takovém úhlu ztrácíte nad prutem kontrolu a může dojít dokonce i k jeho zlomení, protože prut se ve slabém místě prostě „ustřihne“. Obvykle se samozřejmě jedná o špičku prutu.


Dlouhá rukojeť je dobrá i proto, že vám umožní podebrat rybu dál od břehu, kde se chová klidněji než v jeho těsné blízkosti. Čím blíže je ryba u břehu, tím je neklidnější a může se zachovat naprosto nevypočitatelně. Těsně u břehu také často narazíme na skryté překážky, kterým se tak můžeme snadno vyhnout. Pevný rám zase účinně snižuje riziko zamotání síťky a díky pevnému rámu se ryby podebírají mnohem snadněji. Jak vidno, tento typ podběráku je skutečným přínosem pro každého rybáře, ovšem je tu jedno ale… Podběráky s pevným rámem jsou neskladné a čím větší průměr, tím neskladnější.

Většina rybářů se snaží o to, aby jejich zavazadlo bylo co nejlehčí a co nejméně objemné. Často proto volí podběráky, které se dají složit co nejlépe, včetně hlavy. Drtivá většina rybářů proto vlastní klasický podběrák s kratší výsuvnou rukojetí a dvěma bočními rameny. Přední část podběráku ale tvoří jen síťka. Takový podběrák odvede svou práci, je skladný, ale dokáže i hezky pozlobit. Hluboká síťka bývá neposlušná a jen málokdo podběrák před lovem namočí, aby síťka neměla při podebírání tendenci plavat, protože pak nechce vézt podběrák mokrý a doma ho sušit. Nejeden rybář už přišel díky tomuto typu podběráku o rybu. Jistě by ocenil podběrák s pevnou hlavou, ale rozhodující je pro něj právě skladnost hlavy.

Tyč podběráku není problém, protože ta se dá vždycky přibalit k prutům, a tak je řešením tohoto problému skládací podběráková hlava od firmy Korum.


Hlava se dá díky jednoduchému pantu uprostřed rámu zkrátka jednoduše přeložit napůl, takže vám po přeložení zůstanou v podstatě dvě zakřivená ramena a síťka. Nejsou to dvě rovná ramena jako u klasického podběráku, ale zakřivení není příliš velké, protože rám nemá kruhový, ale kapkovitý tvar. Když okolo těchto ramen omotáte síťku a složenou hlavu vložíte do pouzdra, klidně ji můžete přibalit k prutům stejně jako skládací nebo teleskopickou tyč – záleží na tom, jakou si vyberete – a je po problému. Rázem máte neuvěřitelného pomocníka, který vás nikdy nenechá na holičkách. Problém s přepravou je okamžitě pryč.
Skládací hlava Korum má rám z lehkého, ale pevného hliníku, což usnadňuje manipulaci. Jednoduchý pant kryje nylonová tkanina s logem, takže vlastně není vidět a nepůsobí divně nebo nehezky. Na první pohled ani nepoznáte, že je tato hlava skládací. Konec hlavy se závitem a provlékacím okem na závit je z pevného plastu. Síťka podběráku je z poměrně jemného materiálu tkaného bez uzlů se středně velkými oky. Materiál rychle schne, ryby nijak neodírá a je k nim šetrný. Závit hlavy šroubující se do podběrákové tyče je typizovaný, takže si můžete k hlavě snadno vybrat tyč, která vám nejvíce vyhovuje.
Z nabídky, která obsahuje tři velikosti hlav – 22, 26 a 30 palců – jsem si vybral tu nejmenší, která je na většinu situací více než dostatečná. Podběráková hlava o průměru 54 cm kapkovitého tvaru už dokáže bezpečně vylovit i hodně velké ryby.


Pojme bez problémů jakoukoli kaprovitou rybu včetně větších kaprů. Vzhledem k tomu, že často lovím feederem, ale i se splávkem, je pro mě tato varianta i velikost naprosto ideální. V podstatě v současné době abi jiný podběrák nepoužívám, pokud si vyrazím jen tak na lehko na ryby. Hodí se jak na závodní, tak i na běžnou rybařinu.

Na tomto výrobku oceňuji hned několik věcí. Především je to skladnost a snadné složení i rozložení. Vše je jednoduché a nekomplikované. Dále pak to, že hlavu mohu dát v podstatě na jakoukoli tyč, kterou mám, protože ne vždy potřebuji tu nejdelší. Mohu se tak vždycky dobře přizpůsobit momentální potřebě, tedy místu a délce prutu. Materiál síťky je sice savý, ale ne moc, a velmi dobře schne. Součástí balení je i nylonový obal, ani převážení i mokré síťky není problém.


Mechanizmus skládání a rozkládání je velmi jednoduchý a tím pádem také bezpečný a neporuchový. To zaručuje, že vám bude tento výrobek při správném ošetřování dlouho a spolehlivě sloužit. Přitom ošetření podběrákové hlavy je velmi jednoduché. Po lovu nechte síťku vždycky dobře uschnout, než ji uložíte zpět do obalu. Čas od času síťovinu přeperte ve vlažné vodě s troškou saponátu a soli. Tím ji zbavíte nečistot a rybího slizu. Pak ji vymáchejte v čisté vodě a nechejte uschnout. Pantík a závitovou tyč ošetřete kapičkou oleje a to je všechno.

Technická data
Průměr v nejširším místě54 cm
Délka složené hlavy včetně závitu60 cm
Hloubka sítě50 cm
Hmotnost300 g
Velikost ok12 x 5 mm

 

Klady a zápory

je dostupná ve velikosti 22 - 26 -30 palců

skladnost

rychle schne

nízká hmotnost

mírně nasákavá síťka

Odkazy
www.sarfix.cz
www.chytiljsem.cz

O značce
Výrobce: Korum, Velká Británie
Dodavatel: Chytil, Velehradská 593, Staré Město 686 02

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje.

 

Autor: Milan Tychler dne 4.10.2014

Hodnocení uživatelů

N Bakyno - ® Čt 16.10.2014 7:57:47
Moje hodnocení:  

Málo kdy se stane že se háček zapíchne do síťky

Koupil jsem ho náhodou a nemohu si vynachválit.
N Seržant55 - ® Po 6.10.2014 22:28:24

Milan hodnotí hlavu uplně přesně,mám ji už druhou sezonu a úplně ve všem souhlasím.

[ Vstoupit do diskuse - 2 reakcí ]

Co je nového - všechna témata
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniGIANTS FISHING SET Umbrella Brolly Exclusive CAMO 60 set

Za 7.990
Verze našeho úspěšného a velmi oblíbeného brolly řady „Exclusive“ v atraktivním camo designu, na víc vylepšené o dvě velká zadní ventilační okna.

akce, rybareniGIANTS FISHING Vážící sak plovoucí Luxury Camo XL + Váha

Za 1.099
Extra velký a propracovaný vážící sak, ve kterém můžete bezpečně též přechovávat svůj úlovek. Váha je vybavena přehledným numerickým ciferníkem do 22kg a její součástí je metr.


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
CA HITRA CA HITRA

Naše cestovní kancelář nabízí autobusové a individuální zájezdy na rybaření ve středním Norsku, v rybářsky vyhlášené oblasti na ostrově...