Domácí výroba boilies

Nástrahy > Boilie

  • Druhy ryb: Kapr,Amur

V případě, že s výrobou opravdu začínáme úplně poprvé, měli bychom si raději zvolit levnější směs pro případ, že by to dopadlo katastrofálně! V obchodech se ptejte po směsi na výrobu boilies. Těchto směsí je mnoho druhů od různých dodavatelů, liší se jak cenou, tak kvalitou. Mezi nejznámější výrobce patří např. J. Těšínský či K. Nikl, ale každý z vás si tu svou zaručenou bude muset najít sám.

Ingredience

Prvním z nich jsou směsi na mléčném základě, mající vysoký obsah proteinu a jsou dobře rozpustné. Pokud se rozhodneme pro tuto variantu,měli bychom si něco říci o jednotlivých komponentech:

KASEIN - díky němu dosahují kuličky po uvaření vyšší tvrdost na povrchu, dávkování by se mělo pohybovat něco mezi 20-40%. Nedoporučoval bych více jak 30%, kasein je totiž dost kyselý a není rozpustný ve vodě.

KASEINÁT SODNÝ - dobře rozpustný ve vodě, při zpracování je velmi lepivý, přidává se malé množství, asi 10%.

KASEINÁT VÁPENATÝ - je jemný, velmi lehký a výborně rozpustný ve vodě. Jeho cena je však oproti kaseinu několikanásobná!

ALBUMIN - dává se opět malé množství, 5% bude bohatě stačit, aby se doba vaření díky němu zkrátila na polovinu.

LACTALBUMIN - je jemný a velmi lehký, nesmí se dát větší množství, protože boilies by mohlo plavat.

VITALAKT - je to prakticky sušené mléko.

GLUTEN - používá se jako pojivo.

PLNOTUČNÁ SOJOVÁ MOUKA - je to objemová přísada, která se používá k posilování proteinové a tukové charakteristiky.

KUKUŘIČNÁ MOUKA - je to prostě jemně mletá kukuřice.

RÝŽOVÁ MOUKA - je to další objemová látka.

PTAČÍ ZOB - to je kapitola sama o sobě.Nejznámější z nich jsou:PTX, Nectablend, Sluis C.L.O, a jeden z nejoblíbenějších

Postup přípravy

1. Do připravené nádoby rozbijeme vajíčka, důkladně je rozmícháme a případně přidáme barvivo.
2. Postupně vmícháváme aminokomplex, můžeme přidat i esenci.
3. Až jsou přísady pořádně rozmíchané, pak pomalu a postupně za stálého míchání přisypáváme suchou směs, až nám vznikne řídká kaše.
4. Takto připravenou kaši necháme cca 20min odpočinout.
5. Po 20 minutách kaši dohustíme suchou směsí (postup stejný jako v bodě 3).
6. Když je těsto tak husté, že nejde nadále míchat vařečkou, vyndáme ho z nádoby a zpracujeme na válu (zpracované těsto se nám nesmí lepit na prsty).
7. Těsto dáme do igelitového sáčku, protože rychle osychá a než bychom ho celé použili, tak by část byla už nezpracovatelná.
8. A konečně se dostáváme k samotnému tvarování boilies - záleží jen na nás, jakého tvaru (kulatý, hranatý?) a velikosti ho chceme. Také to závisí na typu vody, na kterou se chystáme. Pokud se rozhodneme pro tvar kuličky, je vhodné pořídit si roball, jen? vám znatelně usnadní práci.V žádném případě bych vám nedoporučoval válet kuličky v ruce. Je to příšerně zdlouhavé a úmorné. Pokud ale roball nemáte, je tu ještě jedna rychlá varianta, kterou dost často používám. Dlaněmi rozválejte na vále dlouhé tkaničky, které nožem posekáte na "klobásky".
9. Boilies vsypeme do vařící vody, která nesmí přestat vřít ani po vložení kuliček (klobásků?). Chceme-li boilies dělat na vařiči, musíme do hrnce dát jen pár kousků, protože jinak by voda přestala vřít. Absolutně nejlepší je mít starý fritovací hrnec. Ušetří vám spoustu času a lze vařit najednou trojnásobně větší dávku než běžným způsobem. Délka vaření se liší od druhu boilies a od toho, jak tvrdé ho chceme mít. Všeobecný průměr je něco kolem 1,5 - 2 minut, ale každá použitá směs vyžaduje jinou dobu vaření, na niž přijdete pouze metodou pokus-omyl. Také čím tvrdší boilies chceme mít, tím déle ho vaříme.
10. Uvařené boilies sušíme, nejlépe na nějakém sítu.Rozhodně ne na slunci, které by nám mohlo boilies znehodnotit. Abychom dostali měkčí boilies, tak stačí 1den. Já suším asi 5 dní. Po usušení je nejlepší boilies zmrazit a ono pak vydrží v mrazáku klidně jeden rok.

 

rybář pepa - Profil, 4.6.2012
Průměrná známka: 2,67

Diskuse k nástraze/návnadě

george2205 - Profil | Po 4.6.2012 13:57:06

Sven >> :-))))))))))))))))

Sven - Profil | Po 4.6.2012 13:53:18

No vida Pepo, jaký jsi šikula. Povedený kompilát :-) http://www.mrk.cz/clanky.php3?zadal=42135