Sekavčík horský
latinsky: Sabanejewia balcanica
slovensky: Pĺž zlatistý
anglicky: Balcan spiny loach
německy: Balkanischer Steinbeisser
řád: Máloostní
čeleď: Sekavcovití
potrava: všežravec
délka života: 4 roky
pohlavní dospělost:
doba rozmnožování: duben-červen
běžná velikost: 8 až 11 cm
maximum: 12 cm
Drobná vousatá ze stran zploštělá nepříliš hojná rybka obývající čisté vody s písčitým dnem na východě naší republiky.
Zkusit najít na fishbase.org.
Fotky této ryby na images.google.com.
Vyhledat na google.com.
Sekavčík horský je známý spíše ichtyologům, nadšenec z řad sportovních rybářů může doufat jen v náhodné setkání s tímto zajímavým druhem.
Rozpoznávací znaky: Protáhlé ze stran zploštělé tělo, malá ústa se 6 vousky, žlutošedé zbarvení s řádkou větších hnědých skvrn, tmavá skvrnka v celé výšce základny řitní ploutve.
Fotky čtenářů
Sekavčík horský - Sabanejewia balcanica
Tento málo známý druh ryby z čeledi sekavcovitých se vyskytuje jen v několika tocích na východě našeho území a těžiště jeho výskytu leží dále na východ. Areál jeho rozšíření sahá až na Kavkaz a k Aralskému jezeru a zahrnuje i Balkán.
Zajímavé je, že se vědci dlouhá léta domnívali, že na našem území žije druh Sabanejewia aurata (který byl uveden i v původní verzi tohoto atlasu). V nedávné době bylo ale zjištěno, že naše populace označované jménem sekavčík horský patří druhu Sabanejewia balcanica. Tento taxonomický problém se promítl i do ochrany druhu, protože druh Sabanejewia balcanica není vůbec uveden v textu patřičné vyhlášky a de facto nebyl nějakou dobu na našem území vůbec chráněn a ze zákonné ochrany se těšil na našem území zcela nepřítomný příbuzný druh.
Jedná se o druh velmi podobný sekavci podunajskému. Je to rovněž drobná rybka s tělem jakoby stlačeným ze stran a také zbarvení obou druhů je do značné míry podobné. Oba také mají kolem úst šest vousků, přičemž vousky sekavčíka horského jsou o poznání delší. Ploutve sekavčíka jsou v porovnání se sekavcem méně zaoblené, jejich zakončení je prakticky rovné. Základní barva těla je více našedlá s nazlátlým nádechem v zadní třetině těla, který je více patrný u větších jedinců. Hnědavé skvrny na boku jsou větší než u sekavce a je jich tím pádem méně. A nakonec stejně jako jeho příbuzný má i tento druh u báze ocasní ploutve tmavou skvrnu, která se ale táhne ve dvou půlměsíčitých obloucích v celé výšce ocasního násadce.
Pro sportovní rybáře je sekavčík prakticky neznámou rybou. Jako jedna z našich nejvzácnějších ryb je (nebo po vyřešení administrativních problémů v brzké době bude) veden na seznamu ohrožených druhů a chráněn zákonem.
Základní údaje
Rozměry
Délka
průměrná: 8 až 11 cm
obvyklé maximum: kolem 12 cm,
Hmotnost
průměrná: 3 až 10 g
obvyklé maximum: do 15 g
Typické znaky
protáhlé ze stran zploštělé tělo
malá ústa se 6 vousky
žlutošedé zbarvení s řádkou větších hnědých skvrn
tmavá skvrnka v celé výšce základny řitní ploutve
Výskyt v ČR
Vyskytuje se v čistých tekoucích vodách s tvrdším dnem od nížin do středních poloh, u nás asi do výšky 600 m nad mořem. Preferuje mělčí úseky, často jen 50 cm hluboké. Dokáže ale žít i ve stojatých vodách – například v záplavových jezírkách kolem Dunaje. U nás byl v 50. letech minulého století doložen z Bečvy u Lipníka nad Bečvou, ale později už nebyl jeho výskyt na této lokalitě potvrzen. V současnosti je u nás známa pravděpodobně jen jediná populace v povodí říčky Vláry na východní hranici naší republiky.
Biologie druhu
Sekavčík horský je rybou žijící u dna. Zatímco mladší exempláře se zdržují raději v blízkosti břehu, kde ryjí v nánosech detritu, starší kusy stojí v proudící vodě na štěrkovitém dně pokrytém jemnými nánosy. Narozdíl od sekavce písečného se zdaleka tolik nezahrabává, spíše se jen ukrývá mezi kameny.
Jenom na zimu se zavrtává do usazenin dna a nechává vyčnívat jen hlavu.
Potravou jsou drobné vodní organismy, přičemž se zdá, že se živí o něco hrubšími sousty než sekavec.
O rozmnožování se ví velmi málo a většinou jde o údaje z východní části areálu rozšíření. Výtěr by měl probíhat od dubna ve 2 až 3 dávkách až do léta, samice běžné velikosti klade 200 – 1800 jiker. Většina autorů uvádí, že třecím substrátem je písčité nebo štěrkovité dno, ojedinělé názory hovoří i o vodním rostlinstvu.
Na našem území prochází západní hranice rozšíření tohoto druhu a navzdory svému původnímu a dlouhodobému výskytu zřejmě nikdy nepředstavoval významnou složku vodních společenstev. I přesto by však byla škoda, kdyby z našich vod vymizel.
Rozměry a růst
Stejně jako sekavec je i sekavčík horský krátkověký pomalu rostoucí druh, který se obvykle dožívá 2 – 4 let a jen výjimečně překročí délku 11 - 12 cm. Úlovky tohoto druhu se omezují pouze na dokladové exempláře zajištěné při sběru vědeckého materiálu pro ichtyologická studia a celkově se na území ČR jedná o několik desítek, maximálně stovek kusů. Pravděpodobnost zjištění maximálních růstových možností na základě takovéhoto souboru exemplářů je malá.
Na východ od našeho území dorůstá tento druh snad až 15 cm, u nás je tato velikost značně nereálná.
Sportovní rybolov
Tento druh je udicí prakticky nelovitelný, existuje pouze teoretická možnost ulovení do čeřínku. Jako zákonem chráněná ryba by měl být v takovém případě okamžitě vrácen do revíru.
Kde to žije - všechna témata
9:09NBoilie Black Carp 51
8:55NDaiwa Tournament Entoh 88
8:23NExil Carplife - Podcast (Video) 2
8:01NVčelaření a rybolov 695
7:17Nvýroba "betonových" záteží 44
6:40NVDE - Robinson , vše kolem . 19
6:10NPMO: Úhyn ryb v jezu Bulharech způsobily znečištěné povrchové vody (Bleskovka) 5
NeNVtipy, frky, hovadinky - nepolitické 694
NeNPřenosný fotovoltaický solární panel 107
NeNFan Club značky Tubertini 801
NeNJarní lov kaprů na řece (Video) 4
NeNPivo- craft beer 120
NeNNavi na match 10
NeNZávada zpětného chodu 23
NeNVýroba splávků Pefa..... 13
Co je nového - všeobecné
SoNBleskovka: Oblast soutoku Moravy a Dyje bude chráněná krajinná oblast, později snad i národní park.
SoNBleskovka: Ekologové kritizují chystané stavby na Labi a Odře, vůbec nedávají smysl.
. . . NBleskovka: PMO: Úhyn ryb v jezu Bulharech způsobily znečištěné povrchové vody
. . . NČlánek: Rok cikády
. . . NMiničlánek: Závěr sezóny s osobákem
. . . NVideo: Jak neutrhnout kapra se slabým návazcem
. . . NČlánek: Postupová Bytča - reportáž písaná „na oprátce“
. . . NRecenze: Nabíjecí čelovka Fenix HM65R
. . . NSoutěž o sonar Deeper Chirp+
. . . NMiničlánek: Karas obecný - pomozte najít lokality
Akční nabídky

Za 299 Kč
Nové stylové tričko s camo logem Prologic. Kvalitní měkký materiál 180gsm (60% bavlna/40% polyester). Camo logo na hrudi. Velikosti M-XXL.

Za 88 Kč
Korum - Quiver Rest, V-Rest, Compact Rest a další opěrky pro vaše feederové pruty. Vybírejte na www.chytil.cz
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Doporučujeme e-shop
Rybářské centrum Olomouc
Rybářské potřeby pro Vaše životní úlovky. Na prodejní ploše 160 m2 a na eshopu naleznete vše pro sladkovodní i mořský...