CRALUSSO FEEDER ENERGY

Zařazení: Vlasce, Cralusso
Určeno pro: feeder

Rybářský vlasec je jedním z nejdůležitějších článků rybářské výbavy, protože je to v podstatě jediné pojítko rybáře s rybou, pominu-li háček. Ten ale bude vždy pevnější než vlasec, který navíc namáhají a narušují mnohé vlivy, které nemůžeme nijak zásadně ovlivnit.
Na pevnosti vlasců se nemalou měrou podílí mimo kvality použitého materiálu a technologie výroby i jejich stáří. Úzce s tím souvisí také způsob skladování, ochrana před UV zářením, způsob a četnost používání vlasce a prostředí, ve kterém vlasec používáte. To všechno má vliv na to, jak dlouho nově zakoupený vlasec vydrží.


Vždycky budeme přirozeně žádat vlasce co nejpevnější, ale přitom také co nejtenčí, protože díky tenčímu vlasci, respektive jeho menší nápadnosti, můžeme v mnoha případech dosáhnout většího množství záběrů a tím pádem se nám může podařit přelstít starší, větší a zkušenější ryby. Jenže v otázce průměru a nosnosti vlasců jsme denně klamáni etiketami, které by nás měly pravdivě informovat o tom, jak si na tom ten či onen vlasec doopravdy stojí.
Prokázat v domácích podmínkách skutečné hodnoty a kvalitu vlasce a hovořit pak v reálných číslech není možné, ale nějaký obrázek si může každý snadno udělat alespoň rámcově několika jednoduchými testy, když porovná pár výrobků, u kterých výrobci udávají shodný průměr a doporučují je ke stejnému použití.

V poslední době jsem zaznamenal při mnoha debatách o vlascích celkem pozitivní ohlas na vlasec Cralusso Feeder Energy, a tak mě zajímalo, zda jsou reference objektivní. Jak už sám název napovídá, jedná se o vlasec určený k lovu feederem. Feederové vlasce patří k těm, které jsou skutečně hodně namáhané a v mnoha případech jsou zatěžovány až na maximální hranici. Navíc velmi trpí otěrem, protože se jedná o vlasce určené k lovu na dně. Nejkrizovější je pro tyto vlasce okamžik, kdy odhazujete koncovou sestavu silně zatíženou krmítkem.


Od feederových vlasců se vyžaduje co nejmenší průtažnost, a to kvůli lepšímu kontaktu a správné signalizaci záběrů. Skloubit dohromady malou průtažnost s měkkostí vlasce, respektive jeho malou pamětí z důvodu dlouhých a přesných hodů, a k tomu chtít, aby měl vlasec vysokou nosnost a mimořádnou odolnost vůči otěru, to určitě není snadné. A přestože se na trhu nachází skutečně skvělé vlasce, o jakých se nám dříve ani nezdálo, najdete na jejich etiketách doslova nesmysly.
Pro posouzení kvality vlasce Cralusso Feeder Energy jsem si vzal na pomoc čtyři další výrobky renomovaných výrobců, které používám, a nebo které jsem alespoň dost dlouho zkoušel, abych se měl od čeho odrazit a s čím srovnávat.

Srovnával jsem tedy následující vlasce:
Sufix Feeder Mono 0,18 - 2,80 kg
Shimano Technium 0,18 - 3,50 kg
Stroft 0,18 - 3,60 kg
Cralusso Feeder Energy 0,18 - 4,40 kg
Awa-shima Ion Power Feeder Pro 0,18 - 4,50 kg
(hodnoty uvádí výrobce na etiketě výrobku)

Nebudu uvádět přesné hodnoty, které jsem naměřil, ale popíšu, jak jsem vlasce srovnával, a vyhodnotím jejich umístění ve srovnání s ostatními referenčními vlasci.


Nejprve udávaný průměr. Zde je třeba říct, že u žádného z vlasců jsem nenaměřil hodnotu udanou výrobcem, ale vždy hodnotu vyšší. A hned tady získal vlasec Cralusso první body, protože jeho odchylka byla ze všech nejmenší. Průměr hodnocených vlasců se pohyboval až do 0,221 mm. To není nic neobvyklého, ale správně to samozřejmě není.

Měkkost vlasce, respektive jeho paměť, už se tak snadno určit nedá. Aby však bylo hodnocení spravedlivé, ustřihl jsem z každého vzorku 15 cm a sledoval, jak se pouhou tíhou své hmotnosti prohne. Problém nastává už v tom, že vlastně srovnáváte vlasce, jejichž průměr není v reálu totožný. Je stejný pouze na etiketě výrobku. Zde vlasec Cralusso opět uspěl na výbornou, protože skončil v testu jako druhý nejměkčí hned za vlascem Awa-shima Ion Power Feeder Pro. Ten ale vykazoval silnější průměr.

Také test průtažnosti dopadl pro testovaný vlasec nad očekávání dobře. Cralusso se umístil v tabulce přesně uprostřed. Nedokázal konkurovat skutečně málo průtažným vlascům Shimano Technium a Stroft, které patří k nejtvrdším na trhu, a je tedy možné zařadit jej do této skupiny s tím, že je výrazně měkčí, což je jeho plus. Průtažnost jsem testoval zvedáním stejně těžké hmotnosti na stejně dlouhých kusech vlasce.

Zjistit, jak rychle se vlasec potápí, bylo nejtěžší a vedlo mě k tomu jen to, že výrobce uvádí, že se jedná o středně potápivý vlasec. Jak se vlasec potápí, zjistíte nejlépe sami při vlastním lovu. Pokud ale jakýkoli vlasec čas od času očistíte a odmastíte, nebude vám žádný dělat skutečné problémy.
Rychlost potápění tělesa záleží na jeho hmotnosti a jeho vztlaku jako takovém, přičemž svou roli sehrává i to, z čeho je daný předmět vyrobený. Zde můžeme říct, že se jedná o materiál, pokud ne stejný, pak velmi podobný. Jediné, co mě tedy napadlo, bylo ustřihnout stejně velké kousky, deseticentimetrové, a nechat je propadávat ve skleněném válci 50 cm vysokým vodním sloupcem a sledovat čas. U všech vzorků bylo nejdříve nutné porušit povrchové napětí vody, protože jinak všechny vlasce plavaly. Rozdíly v čase byly opět poplatné spíše tomu, jaký byl reálný průměr vlasců, protože nejsilnější, a tedy pravděpodobně i nejtěžší vlasce se potápěly nejrychleji. Rozdíly by se ale daly označit za zcela zanedbatelné, takže i zde vlasec Cralusso obstál bez zvláštní újmy a opět obsadil střed tabulky.

Na závěr jsem si ponechal nosnost testovaných vzorků. Hned na začátku musím říct, že deklarovaným parametrům nevyhověl žádný. Zkouška probíhala primitivním způsobem, a to postupným přidáváním hmotnosti na metrový kus vlasce. Uzel byl vždy jen na jednom konci – tam, kde byl háček na zavěšování závaží. Na opačném konci byla svorkou zafixovaná cívka k rámu, takže žádný uzel ani hrana, o kterou by se vlasec dřel. Ani po vyčerpání všemožných uzlů včetně bezuzlového vázání, které jsem na přivázání háčku použil, nebylo dosaženo nosnosti uváděné na etiketě. Nejvíce se k reálu pochopitelně přibližovaly vlasce, u kterých byla uváděná nižší nosnost, což je samozřejmě pochopitelné. Nicméně skutečně zjištěné nosnosti se lišily přibližně o půl kilogramu mezi nejlepším a nejhorším vlascem. Dá se tudíž říct, že pokud by výrobci uvedli skutečné hodnoty, všechny vlasce by si vedly velmi podobně a tudíž z mého pohledu dobře, protože od vlasců o tomto průměru ani nic jiného nečekám a účelu, pro který je používám, vyhovují.
K otázce trvanlivosti a otěru vlasce Cralusso Feeder Energy se zatím nemohu vyjádřit, protože jej ještě nemám dost dlouho na to, abych mohl s jistotou říct, co si o této jeho vlastnosti myslím. Ovšem skutečně nepředpokládám, že by nějak výrazně vybočoval z řady ostatních srovnatelných výrobků. Pokud by se na tomto poli odehrála nějaká skutečná revoluce, nejspíše bychom to už věděli.
Vlasec ani po několika vycházkách nijak nezměnil své vlastnosti a nezdá se, že by trpěl otěrem více, než je zcela běžné, ba právě naopak.


Závěrečné hodnocení
Vlasec Cralusso Feeder Energy může být právem považován za jeden z velmi dobrých vlasců, jehož vlastnosti jsou dobře využitelné pro lov, ke kterému jej výrobce doporučuje, tedy pro lov feederovými pruty. Hodí se samozřejmě i k jiným druhům lovu, jako je třeba klasická položená, a nebál bych se ho použít ani na přívlač. K dostání je v průměrech 0,18 mm, 0,20 mm, 0,22 mm a 0,25 mm, takže pokrývá úplně celé spektrum lovu s krmítky. Nabízí se v tmavě vínové barvě, která usnadňuje případné značení vzdálenosti bílou tužkou kvůli přesnému udržení vzdálenosti lovu. Na cívce je navinuto 150 metrů. Po přeměření mohu konstatovat, že tento údaj je přesný, a dokonce asi jedním metrem zvýhodňuje zákazníka. Porovnám-li tedy poměr výkon-cena, mohu bez nadsázky konstatovat, že je to velmi dobrý vlasec za velmi dobré peníze, se kterým se dobře pracuje a který vás nenechá na holičkách.
Technická data
K dostání v průměrech:
0,18 mm, 0,20 mm, 0,22 mm a 0,25 mm
Barva:
tmavá vínová
Návin:
150 m

Odkazy
O značce

Výrobce: Cralusso, Maďarsko

Dodavatel: CHYTIL, Velehradská 593, Staré Město 686 02

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje.

 
Autor: Milan Tychler, 13.2.2013