MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Trabucco Perfecta ATC Competition Feeder 360/90g

Zařazení: Pruty, Trabucco
Určeno pro: feeder

Na trh se hrnou nové a nové řady feederových prutů a nutno podotknout, že za tu dobu, co se u nás tyto pruty natrvalo usadily, tedy bezmála 20 let, se hodně proměnily. Blanky výrazně zeštíhlely, ale kvalita a dynamičnost prutů významně vzrostla. Používají se nové technologie, které nejenže zvyšují komfort při lovu, ale především dovolují nahazovat přesněji a dál s menším úsilím a také zdolávat větší ryby. Pruty přitom zůstávají velmi citlivé a umožňují velmi delikátní lov.


V tomto duchu se nese i novinka firmy Trabucco. I na ni byla použita zcela nová technologie výroby blanku s názvem Anti-Twist Carbon (ATC), která prut nejen odlehčuje, ale také zvyšuje jeho podélnou pevnost a zamezuje kroucení blanku při odhozu.


Blank je osazen velmi kvalitními očky SiC Sea Guide, která vedou vlasec velmi přesně v přímce, takže nedochází ke kontaktu s blankem, což opět zkvalitňuje přesnost a délku hodů. Ovšem ani ten nejkvalitnější prut by bez dobrých a citlivých špiček neznamenal vůbec nic. V tomto případě ale můžeme být bez obav. Prut je vybavený hned čtyřmi špičkami z kvalitního grafitu, které mají navíc velmi dobře zviditelněnu indikační část navýšením opletu s několika vrstvami barvy. Špička tak už není jen tenká barevná linka, ale má na konci velmi dobře viditelný barevný bod.

Spíš než na strohý popis prutu je každý potenciální uživatel zvědavý na skutečné vlastnosti, které avizovaná nová technologie a další vylepšení prutu skutečně přinesly. Zde je tedy několik postřehů od vody.


Můj první dojem z prutu, když jsem ho vzal do rukou, byl takový, že je sice u rukojeti maličko silnější, je však lehký a velmi dobře vyvážený, takže je příjemné ho držet a po nasazení navijáku se s ním lehce a přirozeně nahazuje, protože vás prut prostě nikam netáhne. Díky houževnatému spodnímu a střednímu dílu, na které byla využita technologie Anti-Twist Carbon, můžete do prutu dát hodně síly a on ji promění ve velmi snadný a dynamický hod. S tímto prutem máte prostě pocit, že i hody s těžšími krmítky jsou jednoduše snadné.Většina prutů kategorie medium s odhozovou hmotností 90 g má tendenci se při použití krmítek nad 50 g kroutit, a když ne celé, tak alespoň ve středním díle. Tento prut to nedělá. Můžete se proto zcela soustředit na hod a nemusíte příliš kontrolovat a vyrovnávat uhýbání prutu stranou. To ocení každý, kdo buď používá těžší krmítka, nebo je zvyklý házet dál od břehu.

Očka jsou pevná, ale lehká, správně rozmístěná a kvalitně vyvázaná. Při lovu s tímto prutem jsem používal jak vlasec, tak i tenkou pletenku. Ta se mi v kombinaci s tímto prutem a lovem v dálce hodně osvědčila.Rukojeť je pro mě dlouhá tak akorát a myslím, že padne do ruky většině rybářů. Není příliš silná a držení je docela pohodlné. V koncovce se trošku rozšiřuje, což se mi zdá v tomto případě celkem zbytečné. Rozšíření ale není nijak dramatické, a tak nijak neobtěžuje. Sedlo navijáku typu Fuji je slabě pogumované, takže v něm naviják velmi dobře sedí.

S prutem jsem házel krmítka typu method feeder o hmotnosti 40 g poměrně snadno i do vzdálenosti 90 m a klasická krmítka o téže hmotnosti létají s minimálním úsilím doslova sama na 40 m. Když dáte do prutu více síly, odhodíte je snadno o dvacet metrů dál. Nešlo mi v tomto případě o zjištění maximálních možností prutu, ale o to, abych zjistil, v jakých vzdálenostech mohu kdykoli snadno chytat. Co se odhozových vlastností týká, musím říct, že prut má skutečně velký potenciál - já sám ho nevztahuji na délku hodu, ale na přesnost, protože obecně se dá říct, že pruty které snadno a daleko hází, jsou také přesné. A to je u lovu feederem velká výhoda.

Rovněž špičkám prutu věnoval výrobce jistě velkou pozornost. Jsou dost dlouhé a pozvolna ujímané, takže mají velký pracovní rozsah.


Odstupňovány jsou přiměřeně zřetelně, ale jejich akce se lehce překrývá. Není proto těžké zvolit tu správnou špičku. Očka jsou větší, než na jaké jsme u většiny prutů medium zvyklí, což je moc dobře. Také konce špiček jsou dobře zvýrazněné. Mají oplet i přes tubus koncového očka a celá část je několikrát namočena do reflexní barvy. Na konci špičky tak vznikl poměrně dobře viditelný bod, který se snadno sleduje za nepříznivého počasí a za šera.Nejjemnější špička odpovídá zhruba hodnotě 1 oz. Zpočátku jsem trošku litoval, že prut nemá špičku ještě jemnější, ale s postupem času jsem si uvědomoval, že tento prut nepředstavuje klasickou kategorii medium, nýbrž je to skvělý nástroj k lovu v tekoucích vodách a ve větších vzdálenostech na vodách stojatých, kde bych příliš měkkou špičku stejně nevyužil.

Prut má kromě skvělých odhozových vlastností i příjemnou zdolávací křivku a poměr těchto dvou rovin házení-zdolávání, je u něj velmi dobře vyvážený. Obvykle je to něco za něco. Prut, který dobře hází, nemusí být příjemný na zdolávání a naopak. Tady je to naprosto skvělé. Prut je akční v horní třetině, při větších rybách se plynule zapojuje zbytek prutu. Křivka je ve všech polohách velmi plynulá a díky tuhému spodnímu dílu stále cítíte dost rezervy i pro zdolání velkých ryb. Přechod mezi prutem a špičkou není znát.


Prut mohu doporučit k lovu kaprů menší a střední velikosti, k lovu velkých cejnů a tloušťů, zvládá krásně také parmy a vychutnáte si na něm i ostroretky. To všechno díky velmi dobře navrženému blanku.

Tento prut si na nic nehraje. Není na pohled ničím výjimečný, avšak jeho vlastnosti oceníte hned při prvním hodu a s první rybou. Ani jsem si na něj nemusel nijak zvykat. Stačilo pár hodů a hned jsem věděl, na čem jsem. Tím však nechci rozhodně říct, že bych měl okamžitě prut přečtený. Hodnou chvíli mě stále příjemně překvapoval. Hodí se k běžnému i závodnímu lovu, a i když bych mohl tvrdit, že je univerzální, není to tak - tento prut má potenciál, který je vysoko nad slovem univerzální, ale není to vyložený speciál jen na něco. Prostě mu sedí řeky, dálka a akční lov. Brát ho na lov malých ryb je vysloveně škoda, i když i to zvládá velmi dobře. Na druhou stranu lov menších ryb v dálce je jednou z jeho silných stránek.


Perfecta je prut, jakých není mnoho, a je těžké přirovnat ho k jiným prutům, protože je prostě svůj. Patří do kategorie, které mi sedí, a proto nemohu jinak, než pochválit ty, kdo se na jeho vývoji podíleli.

Cenově patří do kategorie spíše střední než vyšší střední třídy, ale mohu vám říct, že alespoň pokud jde o mě, nelitoval bych investice do něj, i kdyby byla cena ještě o něco vyšší. V současné době se dá prut koupit asi za 3 500 Kč.

Technická data
Počet dílů3 + 4 špičky
Očkaprut je osazen pěti kvalitními dvoupatkovými a třemi jednopatkovým očky SiC Sea Guide, na špičce je dalších pět jednopatkových oček
Průměr koncového očka5 mm
Průměr náběhového očka (první od navijáku)20 mm
Počet oček13 včetně oček na špičce
Počet špiček4, délka špiček 52,5 cm, všechny grafitové
Průměr špiček2,8 mm
Průměr blanku u sedla navijáku14 mm
Typ spojektrnové
Materiál blankuHigh Modulus CX-1 Micro Pitch Carbon
Odhozová hmotnost90 g
Design a kvalita zpracování blankučerná barva, blank lakovaný, vyvázání bez vad ve vysoké kvalitě
Hmotnost prutu226 g včetně špičky
Rychlost blankurychlý, s akcí v horní třetině
Materiál rukojetikorek + EVA
Sedlo na navijákšroubové s krytým šroubením shora
Přepravní délka128 cm
Obal prutunepromokavá textilie
Celková délka rukojeti 63 cm
Průměr rukojeti2,4 cm (korek u navijáku)
Poměr kvality a cenyvelmi dobrý

 

Klady a zápory

kvalitní materiál

velmi dobré zpracování

kvalitní očka

větší očka na špičkách

kvalitní špičky

dobře řešená viditelnost špiček

skvělá dynamika

poměr ceny a výkonu velmi dobrý

zbytečně rozšířená koncovka rukojeti

Odkazy
http://www.hobby-g.com/cz/hobby-g-eshop/pruty/feederove/prut-perfecta-atc-comp-feeder-3603-4-mp-3-6m-90g
Ceny produktu Trabucco Perfecta ATC Competition Feeder 360/90g srovnáte na Zboží.cz

O značce
Výrobce: Trabucco
Dodavatel: Hobby-G s.r.o., Krkonošská 181, 543 01, Vrchlabí 1

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje.

 

Autor: Milan Tychler dne 4.8.2017

Hodnocení uživatelů

N Bery. - ® Út 8.8.2017 18:46:06
Moje hodnocení:  

Přesnost nahazování

Tuhost špiček ideální k tuhosti prutu

Síla pro nahazování i těžších krmítek

Silová rezerva na zdolávání

Očka na prutu a špičkách

Viditelnost barvy na špičce

Mám i jiný prut se stejnými parametry od této značky. Perfecta je podstatně silnější. Krmítka na odhoz jsou ideální 50-80g , na krátké vzdálenosti odhodí i 100-110g. Ten kdo chce prut na řeku aby v případě vyššího průtoku mohl odhodit i těžší krmelec nebo na stojáku chytá kapříky všech velikostí,tak bude maximálně spokojen.

[ Vstoupit do diskuse - 1 reakcí ]

Co je nového - všechna témata
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniVlasce Berkley Connect+ CM

Berkley Connect+ CM je považován za profesionální monofil, navržený jako nejspolehlivější kaprový vlasec na trhu. Super cena + doprava nad 1499Kč ZDARMA.

akce, rybareniShimano Medium Baitrunner CI4 XT-B LC

Za 5.790
Super cena-Vylepšené o celou řadu technologií a konstrukčních prvků, převodovka Hagane, uložení X-SHIP, vysokorychlostní brzda Hi-Speed Drag, ochrana proti vodě X Protect, tělo i rotor z CI4+ a samozřejmě Baitrunner pro systém volné cívky


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
RYBÁŘSKÉ POTŘEBY U ZLATÉ ŠTIKY RYBÁŘSKÉ POTŘEBY U ZLATÉ ŠTIKY

Uherské Hradiště, Nádražní 26