MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Signalizátory ATT s příposlechem

Zařazení: Elektronika, ATT
Určeno pro: kaprařina, všeobecná rybařina

Dnes si mnoho rybářů neumí bez elektronických hlásičů rybaření představit. Já osobně to tak nemám, ale i tak hlásiče používám celkem často, protože zrakem upřeným jen na čihátka bych přišel o mnoho krás a neopakovatelných okamžiků u vody. Každopádně jsou elektronické hlásiče rybáři velmi často používány a i díky tomu jich je na trhu velké množství. Zpravidla jsou si funkčně hodně podobné, ale jedny z této řady značně vyčnívají svým nevšedním řešením. Řeč je o signalizátorech ATT. Tato zprvu nic neříkající zkratka znamená „Advanced Technology Tackle“, tedy v překladu pokročilá technologie. Tyto hlásiče se prodávají už celkem dlouho a v nabídce jsou dva typy. Starší typ, který má diodu na přední straně hlásiče a novější typ, který má diodu pod snímacím kolečkem, které je čiré a svítí tak celé. Tato recenze se zabývá novějším modelem, i když jsou si oba velmi podobné.


Signalizátory ATT vynikají v několika směrech. Asi nejvíce z dlouhé řady hlásičů na trhu vybočují svou velikostí a vahou, a to proto, že se pohybují v dolních mezích. Jsou opravdu malé a dá se říct, že připomínají spíše jen rohatinky než elektronické hlásiče. Rozměry hlásiče jsou 34 x 21 x 63 mm. Je to podle mých dostupných informací nejmenší hlásič na trhu. Zatím jsem neviděl ani na fotce žádný, který by byl stejně malý. Váha hlásiče je pouze 50 g, takže bude určitě patřit i mezi nejlehčí. Druhá vlastnost, jakou jsou signalizátory ATT zatím asi opravdu jedinečné, je absence reproduktoru na hlásiči. Na hlásiči je záběr signalizován jen vizuálně, tedy rozsvícením diody, a zvuk se přenáší do příposlechu.Tělo hlásiče je ze dvou kusů silného plastu, které mezi sebou mají těsnění a jsou spojeny čtyřmi šrouby. To zajišťuje vodotěsnost hlásiče. Jen je potřeba při výměně baterie hlásič rozebrat. Napájen je baterií 476A, což je miniaturní 6voltová baterie. Sám jsem baterie dodané v hlásičích nevybil, a když jsem se ptal těch, kdo používají tyto hlásiče už dlouho, není čemu divit – baterie jim vydrží několik sezón. A to není u signalizátorů s vysílačem, který vysílá signál příposlechu, příliš běžné. Překvapilo mě, jak může být celý elektronický systém signalizátoru, včetně vysílače s velmi slušným dosahem, tak malinký.Hlásič má tvar malé krabičky se zaoblenými rohy. Vidlice, do které se vkládá prut, je poměrně malá. Vejdou se do ní pruty do průměru 15 mm. Většina děliček se do hlásiče vejde, ale některé teleskopické pruty s tím mohou mít problém. Na vidlici signalizátoru jsou dva malé otvory na miniaturní izotopové světýlko, aby se za tmy snáze odkládal prut do hlásiče. Povrch hlásiče je matný a pogumovaný. Díky pogumování pruty ve vidlici dobře drží a neposouvají se. Závit hlásiče je vyrobený z mosazi a je na něm nerezová černěná matice.


Kolečko hlásiče, které snímá pohyb vlasce, je z čirého plastu a zespodu je podsvícené diodou. To je změna oproti předešlé verzi tohoto signalizátoru – ten měl na přední straně diodu. Řekl bych, že rozsvícené kolečko je vidět z většího úhlu než samotná dioda, ale na druhou stranu je méně viditelné za silného slunce. Každopádně to dobře vypadá. Kolečko má v sobě dva malé magnety, ty přenáší přes magnetický snímač signalizátoru impulz k signalizaci záběru. Kolečko lze snadno vyjmout odšroubováním dlouhého šroubku, který vede osou kolečka. Kolečka se dají koupit v různých barvách a s různým počtem magnetů (čím více magnetů, tím citlivější je signalizace záběru). Základní kolečko se dvěma magnety snímá pohyb vlasce asi po 10 mm. Pokud na to půjdu matematicky, bude citlivost u kolečka se čtyřmi magnety 5 mm a se šesti magnety cca 3 mm, ale ta jsem neměl k dispozici, abych to změřil.


K signalizátoru se dodávají i gumové ochranné kryty, které kopírují tělo signalizátoru, dobře ho chrání, ale nezabírají další místo. V gumovém krytu je zalitý magnet, který hlásič po navléknutí krytu vypne, což je bezvadné řešení pro úsporu baterií bez nutnosti mít na hlásiči nějaké tlačítko, které by mohlo propouštět vodu. Navíc nemůžete díky tomuto systému zapomenout hlásič vypnout.


Příposlech ATT Deluxe Reciver
Příposlech vypadá velmi dobře, líbí se mi na něm hlavně to, že je plošší než jiné příposlechy a lépe se tak nosí v kapse. Rozměr příposlechu je 58 x 23 x 77 mm. Pokud budu počítat i anténu, je vysoký celkem 100 mm. Příposlech lze postavit na zadní stranu nebo na bok bez tlačítek, případně se dá dokoupit gumový stojánek, aby mohl stát na spodní straně. Příposlech má matný pogumovaný povrch stejně jako signalizátory.


K ovládání příposlechu slouží jeden hlavní vypínač a tři tlačítka na boku. Hlavní vypínač je páčkový a je umístěn na horní straně vedle antény. Je velmi šikovně zapuštěný, takže páčka nevyčnívá příliš ven a je minimální šance na neúmyslné vypnutí či zapnutí v kapse. Tři tlačítka na boku jsou gumová a jsou označena “+”, “-” a P.


Hlasitost lze nastavit snadno mačkáním plusu nebo minusu, a to v pěti úrovních. Nastavená úroveň hlasitosti je zobrazena rozsvícením diody zleva doprava od nejnižší po nejvyšší hlasitost. Pod nejnižší hlasitostí je ještě úplné ztišení a zapnutí vibrace. Nastavení tónů je trošku složitější, ale po přečtení návodu jsem to zvládl. Na výběr je deset různých tónů a ke každému signalizátoru lze přiřadit vlastní tón. Dále se dá zapnout i vibrační vyzvánění ke zvukové signalizaci. K vibrační signalizaci záběru bych ještě rád poznamenal, že jsem zatím neviděl ani příposlech a ani mobilní telefon, který by vibroval tak silně.


Zajímavé jsou diody. Je jich pět, všechny svítí bíle a jsou překryté barevnými „sklíčky“. V základním vybavení je červená, zelená, bílá, žlutá a modrá barva. V balení jsou také tři další „sklíčka“ v barvě modré, žluté a purpurové. Pokud však nejste manuálně zruční a trpěliví, nedoporučuji se do výměny pouštět. Chce to celkem cit, protože se musí příposlech rozebrat a pod každým „sklíčkem“ i kolem celého obvodu příposlechu je jemné silikonové těsnění, které se musí zasadit přesně zpět. Každopádně, pokud se na něco podobné sami necítíte, zručný člověk to zvládne bez problémů. Těsnění je i pod krytem baterií a příposlech je značený jako voděodolný, což znamená, že sice není vodotěsný (neodoláponoření do vody), ale měl by vydržet nějaký déšť a stříkající vodu.


Příposlech je napájen dvěma tužkovými bateriemi, což je určitě výhoda, protože tyto baterie jsou asi nejdostupnější a dají se koupit prakticky kdekoliv, včetně benzinových pump. I když s ohledem na velmi malou spotřebu baterií to není až tak důležité. Já sám baterie nevybil, ale podle dlouhodobých uživatelů vydrží bez problémů celou sezónu. Dosah příposlechu uvádí výrobce 200 metrů, zkoušel jsem cca 150 metrů a bylo to bez problémů.


Příslušenství
Co hodnotím velmi kladně, je množství příslušenství a výměnných dílů, které se dají k signalizátorům nebo příposlechu dokoupit. Jsou to například kolečka, která se prodávají v různých barvách a vybavená 2, 4 nebo 6 magnety (vyšší citlivost). Lze také dokoupit zadní kryt signalizátoru s prodlouženou vidlicí, která se hodí například při lovu do boku nebo na řece. Dále jsou to sady těsnění a šroubků, stojánek na příposlech nebo kožené či vodotěsné pouzdro na příposlech. I když v tomto případě nejde o příslušenství, v nabídce jsou i hlásiče a příposlech z čirého plastu, takže při záběru se rozsvítí celé. Večer to vypadá velmi pěkně, ale vidí to i všichni kolem a to se mi zrovna nehodí. Já mám raději, když o svých záběrech vím jen já sám… ;-)

Musím se přiznat, že hlásiče ATT jsem měl před lety mezi třemi „finalisty“, když jsem si vybíral hlásiče, které si pořídím. Nakonec jsem sice vybral kvůli jejich typickému zvuku jiné signalizátory, ale pořád jsem nepřestával ATT sledovat a jsem rád, že jsem si je teď na delší dobu mohl vyzkoušet, protože jsem si ověřil, že splňují to, co jsem od nich očekával. Jako hlavní přednost vidím miniaturní rozměry, kterým se většina jiných signalizátorů s vysílačem na příposlech ani nepřibližuje. Jsou tak malé, že vypadají jen jako rohatinky a díky tomu není problém je nechávat na vidličkách či hrazdách po skončení rybolovu a transportu věcí. Velmi dlouhá životnost baterií v příposlechu a hlavně signalizátorech nemá příliš konkurence a vzhledem k velikosti a váze baterie je celkem překvapivá. Design je velmi jednoduchý, ale povedený, řekl bych i nadčasový. Tento novější model, který má místo diody na přední straně podsvícené celé kolečko, vypadá mnohem lépe a hlavně je signalizace mnohem lépe vidět. Někdo by mohl vidět absenci reproduktoru na hlásiči jako velký hendikep, ale já – a myslím, že nejsem sám – často používám ztlumené signalizátory spolu s příposlechem s velmi nízkou hlasitostí, abych případným záběrem nerušil své okolí. Příposlech má podobně kompaktní rozměry jako hlásiče, hlavně je relativně plochý a dobře se tak nosí v kapse. Nastavení hlasitosti nebo vibrací je snadné, jen nastavení tónů je trošku složitější a musel jsem se dívat do návodu, ale myslím, že to příliš nevadí. Není to atribut, který měníme pokaždé, když jdeme k vodě. V čem opravdu vyniká příposlech ATT, je vibrační vyzvánění. Je tak silné, že ho nelze nevnímat, když ho máte v kapse, a pokud ho položíte na nějaký tvrdý rezonující materiál jako kbelík nebo plechový stolek, je to opravdu rachot. Co nemohu opomenout, je množství příslušenství a dílů, které se dají dokoupit. Kvalita materiálů i zpracování jsou na velmi vysoké úrovni, takže je třeba počítat s vyšší cenou, ale už je přívětivější, než byla před lety.
Technická data
Hlásič ATTs Underlit Wheel
Rozměry hlásiče34 x 21 x 63 mm
Hmotnost 50 gramů
Baterie 6V, 476A
Barvy diod modrá, zelená, oranžová, purpurová, růžová, bílá
Přijímač ATTx Deluxe Reciever
Rozměry přijímače 58 x 23 x 77 mm (s anténou 100 mm)
Baterie 2 x AA
Dosah 200 metrů

 

Klady a zápory

Minimální rozměry hlásiče

Pěkný a nadčasový design

Mnoho příslušenství

Silné vibrační vyzvánění

Vodotěsné hlásiče

Dlouhá životnost baterií

Složitější nastavení tónů příposlechu

Odkazy
https://www.hobby-g.com/cz/nase-znacky/list-all-products/att
Ceny produktu Signalizátory ATT s příposlechem srovnáte na Zboží.cz

O značce
Výrobce: Gardner Tackle Ltd., Velká Británie
Dodavatel: Hobby-G s.r.o., Krkonošská 181, 543 01, Vrchlabí 1

O autorovi recenze: Jiří Jakeš, rybaří od roku 1992, vystudoval obor rybář na Střední rybářské škole v Třeboni a nástavbové studium podnikání v oboru na téže škole. Poté pracoval dva roky na rybí líhni a od roku 2007 pracoval jako redaktor magazínu Kapr, který později (2009-2012) vedl jako šéfredaktor. Od jara 2012 je redaktorem rybářského serveru MRK.cz. Od roku 2014 je členem výboru a hospodářem MO Most.

 

Autor: Jiří Jakeš dne 10.8.2018

Hodnocení uživatelů

N beda96 - ® So 10.11.2018 18:03:41
Moje hodnocení:  

Velká výdrž baterie

Na pohled zajímavé hlásiče

Silné vibrace u připoslechu

Dostatečný dosah signalu u připoslechu

Nemají na sobě žádné tlačítka tudiš jsou blbuvzdorné

V ČR jsou poměrně drahé (v UK je cena přijatelná)

Pouzdra na hlásiče se mi trochu "smrskly"

Neprodává se sada s kufříkem

Nejnižší hlasitost příposlechu může být pro někoho stále dost vysoká.

Hlasiče s příposlechem jsem si objednal letos v únoru. Od té doby jsem ani jednou neměnil baterie. A neměl s hlasičemi žádný problém. Jediné co mě trochu štve že jedno z pouzder se mě trochu smrsklo a hlasič se z něho vytahuje lehce ztuha. Dosah signálu je slušný. Hlasitost a vibrace na přílposlechu vynikající. Celkově jsem s ATTs spokojenej a nehodlám je měnit.
N Tomo11 - ® Po 10.9.2018 13:12:10

Maly, zatiaľ neznama výdrž batérie, kvalitné spracovanie,

Nerozoznava záber, môj odposluch ma len jedno tlačítko a je to katastrofa to nastaviť, nedá sa alebo zatiaľ neviem na každý hlásic nastaviť iný ton,

Za tie peniaze by som čakal aspoň púzdro na sadu 2+1
N Calex - ® Po 27.8.2018 21:02:19

Malý

Jednoduchý

Spolehlivý

Odolný

Dlouhá výdrž baterií

O mínusech nevím..

Možná absence lepšího kufříku.

Silné vibrace, málem mi spadl ze stolu.

N Rastislaf - ® St 15.8.2018 10:45:45

-dlouhá výdrž baterií

-silné vibrace příposlechu, které jsou slyšet např. na kbelíku i když je zvuk vypnutý

-absence reproduktoru na "pípáku"

-V UK se dají sehnat i za rozumnou cenu, 2+1 kolem 5 tis.

-zatím o ničem nevím, někomu by mohlo vadit, že hlásič nepípá, ale pro mě je to plus

Vyměnil jsem je za Flajzar Q9 TX a jsem maximálně spokojený, i když jsem byl s Flajzary spokojený, teď jsem ještě spokojenější =)
N freecarper - ® Ne 12.8.2018 21:06:45
Moje hodnocení:  

-malý

-spolehlivý

-odolny-(blbuvzdorný)

-tichý

-žádný neznám

- používám již 7+ let - naprosto spokojen
N muskar125 - ® Ne 12.8.2018 16:30:43
Moje hodnocení:  

malý

okamžitý kontakt na příposlechu

tichý

voděodolný

nic

N Tomajo - ® Ne 12.8.2018 14:26:03

dlouhá vydrž baterie, malé a decentní provedení

žádné jsem nenašel

již několik let používám k maximální spokojenosti

[ Vstoupit do diskuse - 7 reakcí ]

Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniSada 3+1 s alarmem proti odcizení

AKCE - LuXlite sada signalizátorů s příposlechem a alarmem proti odcizení prutů. Akční cena + doprava zdarma!!!

akce, rybarenispací pytel + přikrývka

JRC spací pytel s extra voděodolnou přikrývkou v cenově zvýhodněném setu. Set obsahuje velmi kvalitní spací pytel a teplou přikrývku a je tak navržen pro všestranné použití do všech ročních období.


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky