Deeper Fishfinder Pro+

Zařazení: Elektronika, Deeper
Určeno pro: kaprařina, plavaná, feeder, přívlač, sumcařina, mořský rybolov, všeobecná rybařina

Po bezdrátových echolotech jsem pokukoval už delší dobu, protože většinou vyrážím k vodě na kratší vycházky, a tak nemá smysl tahat na prozkoumání revíru člun a další vybavení.


Na loňském veletrhu For Fishing jsem se díval i po „Deeperu“, ale v té době byla k dispozici jen verze, která ke komunikaci používala bluetooth, a to mi nevyhovovalo, jelikož má menší dosah než wifi. Po rozhovoru s českým distributorem jsem se dozvěděl, že v plánu je i novější verze s wifi. Té jsem se dočkal v druhé polovině roku 2016. V nabídce jsou dnes tři verze: první je s bluetooth, druhá komunikuje přes wifi a třetí je verze Pro+, která také využívá ke komunikaci wifi a má navíc integrovaný GPS modul.

Velkou výhodou nahazovacích echolotů je jejich skladnost a absence jakýchkoliv kabelů, baterií a podobně. Deeper navíc nepoužívá vlastní přijímač s displejem, ale dá se spárovat s chytrým telefonem nebo tabletem.

Deeper má tvar plastové koule o váze 100 g a průměru 6,5 cm. Díky tomu se relativně dobře nahazuje, je však třeba myslet na jeho hmotnost při výběru prutu, kterým ho budete nahazovat. Pro většinu kaprových prutů to není problém, ale u jiného typu už bude třeba dávat pozor na vrhací zátěž. Také je třeba zvolit odpovídající vlasec nebo šňůru.


Sonda je vodotěsná, ale je třeba hlídat, aby byl správně dotažený kryt. To se těžko odhaduje, proto jsou na sondě šipky s nápisem, které ukazují, kam až se má kryt dotáhnout. Pod krytem je anténa, dioda a mikro-USB na nabíjení, které je navíc chráněné gumovou krytkou – zřejmě kdyby došlo po špatném dotažení k vniknutí vody pod kryt.


Na sondě jsou tři závity, do kterých se dá našroubovat oko k připevnění na vlasec. Místo, za které echolot uchytíte, je třeba volit dle toho, jak jej hodláte použít. Sonda totiž musí snímat kolmo k hladině, jinak by bylo měření zkreslené a roztřesené. Oko na vrcholu sondy slouží k uchycení na držák u lodi. Oko na boku ve vrchní části je určeno k použití, kdy sondu taháte z vyvýšeného místa, jako je molo nebo most. Oko na boku spodní polokoule je na uchycení při tažení ve vodorovném směru, tedy prutem. Sondu je třeba tahat pomaleji, aby se nehoupala a zobrazovala co nejlépe dno, případně ryby a překážky ve sloupci.

Komunikace mezi sondou a telefonem nebo tabletem probíhá prostřednictvím wifi. Sonda mi bez potíží fungovala na vzdálenost 70–80 metrů. Výrobce uvádí dosah až sto metrů, ale tak daleko jsem nedokázal nahodit.

Vykreslování
Echolot pracuje se dvěma paprsky – širší má 55° a úzký 15°. Mile mě překvapila citlivost echolotu. Krásně vykresluje i opravdu malé věci. Například na fotce zde je vidět, jak pod ledem „poskakuji“ se sedmicentimetrovou gumou na pětigramové hlavičce. Jediné, co mi trochu vadí, je to, že echolot nedokáže změřit hloubku menší než 70 cm. Když se dostane na mělčinu, vyšle hlášku, že se dostal příliš mělko nebo příliš hluboko, a nezobrazuje nic, dokud se opět nedostane na větší hloubku. Hloubkový dosah výrobce udává až 80 metrů.


Podle barevného zobrazení na displeji se dá poměrně dobře rozlišit tvrdé dno, měkké nánosy na dně, nebo rostliny, případně ryby. Tvrdé dno je zobrazeno oranžovou, rostliny nebo jemné nánosy zelenou barvou. Ryby se zobrazují oranžovou až žlutou barvou, to podle jejich velikosti. Pokud se chcete naučit z echolotu číst, je dobré ho vyzkoušet na revíru, který důvěrně znáte. Pak můžete konfrontovat zobrazení na echolotu s tím, co pod vodou skutečně je. Echolot umí zobrazit i symboly ryb, ale já osobně tuto funkci nezapínám, protože je pro mě lepší dívat se na přesné grafické zobrazení toho, co pod vodou je. Sonda měří i teplotu vody a zobrazuje ji na displeji.


Aplikace
Jak už jsem napsal, tento echolot nemá vlastní přijímač, takže je třeba použít vlastní chytrý telefon nebo tablet. Aplikace se dá stáhnout zdarma a je v českém i slovenském jazyce. Funguje jak v Androidu, tak v OS. Pro oba typy systémů se dá aplikace stáhnout přes Google Play nebo App Store pro zařízení Apple. Po instalaci aplikace je třeba spárovat sondu s telefonem. K jejich spárování dojde velmi snadno – stačí sondu nahodit do vody, sonda se sama zapne a poté se připojí přes wifi. Mně to šlo bez zadávání hesla, ale u některých verzí Androidu je prý potřeba zadat heslo ručně. Heslo je uvedené v návodu, ale je snadné: 12345678.


Ovládání aplikace je velmi intuitivní a díky mateřskému jazyku jsem se dobře orientoval i bez studování návodu. Aplikace má velmi mnoho funkcí, některé velmi užitečné, některé méně, ale to už záleží na pohledu každého uživatele.

Kalendář
V kalendáři vidíte kromě data i fáze měsíce a také očekávanou aktivitu ryb. Předpokládám, že aktivita ryb je odvozena od fází měsíce, případně i počasí a jeho předpovědí, ale těžko říct.


Počasí
Velmi užitečná funkce je počasí. Zobrazuje se podle aktuální polohy, případně lze nastavit do paměti také jinou lokaci, třeba oblíbený revír. Informací o počasí je zde poměrně dost: teplota, její maxima a minima, dále atmosférický tlak, směr a síla větru, vlhkost vzduchu, fáze měsíce. Nechybí ani informace o východu a západu slunce. Předpověď se zobrazuje na další čtyři dny.


Fotoaparát a poznámky
Když něco vyfotíte fotoaparátem přes aplikaci Deeperu, uloží se snímek do poznámek, což je další funkce této aplikace. Do poznámek si můžete uložit například informaci o zajímavém místě. Spolu s ní se uloží i GPS souřadnice, aktuální počasí a lze připsat textovou poznámku a připojit fotografii.

Mapy
V aplikaci jsou dokonce velmi podrobné mapy, které se pro daný stát dají stáhnout, abyste je mohli využívat i bez připojení k internetu. To je velká výhoda. Díky GPS v telefonu se zobrazuje aktuální pozice na mapě a u varianty Deeper PRO+ se při sondování zobrazuje pohyb sondy na mapě a změřené hodnoty se vykreslují barevně do mapy. Do mapy je také možné vyznačovat místa s popisky. Například obchod, místo k rybaření, přístaviště, parkoviště a podobně.

Historie
Toto je pro mě jedna z nejužitečnějších funkcí, jaká u nahazovacích a většiny běžných echolotů vůbec není. Historie naměřených dat se dá prohlížet a u každého měření je uvedený režim, ve kterém bylo měření provedeno, jeho datum, čas, délka záznamu a datová velikost. Datová velikost jednotlivých měření je poměrně malá, například 106 minut záznamu zabírá 11,9 MB, což je snesitelné a zahlcení paměti telefonu by zabralo opravdu mnoho času.

Co je opravdu povedené, je provázání měření z různých dní do jednoho grafického zobrazení na mapě. To znamená, že jeden den naměřím část revíru, další den jinou, a když otevřu historii, u obou záznamů měření bude zobrazeno na mapě obojí najednou. Takto si lze zmapovat celé revíry a vytvořit si tak hloubkové mapy, kterým se odborně říká batymetrické. Jedná se prakticky o zobrazení vrstevnic hloubek.

Zde mě jen mrzí „rozlišení“ vrstevnic, které je graficky zobrazeno po jednom metru. Já bych ocenil větší rozlišení nebo možnost jeho nastavení třeba v krocích po 10–20 cm. Na toto téma jsem mluvil s tvůrcem Deeperu na veletrhu. Snad se tedy této možnosti v budoucnu dočkám s aktualizací aplikace. Potřebná data k tomu každopádně naměřená jsou, protože když kliknu na mapě na nějaké místo, zobrazí se jeho hloubka s hodnotou na jedno desetinné místo.


Režimy a nastavení
První dvě verze Deeperu mají tři režimy sonaru: Standardní, Na ledu, Loď. Testovaná verze PRO+ má navíc GPS režim Pobřežní. Každý režim má svá specifika. Osobně jsem nejvíce používal Pobřeží režim s GPS. Zajímavý byl i režim Na ledu, respektive „do dírky“, i když echolot šlo používat i přes vrstvu ledu, pokud byl čistý. Když byl led vrstvený ze zmrzlého sněhu, měl echolot problém něco změřit. Při použití přímo na ledu bylo třeba sondu položit do mokrého místa, aby se zapnula.

V nastavení je možnost upravit některé funkce, jako jsou jednotky měření, jas displeje, stažení off-line mapy, správa účtů, šířka úhlu vyzařování, hloubkový alarm, alarm pro výskyt ryb. Z toho všeho musím vyzdvihnout noční režim. Při jeho spuštění se rozbliká dioda, která signalizuje při nabíjení. Aby bylo možné tento režim využívat, je třeba dokoupit průsvitný kryt v zelené či oranžové barvě. Viditelnost je velmi dobrá i na delší vzdálenosti. Na snímku vlevo je přibližně v jeho středu vidět Deeper asi 50–60 metrů od břehu.


Výdrž baterie nabíjení
Výrobce uvádí výdrž šest hodin a podle mého soudu to odpovídá, možná bude výdrž ještě o něco větší. Ovšem tak dlouho v kuse jsem Deeper nevyužíval. Při občasném měření mi vydržel bez nabití i několik dní. Nabíjet se dá jakoukoliv USB nabíječkou nebo powerbankou přes mikro-USB.


Obsah balení a příslušenství
Spolu se sondou Deeper jsou v balení dvě šrobouvací oka k uchycení, základní návod v mnoha jazycích včetně češtiny a slovenštiny. Dále nabíjecí kabel USB/mikro-USB a neoprenové pouzdro, které se dá připnout na batoh, opasek a podobně.

K Deeperu se dá dokoupit i další příslušenství jako třeba noční kryt, který je průsvitný, v zelené a nebo v oranžové barvě. Zajímavý je i držák telefonu, kterým se dá telefon upevnit k blanku prutu, nebo flexibilní rameno k upnutí sondy u lodi. Dále také powerbanka, ale dá se použít jakákoliv jiná, kterou už třeba nyní vlastníte.


Echolot Deeper považuji za velmi zdařilý a funkční produkt. Pracuje se s ním dobře, ovládání aplikace je velmi intuitivní, a hlavně v českém, případně slovenském jazyce. Měření je velmi citlivé. Velkou výhodou je zaznamenaná historie všech měření, protože si tak můžete po návratu na dříve měřený revír zobrazit strukturu dna, aniž byste museli znovu nahazovat samotnou sondu. Drobnou nevýhodou pro mě osobně je měření hloubky až od 70 cm, protože si nemohu zmapovat mělčiny. Tento „neduh“ prý ale trápí většinu nahazovacích echolotů. Cena Deeperu je vzhledem k možnostem a jeho funkcím velmi příznivá, zejména u testované verze s wifi a GPS. Pokud chcete prozkoumávat revíry a nechcete si pořizovat nějaké plavidlo, je tento echolot rozhodně dobrou volbou. Já ho kromě k rybaření využívám i jako rybářský hospodář, protože o většině revírů a jejich hloubkových poměrech panují zkreslené informace. Díky Deeperu mám během několika desítek minut jasno, jaká je skutečná hloubka i na několikahektarovém revíru, případně jestli jsou na dně nějaké větší vrstvy rostlin či jemných sedimentů.


Batymetrická mapa
Technická data
Průměr sondy:
6,5 cm
Váha:
100 gramů
Dosah wifi:
až 100 metrů
Hloubkový dosah:
až 80 metrů
Minimální hloubka měření:
70 cm
Výdrž baterie:
6 hodin
Frekvence sonaru:
290 kHz (15°) / 90 kHz (55°)

 
Klady a zápory
Kompaktnost
Citlivost echolotu
Intuitivní ovládání
Stabilní připojení
Batymetrické mapy
Historie měření
Velmi dobrý poměr cena/výkon
Neměří hloubku menší než 70 cm
Na mapě zobrazuje vrstevnice po jednom metru
Odkazy
O značce

Výrobce: Deeper, Litva

Dodavatel: Michal Jiráň, tel: +420 777 859 656, email: info@deeper-sonar.cz

O autorovi recenze: Jiří Jakeš, rybaří od roku 1992, vystudoval obor rybář na Střední rybářské škole v Třeboni a nástavbové studium podnikání v oboru na téže škole. Poté pracoval dva roky na rybí líhni a od roku 2007 pracoval jako redaktor magazínu Kapr, který později (2009-2012) vedl jako šéfredaktor. Od jara 2012 je redaktorem rybářského serveru MRK.cz. Od roku 2014 je členem výboru a hospodářem MO Most.

 
Autor: Jiří Jakeš, 10.5.2017

Hodnocení uživatelů

Purista - Profil | Po 25.2.2019 13:18:56

Moje hodnocení:

•Vše co ty bylo vyjmenované lidmi předemnou souhlasí.

•Chce si to přečíst návod a to vzhledem ke složitosti spíše vícekrát. Obzvlášť, pokud má echo někdo poprvé, tak aby se to lépe pochopilo.

•Výdrž baterky, kterou si pak člověk může vyměnit i sám.

•Přesnost.

•Velmi lehké a odolně zpracované.

•Fajn příslušenství i když držák na mobil by mohl být stabilnější. Službu však splní.

•Chybí mi vidět v té půdorysné oranžové mapě hloubek výskyt ryb, prostě tečka, kde byla ryba, když jí to zrovna "osonarovalo". Jasně, ryby se hýbou, ale dlouhodobě se spíše zdržují kolem větví, propadlin a různých vodních travin. Tohle v mapě není bohužel vidět. Když by to šlo zapnout jako vrstva, bylo by to perfektní, byť by to bylo neaktuální. Prostě ryba v půdorysném zobrazení. Ano, člověk se na to může kouknout v archivu, ale není to vidět jako celek vše naráz.

•Pak mi chybí mít možnost vidět v mapě, jak široký kužel sonar zabírá aktuálně na dně. Je to dle hloubky proměnné a samozřejmě to ovlivňuje hloubka a šířka paprsku. Bylo by to užitečné z toho důvodu, aby člověk vědel, jak velké mezery má dělat při nahazování. Šiřka paprsku je samozřejmě známá ve stupních x°, ale fakt se mi to nechce pořád nějak odhadovat nebo na to myslet.

•Archiv nejde "sharovat" třeba jako video. Člověk to nemůže pohodlně poslat kamarádovi. Max si udělat screen, nebo si to nahrát aplikací "Screen recorder" a pak poslat video.

•Deeper nemá HW vypínací tlačítko na sonaru pod víčkem, takže to pořád trošku užírá baterku a snižuje se tím kapacita. Proč tam nemůže být tvrdý vypínač na odpojení baterie? To jsou dneska už lidi tak nešikovní, že by to zapomínali zapínat?

•Reálně člověk ví, že někde pod Deeperem je ryba, ale už pokulhává kde. Ve vetších hloubkách může být rozdíl i 10 metrů metrů. Tady už to asi moc řeším, ale člověk vlastně ani neví v kterém směru to ten deeper scannuje resp. zobrazuje. Chybí mi tam půdorysný ukazatel polohy. Prostě kolečko, kde mi to ukáže někde puntík s číslem hloubky. Kolečko se zvětšuje a zmenšuje dle hloubky a někde to tam pak ukáže rybu.

•Když se hází v lese či je na jedné straně velký kopec/údolí, chvilku trvá (tak 10-20 s), než se gps/glonass chytne. Na řece/rybníku je to ale nahned.

•A poslední pro mě asi nejzásadnější věc, že človek na displeji v appce nevidí sílu signálu resp. přpojení k Deeperu. Když ho pak třeba pošlete s proudem, tak ho nemůžete stopnout chvilku před tím, než přijdete o signál. Nasledný reconnect nějakou dobu trvá a mrhá se časem a někdy je třeba restartnou appku, protože se to nechce načíst a napárovat.

•Ikonky ryb to ukazuje vedle "echa" resp. odrazu té ryby. Jde zapnout ukazatel hloubky ode dna, či od hladiny, ale už to neukáže předpokládanou velikost ryby v cm. To už člověk musí vykoumat sám, dle výšky hřbetu.

•Né vždy to vykreslí ryby na dně, jako ryby. Je vidět hejno kaprů, ale na dně jsou hřbety v barvě trávy. Jde to poznat, ale bacha na to, chce to pomalu a v klidu pozorovat displej.

Ahoj,
tak jsem na FF19 koupil Pro+ rovnou od distribuce v tom velkém happy boxu s příslušenstvím, cena 6 tis. Musím říct, že jsem spokojený, ale jako u všech věcí, které používám k tomu mám drobné připomínky. Dávám to do negativ, ale spíše jsou to takové přání na funkcionality co zlepšit, když si to přečte třeba distribuce...

A jaké jsou vaše postřehy, podělíte se!?

Tady dávám ještě odkaz na návod, protože mně nikdo neřekl, že existuje a musel jsem si to najít sám, tak tím snad ušetřím někomu čas.. :)
https://deepersonar.com/cz/cs_cz/jak-to-funguje/jak​-cist-data-vyhledavace-ryb

I přes více negativních zápisů Deepra doporučuji je to zajímavá koupě. Negativa jsou spíše návrhy na vylepšení funkcionalit...

#deeper #sonar #echo #android

Dida - Profil | Po 25.2.2019 10:52:44

Moje hodnocení:

+dosah 100 m i více

+kvalita zobrazení

+praktické a rychlé sondování

+možnost náhozu nebo uchycení na zrcadlo člunu

+přenos do PC aplikace

+aktualizace

- dosah záleží na značce telefonu (síle wifiny)

- GPS signál v okolí stromů se déle načítá

- zařízení hůře pracuje při vlnobití

- baterii nutné nabíjet každé 2 měsíce

Dobrá pomůcka, která však trpí na nedostatky...nutnost výběru telefonu se silnou wifi, GPS pod stromy dlouho hledá signál..pozitivní věci však převládají.

Turkon - Profil | Po 25.2.2019 8:49:26

Moje hodnocení:

Super aplikace

Funguje jak má

Očko v závitu drží.

Pocitova nejistota držení tel. na prutě.

Jinak zatím nic

Poprvé jsem ho zkusil a to na řece do 5m hloubky a ukazoval co měl i opakovaně. Tudíž za mě super. Sice ztrata signálu tak cca po 70m, ale to mě nevadí, chytám na feeder a ta vzdálenost je pro mě ok. Bál jsem se, ze pri nahrazování
se povolí šroubek, ale ani se nehnul, vše drželo. Jen pri mapovaní řeky je potreba nahodit o něco dal proti proudu , chvilku trva připojení GPS cca 5 sek..Tak zatím splňuje mé očekávání. Aplikace v mobilu funguje. Z držáku na mobil, jsem měl strach, že spadne tel. do vody, ale vydržel, jen se trochu klepe a pri nahrazování, tak jsem ho radši přidržoval palcem, ale budu radši řešit pouzdro na paži a dam si ho na levou ruku, podle mě to bude jistější, ale to zatím nevím. Vadili mě tam ty gumičky na ovládání tl. zpět. Po 1 hod mapování jsem byl na 86%.

pepas1998 - Profil | Po 30.7.2018 21:00:39

Dobrý den,mám problém...už jsem byl asi na 4 rybníkach a všude při přepnutí režimu GPS mám furt oranžovou ikonu (satelit).Normálně pokavaď funguje by měla svítit zeleně.Nevi někdo čím by to mohlo být?

Lajnator - Profil | Po 15.5.2017 10:08:31

Ahoj, na to jak jsem na novou verzi Deeper Pro+ četl a viděl samé "ódy na radost", tak jsem po jeho pořízení mírně zklamán!
Zaprvé udávaný dosah 100m bych bral hodně v uvozovkách. Je to možná reálné za úplného bezvětří a člověk musí vláčet sondu opravdu pomalu a to ještě na hladině, jako zrcadlo. Při vzdálenostech 50m+ je to už se signálem horší a rybář musí stát v dobré úhlu k sondě, ideálně na vyšším bodě.
Další problém je rychlost stahování sondy, která musí být opravdu malá! Při rychlejším stahování se přes sondu začne převalovat voda a ta ihned ztrácí signál. Projevuje se to opět při vzdálenostech kolem 50m. (Rychlejší ale neznamená, že by rybář točil jako blázen, je potřeba navíjet opravdu pomalu, aby vše fungovalo, jak má). Na řekách, u jezů, nebo všeobecně v proudící vodě je prakticky nepoužitelný, nebo jen na opravdu malou vzdálenost! Navíc když sonda ztratí signál, je potřeba ji přitáhnout zpět ke břehu a někdy i resetovat celou aplikaci. Při kratších vzdálenostech a klidné hladině funguje relativně, jak má.
Také jsem zkoušel tzv. příbřežní mod, tedy mapovaní dna s funkcí GPS, které má bohužel velké zpoždění a evidentně také výpadky (zdůrazňuji, že jsem měl nad sebou volný výhled na oblohu) . Byť mi prakticky po celou dobu svítila zelená, tedy zalogovaná GPS, nepodařilo se mi ani po cca 20 minutách relativně přesného házení vedle sebe, vytvořit kloudnou mapy viz fotka.
K echolotu jsem si také pořídil adaptér člun, sloužící k připěvnění sondy na loď. V tomto případě je mapování dna lepší, protože má člověk sondu blízko sebe, ale i tato varianta má své mouchy. Každopádně, celý systém mapování nefunguje jako na instruktážních reklamních videích ;-) Také si myslím, že by mohla mít následná barometrická mapa lepší rozlišením, nebo alespoň menší hloubkové odskoky, než je jeden metr. Dle údajů na displayi, by to přístroj měl umět, takže je to z mého soudu zřejmě jen softwarová záležitost. Alespoň za mě, škoda toho mapování ze břehu. Ve chvíli, kdy si musím vzít člun, postrádá výhoda nahazovací sondy trochu smysl.
Zaznamenal jsem také jisté rozdíly v postavení telefonu při zpuštěné aplikaci. Nevím, zdali je to možné, ale alespoň u Iphonu, aplikace lépe fungovala, když byl display telefonu na výšku, než šířku. Toto je za mě také mínus, neb na šířku je dno lépe vidět v širším pásu. Vyzkouším ještě s androidem.
Co se mapování dna týče, má echolot relativně slušné rozlišení, s jednoduchým znázorněním tvrdosti dna, i případných rostlin, řekl bych srovnatelné s běžnými echoloty na trhu. Jedná se o zajímavý a hlavně skladný doplněk, který může mít rybář prakticky hozený v tašce hlavně pro případy, kdy třeba zapomene klasický echolot doma. Dle mého soudu, aby ale Deeper fungoval tak jak má, musí si na něj rybář zvyknout a přizpůsobit se, bohužel není tak „blbu vzdorný“, jak se inzeruje ;-)

Neeo74 - Profil | Ne 14.5.2017 21:58:46

Moje hodnocení:

GPS

Kompaktní

Struktura dna

Párování přes wifi

Dobrá výdrž baterie

Možnost stažení of-line map

Mapu nelze stáhnout do PC

Nezobrazí malou hloubku

podle barev nevím která ryba je velká a malá a na kolika cm začíná ta malá (nikde nebylo v návodu napsáno)

Dobrý pomocník, vřele doporučuji koupit barevné kloboučky na noční použití i přes den je používám deeper je potom lépe na vodě vidět.Ta velikost ryb by chtěla doladit.

Skabis - Profil | Ne 14.5.2017 20:30:25

GPS

Kompaktní

BatyMapy

Struktura dna

Párování přes wifi

Mapu nelze stáhnout do PC

Nezobrazí malou hloubku

Perfektní univerzální pomocník, kterého požívám kolem půl roku a s naprostou spokojeností. Používám ho jak místo markera i jako echolot ke člunu. Jediná nevýhoda je že si nemůžu stáhnout mapu do pc.